An Introduction To Tourism

وبلاگ علمی ، تخصصی جهانگردی

 

semnan jungels       جنگلهاي سمنان

 
 
جنگل‌هاي استان سمنان با مناظر زيبا و ديدني در زمستان ظرفيتي ناشناخته براي گردشگري در اين فصل به شمار مي‌آيند.

مديرکل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان در گفت‌و‌گو با ميراث‌آريا (chtn)، اظهار داشت: وجود آب و هواي متفاوت در سطح استان سمنان سبب شده که اين منطقه جنگل‌ها و مراتع متفاوت و زيبايي داشته باشد و مجموعه جاذبه‌هاي طبيعي خود را تکميل‌تر کند.

 

semnan jungels جنگلهاي سمنان«حميد يزداني» با بيان اين که پوشش گياهي استان سمنان را جنگل‌هاي طبيعي و مصنوعي به همراه چشم‌انداز زيبايي از مراتع تشکيل مي‌دهد، خاطرنشان کرد: مناظر زيبا و ديدني اين مناطق در زمستان فرصتي مغتنم براي گردشگران در فصل زمستان به شمار مي‌رود.

وي با اشاره به جنگل ابر گفت: اين جنگل در 40 کيلومتري شمال‌شرق شهرستان شاهرود و جنوب‌ غربي شهرستان علي‌آباد گرگان واقع شده که در زمستان داراي مناظري بسيار زيبا و ديدني است.

يزداني به جاذبه‌هاي گردشگري زمستانه شهرستان مهدي‌شهر اشاره کرد و به ميراث‌آريا گفت: جنگل رودبارک واقع در 80 کيلومتري شمال سمنان که در مسير راه شهميرزاد به فولاد محله قرار دارد، روستاي ملاده در 58 کيلومتري شمال شهميرزاد و منطقه پرور و چاشم از مناظر برفي زيبايي برخوردارند.
 
 

جنگل سمنان      semnan jungelمديرکل ميراث‌فرهنگي استان سمنان اظهار داشت: از ديگر جاذبه‌هاي استان در فصل زمستان مي‌توان به دره پيرخوشتر در شمال‌غرب روستاي کلاته رودبار، منطقه سرچشمه ديباج، تنگه زندان منطقه اميران دشت، لارکوه بالا نرم و پايين نرم، باداب ديباج و باداب تويه رودبار، آبشار نسروا در 20 کيلومتري شمال‌شرق ديباج، منطقه نمکه، جنگل چمن ساور در ابتداي حوزه استان گلستان، آبشار و چشمه‌هاي چمن ساور، تفرجگاه آب سيج، منطقه آب‌رندان، منطقه ميان‌تنگه چمن ساور، تنگه تلپارام و اکبر چشمه اشاره کرد که براي بازديد مناطق فوق از راهنماي محلي استفاده مي‌شود.
نوشته شده در سه شنبه بیست و نهم آذر 1390ساعت 14:53 توسط موضوع - اخبار روز|

 

Vienna     وين

 

گروه مشاوران مرسر در يک بررسي جهاني که اخيرا انجام داد اعلام کرد وين پايتخت کشور اتريش به دليل زيرساخت هاي عالي ، خيابان هاي امن و خدمات سلامت و بهداشت عمومي زيباترين و بهترين شهر جهان براي زندگي و بغداد بدترين شهر جهان است.

 
به گزارش رويترز طبق همين بررسي ها شهرهاي زوريخ ، مونيخ ، دوسلدورف ، فراکفورت ، ژنو و برن در کشورهاي آلمان و سوييس نيز به ويژه از نظر کيفيت زندگي در راس ده شهر برتر جهان جاي گرفتند.
 
 

vienna central europe وين مركز اروپا

 
وين پايتخت اتريش  شهري است با ساختمان هاي زيبا ، پارک هاي عمومي زياد که اخيرا با ايجاد و استفاده از شبکه گسترده دوچرخه سواري ،موفق شده است هزينه بليت براي سفرهاي درون شهري خود را کاهش داده و روزانه به يک يورو برساند.
 
علاوه بر اين در وين وقوع جرم هاي سنگين نادر است و اين شهر با 1.7 ميليون سکنه  پيش از اين هم به طور منظم در رديف با کيفيت ترين شهرهاي جهان در بيشتر بررسي ها جاي داشته است.
 

vienna buildings mintorr

 
با اين حال  اسلاگين پاراکاتيل از محققان ارشد اين موسسه هشدار داده است که با توجه به بحران اقتصادي ودرصورت ادامه نوسان هاي مالي احتمال سقوط استانداردهاي زندگي در اين شهرهاي اروپايي بالاست.
 
 
طبق همين بررسي ها واز نظر ميزان امنيت شخصي آتن به دليل برخوردهاي اخير ميان ماموران پليس و مردم در پايين ترين درجه کشورهاي اروپايي جاي گرفته است.
 
 
Oslo  اسلو
 
شهر اسلو هم که هميشه در رتبه 15 جاي داشت، براثر حادثه مرگبار جولاي گذشته به رتبه 24 تنزل يافت.
 

بغداد baghdad

 
شهر بغداد نيز به دلايلي چون ناآرامي هاي سياسي ، فقدان امنيت و حملات مکرر به مردم بي دفاع محلي و خارجيان از بدترين مکان ها براي زندگي هم از نظر کيفيت و هم سلامت و امنيت در سال 2011  معرفي شده است.
 

baghdad bridges پلهاي بغداد

 
ناآرامي هاي سياسي و اقتصادي درافريقا و خاورميانه جايگاه بيشتر شهرهاي اين منطقه را نيز به شدت پايين آورده و برخي کشورها همانند ليبي ، مصر ، تونس و يمن شاهد کاهش شديد استانداردهاي کيفي زندگي در اين شهرها هستند.
 

singapore at night شب سنگاپور

 
شهرهاي اوکلند در نيوزيلند، سيدني ، ولينگتون ، ملبورن و پرت در استراليا نيز در سال 2011 در رديف 20 شهر برتر و سنگاپور بالاترين شهر آسيايي است که رتبه 25 اين جدول نيز محسوب مي شود.
نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم آذر 1390ساعت 9:31 توسط موضوع - مطالب دانشگاهی|

 

آثار باستاني جيرفت       jiroft

 

در پايگاه اطلاع‌رساني «جامعه‌ي باستان‌شناسي ايران» يادداشتي درباره‌ي آنچه در هفته‌هاي اخير در حوزه‌ي ميراث فرهنگي رخ داده، منتشر شده است. در اين يادداشت نسبت به وضعيت محوطه‌هاي باستاني سيستان و بلوچستان ابراز نگراني شده‌است.

 
در ابتداي اين مطلب آمده است: هرچند وضعيت نگهداري از ميراث فرهنگي به‌طور کلي مناسب نيست و پيوسته اخبار تخريب محوطه‌هاي باستاني و يادمان‌هاي تاريخي به گوش مي‌رسد، اما در چند روز اخير، دو خبر منتشر شده که سبب حيرت است. خبر نخست، تخريب بخشي از نقش‌برجسته‌ي بهرام دوم، شاهنشاه ساساني، در تنگ چوگان در بيشاپور است که با توجه به اخبار مشابه درباره‌ي تخريب‌ها در غار شاپور نگران‌کننده‌تر مي‌شود. خبر دوم بازار داغ حراج و فروش اموال فرهنگي (سکه‌هاي قديمي) ايران در جنوب شرق کشور در مسير مرزي ايران ـ افغانستان است. دلايل چندي وجود دارد که اين دو رويداد را بيش از پيش ناگوار مي‌کند.
 
در ادامه‌ي اين مطلب بيان شده است: از يک سو، مجموعه‌ي تاريخي کلان و پراهميتي همچون بيشاپور و تنگ چوگان که جزو محوطه‌هاي بزرگ و ملي محسوب مي‌شود، عرصه و حريم مصوب دارد و سازمان ميراث فرهنگي براي حفاظت از آن، پايگاهي دائمي در آنجا تأسيس کرده، قاعدتا به‌طور ثابت توسط مأموران و نگاهبانان محافظت مي‌شود. در چنين شرايطي به آثار تاريخي ـ فرهنگي کشور چنين آسيب‌هايي مي‌رسد و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ناتوان از جلوگيري است. اين رويداد حاکي از آن است که در سازمان‌دهي يا برنامه‌هاي کلان حفاظتي ميراث فرهنگي کشور مشکلات و نکاتي منفي وجود دارد که باعث مي‌شود آثار تاريخي ـ فرهنگي همچنان آسيب‌پذير باشند و مراجع ذي‌ربط در برابر آسيب‌هاي احتمالي از اين دست ناتوان باشند. هرچند دلايل تخريب و آسيب به نقش‌برجسته‌ي بهرام دوم ناشناخته است و ممکن است از دلايل متعددي ناشي شده باشد، با اين حال و صرف نظر از چگونگي آن دلايل، هيچ‌کدام نافي مسؤوليت‌ها و وظايف قانوني سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري براي حفاظت از آثار تاريخي ـ فرهنگي نيستند، بويژه سازمان ميراث فرهنگي وظيفه دارد دلايل و عوامل تخريب‌ها و آسيب‌ها را به‌طور کارشناسانه بررسي و مطالعه كند و در راستاي کاهش چنين تخريب‌هايي بکوشد.
 
همچنين از سوي ديگر، با پديده‌ي نگران‌کننده‌ ديگري در جنوب شرقي کشور روبه‌رو هستيم که يادآور ماجراي جيرفت است و بالقوه مي‌تواند به فاجعه‌اي همچون جيرفت، که در يک دهه‌ي گذشته رخ داد، منجر شود. خريد و فروش آسان سکه‌هاي تاريخي ايران در شهر «زرنگ» در افغانستان سبب شده که مردم فقير در مناطقي از استان سيستان و بلوچستان براي کسب درآمد از راه فروش سکه، به تخريب و غارت محوطه‌هاي باستاني رو آورند که وديعه و ميراث فرهنگ بشري‌اند و بايد به بهترين شکل حفاظت شوند. اين ماجرا شباهت بسياري به همان ماجراي اسف‌باري دارد که يک دهه پيش در جيرفت شاهد آن بوديم و به يک سرافکندگي بزرگ منجر شد. سهولت خريد و فروش اشياي تاريخي ـ فرهنگي و از همه مهم‌تر، خروج آسان اين اشيا از مرزهاي قانوني و حفاظت‌شده‌ي کشور، نمايشگر اين واقعيت تلخ است که مراجع ذي‌ربط از جمله نيروي انتظامي استان سيستان و بلوچستان و نيز سازمان ميراث فرهنگي از مسائل و اتفاقاتي بس مهم و فاجعه‌بار در پيرامون خود غافل هستند. سهل‌انگاري در زمينه‌ي حفاظت از ميراث فرهنگي و بشري مي‌تواند بار ديگر فاجعه‌ي جيرفت را تکرار کند و فراگير شدن اين پديده ممکن است هزينه‌هاي جبران‌ناپذير بسياري را براي کشور به بار آورد.
 
«جامعه‌ي باستان‌شناسي ايران» در پايان از نهادهاي ذي‌ربط، بويژه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خواسته است كه از تمام توان خود براي حفاظت اصولي از ميراث فرهنگي بهره گيرند تا مبادا دوباره شاهد فجايعي مانند غارت محوطه‌هاي باستاني جيرفت باشيم.
نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم آذر 1390ساعت 9:20 توسط مهدی اسودی|

 

 
 
محرم، نمايش مراسم واحد در قالب‌هاي فرهنگي و قومي مختلف در سراسر ايران است. از اين رو عاشورا و تاسوعا فرصتي مغتنم براي اهالي سفر است تا به تماشاي اين مراسم در نقاط مختلف ايران بنشينند.
 
 

sadat akhavi    حسینیه سادات اخوی

 
تهران
حسينيه سادات اخوي در چهارراه سرچشمه، مراسم خاصي اين روزها و به‌يژه روزهاي تاسوعا و عاشورا برگزار مي‌شود. از ديگر موارد مي‌توان به مراسم‌هايي که در راسته بازار مانند چهارپايه در تيمچه حاجب‌الدوله برگزار مي‌شود، هيئت سينه‌زنان يک دست و هيئت فاطمه‌الزهرا (س) در پل اميربهادر و همچنين تکيه رضاقلي‌خان اشاره کرد.
حسينيه سادات اخوي به دليل شکل ساختمان و پوشي که دارد تقريباً در تمام تهران بي‌نظير است. يک چنين هيأتي با توجه به سابقه 200 ساله،‌ در تهران وجود ندارد. به شکل سنتي براي صبحانه از دسته‌هاي عزادار قديمي پذيرايي مي‌شود.
سينه‌زني و مداحي و مرثيه‌سرايي به صورت سنتي و قديمي انجام مي‌شود يعني به هيچ وجه اشعار جديد خوانده نمي‌شود و تمام از اشعار به‌نام استفاده مي‌شود. روحانياني نيز که به منبر مي‌روند اکثر قريب به اتفاق سن و سالي دارند. چيز جديدي آنجا ديده نمي‌شود و افرادي که امري را به عهده دارند يا خودشان و يا خانواده‌شان سال‌هاست که اين کار را به عهده دارند. تمام کساني که آنجا روضه مي‌خوانند،‌ مداحي و يا مرثيه‌سرايي مي‌کنند از سلاله سادات هستند.
 
 

حسینه میازه نخل گردانی

 
 
طبس و روستاهاي اطراف
در شب‌هاي دهه محرم، عزاداران هيأت‌هاي مذهبي روستاهاي خسروآباد، اصفهك، جوخواه، كريت، حيدري خرو، فهالنج، بهشت‌آباد و حسيني‌تشكانان طبق برنامه در محل امامزاده حسين طبس سينه‌زني و عزاداري كرده و در پايان مراسم ميهمان سفره حضرت مي‌شوند.
در شهر طبس دو نخل، يکي در حسينيه ميارزه (وابسته به سادات ميارزه طبس) و ديگري در هيات فاطمي در پايين محله، تزيين و بعد از نماز ظهر عاشورا به ترتيب در شهر گردانده مي شود. علاوه بر مردم و دسته‌هاي سينه‌زن و زنجير‌زن، دو گروه عمده ديگر نخل‌ها را همراهي مي‌کنند؛ گروه اول سادات هستند که اسب سياهي را (به عنوان نماد ذوالجناح) در ميان گرفته پيشاپيش عزاداران حرکت مي‌کنند و گروه دوم کفن پوشاني که همراه با اسب سفيد خود پشت سر سادات در حرکت هستند. ساير عزاداران که نخل را بر دوش مي‌کشند، متعاقب اين دو گروه و بر سر و سينه زنان حرکت مي‌‌کنند.
علاوه بر شهر طبس در برخي روستاهاي اطراف نيز مي‌توان مراسم خاص ديد که مي‌توان به روستاي دشتغران اشاره کرد.
صبح عاشورا بعد از اتمام مراسمي که پيش از طلوع آغاز شده، به سمت هيئت براي برداشتن نخل با ابعادي حدود 5 متر طول، 5/2 متر عرض و 3 متر ارتفاع حرکت مي‌کنند. چهارچوب نخل از چوب‌هاي قطور و محکم درست شده و عاشوراي هر سال با پارچه‌هاي مخمل سبز و آينه‌هاي بزرگ و شاخه‌هايي از درختچه‌هاي خوش‌بوي «مورد» آراسته مي‌شود. به چوب‌هايي که در اطراف پيشاني نخل به طول 20 سانت رو به بالا نصب شده نارنج فرو مي‌کنند. چند کبوتر نيز به بالاي آن مي‌بندند. مردم به نيت برآورده شدن حاجاتشان از يک ضلع اين نخل وارد شده و از ضلع مقابل خارج مي‌شوند.
دسته‌ي زنجير زني به سمت نخل حرکت مي‌کند و به دور نخل حلقه مي‌زند و به سمت جلوي نخل حرکت مي‌کنند و حدود ساعت 9 تعداد زيادي از جوانان معروف به «زير نخلي» که دور نخل حلقه زده‌اند آن را بلند مي‌کنند. اين افراد پارچه‌هاي بزرگي را بر شانه و کمر خود مي‌بندند تا بتوانند نخل سنگين را بر شانه‌ي خود تحمل کنند. اين جوانان در تمام طول و عرض قاعده‌ي نخل متصل به هم قرار مي‌گيرند.
نخل در حالي که دسته کفن‌‌پوشان و زنجيرزنان در جلوي آن قرار دارند به طرف مزار شهدا برده مي شود. در پشت نخل نيز دسته سينه‌زني حرکت مي‌کند و افراد زيادي از زن و مرد با نوحه و ندا اين کاروان را دنبال مي‌کنند. بعد از بازگرداندن نخل از مزار شهدا به محل اوليه (هيئت رضوي) مراسم خاتمه پيدا مي‌کند. در روز عاشورا و روز‌هاي ديگر گاو و گوسفند و شتر زيادي در مسير دسته‌هاي زنجيرزني قرباني مي‌شود.
 

عزاداری خوانسار

 
خوانسار در مرکز و شوش در جنوب غرب
شهر خوانسار از نخستين روزهاي محرم در اندوه فرو مي‌رود، خيابان اصلي شهر با نصب پرده‌هاي محتشم، علم و بيرق چهره‌اي ديگر مي‌يابد، صدها اسب و شتر براي برگزاري مراسم نمادين به شهر منتقل مي‌شود، جمعيت خوانسار در ايام عزاداري محرم چندين برابر شده و هزاران مسافر نيز به آن افزوده مي‌شود.
از جمله مراسم عزاداري سالار شهيدان در خوانسار مي‌توان به برپايي سقاخانه‌هاي متعدد در طول مسيرهاي حرکت هيئت‌هاي مذهبي، مراسم تعزيه‌خواني که معمولاً بعد از ظهرها بر پا مي‌شود و حرکت دادن دسته‌هاي شترسوار و اسب‌سوار که يادآور عبور کاروان اهل بيت (ع) يا ترسيمي از سپاهيان کوفه است و حرکت دسته‌هاي عزاداري در قالب هيئت‌هاي سينه‌زني يا زنجيرزني اشاره کرد.
مراسم تعزيه شوش را نيز نبايد از ياد برد، اين تعزيه عصر روز تاسوعا و صبح عاشورا در ميداني وسيع جنب محوطه باستاني برگزار مي‌شود و به همين دليل يكي از تعزيه‌هاي بزرگ ميداني محسوب مي‌شود.
روز تاسوعا بخش‌هايي از واقعه كربلا به زبان عربي خوانده مي‌شود اما تعزيه اصلي روز عاشورا است كه از صبح با ورود كاروان امام حسين (ع) به ميدان آغاز شده و تا ساعاتي ادامه مي‌يابد.
 

عزاداری بوشهر

 
بوشهر
در بوشهر مراسم سينه‌زني را در مساجد و حسينيه‌ها برگزار مي‌كنند و طي آن عزاداران دور يكديگر حلقه مي‌زنند. سينه زني بوشهري به اين صورت است كه نوحه خوان در وسط مي‌ايستد و بين 5 تا 20 حلقه انساني دور او تشكيل مي‌شود. سينه‌زن‌ها به صورت دايره‌اي مي‌چرخند و حركت پاي آنان با نواي نوحه‌خوان هماهنگي دارد.
نوحه‌خواني ابتدا با ريتم ملايم آغاز مي‌شود و سپس تند شده تا وقتي كه نوحه‌خواني به مقطعي با عنوان «واحد» مي‌رسد. در اين قسمت نوحه‌هاي حماسي خوانده شده، سينه‌زدن‌ها تند شده و پاها به زمين كوبيده مي‌شود. اين مقطع با يك آهنگ قطع مي‌شود و سپس با نوحه‌اي ديگر تكرار مي‌شود. پس از اتمام اين نوحه مراسم سينه‌زني به پايان مي‌رسد.
آلات موسيقي در دسته‌هاي عزاداري بوشهر نيز متفاوت است. طبل بسيار بزرگي به نام«دمام»، سنج و بوق مخصوصي با صدايي بلند، در دسته‌ها نواخته مي‌شوند. دمام را هر كسي نمي‌نوازد، تنها افراد با‌تجربه مي‌توانند دمام بزنند. سر دسته دمام‌زن‌ها كه «اشكون زن» خوانده مي‌شود، راهنمايي دمام‌زن‌ها را برعهده دارد و با ريتمي متفاوت از ديگران دمام مي‌زند.
تعزيه‌خواني نيز در بوشهر رواج دارد. تعزيه‌خوان‌ها در چند ميدان بزرگ شهر جمع مي‌شوند و صحنه‌هاي تاسوعا، عاشورا،‌ شام غريبان و 13 محرم را به تصوير مي‌كشند.
به نمونه‌هاي گفته‌شده مي‌توان موارد بسياري مانند مراسم سنتي لرستان، نخل‌گرداني يزد، سريزد،‌ ابيانه،‌ مراسم عزاداري حسينيه اعظم و زينبيه زنجان، جوش در ميمند و طشت‌اندازي اردبيل را اضافه کرد. همان طور که در ابتدا اشاره شد هر شهر و روستايي مراسم خاص خود را در دهه محرم دارد و تنها کافي است عزم سفر کرد.
نوشته شده در یکشنبه سیزدهم آذر 1390ساعت 20:1 توسط موضوع - اخبار روز|

 

 

 

اقامتگاههای وابسته به راه

رباط – ساباط – خان – کاروانسرا

شايد بتوان اولين موسسان مسافرخانه ها را بعضي از خانواده ها دانست .اينان با در اختيار گذاشتن اتاق جهت استراحت و تهيه غذايي مفيد و سالم و حتي مكاني براي نگهداري حيوانات و با دريافتي اندك از افراد پذيرايي ميكردند كه بنام تختخواب و صبحانه بودبررسيها حاكي از آنست كه تعدادي زيادي مسافرخانه كه اغلب در مسير راههاي عمومي و يا پناهگاهها و استراحتگاه ها ايجاد شده است در روم باستان بوده است كه بيشتر مورد توجه مقامات دولتي و شخصيتهاي كشوري قرار ميگرفت .در آسيا هم اين مكانها بر سر مسير كاروانها بود بطوري كه زائراني كه به مناطق زيارتي سفر ميكردند از اين مكانها براي استراحت وتهيه غذا استفاده ميكردند.اين نوشتار سعي دارد كه سابقه صنعت گردشگري در استان را شناسايي نمايد لذا بدين منظور بررسي سوابق جهان و كشور نيز حائز اهميت است.

شاید در همه کتابهایی که درباره تاریخ و جغرافیای ایران نوشته شده و در همه سفرنامه های جهانگردان از توجه به راه و ساختمانهای پیوسته به آن و همچنین راهداری و پست منظم از روزگاران بسیار کهن سخن رفته باشد و نیز وجود واژه هایی چون ساباط و رباط و برید در زبانهای زنده و مرده جهان که از گویشهای کهن ایرانی گرفته شده مؤید این نظر است که پهناوری سرزمین و دوری شهرها و آبادیهای ایران و کشورهای همسایه، ایرانی را ناچار میکرده است که راههای پاکیزه و امن داشته باشد و منزل به منزل و آبادی به آبادی آسایشگاه بسازد و نیز برای اینکه کاروانها در بیابان راه خود را بیابند برجها و میلهایی برافرازد که از دور مانند برج دریایی رهسپاران را راهنمایی کند .

در میان نام ساختمانهایی که بیرون از شهر و در کنار جاده ها بگوش میخورد نام کهن کربات یا کارباط که با کاروان پیوستگی تمام دارد این واقعیت را میرساند که کاروانهای ایرانی و غیر ایرانی حتی در دشتهای دراز و پهناور بی سروسامان نبوده اند و به آسانی و آسودگی کالا و مسافر را از خاور به باختر و از شمال به جنوب میبرده اند.

هر چند میلهای راهنمایی که در سراسر ایران زمین بخصوص در بیابانها و جنگلها وجود دارند امروزه اغلب تبدیل به آرامگاه شده ولی از نام میل که میتوان آنرا به میان راه تعبیر کرد و نام ویژه آنها چون رادگان یا رایگان، رسکت و لاجیم و یا قدمگاه بخوبی برمی آید که نخست اینگونه بناها برای راهنمایی یا آسودن مسافران ساخته شده ولی پس از آن گاهی تبدیل به آرامگاه بانی خود یا بزرگی که در آن نزدیکی یا در حین سفر درگذشته شده اند.

مثلاً میدانیم قدمگاه نیشابور پیش از آنکه حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) به طوس تشریف فرما شود میل راهنمایی بیش نبوده و شاید در کنار خود ساباط یا رباطی داشته ولی پس از مسافرت آن حضرت و به یاد اجتماع پرشور و عظیمی که از پیروان و دوستاران خاندان پیغمبر(ص) در بیرون آن برپای شده نام قدمگاه یا به اصطلاح امروز بنای یادبود به خود گرفته و به همین مناسبت بعدها در زمان شاهان شیعی ایران گسترش یافته و ایوانها و صفه ها و رباط ها خانهایی برآن افزوده شده است.

کاروانسراهای کنونی ایران اغلب شاه عباسی خوانده میشود و تقریباً برای کاروانسرا علم شده و در قرن چهارم هر کثرت رباطهایی که به همت ابوالحسن ماه برپاه شده نام ماهی برای بیشتر رباط ها علم بوده است و متاسفانه اکنون یک رباط آن بنام رباط ماهی در خراسان برای ما بجا مانده است.

گاهی اشخاص نیک اندیش پیدا میشدند که حتی حاضر نبودند نام آنها بر اثر خیرشان بماند. رباط بسیار زیبا در نزدیکی سبزوار هست که بنام قلعه خدابنده مشهور شده و با نظر دقیق به سبک معماری آن بیننده به تردید می افتد که چنین بنایی در زمان خدا بنده معروف الجایتوایلخان شیعی مغول ساخته شده باشد و میتوان پنداشت نکوکاری تنها برای اینکه بنده خوبی برای خدای خود باشد این رباط را ساخته است. در کتب مسالک نام بسیاری از رباط ها و خانها آمده که سازنده اغلب آنها معلوم نیست و فقط با آبادی نزدیک آن نسبت داده شده مانند رباط ساغند، رباط پشت بادام، رباط سپید، خان لنجان…

دربارة کاروانسرهای شاه عباسی معروف است که وزیر او برای اینکه شماره آنها مشخص باشد و شماره های درست مانند ده و صد و هزار آسان به زبان می آید دستور میدهد یکی کمتر از هزار یعنی نهصد و نود و نه رباط سازند تا شمارش آنها اندکی درنگ شود و آیندگان ارج این کار بزرگ را بدانند.

تاريخچه واحدهاي اقامتي ،پذيرايي در ايران

آثار بدست آمده در تپه هاي باستاني و ديگر جاهاي فلات ايران حاكي از آنست ،رفت و آمد از دير باز ميان اقوام پيش از تاريخ وجود داشته و بر اثر همين تعامل و رفت و آمدها ،خصوصيات فرهنگها از يك تمدن به تمدن ديگر منتقل مي شده در دوران حكومت عيلاميان د تاسيساتي براي استراحت و رفاه حال آنان وجود داشته كه بعدها بر اثر حملات آشوريان از بين رفته . در بررسيهاي دقيق و مستندي كه از دوره مادها بعمل آمده بناها و تاسيسات عام المنفعه براي مسافران وجود نداشته .اما در زمان حكومت هخامنشيان و بقدرت رسيدن كوروش كبير از جمله اقداماتش ،جاده هاي ارتباطي را كه بجا مانده مادها بوده گسترش داده ،ساخت و ساز علي الخصوص تاسيسات عام المنفعه كه بنوعي با مسافر در ارتباط بود همانند آب انبار، كاروانسرا،ميل راهنما و...رايج گرديد.

هرودت تاريخ نويس يوناني در اين باره ميگويد: داريوش كبير براي رفاه حال مسافران كه از اين مسيرها عبور ميكردند ايستگاههايي كه بايد آنرا هسته اوليه واحدهاي اقامتي بحساب بياوريم تاسيس كرد بطوريكه در 5 كيلومتر 2 كاروانسرا ايجاد كرد در اين كاروانسراها چاپارهاي هخامنشي حضور داشتند تا نامه هاي ديواني و دولتي را سريع به مقصد برساند.

از اقدامات دولت سلوكيان هم ميتوان به گسترش راه ها ،جاده ها و تاسيس بناهايي همچون كاروانسرا اشاره كرد.اشكانيان هم در كنار مسير جاده ابريشم كه از اهميت بالايي برخوردار بود منزلگاهها وكاروانسراهايي بنا كردند.

در زمان ساسانيان هم علي الخصوص در كنار مسيرهاي تجاري تاسيسات عام المنفعه براي رفاه حال مسافران ايجاد گرديد كه كاروانسراي جنوب فيروزآباد فارس و كاروانسراي دروازه گچ اشاره كرد.

در دوران اوايل بعد از اسلام تمامي اين تاسيسات از رونق افتاد و اهميت و اعتبار خود را از دست داد و به ويرانه مبدل شد شايد بتوان دليل عمده اش را بي رونقي در كسب و كار و تجارت بود .ساخت و ساز وآباداني به خاموشي گراييد .گرفتاريهاي دولتها ،حملات با نيروهاي مهاجم و اغتشاشات داخلي از جمله اين عوامل هستند.اما ديري نپاييد كه در حكومتهاي سامانيان ،آل بويه ،آل زيار و غزنويان به تعمير و مرمت جاده ها و كاروانسراها همت گماردند. در صدرات خواجه نظام الملك در حكومت سلجوقيان در مسير جاده ها براي آسايش كاروانيان ،كاروانسراهاي متعددي بنا شد .از خصوصيات مهم اين كاروانسراها و بناها همانند مساجد با پلان چهارديواري احداث شده اند اطاقها و اصطبل كاملا مجزا و به دور از هم ساخته شده اند .

اما يكي از بدترين و دشوارترين ادوار تاريخ ،حكمراني مغولان بر ايران بود.در اين دوران خرابي،جنگها با ديگر دولتها و كشتار به اوج ميرسد تا اينكه هلاكو خان از نوادگان چنگيز بقدرت ميرسد و از جمله اقدامات اساسي آن امن كردن راهها بود و در مسير راه ها يامخانه،مساجد و بناهايي همچون دارالغربا، دارالسياده دائر كردند تا مسافران و رهگذران سكنا گزينند.همچنين بقاع برخي از مشايخ گشترش يافت كه نمونه ايي از مهمانخانه ها بود كه ميتوان به خانقاه پيربسطام و...اشاره كرد.بدين ترتيب روند ايجاد و ساخت و استفاده از كاروانسراها و مهمانخانه ها در دوره هاي افشاريه و زنديه ادامه داشت.تا اينكه اولين مهمانپذيرها و هتلها در كشور آغاز گرديد كه بعضا خارجيها بنيانگذاري يا به سبك آنان بود از سال 1260 تا سال 1315 تحولات جديدي در در ايجاد هتلها آغاز گرديد كه از اولين ها ميتوان به هتل پايتخت، هتل قرن بيستم اشاره كرد.

تاریخچه هتل های ایران

 

 

گراندهتل
همزمان با پيشرفت صنعت در اروپا و بوجود آمدن راه‌آهن و ارتباطات وسيع همچنين توسعه وسايل ارتباطي و بسط و تجارت و بالاخره ظاهر شدن طبقه جديد اجتماعي (بورژوا)، همه و همه علل اصلي بوجود آمدن اين فرم جديد هتل گرديدند. گراند هتل‌ها را مي‌توان جلوه‌گاه عظمت همه اين ارزشهاي اجتماعي جديد دانست. اين زمان نه تنها بقاي خانواده‌هاي بزرگ، نجبا، شاهزادگان و حكمرانان هنوز مورد احترام بودند. بلكه هدف اصلي جلب طبقه جديد شهري در فضاي معماري جديدي بود كه از امكانات مالي وسيعي برخوردار بودند. كميت و كيفيت احترام در گراند هتل‌ها در رابطه با مقدار سرمايه و اعتبار بانكي اشخاص قرار گرفت.

هتل‌هاي امروزي


آشنائي با مطالب قبلي و فلسفه مهمانداري آن در گذشته و تحولات اين فلسفه در دوره هاي مختلف و همچنين تأثير اين دگرگونيهاي فكري روي اين مجموعة معماري، به ما امكان مي‌دهد با ديد وسيع‌تري هتل‌هاي جديد را مطالعه نمائيم. آنچه امروز به عنوان يك هدف اصلي در هتل‌هاي جديد مورد توجه طراحان مي‌باشد، موضوع راحتي مهمانان است، يعني محيطي خلق نمائيم كه هرچه بيشتر گرم و شاد و فاميلي باشد و از همان امتيازات و تسهيلات زندگي فاميلي برخوردار باشد. فضاهاي فردي يا دسته‌جمعي آن بتواند نيازهاي فيزيكي و ادراكي تازه واردين را جوابگو باشد، نه مانند سالنهاي مجلل گراند هتل‌ها مربوط به پنجاه سال پيش كه فقط جلوه‌گاه يك زندگي پرزرق و برق تشريفاتي بود و تنها مي‌توانست در اختيار تعداد معدودي قرار گيرد. امروزه سعي گرديده كه اين وضع دگرگون شده وكليه افراد بتوانند بسادگي از اين مجموعه استفاده نمايند. در هتل‌هاي جديد رابطه و تماس بين كاركنان هتل و ميهمانان به حداقل خود رسيده است. اين موضوع به علت پيشرفت تكنيك، تجهيزات و تأسيسات آن مي‌باشد. از طرف ديگر نحوه اين برخورد هم با شكل قبلي خود بكلي متفاوت است. آن تشريفات و احترامات و تعارفات ساختگي به تعداد زيادي از ميان رفته و روابط صحيح‌تر و انساني‌تر جانشين آن گرديده است. از طرف ديگر بايستي توجه داشت كه عظمت و ابهت گراند هتل‌ها با آن همه ظرافت كاريها و زيبائيهاي دروني آن امروزه همگي از بين رفته و فضاهاي سالم‌تر و كوچكتر جانشين آن گرديده است. حتي مي‌توان گفت از نظر معماري بسيار سردتر و بي‌روحتر از وضع قبلي آن گرديده است، مخصوصاً در حدود سالهاي 1940 ـ 1930 مجموعه‌هايي كه بعنوان هتل توسط نهضت راسيوماليسم بنا گرديده خشكي و ماشيني بودن آن كاملاً بچشم مي‌خورد. در هر صورت فلسفه هتل‌داري، امروزه در جهت از بين بردن روابط خاص و تشريفاتي گراند هتل‌ها مي‌باشد. امروزه براي جوابگويي به احتياجات و امكانات مالي مختلف، مجموعه عظيم و حجيم گراند هتل‌ها را به فضاهاي كوچكتر ساختماني مبدل نموده و در بافت شهري پخش نمايند، تا براي صدور گوناگون زندگي امروزي متناسب باشد. نحوه پخش اين مجتمع‌ها در بافت شهري و اطراف آن و يا در امتداد اتوبانها درست شبيه موقعيت اقامتگاههاي اوليه (كاروانسراها، قهوه خانه‌ها، مسافرخانه‌ها) ميباشد كه در بافت‌هاي قديمي و يا در كنار جاده‌ها قرار داشته‌اند و در اشكال مختلف هتل‌هاي امروزي مثلاً از نوع (خانه جوانان) يا پانسيون ارزانترين اقامت مي‌باشد و در آن هركس كارهاي مربوط به خودش را شخصاً انجام مي‌دهد و يا در زيدانس كه بصورت آپارتمانهاي كوچك و مجهزي در اختياز مهمانان قرار ميگيرند. همچنين در هتل‌ها يا پناهگاههاي كوهستاني
، در همه آنها سعي در بوجود آمدن رابطه‌اي انساني‌تر بين افراد و همچنين با فضاي معماري باشد. بطوري كه گرمي زندگي فاميلي با برخورداري از حداكثر آزادي وجود داشته باشد. ارزش اين خصوصيت فضاي معماري وقتي مشخص مي‌شود كه امروزه به مدت اقامت متوسط افراد در اين نوع اقامتگاهها توجه نمائيم. بسياري از مردم به علت اشتغالات خاص و يا به علت راحتي سرويسهاي هتل ترجيح مي‌دهند در يكي از انواع آن زندگي كنند. بنابراين هيچ‌كس مايل نيست در جايي زندگي نمايد كه عاري از روح و شادي مي‌باشد. نياز به يك زندگي خصوصي با گرمي و حرارت فاميلي و برخورداري از يك رابطه انساني از خواستگاههاي كساني است كه در اين محلها زندگي مينمايند. بصورت ايده‌آل در طرح يك هتل بايد در نظر گرفت كه اين فضا بايستي ميهمان را از شلوغي و ناراحتي‌هاي زندگي ماشيني شهري نجات دهد و از هر جهت آرام‌بخش باشد.

تاريخچه هتل در ايران معاصر


در سال 1306 خورشيدي توسط يك مهاجر روسي به نام خاچيك ماديكيانس كافه‌اي بنام نادري در خيابان نادري تهران داير شد و اين شخص براي اولين بار در تهران بكار شيرين‌پزي پرداخت و چندي بعد در جوار كافه نادري، هتلي به همان نـام تأسيس كرد. براي نخستين‌بار در تهران در رستوران اين هتل بود كه غذاهاي فرهنگي نظير بيفتك و بيف ‌استروگانف و غيره به ايرانيان معرفي شد. همچنين كافه گلاسه، بستني فرنگي، انواع قهوه‌هاي ترك و فرانسه و انواع نانهاي قالبي براي اولين بار به وسيلة مؤسس اين هتل در اختيار علاقه‌مندان گذاشته شد. در جوار تأسيس هتل، رستوران‌هاي متعددي نيز در تهران، رشت، بندر انزلي، بابلسر و ديگر شهرهاي ايران به وسيله ايرانيان و خارجيان دائر گرديد و تعداد آنها در هنگام جنگ جهاني دوم و ورود افسران و سربازان متفقين افزايش قابل توجهي يافت. با خاتمه جنگ و خروج افسران و سربازان خارجي بسياري از اين رستورانها تعطيل شد. از كافه‌هاي مشهور تهران آن زمان كافه‌هاي كانتينانتال و لقانطه بود. كافه كانتينانتال در خيابان اسلامبول قرار داشت و كافه لقانطه در ميدان بهارستان در عمارت نظاميه داير شده بود. اين عمارت از بناهاي باشكوه دوره ناصر‌الدين شاه قاجار بود. عمارت نظاميه داراي تالار بزرگ و بسيار زيبايي بود كه در هر چهار طرف آن پرده‌هاي نقاشي به چشم مي‌خورد. در اين تابلوها مناظر جالبي از سلام محمدشاه قاجار ديده مي‌شد و چهره رجال سرشناس آن زمان در اين تابلو تصوير شده بود. در قديميترين واحدهاي اقامتي و پذيرائي تهران كه امروز فقط نامي از آن باقي مانده است مي‌توان مهمانخانه مدرن گراند هتل را نام برد. گراند هتل از مجلل‌ترين و معروفترين هتل‌هاي نيم قرن پيش تهران بود. اين هتل در خيابان لاله‌زار كمي بالاتر از كوچه ملي قرار داشت و در سالهاي پيش هر وقت ميهمان سرشناسي از خارج به تهران مي‌رسيد تنها محلي كه براي اقامت او در نظر گرفته مي‌شد گراند هتل بود. گراند هتل سالن بزرگي نيز داشت كه هنرمندان آن روز ايران در آن به اجراي برنامه مي‌پرداختند و به تدريج كه هتل‌هاي ديگر در تهران ساخته شد اين هتل از رونق افتاد. كافه و رستورانهاي آن روز در حقيقت محل تجمع اعيان و اشراف آن زمان بود و رفتن به كافه و رستوران خود يك نوع تشخص محسوب مي‌گرديد.

نوشته شده در یکشنبه ششم آذر 1390ساعت 20:29 توسط مهدی اسودی|

 

 

 

آثارباستانی مکشوفه درجای جای نقاط تاریخی فلات ایران شباهتهایی دارند که گویای وجود ارتباط میان این بخشهای مجزا از یکدیگر است .اگراین فرضیه مقرون به صحت باشد باید پذیرفت که هزاران سال پیش از میلاد مسیح (ع)اقوام ایرانی درفلات ایران مسافرت میکرده اند.مهمترین مسافرت دسته جمعی که به نوعی با تاریخ ایران پیوند خورده است را باید مهاجرت اقوام آریایی از روسیه به ایران دانست مادها در اواخر هزاره ی دوم پیش از میلاد درایران سکنی گزیدند. آنهاعلاوه براسب ازسایرحیوانات همچون استر،شتر و گاو برای حمل ونقل استفاده می کرده و با کاربرد اسباب ارابه در حمل ونقل آشنا بوده اند. با به قدرت رسیدن کوروش کبیر و با نهادن امپراتوری هخامنشی بمنظورتسهیل ارتباط با بخشهای گوناگون امپراطوری به بهبود وتوسعه راهها اهتمام ورزیده شد.در دوره ی داریوش راه شاهی به مسافتی درحدود 2500 کیلومتر مورد بهره برداری قرار میگرفت که از تخت جمشید تا سارد امتداد داشته است.در این راه نیز کاروانسراهها و ایستگاههای شاهی به منظور رفاه مسافران تامین شده بود.به منظور نگهداری راهها و رسانیدن نامه ها تشکیلات اداری وسیعی به عنوان دیوان برید تاسیس گردیده بود.

پس از استیلای مغلان برایران ودوران ناامنی وغارت نخستین اقداماتی به منظور ایمن کردن راهها به عمل آمد که ازآن جمله میتوان به احداث چاپارخانه هایی که درزبان مغولی به یامخانه معروف بود اشاره کرد.

افسانه ی 999 کاروانسرای شاه عباسی نیزحکایت از اهتمام این پادشاه در گسترش امکانات رفاهی برای مسافران است که اگر چه تعداد دقیق انها معلوم نیست لیکن فراوانی این اقامتگاهها عاملی مهم در آسایش مسافران دردوران صفوی در ایران همچنان منحصر به چارپایان بوده و از وسایل چرخدار استفاده نمیشده است..

جهانگردی در تمدن اسلامی

با دقت در سفرنامه هايى كه به جاى مانده به اين نتيجه مى رسيم كه آنچه از قرن نهم تا قرن چهاردهم میلادی وجود دارد، سياحت مسلمانان است به كشورهاى خاورميانه و خاور دور. مانند: ژاپن و آفريقا و اروپا. جهانگردان مسلمان گزارش سفر خويش را در كتابهاى جغرافيائى و يا در تحقيقات تاريخى و عقيدتى ارائه داده اند. و در اين دوران خبرى از رفت و آمد سياحان اروپايى و مردمان غرب مسيحى نيست. و گويا آنان هيچ گونه اى علاقه اى به گردشگرى نداشته اند. گاه گاهى به يك جهانگرد و تاجر يهودى غربى در بلاد شرق بر مى خوريم. از قرن پانزدهم به بعد, بويژه در قرن هفدهم مى بينيم كه جريان گردشگرى به طور دقيق به عكس جريان يافته است. جهانگردان مهم را غربيان تشكيل مى دهند كه به سرزمينهاى شرق روى آورده و گزارشهاى گوناگونى از آداب, ميراث فرهنگى, شيوه هاى حكومتى, اجناس و محصولات شهرهاى اسلامى داده اند و خبرى از جهانگردان مسلمان نيست و يا اگر رحله هائى وجود دارد, در محدوده سفر حج و از منطقه اى اسلامى به منطقه اى ديگر است.

از جمله جهانگردان ايراني مي توان به برادران اميدوار، اشاره نمود.

تاریخچه توریسم معاصر

ايران نيز در گردشگري قدمتي چندصد ساله دارد اما ميگويند كه كليد رونق اين پارامتر اقتصادي را زماني زدند كه عكاسباشي به همراه مظفرالدين شاه سينماتوگرافي را وارد ايران كرد و تصاوير مستندي كه از نقاط گردشگري ايران به كشورهاي ديگر ارسال شد بهآرامي كاروانهاي بزرگتري از توريستهاي بينالمللي را وارد سرزمين آرياييها كرد. اما در واقع از دهه دوم سده ۱۳۰۰ جهانگردي در ايران رسماً شكل گرفت و براي نخستين بار در سال ۱۳۱۴ ادارهاي به نام «اداره جلب سياحان خارجي و تبليغات» در وزارت داخله تأسيس و انجام امور مربوط به جهانگردي به اداره فوق محول شد. در همين سال هيأت دولت كه تحت فرمان بيچون و چراي رضاشاه قرار داشت دستور تأسيس «كانون جهانگردان ايران» را صادر كرد كه وظيفه تسهيل مسافرت گردشگران را بهعهده داشت. اين كانون كه به طور رسمي در بهمن ماه ۱۳۱۷ به ثبت رسيد گشتهاي گوناگون در داخل كشور براي بازديد جهانگردان ترتيب ميداد، در سال ۱۳۲۰ اداره جلب سياحان به «شوراي عالي جهانگردي» تغيير نام داد. جلسات اين شورا هفتهاي يك بار در وزارت كشور تشكيل ميشد. در سال ۱۳۳۳ شوراي عالي جهانگردي به اداره امور جهانگردي تبديل و در وزارت كشور متمركز شد. از فعاليتهاي اين اداره طي سالهاي ۱۳۳۳ ميتوان به انجام برخي خدمات زيربنايي و تدوين قوانين و مقررات ناظر بر جهانگردي از جمله «قانون ورود و اقامت اتباع بيگانه» اشاره كرد. همچنين در فروردين ۱۳۴۲ سازماني به نام «سازمان جلب سياحان» وابسته به نخستوزيري تأسيس شد. هدف عمده اين سازمان معرفي پيشينه كشور و تشويق جهانگردان خارجي و داخلي به سير و سفر و بازديد از آثار باستاني، مناظر طبيعي و ايجاد تمركز و هماهنگيهاي لازم در امور مربوط به جهانگردي بود. در تيرماه ۱۳۵۳ سازمان جلب سياحان در وزارت اطلاعات ادغام شد و وزارتخانه جديدي به نام «وزارت اطلاعات و جهانگردي» بهوجود آمد. بعد از پيروزي انقلاب در سال ۵۷، اين وزارتخانه ابتدا به وزارت ارشاد ملي و سپس به وزارت ارشاد اسلامي تغيير نام داد و حوزه معاونت جهانگردي اين وزارتخانه تازه تأسيس، سرپرستي امور جهانگردي كشور را برعهده گرفت. با تشكيل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاونت سياحتي و زيارتي وزارتخانه فوق، دفتر ايرانگردي و جهانگردي را به منظور برنامهريزي صنعت توريسم، آموزش دستاندركاران جهانگردي، درجهبندي، نظارت و نرخگذاري تأسيسات، برقراري ارتباط بينالمللي و... تشكيل داد. اين دفتر نيز پس از مدتي به نام «سازمان مراكز ايرانگردي و جهانگردي» تغيير نام داد كه عملاً از ادغام چهار شركت دولتي به نامهاي شركت سهامي تأسيسات جهانگردي ايران، شركت سهامي گشتهاي ايران، شركت سهامي مركز خانههاي ايران و شركت سهامي سازمان مراكز جهانگردي براي ورزشهاي زمستاني وحوزه معاونت سياحتي و زيارتي وزارت ارشاد بهوجود آمده بود. با وجودي كه تا برنامه اول توسعه، دولت سياست چندان مشخصي در خصوص صنعت توريسم نداشت و بخشخصوصي نيز به علت روشننبودن سياستها و ضوابط، چندان رغبتي به ايجاد تأسيسات، مراكز اقامتي و پذيرايي نشان نميداد ولي در راستاي سياستهاي برنامههاي اول، دوم و سوم توسعه، بخش توريسم توانست براي بار ديگر بهعنوان يكي از پارامترهاي مهم اقتصادي مطرح شود و تعداد سرمايهگذاراني كه مايل به سرمايهگذاري در زيربخشهاي آن هستند افزايش يابد.

نوشته شده در پنجشنبه نوزدهم آبان 1390ساعت 20:20 توسط مهدی اسودی|

عوامل طبيعي و انساني با دست‌اندازي‌هاي انجام شده، شتاب بيشتري به فرسايش اين يادگار هزاران ساله داده است.
عبدي گفت: «باد و باران و نور خورشيد، عوامل طبيعي فرسايش هستند اما مواد شيميايي كه اين روزها در هوا هستند، سرعت فرسايش را چندين برابر كرده‌اند.»
آن‌گونه كه عبدي گفت، پتروشيمي مرودشت، پالايشگاه شيراز، كارخانه‌هاي كوچك و بزرگ منطقه‌ي مرودشت همچون كارخانه‌ي ارج، فضا را پر از مواد شيميايي كرده‌اند كه اين مواد به همراه آب باران يا به خودي خود، بر روي سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌‌هاي تراش‌خورده‌ي اين گستره‌ي تاريخي مي‌نشينند و در حال ويران كردنش هستند.
او گفت: «تلخ‌تر از همه، اين كه زباله‌هاي شهر مرودشت، درست پشت كوه مهر(همان كوهي كه در دامنه‌اش، تخت‌جمشيد ساخته شده)، سوزانده مي‌شود.»
به گفته‌ي وي چه توقعي مي‌توان داشت، هنگامي كه دود و گازهاي پر از مواد شيميايي بر روي اين آثار مي‌نشينند و ذره‌ذره، آن را مي‌خورند.
او گفت: «همه‌ي درگاهي‌هاي كاخ صدستون خرد شده‌اند و به تلنگري فرو مي‌ريزند.»
به گفته‌ي وي از دودكش پالايشگاه و پتروشيمي و كارخانه‌ها، هزار گونه ماده‌ي شيميايي بيرون مي‌آيد كه همه‌ي اين‌ها روي هم، فرسودگي اين سازه‌ي بي‌همتاي جهاني را در پي داشته‌اند.
دكتر عبدي به افزايش جمعيت شهر مرودشت نيز اشاره كرد و گفت: «جمعيت مرودشت كه در نزديكي تخت‌جمشيد است نيز، افزون شده و اين يعني گرم شدن. و گرم شدن و دگرگوني دماي هوا نيز يكي ديگر از عوامل فرسايش است.»

عبدي گفت: «اگر سازمان ميراث اقتدار مي‌داشت نبايد اجازه مي‌داد كه پالايشگاه و پتروشيمي و اين‌ كارخانه‌هاي بزرگ و كوچك ساخته شود.»خبرنگار امرداد - میترا دهموبد

تخريب تخت جمشيد


تخريب تخت جمشيد


تخريب تخت جمشيد

تخريب تخت جمشيد

تخريب تخت جمشيد

تخريب تخت جمشيد

تخريب تخت جمشيد

نوشته شده در یکشنبه سوم مهر 1390ساعت 8:9 توسط مهدی اسودی|

آسیا به عنوان پهناورترین قاره، محل قرار گرفتن بسیاری از زیباترین و جذابترین مکانهای توریستی دنیاست. انتخاب بهترین مکان از بین تمامی مکانهای دیدنی کاری بسیار سخت و دشوار است. اما میتوانید مطمئن باشید که هر یک از مقاصد زیر را انتخاب نمایید متضرر نخواهد شد و سفری رویایی و دیدنی را پیش روی خواهید داشت . بعضی از این مقاصد برای شما شناخته شده و بعضی از آنها هم ناشناخته میباشد. با هم به مرور 7 مقصد توریستی عالی و بی نظیر میپردازیم :

1 - مغولستان

کشوری وسیع، بکر و همراه با طبیعتی خشن به عنوان یکی از معدود طبیعتهای دست نخورده در آسیا شناخته میشود.کشور مغولستان زادگاه و خاستگاه قوم مغول می‌باشد.مغولها بیش از هر کشوری به چین دست درازی می‌کردند و امپراطوران چین برای آسایش از دست ایشان دست به ساخت دیوار چین زدند.بزرگ‌ترین رهبر تاریخی مغولها چنگیزخان بود که توانست قبیله‌های مغول را یکپارچه سازد و رقیبان را نابود گرداند.
این کشور در فلات تبت واقع شده است و مساحت آن بیش از 1.5 میلیون کیلومتر مربع میباشد و بعنوان نهمین کشور بزرگ دنیا شناخته میشود اما جمعیت آن بسیار کم است و تقریبا نیمی از جمعیت 3 میلیون نفره آن در پایتخت مغولستان اولان باتار زندگی میکنند.

مغولستان

مغولستان

2 - تایلند

پادشاهی تایلند کشوری است در جنوب شرقی آسیا. پایتخت آن و همچنین پرجمعیت‌ترین شهر آن بانکوک است. کشور تایلند دارای ۵۱۴۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت می‌باشد که ۴٪ آن را آب تشکیل داده‌است. تا سال ۱۹۳۹ نام رسمی این کشور «سیام» بود . از ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ نیز سیام خوانده می‌شد تا آن‌که با اعلام رسمی دولت نام آن به تایلند تغییر یافت. واژه «تای» در زبان تایلندی علاوه بر نام قوم تای، که اکثریت مردم کشور را تشکیل می‌دهند، به معنی «آزادی» نیز هست.
در حدود ۹۵٪ مردم تایلند بودایی هستند. مسلمانان، با حدود 4٪ جمعیت ، بعد از بوداییان بزرگ‌ترین گروه مذهبی این کشور هستند. گفته می‌شود یک نفر ایرانی به نام شیخ احمد قمی مذهب شیعه را به تایلند آورد.تایلند یکی از پرطرفدارترین مقاصد توریستی آسیا میباشد و مهمترین دلیل آن ارزانی بیش از حد آن به همراه آب و هوتی مطبوع در فصول زمستان و بهار میباشد.

تایلند

تایلند

3 - تبت

تبت یا سی -تسان کشور مستقلی که در جنوب غربی چین و بر سرحد شمالی نپال واقع است و آنرا از جهت ارتفاعی که از سطح دریا دارد، بام دنیا گویند چه بزرگترین و مرتفعترین فلات آسیا و جهان است که در میان بزرگترین و معظم ترین سلسله جبال جهان قرار دارد و شطهای قابل اهمیت جنوبی و شرقی آسیا از آن سرازیر میگردد.فلاتی است لم یزرع و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۵۰۰۰ متر است (ارتفاع قله دماوند از سطح دریا 5640 متر است ).جنوب آنرا کوههای بسیار بلند هیمالیا فراگرفته است .نکته بسیار جالب در باره تبت این است که تبت تنها کشوری است که در آن زنان ، در شرایط خاص ، مجاز به داشتن چند شوهر می‌باشند. به این صورت که اگر مردی چند پسر داشته باشد و استطاعت مالی کافی برای ازدواج همهٔ آنها را نداشته باشد، برای همهٔ آنها یک زن می‌گیرد. با این کار گذشته از حفظ اتحاد خانواده، از هزینه‌های ازدواج هم کاسته می‌شود و با تولد بچه‌های کمتر هزینهٔ زندگی هم کاهش میابد.

تبت

تبت

4 - انگکور – کامبوج

انگکور شهری در شمال غربی کامبوج به عنوان پایتخت امپراطوری کهن خِمِر ساخته شد. انگکور وات زیباترین معبد شهر تخریب شده انگکور است و مساحتی در حدود ۲٫۵ کیلومتر مربّع را در بر می گیرد. انگکور که در زبان خِمِر به معنی شهر است نزدیک ساحل شمالی دریاچه تانِل سَپ(یعنی دریاچه بزرگ)ساخته شده است.این دریاچه بزرگ و کم عمق که رودخانهٔ فرعی مکونگ را تغذیه می کند زمانی مملو از ماهی و زمین های اطراف آن حاصل خیز بود.
آب دریاچه به ثروتمند شدن شهر انگکور کمک کرد.کشاورزان خمر با استفادهٔ از کانال های آبیاری هر سال سه بار محصول برداشت می کردند. این بدان معنی است که غذای کافی و فراوان برای افزایش جمعیت این ناحیه وجود داشته است.
معبد انگکور وات در اوایل سده دوازدهم برای شاه سوریاوارمان دوم ساخته شد و سپس به ویشنو خدای هندو اهدا شد.این ساختمان سه طبقه دارای یک ردیف حصارهای راست گوشه و مستطیلی است.برج های آن مانند غنچه‌های نیلوفر آبی و ارتفاعشان 60 متر است. در سال ۱۴۳۱ میلادی سربازان تایلندی به شهر انگکور هجوم آوردند و آن را ویران کردند.ویرانهٔ شهر به حال خود رها شد.به تدریج گیاهان و درختان در اطراف شهر روییدند و آن را در خود پنهان ساختند تا این که ۱۵۰ سال پیش دوباره کشف شد.

کامبوج

کامبوج

کامبوج

5 - مالدیو

مجمع الجزایر مالدیو در جنوب غربی کرانه‌های هندوستان قرار گرفته و کوتاهترین فاصلهٔ آن تا کرانه‌های هند، ۶۰۰ کیلومتر است. مالدیو شامل ۱۱۹۲ جزیره مرجانی کوچک، مسطح و کم‌ارتفاع و شمار زیادی آبسنگ است که تنها ۲۰۲ جزیره از آنها مسکونی هستند، روی هم رفته ۲۹۸ کیلومتر مربع پهناوری دارند و تنها 3/0% قلمرو مالدیو را پوشش می‌دهند. اما قلمرو دریایی مالدیو با ۸۵۰ کیلومتر درازا و ۱۳۰ کیلومتر پهنا، ۱۱۵۳۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. بلندای هر یک از این جزیره‌ها از سطح دریا از بیش از ۳ متر تجاوز نمی‌کند. مالدیو تپه ماهور و رودخانه‌ای ندارد. برخی از جزایر مالدیو برای گردشگری اختصاص یافته‌اند. در این جزایر هتل‌هایی برای اقامت گردشگران ساخته شده که بیشتر کارمندان آن از مهاجران کشورهای همسایه هستند. گردشگران مستقیماّ از فرودگاه بین‌المللی ماله به این جزایر می‌آیند. مردم عادی مالدیو، ارتباط چندانی با گردشگران خارجی ندارند.

مالدیو

مالدیو

6 - دیوار بزرگ چین

یکی از عجایب هفت‌گانه جهان شمرده می شود ، در جهان به لحاظ زمان ساخت طولانی ترین و بزرگترین مهندسی تدافعی نظامی در قدیم است و همچنین این دیوار تنها پدیده انسانی است که از فضا قابل روءیت می باشد. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته است.این اثر سال ۱۹۸۷ در "فهرست میراث جهانی" ثبت شد. تاریخ ساخت دیوار چین به قرن ۹ قبل از میلاد باز می گردد. حکومت وقت چین برای جلوگیری از حملات ملیت های شمالی ، برجهای آتش برای خبر رسانی و یا قلعه‌های مرزی برای حصول اطلاعات دشمن را در ارتباط با دیوار و بر روی آن ایجاد کرد . در دوره حکمرانی سلسله‌های بهار و پاییز و کشورهای جنگجو ،میان دوک ها جنگ بر پا شد و کشورها با استفاده از کوه‌های مرزی به ساخت دیوار پرداختند تا سال ۲۲۱ قبل از میلاد ،امپراتور چین شی خوان پس از به وحدت رساندن چین ، دیوارهای دوک ها را به هم متصل کرد که به صورت دیوار بزرگ در مرزهای شمالی بر روی کوه‌ها در آمد . او می خواست با این کار از حملات دشمن به مراتع شمالی جلوگیری کند.
\در این زمان طول دیوار چین به ۵۰۰۰ کیلومتر می رسید. در سلسله خان پس از سلسله چین طول دیوار به ۱۰ هزار کیلومتر رسید. در تاریخ دو هزار و اندی ساله چین، حکمرانان دوران مختلف به ساخت دیوار چین پرداختند . تا اینکه طول دیوار به ۵۰ هزار کیلومتر رسید. این میزان معادل گردش به دور کره زمین است . دیواری که اکنون مردم مشاهده می کنند ، دیوار متعلق به سلسله مینگ (سال ۱۳۶۸ – سال ۱۶۴۴ میلادی) است از غرب به دروازه " جایو گوان " در استان گانسو چین و از شرق به ساحل رود یالو جیان در استان لیائونینگ در شمال شرقی چین منتهی می شود و درمیان آن ۹ استان ، شهر و ناحیه خود مختار به طول ۷۳۰۰ کیلومتر وجود دارد و مردم آنرا دیوار طولانی می نامند. گردشگران چینی و خارجی از پیمودن دیوار احساس افتخار می کنند . حتی سران بسیاری کشورهای خارجی نیز فرصت دیدار از این اثر بزرگ را از دست نمی دهند . برخی از بخش های دیوار چین بخوبی حفظ شده است از جمله دیوار "بادلینگ " در نزدیکی بیجنیگ دیوار " سی ما تای " ، دیوار " موتیان یو " ، دروازه شان حای گوان در انتهای شرقی دیوار چین است که نخستین دروازه چین نامیده می شود و دروازه "جایوگوان" در انتهای غرب در گان سو ،این بخش ها همچنین از مکان های بسیار مشهور و دیدنی دیوار است و گردشگران زیادی در تمام سال از آنها بازدید می کنند .
دیوار چین تجسم درایت و رنج و زحمت میلیونها چینی در دوره باستان چین است . این اثر پس ازهزاران سال از بین نرفته و دارای دلربایی فناناپذیر و سمبل روحیه ملیت چین است . سال ۱۹۸۷ میلادی دیوار چین به عنوان "سمبل ملیت چین" در فهرست میراث جهانی ثبت شد.

دیوار چین

دیوار چین

- سریلانکا

جزیره‌ای است واقع در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند. نام‌های قدیمی آن سَراَندیب یا سَرَندیب یا سیلان بود.پایتخت سیاسی آن سری جایاواردنپورا کوته و پایتخت تجاری‌اش شهر کلمبو است. پیش از سال ۱۹۷۲ به این کشور سیلان می‌گفتند. پایتخت این کشور شهر کلمبو (Colombo) با ۶۴۲ هزار نفر جمعیت می‌باشد. مساحت سری لانکا ۶۵٬۶۱۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۹٬۶۶۸٬۰۰۰ نفر است.

سریلانکا

سریلانکا

نوشته شده در پنجشنبه سیزدهم مرداد 1390ساعت 2:9 توسط مهدی اسودی|
مسافرت از گذشته مورد علاقه بشر بوده است عدم راكد شدن همواره روح آدمي را به تخيل وا ميداشته. با آنكه در ايام قديم هدف تنها زيارت و بود و تجارت ، ولي امروزه به چند دليل ساده سفر امري پيچيده و پديده اي همچو صنعت گردشگري را ايجاد كرده است ( در مقالات گذشته به آن اشاره شده است )دلايل رشد صنعت گسترش راهها و افزايش درآمد ها ، ماشيني شدن زندگي ها و افزايش اوقات فراغت و تنوع در اسباب سفر دانسته مي شود ... گسترش مسافرت و گردشگري به دليل برخورد نزديك مسافر و بوميان تقريب فرهنگي را به وجود مي آورد و در اشل بزرگ آن به صادرات فرهنگي مي انجامد. مخصوصاً در كشوري مثل ايران با سابقه درخشان باستاني و تمدني كهن .
در اين زاد بوم ما نمادها و اسطوره هاي بسياري در باب سفر داشته ايم همانطور كه داشته ايم همانند کشورهایی مانند ایتالیا، یونان و چین و ... پر است از افسانه‌ها، قهرمانان و آداب و رسومی که سفر نقشی کلیدی را در آن ایفا می‌نماید ، به نحوي كه در فرهنگ ایرانی - اسلامی ما نیز به طور مستقیم به فواید سفر اشاره شده است. چه بسا انبوه كتب و روايات و احاديث و مثل ها و سفرنامه ها در اين باب بيانگر اهميت اين موضوع نزد اجداد ما مي باشد.


بزرگان مسافر به جان پرورند


که نام نکویی به عالم برند


تبه گردد آن مملکت عنقریب


کزو آزرده خاطر آزرده آید غريب

با توجه به مباحث گذشته و اهميت توجه به سفر قصد آن دارم در اين انجمن به بحث در باب گردشگري فرهنگي كه كشورمان يكي از ذخاير قابل توجه در باب تنوع فرهنگي مي باشد بپردازم و از دوستان براي همفكري و تبادل نظر كمك ميخواهم.


در تمدن شرقی جاذبه هاي فرهنگي پتانسیل بالایی را در توسعه گردشگری دارد علي الخصوص توازن اثرات اين نوع گردشگري بيشتر به سمت اثرات مثبت است تا منفي چون داشته هاي فرهنگي ما و بسياري از كشورهاي باستاني مخلوطي از چندين هزار سال اتفاق است كه سبب چنين مدل متنوع و جذابي شده است . با توجه به كم نظيري اين نوع نگاه به بازار جهاني سفر در اين زمينه جاي كار بسيار زياد و پشتوانه اي درست براي پيشرفت و توسعه ايران عزيز فراهم ميآيد هرچند كه نگاه مديريتي به امر گردشگري امري نيكوست اما از حدش كه بگذرد حكايت سقوط از آن طرف بام است! پس از ارائه بحثهاي مديريتي ميپرهيزيم و تنها اشاره اي گذرا به آن داريم.


نخست به تعريف اين نوع گردشگري مي پردازيم جامع‌ترین تعریفی كه از گردشگري است مربوط به سازمان جهاني گردشگري است. بر طبق این تعریف، گردشگری به فعالیت سفر یک شخص به منطقه‌ای خارج از محل زندگی خود تا یکسال ادامه پیدا نکند و با هدف تفریح، تجارت و یا سایر اهداف باشد، .جالب است بدانيد قريب به 160 تعريف ثبت شده درباره جهانگردي موجود است!!!.حال به تعريف فرهنگ ميپردازيم مارگارات مکید بيان داشته كه : فرهنگ را مجموعه‌ای از رفتارهای آموختنی، باورها، عادات و سنت‌های مشترک میان افراد می‌داند که به صورتی متوالی توسط فردی که وارد آن جامعه می‌شود، آموخته و به کار گرفته می‌شود. ادوارد ساپیر نیر فرهنگ را مجموعه‌ای از معناها که یک گروه معین به مدد آن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، می‌داند. گرت هافستد نیز فرهنگ را اینگونه تعریف می‌کند: فرهنگ برنامه‌ریزی جامع ذهن است که به جداسازی اعضای یک گروه می‌انجامد. اما شاید بهترین تعریف از فرهنگ، تعریفی باشد که ادوارد تیلور ارائه داده است. از نظر تیلور فرهنگ مجموعه‌ای پیچیده از باورها، هنرها، اخلاق، حقوق، ارزش‌ها، آداب و رسوم و دیگر قابلیت‌ها و عاداتی است که انسان به عنوان عضوی از جامعه کسب می‌کند.در باب فرهنگ عناصر مشترك بسياري يافت مي شود.


در مطالب بعدي به ادامه اين بحث مي پردازيم و اميدوارم دوستان به اين بحث و اهميت دانستن آن توجه كافي داشته باشند و با همفكري راههاي جديدي براي ارائه ايراني بهتر به دنياي امروز پيدا كنيم... همفكري شما اميد دهنده تحقق اين آرزوست.
شاد و مانا باشيد


استفاده از اين مجموعه مقالات با ذكر نام نويسنده مجاز است
نگارش و تحقيق : مهدي اسودي

نوشته شده در دوشنبه بیست و هفتم تیر 1390ساعت 22:46 توسط مهدی اسودی|

 

 

tourism

 

امروزه گردشگری یکی از پررونق‌ترین صنایع و گاهاً منجی اقتصاد های شکست خورده جهان است. این صنعت اکنون در بسیاری از کشورها با رشد سریع‌تر نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی و با ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، یک صنعت پیشرو و نیز یک راه حل فوری و دائمی برای مشکل بیکاری تلقی می‌شود. صادرات نامرئی یکی از بهترین القاب این حوزه میباشد.
صنعت نفت ، صنایع تولید خودرو ، صنعت گردشگری به ترتیب سه صنعت درآمد زای مشروع شناخته میشوند. با توجه به اینکه انسان در تولید بزرگترین منبع درآمدزایی خود هیچ اثر مستقیمی ندارد زیرا صنایع نفتی حاصل فرآیند‌های بیولوژیک طبیعی است و تنها در پس استخراج آن است که کشوری به سود میرسد ولی شایان ذکر است به دلیل زوال پذیری و اتمام این گنجینه مدفون هیچگاه بر روی آن به عنوان زیرساخت های توسعه پاسدار حسابی باز نمیکنند ، صنعت خودرو سازی دقیقاً نقطه وصل این دو صنعت میباشد یعنی نفت و گردشگری که با توجه به نیاز انسان به مرکب شکل گرفته و با گسترش جوامع این نیاز این صنعت را شکوفا کرده ولی اشکال آن نوع فناوری است که محدود به چندین کشور است و پراکندگی این صنعت جهان شمول نیست . به گردشگری می‌رسیم می‌توان چنین تصور کرد که این صنعت پلی محسوب میشود بین دنیای مدرن و صنعتی و آرامش . تنها صنعت جهان شمول که با آموزش صحیح و صرف هزینه ای برای شروع میتوان سود دهی و تحول اقتصادی پایدار را از آن توقع داشت . بدون شک در همین دهه با توجه به امکانات و فناوریهای کارآمد و نزدیک شدن کره خاکی به همان دهکده جهانی رتبه اول درامد زایی را کسب خواهد کرد.

در این صنعت رتبه اول جهانی از آن سوئیس میباشد. سوئیس با توجه به دارایی‌ها و توان بالقوه و بالفعل ( امنیت بالا - استانداردهای بهداشتی و زندگی بسیار بالا و سلامت بالای محیط زیست - داشتن بهترین هتلها - داشتن آثار فرهنگی و تاریخی ) دارای موقعیت برتر در گردشگری است که با فاصله نزدیکی پیش از استرالیا و آلمان قرار گرفته است.
در منطقه آسیا هنگ کنگ و پس از آن امارات متحده عربی قرار گرفته اند که نزدیک به دو دهه میباشد سعی و هزینه زیادی برای بالابردن فرهنگ و دانش توریستی در کشور خود کرده اند.

حال به کشورمان نگاهی بیاندازیم : جزو 10 کشور نخست دنیا از لحاظ جاذبه های گردشگری هستیم و بین مدار 25 تا 40 عرض شمالی قرار داریم و کشوری چهار فصل به حساب می آییم که رنگینکمانی از رنگ و شکوه را در این خاک میشود دید . نزدیک 700 کیلومتر مرز آبی هم در شمال و هم در جنوب کشور با دو اقلیم متفاوت به همراه بیش از 20 جزیره در اختیار داریم...
تمدنی چند هراز ساله و جاذبه های تاریخی ثبت شده در یونسکو و حتی اماکن مذهبی باشکوه و فرهنگی خاص در این ملک جاریست ولی ... زیر ساخت مناسبی برای این صنعت در کشور نداریم و نقطه ضعفمان ابتدا عدم توجه به آثار صنعت توریسم است و لوکس پنداشتن این موضوع ، حتی ما در زمینه معرفی کشورمان ضعف داریم و به جرات میتوان گفت در بازار جهانی سهمی از تبلیغات مدرن بر ما در نظر نمیتوان گرفت در صورتی که حلال این مشکلات فقط با آموزش صحیح و تربیت نسلی از متخصصان این رشته می باشد.


رعایت حقوق و برقراری امنیت جانی و مالی گردشگران خارجی به‌وسیله پلیس گردشگری، گسترش فرهنگ جهانگردی و گردشگری در کشور و دادن آموزش‌های لا‌زم به مردم برای برخورد مناسب با گردشگران، ایجاد امکانات رفاهی مناسب و رسیدگی به وضعیت هتل‌ها، ارائه خدمات بانکی پیشرفته به گردشگران و پذیرش کارت‌های بین‌المللی آنان، تبلیغات منظم و هماهنگ از سوی سازمان مربوطه و وزارت امور خارجه در دیگر کشور‌های جهان، راه‌اندازی و تقویت شبکه‌های ماهواره‌ای و رادیو و تلویزیونی، احداث زیرساخت‌ها، مرمت و احیای اماکن تاریخی و ایجاد جاذبه‌های طبیعت‌گردی.
در پایان باید خاطر نشان کرد ایجاد هرگونه تحول در صنعت گردشگری ایران نیازمند برنامه‌ریزی‌های کلا‌ن و بلندمدت است و استانداردسازی و استفاده از تجربه‌های جهانی در بومی‌سازی خدمات و سرویس‌های صنعت گردشگری می‌تواند کمک شایانی به فعالا‌ن این عرصه کند.

نوشته و تالیف : مهدی اسودی

نوشته شده در دوشنبه ششم تیر 1390ساعت 13:48 توسط مهدی اسودی|

 

tulip festival جشنواره گل لاله

 زمان‏هاي گذشته گل لاله يکي از گل‏هاي مهم ايرانيان در مراسم نوروز بوده که در کنار سنبل و نرگس نويد بهار را مي‏داد.

خاستگاه اصلي لاله مناطق سردسير کوهستاني به ويژه البرز مرکزي است. گل لاله طبق گفته هلندي‏ها که در همه آثار و نوشته‏هايشان بيان مي‏کنند؛ از سرزمين ايران (پارس) به اروپا آورده شده است.

باغ لاله‏ها با بيش از 30 سال سابقه در کيلومتر 54 محور گردشگري البرز، چالوس و با هدف فروش شاخه بريده گل لاله توسط «الله‏يار غلامي» تاسيس شد.

وي پس از چند سال موسسه‏اي با هدف ترويج و شناساندن فرهنگ لاله ايراني به نام شرکت مهد لاله‏ها در زادبوم مادري خود، يعني البرز مرکزي راه‌اندازي کرد .

کوه‏هاي سر به فلک کشيده، رود خروشان کرج و آب و هواي مطلوب سبب شد تا هر سال بر تعداد بازديدکنندگان اضافه و سيل مشتاقان به محيط زيست، گردشگري، کوهنوردي و گل وگياه به اين باغ سرازير شود.

فستیوال گل لاله tulip festivalباغ لاله‏ها از آغاز فعاليت خود تاکنون به عنوان زيباترين جاذبه جاده البرز - چالوس در تقويم زندگي مردم ثبت شده است.

اين باغ در حدود 10 هزار متر وسعت دارد که با کاشت چهار هزار پياز، 32 واريته لاله در آن نهفته شده است.

در جهان حدود يک هزار و 400 واريته لاله در کلکسيون کشور هلند ثبت شده است، و از اين تعداد 300 واريته در کشور کشت مي‏شود که در صورت حمايت و توجه مسوولان استان مي‏توان اين آمار را افزايش داد.

جشنواره گل لاله tulip festivalبا توجه به اينکه باغ لاله‏ها در هرساله پذيراي گردشگران زيادي از نقاط مختلف کشور و استان و در برخي موارد گردشگران خارجي است بايد به عنوان يکي از جاذبه‏هاي مهم گردشگري استان بيش از پيش مورد توجه مسوولان استان البرز قرار گيرد.

طبيعت جذاب و گيراي باغ لاله‏ها هر ساله پذيراي اقشار مختلف استان از جمله جامعه روحانيت و ائمه جماعات، فرهنگيان، آسايشگاه کهريزک، مراکز آموزشي و دانشگاهي و ساير اقشار مختلف است که از اين طبيعت زيبا بازديد مي‌کنند .

سرخ، سفيد، زرد و گاه ترکيبي از تمامي اين الوان، يک سال تمام در ريشه گياهي به انتظار مي‏نشينند که مي‏دانند تنها مدتي کوتاه فرصت خودنمايي خواهند يافت، اما همين اندک زمان کافي است تا گردشگران بسياري به شوق ديدار لاله هاي زيباي اين ديار و ديدار مناظر فرح بخش و بي‏نظير آن به منطقه سفر کنند و ساعاتي را ميهمان البرزنشينان باشند.

400 هزار شاخه گل لاله به رنگ‏هاي گوناگون آماده‌اند تا لطافت و طراوت خود را در محيطي مملو از زيبايي و عظمت نهفته در يکي از زيباترين جاده‏هاي طبيعي جهان به نمايش بگذارند؛ نمايشي که در آن از صنعت و ماشين، از سخت افزار و دستگاه‏هاي سنگين خبري نيست بلکه در آنجا يک پارچه لطافت، زيبايي و آرامش است.

در اين فضا است که مي‏توان رجوعي دوباره به خود داشت و با قدم زدن ميان لاله‏هايي که با همه زيبايي‏شان متواضع و صبور سر به زير انداختند، فصلي تازه براي رويش وجود خويش رقم زد.

جشنواره گل لاله tulip festivalگل، اين خلقت بي‏همتاي خداوند همواره کانون زيبايي و ظرافتي است که با جوانه زدن از درون خاک- عنصري که خداوند انسان را از آن آفريد- اميد و زندگي را به ارمغان مي‌آورد؛ گل‏ها از بستري مي‏خيزند که راز پستي و کمال را همزمان در خود نهفته دارد، عنصري که گاه به تجلي و رويش و گاه به فرو رفتن و پوسيده شدن در ريشه خويش مي‏انجامد.

سيزدهمين جشنواره لاله‏هاي گچسر در کرج آغاز شد و اين بار با استان‏شدن البرز و قرار گرفتن اين مجموعه در جاذبه‏هاي گردشگري استان، ميزباني اين جشنواره و برگزاري امور مربوط به آن را اداره کل ميراث‏فرهنگي ، صنايع‏دستي و گردشگري البرز با همکاري بخشداري و شوراي اسلامي بخش آسارا و شرکت مهد لاله عهده‏دار است.

براي برگزاري هرچه باشکوه‏تر اين مراسم از چندي پيش با برگزاري جلساتي، مقدمات ميزباني شايسته از گردشگران اين باغ زيبا فراهم شد که پيش از اين و در سال‏هاي گذشته اين برنامه با مشارکت شهرداري تهران برگزار مي‏شد که امسال به دليل استان شدن البرز، شرايط ميزباني تغيير يافت.

براي معرفي هرچه بهتر اين رويداد مهم کميته تبليغات واطلاع رساني از چند هفته پيش با مديريت روابط عمومي اداره کل ميراث‏فرهنگي ، صنايع‏دستي وگردشگري استان البرز فعاليت خود را در راستاي ميزباني شايسته از اين رويداد طبيعي آغاز کرد.

اين کميته علاوه بر اطلاع‏رساني از طريق رسانه‏هاي ملي، روزنامه‏هاي سراسري، راديو البرز، خبرگزاري‏ها و هفته‌نامه‏هاي محلي به چاپ کتابچه ، بروشور و بنر در خصوص جاذبه‏هاي فرهنگي و طبيعي استان و منحصر به فرد بودن باغ لاله‏ها اقدام کرده است.

جشنواره گل لاله tulip festivalبالاخره انتظار به پايان رسيد و البرزنشينان اولين ميزباني باغ لاله‏ها را پس از دوازده سال عهده‏دار شدند و نمايشگاه لاله‏ها با حضور مسئولان کشوري و استاني 13 ارديبهشت ماه افتتاح شد و به مدت دو هفته بازديد عمومي خواهد داشت تا زمينه سر زدن به طبيعت زيباي باغ لا‌له با چشم انداز کوه‏هاي البرز رودخانه کرج و پوشش گياهي منحصر به فرد اين منطقه براي علاقمندان فراهم شود.

با اين وجود ظرفيت‏هاي بالاي گردشگري بخش آسارا نيازمند توجه و حمايت تمامي مسئولان استان است در اين راستا بر خلاف آنکه مدت زمان کوتاهي از عمر اداره کل ميراث‏فرهنگي استان البرز مي‏گذرد اتفاقات مهمي به وقوع پيوسته است که مي‏تواند موجبات رشد و توسعه گردشگري را در استان رقم بزند.

بنابراين حمايت و پشتيباني از اين اداره کل براي بهبود وضعيت اقتصادي و تقويت صنعت توريسم وظيفه تمامي مسوولان استان است و در اين شرايط مي‏توان آينده روشني را براي اين استان ترسيم کرد.

نوشته شده در چهارشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1390ساعت 23:55 توسط مهدی اسودی|

پي بردن به چگونگي پيدايش اديان گوناگون، زادگاه هر يک از آن‌ها و بررسي و شناخت آداب و رسوم و آئين‌هاي بر جاي مانده از آن‌ها، از ديرباز مرکز توجه بسياري از محققان و همچنين علاقه‌مندان به خود بوده است.

به جز اديان شناخته شده الهي که سرچشمه وحياني داشته و متصل به رسولاني الهي هستند، در مسير زمان و در ديگر مناطق، آئين‌ها و رسومات ديگري نيز پرچم افراشته و به عنوان دين خود را شناسانده و تا به امروز هم، از پيروان بسياري برخوردار هستند.

آئين بودا، يکي از اين اديان خود ساخته زميني است که سرمنشاء آن از کوهپايه‌هاي رشته‌ کوه‌هاي هيماليا بوده و امروز بخش نسبتاً وسيعي از شرق و جنوب شرقي آسيا را در بر گرفته است.

با اين وجود، آثار برجاي مانده از اين آئين چند هزار ساله، به دليل شکل و شمايل خاص خود و پيچيدگي‌هاي ظاهري و تنوع بالا در به تعريف در آوردن معبود، آنرا، به يکي از اديان پر بازديد تبديل کرده است.

کشورهاي مختلفي در منطقه شرق و جنوب شرق آسيا، از اين آئين پيروي مي‌کنند، اما آنچه در ادامه خواهيم خواند، برگزيده‌اي از پنج مقصد مهم آئين بودايي است که به دليل قدمت و سابقه تاريخي خود، محل بازديد عده‌ زيادي از گردشگران قرار گرفته‌اند.

هند و نپال:

سيدارتا گوتاما      Siddhartha Gautamaاگر چه در حقيقت مرزهاي امروزي دو کشور هند و نپال محل تولد بودا را در کشور کوچک نپال و در زير پاي رشته کوه‌هاي هيماليا قرار داده اما هند زادگاه سيدارتا گوتاما، شاهزاده‌اي است که بعدها بودا شد.

بودا بعدها يکي از مهمترين مذاهب هند و شرق آسيا شد. اگر چه با فراگير شدن اين مذهب در ديگر نقاط آسيا، به مذهبي اقليت در هند تبديل شد اما هنوز هم مناطق بسياري در هند و نپال وجود دارند که از اهميت بالايي در مذهب بودا برخوردارند.

براساس آموزه‌هاي بودا، وي پيش از مرگ، از پيروان خود خواست تا در چهار منطقه که از اهميت بالايي در زندگي او برخوردار بودند به زيارت بپردازند. اين چهار منطقه عبارتند از: لامبيني، زادگاه بودا که در نزديکي مرز هند و نپال قرار دارد. اورو ولا، که امروز آنرا بود گايا مي‌نامند و در ايالت بيهار هند قرار دارد. اين مکان محل روشنگري بودا بوده است؛ سارنات، در ايالت اوتار پرداش هند، که محل اولين موعظه بودا بوده است و کوشاواتي که در ايالت اوتار پرداش قرار داشته و آنرا کوشيناگار نيز مي‌نامند، که محل زندگي وي در اواخر حيات تا زمان مرگ بوده است.

اگر چه همه اين مناطق پس از فروپاشي مذهب بودائيسم در هند ويران شدند، اما به تازگي بازسازي شده و محل رفت و آمد گردشگران قرار گرفته‌اند.

منطقه بودا گايا، که محل مشاهدات عرفاني بودا بوده امروزه داراي معابد بودايي و مراکز مديتيشن و همچنين موزه‌هايي از آيين بودايي و هندو است. از ديگر آثار موجود در اين منطقه مي‌توان به جايگاه سنگي بودا و همچنين معبدي متعلق به بودا در قرن هفتم ميلادي اشاره کرد.

سر‌يلانکا:

 

tomb of king srilankaيکي از مناطقي که پس از فروکش کردن شعله‌هاي مذهب بودا در هند به يکي از جايگاه‌هاي اصلي آن تبديل و سابقه‌اي دو هزار ساله در ترويج آن دارد منطقه سيلان است که امروزه آن را کشور سريلانکا مي‌نامند. کشوري که امروزه نيز 70 درصد از جمعيت آن اين مذهب را دارا هستند.

منطقه‌اي به نام آنورادهاپورا، در ناحيه شمالي سر‌يلانکا که زماني پايتخت اين کشور بوده، از جمله مراکز مهمي محسوب مي‌شود که به عنوان مقصد گردشگري علاقه‌مندان به تاريخ بودا شناخته مي‌شود.

اين شهر در سال 250 پيش از ميلاد و کمي پس از گسترش مذهب بودا در سر‌يلانکا بنا شد. اين شهر که به تازگي بخش‌هايي از آن بازسازي شده به مدت هزار سال متروکه مانده و در پوشش جنگلي محصور شده بود.

شهر آنورادهاپورا از دو مقبره بزرگ برخوردار است. بناي توپاراما که قديمي‌ترين بناي بودايي در هند يا سر‌يلانکا است و ديگري ويرانه‌هايي از معابد که شامل معبد بزرگ ماهاويهارا، آب‌ انبارها و مجسمه‌هايي است که از هند به سر‌يلانکا منتقل شده‌اند.

چين:

لنگمن بودا چین buddha chinaبرخي مورخان بر اين باورند که مذهب بودا در حدود قرن سوم پيش از ميلاد وارد چين شده است در حالي که گروه ديگر از مورخان زمان و تاريخ ديگري را اعلام کرده‌اند.

مذهب بودا در زماني به يکي از مهم‌ترين اديان مردم چين تبدل شده بود اما با روي کار آمدن پادشاهان مختلف، ميزان پيروي مردم نيز با فراز و نشيب‌هايي مواجه شد. در دوره طبقه ممتاز چين اين مذهب را با آئين تائويسم و کنفسيوسي ادغام کردند تا اينکه رفته‌رفته در قرن نهم ميلادي رو به افول گذاشت. در قرن بيستم نيز با روي کار آمدن نظام کمونيستي، آنچه که از مذهب بودا در چين به جاي مانده بود همراه با ديگر مذاهب کاملاً منکوب شد.

در قرن پنجم ميلادي و در زماني که کشور چين از قلع و قمع بودايي‌ها در اضطراب به سر مي‌برد، امپراتور سلسله وي اول دستور به ساخت آرامگاه‌هايي غاري در شهر يان کانگ استان شانکسي و شهر لونگ من استان هونان داد.

پس از آن در يک دوره 10 ساله مجسمه‌هايي غول‌پيکر و بسيار ظريف از بودا در مناطقي بيرون از ديواره‌اي صخره‌اي ساخته شدند. مجسمه‌هاي بودا در شهر يان‌کانگ استان شانکسي از نظر طراحي و ساخت شباهت بسيار زياد به مجسمه‌هاي بوداي هند دارد.

مجسمه‌هاي شهر لونگ‌من استان هونان نيز با الهام از مجسمه‌سازي سنتي چيني خلق شده و برخي از صنايع‌ هنري برتر سلسله امپراتوري وي در ساخت آن‌ها به کار رفته است.

در اين بين، تبت که جزيي خود مختار از خاک چين به شمار مي‌رود، نمونه‌اي استثنا است که نشان مي‌دهد، مذهب بودا، دين رسمي چين امروز بوده و متعلق به گذشته نيست. کاخ دالايي لاما، رهبر بودايي‌هاي جهان که در شهر لهاسا قرار دارد، نيز به عنوان موزه در معرض ديد عموم قرار گرفته است.

امروزه قسمت اعظمي از اين کاخ قرن هفدهم و آثار و مجموعه‌هاي داخل آن به صورت کاملي محافظت مي‌شوند.

ژاپن:

بودا در نارا ژاپن nara buddhaاگر چه، در ابتداي ورود آئين بودا به ژاپن، مردم آگاهي محدودي از آن داشتند اما رفته‌رفته اين آئين جنبه‌‌اي ريشه‌اي در مذهب و سنن مردم گرفت و از قرن ششم به بعد به اصلي‌ترين دين اين کشور تبديل شد. امروزه نزديک به 70 درصد از جمعيت ژاپن آئين بودا دارند اگر چه در دهه‌هاي اخير اکثر جمعيت اين کشور به بي‌ديني برگشته‌اند.

نارا،‌ پايتخت قرن هشتم ژاپن،‌از مهم‌ترين مراکز بودايي اين کشور محسوب مي‌شود که سالانه بازديد کنندگان بي‌شماري نيز از آن ديدن مي‌کنند. پارک نارا کوئن که در مرکز شهر قرار دارد از اهميت تاريخي بسيار زيادي برخوردار است. علاوه بر معبدي به نام توداي جي و مجسمه غول‌پيکر برنزي بوداي آن، ديگر معابر و آرامگاه‌ها، پاگوداها و باغ‌هاي زيباي ديگري نيز وجود دارند که در کنار صدها گوزني که به صورت آزادند در اطراف اين شهر پرسه مي‌زنند از جاذبه‌هاي ديدني شهر محسوب مي‌شوند.

کامبوج:

کامبوج بوداکشورهاي جنوب شرق آسيا، اول‌بار توسط تاجران هندي با مذهب بودايي آشنا شدند که کامبوج يکي از آن‌ها به شمار مي‌رود. در اين بخش از جهان، آئين بودا اگر چه با مذاهب ديگري همچون هندوئيسم و عقايد بومي ساکنان منطقه آميخته شد اما به مذهب غالب مردم کامبوج درآمد.

امروزه 95 درصد از جمعيت کامبوج را بودائيان تشکيل مي‌دهند. منطقه آنکور که تجلي‌گاه دو معبد معروف کامبوج به نام‌هاي مجموعه معابر آنکور وات و آنکور تام است از مناطق زيارتي و سياحتي در اين کشور محسوب شده که اولين مجموعه توسط حاکم خمر هندو ومجموعه بعدي به دستور حاکم خمر بودا بنا شده‌اند.

هر دوي اين معابد شامل پيکرنگاري‌هايي از آئين هندو و بودا بوده و از مهم‌ترين مناطق ديدني جنوب شرق آسيا محسوب مي‌شوند. تصويري از آنکور وات حتي روي پرچم کامبوج نيز ديده مي‌شود.

معبد آنکور تام نيز که الگويي از دنياي بودا را به تصوير مي‌کشد در قرن 12 ميلادي بنا شده و دور تا دور آن خندقي عميق و بزرگ محصور شده است. سيستم‌هاي به کار رفته در شبکه‌هاي آبرساني آن، در زمان خود از شاهکارهاي مهندسي محسوب مي‌شده است

نوشته شده در دوشنبه بیستم دی 1389ساعت 21:5 توسط مهدی اسودی|

 

تور لیدر و راهنمای گردشگری tour leaders and tour guides

 

راهنماي تور ضمن گذراندن دوره هاي علمی و تخصصی و اخذ لوح پایان دوره و کارت معتبر باتوجه به نوع فعالیت و برنامه سفر می تواند به صورت ثابت یا موردي توسط مدیر دفتر دعوت به همکاري شود.

با عنایت به اینکه راهنماي تور در مواجهه با گردشگران که به منظور بازدید از کشورمان سفرمی کنند نماینده یک ملت وسازمان برگزار کننده تور به حساب میآید ضرورت دارد ضمن عمل به وظایف به عنوان راهنما ، داراي توانائی ها و ویژگی هایی باشد تا برنامه هاي گشت به نحو شایسته اجراء گردد.

ویژگی هاي علمی و کاربردي

راهنماي تور می بایست داراي اطلاعات و دانش کافی از پیشینه صنعت جهانگردي ، تمدن و فرهنگ ملل ، معماري ، مذهب ، جامعه شناسی ، اوضاع طبیعی و عوامل جغرافیایی ، معلومات عمومی ، اقتصاد ،سیاست ، شناخت کافی نسبت به کشور میزبان و قوانین و مقررات مربوطه و غیره باشد.

اشراف کامل راهنماي تور به معلومات ذکرشده و داشتن اطلاعات به روز و جدید ، نه تنها سهولت اجراي برنامه هاي بازدید جهانگردي را فراهم م یسازد بلکه او را در نگاه افرادي که او راهنمایی آنها را به عهده دارد صاحب شخصیت و محبوبیت خاصی میکند.

ویژگیهاي تخصصی

دارا بودن دانش تخصصی زبان (دو یا چند زبانه) و آگاهی از واژه هاي گوناگون زبانی ، مهارت هاي ویژه ارتباطی ، دانش و رو شهاي مرتبط با هنر راهنمایی تور ، تفسیر عمیق و بیان کلی محیط و مدیریت بحران هنگام بروز حوادث غیر قابل پیش بینی و نا خوشایند (تصادف ، سرقت ، ناپدید شدن مسافر ، ...).

خصوصیات اخلاقی و رفتاري مطلوب

قدرت راهبري و مدیریت ، وقت شناسی ، رفتار صحیح همراه با متانت ، ادب و تواضع ، آشنایی کامل با آداب معاشرت و اصول روابط اجتمایی ، داراي قدرت بیان و ظاهري آراسته ، احساس مسئولیت ،دقت کامل و توجه به خواسته هاي دیگران ، رعایت بهداشت فردي و محیطی ،کنترل و مدیریت بحران و تلاش وافر در جهت رفع مشکلات پیش آمده همراه با دقت و سرعت عمل و انتقال مطالب به مبادي ذیربط.

وظایف راهنمایان گردشگري

ایجاد جوي دوستانه و صمیمی میان گروه مسافرین

عدم گماردن افراد غیر مسئول به عنوان جایگزین خود

حضور قبل از موعد در مکان از پیش تعیین شده (درگشت هاي داخلی) و در مبادي ورودي مرزي(درگشت هاي ورودي)

همراه داشتن اعلامی هاي قابل رؤیت و خوانا ، مندرج به نام دفتر مجري و نام گروه شمارش دقیق مسافران ، کسب آگاهی از ملیت و تابعیت آنان و نیز شمارش دقیق چمدا نها

هماهنگی لازم با سرپرست خارجی گروه

اطمینان از اینکه کلیه اعضاء گروه مدارك ضروري از قبیل گذرنامه ، بلیط و ... را به همراه داشته باشند.

تجمیع گروه در مکانی مناسب ، تشکیل جلسه معارفه جهت معرفی راهنما ، دستیار راهنما و اعضاء به یکدیگر ، ارائه اطلاعات ضروري در خصوص مقررات و قوانین حاکم بر کشور ، توضیح و تشریح نکات لازم در ارتباط با برنامه سفر

تذکر نکات ضروري ، مهم و بطور مداوم مربوط به رعایت بهداشت و حفظ سلامتی ، سپردن مدارك مهم (گذرنامه ، بلیط ، اشیاي قیمتی ، وجوه نقد ، ...) به صندوق امانات هتل ، جدا نشدن از گروه ،وقت شناسی و ...

ارایه توضیحات کافی در خصوص پول رایج کشور ، انواع اسکناس ها ، تبدیل ارز و محل انجام آن ،شرایط آب و هوایی ، امنیت محیطی ، آداب و رسوم کشور ، گرد شهاي اختیاري ، خرید سوغات و...

اعلام اطلاعات دقیق از لیست اعضاء گروه گردشگران به پلیس اتباع خارجی ناجادر اسرع وقت در شهرهاي مورد بازدید و اقامت

هماهنگی لازم با هتل محل اقامت ، دریافت لیست اتاق ها ، اعلام شرایط ویژه مسافران (درصورت وجود) به هتل ، دریافت کلید اتاق ها و تحویل به مسافران ، اعلام شرایط و امکانات هتل و ...

تنظیم گزارش گشت و جمع آوري نظرات گردشگران به صورت دقیق و کامل در خلال گشت طبق محورهاي ارایه شده از سوي دفتر هماهنگی مرکز و ارایه به آن دفتر

ارتباط با دفتر مجري جهت هماهنگی هاي لازم در صورت نیاز

عدم تردد در مناطق پر خطر از لحاظ امنیتی ، اجتماعی ، اخلاقی و رعایت کلیه مقررات و شئونات اسلامی درگشت هاي خارج از کشور

اقدام جهت تمدید کارت راهنما پانزده روز قبل از انقضاء آن

نوشته شده در پنجشنبه چهارم آذر 1389ساعت 10:57 توسط مهدی اسودی|

جشنواره ملی ایرانگرد IRANGARD nationality festival

 

نخستین نمایشگاه ملی ایرانگرد با هدف معرفی و اعتلای صنعت گردشگری، میراث فرهنگی، صنایع‌دستی کشور از تاریخ 4 لغایت 11 آذرماه در محل مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگي ايرنا، فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري درصنعت گردشگري كشور، جاذبه‌هاي گردشگري، صنايع دستي، سوغات وغذاهاي محلي استان ها، موسيقي محلي و مراسم آئيني اقوام ايراني براي نخستين بار در قالب اين نمايشگاه معرفي مي‌شوند.

 برای دانلود بروشور جشنواره اینجا کلیک کنید......>....بروشور جشنواره.... 

برای باز شدن بروشور به صورت آنلاین اندکی صبر لازم است...

 

اطلاعيه مهم در ۴/۹/۸۹

با توجه به همزماني و تداخل برنامه همايش بين الملي فرصت هاي سرمايه گذاري در كيش و جشنواره اقوام در استان گلستان با نمايشگاه و جشنواره ملي ايرانگرد زمان برگزاري با تغييراتي انجام ميگيرد. كه متعاقبا از طريق سايت رسما اعلام خواهد شد.

نوشته شده در پنجشنبه بیست و هفتم آبان 1389ساعت 10:2 توسط مهدی اسودی|

شانزه ليزه، پاريس:

Champs-ELysees شانزه لیزهپاريس را مي‌توان بي شک و بدون هيچ نقضي جواهري در ميان پايتخت‌هاي اروپايي برشمرد و خيابان شانزه ليزه آن را نيز يکي از بهترين و جذاب‌ترين مناطق گشت زني در جهان نام برد. اين خيابان با کاخ کنکورذ آغاز و به کاخ شارل دو گل و کاخ نصرت که معروف ترين بناي آن است ختم مي‌شود.

ماري دو مديسيس( ملکه فرانسه و همسر شاه هنري چهارم) در سال 1616 هنگامي که تصميم به احداث سه مسير طولاني به سوي منطقه توريلري را گرفته بود، علاقه بسياري نيز به ساخت محيطي آرام و بي سر و صدا پيدا کرد و اين مکان را ساخت. از اين رو نام با اقتباسي از يک اسم يوناني که مخصوص استراحتگاه قهرمانان بود ، الوسيا گذاشت.

France Champs-Elyséesاما امروز اين خيابان به يکي از شلوغ‌ترين خيابان‌هاي فرانسه تبديل شده است مخصوصا در جشن‌هاي سال نو و در مراسم رژه نظاميان.

لارامبلا، بارسلون:

La Rambla, Barcelona لارامبلا بارسلونبارسلون،‌پايتخت منطقه جدايي طلب کاتالونيا در شمال شرق اسپانيا است. اين شهر را بيشتر به خاطر معماري سبک گودي(Gaudi) و تيم معروف و پرطرفدار آن مي‌شناسند. در اين ميان خيابان لارامبلا از معروف‌ترين خيابان‌هاي اين شهر نيز در نزد بازديد کنندگان از شهرت خاصي برخوردار است. از مهم‌ترين بناهاي موجود در مسير اين خيابان مي‌توان به کاخ کتالونيا و بناي ياد بود کلوم که مجسمه‌اي بزرگ از کاشف اسپانيايي کريستف کلمب است،‌اشاره کر. علاوه بر آن،‌جاذبه‌هاي ديدني ديگري نيز در اين خيابان ديده مي‌شوند که از آن جمله انواع مغازه‌هاي کوچک، گل فروشي‌هاي زيبا و هنرمندان دروه گرد را مي‌توان نام برد.

Buskers Of La Rambla لارامبلابه گفته گردشگران، اين خيابان‌ مکاني است که فضا و جوي فراموش ناشدني داشته و هر بار مشاهده آن قلب‌ها را به تپش وا مي‌دارد.

خيابان پنجم، نيويورک:

5th Avenue Sidewalk, New York City پیاده روی شلوغ خیابان پنجم نیویورک


خيابان پنج در نيويورک يکي از شلوغ‌ترين خيابان‌هاي جهان محسوب مي‌شود که فروشگاه‌هاي بسيار دو طرف آنرا محاصره کرده اند. شعار " بخريد تا بخوابيد" از معروف‌ترين جملاتي است که در اين خيابان مي‌توان آن را شنيد و باور کرد. به اصطلاح عامه از شير مرغ تا جان آدميزاد در آن يافت مي‌شود و افراد مي‌توانند هرآنچه را که مي‌خواهند در اين مسير پيدا کنند. مشهروترين مارک‌هاي جهان از پوشاک و ديگر کالا‌ها در اين خيابان عرضه مي‌‌شوند.

خیابان پنجم نیویورک 5th avenue of newt york

خيابان پنجم از ميدان واشنگتن آغاز و به خيابان صد و چهل و سوم منتهي مي‌شود. تنها نصيحتي که بايد پيش از ورود به اين بازار مکاره به آن توجه کنيم،‌ کم خريدن و توجه نکردن زياد به کالاهاي در معرض فروش است.

آپيان وي، رم:

appian way roma آپیان وی رم


خيابان آپيان وي در شهر رم ايتاليا را مي‌توان زيبترين قطعه از هنر معماري عصر باستان برشمرد. هدف از احداث اين خيابان که در سال 312 پيش از ميلادبه اتمام رسيد، اتصال شهر رم به شهر برينديسي در جنوب غرب ساحل ايتاليا بود. از مهم‌ترين و پرجاذبه‌ترين مناظر اين خيابان، قبرها و مقبره‌هايي هستند که در امتداد جاده قرار گرفته اند. قبرهايي به روش مرسوم رومي‌ها براي دفن مردگان خود ايجاد شده بودند.در بين مقبره‌ها نيز مقبره سيسيليا مدولا، همسر يکي از فرماندهان ژوليوس سزار، از برجسته‌ترين بناها به شمار مي‌رود.

appian way roma آپیان وی رم


سفر به شهر رم، يادآور همه رويدادهايي است که در گذشته رخ داده اند و در اين ميان خيابان آپيان وي براي آنهايي که مشتاق دانشتن تاريخ و ديدن معماري‌هاي باستاني هستند، غنيمتي گران به شمار مي‌رود.

مسير باشکوه:

Magnificent Mile مسیر باشکوهمسير باشکوه(Magnificent Mile) را شايد بتوان شانزه ليزه امريکا ناميد. اين مسير، خيابان پهن و عريضي است که دو طرف آنرا انبوهي از فروشگاه‌هاي گران قيمت، موزه‌‌هاي گوناگون،‌ هتل‌هاي پنج ستاره و ساختمان‌هاي چشم نواز فرا گرفته اند. اين خيابان را نيز مي‌توان مرکز فروش لوازمي و اقلامي دانست که مارک‌هاي تجاري برتر اين کشور را عرضه مي‌‌کنند.

Magnificent Mile - mag mile مسیر باشکوه

از اينرو همواره پياده‌روهاي آن مملو از جمعيت بوده و تمام مسير اين خيابان نيز پرشده از حجم انبوه اتومبيل‌هايي است که به دنبال مفري براي عبور مي‌گردند.‌

گران ويا،‌ مادريد:

گراند ویا مادرید Gran Vía - grande via madrid


خيابان گران ويا، معروف‌ترين خيابان فروشگاهي در مادريد، پايتخت اسپانيا است. زيربناي احداث اين خيابان در اواسط قرن نوزدهم آغاز شد. زماني که طراحان شهرسازي اقدام به اتصال ساختمان کال دو آلاکا با کاخ پلازا دو اسپانيا کرده بودند. کار شکل گيري اين خيابان در سال 1904 آغاز و پس از 25 سال به اتمام رسيد.

گران ویا - Spain - Madrid - granVia_madrid


از مناظر زيباي گران ويا، ساختمان‌هاي بزرگ و عظيمي است که در امتداد آن قرار گرفته و همه ساله گردشگران بسياري را به واسطه زيبايي خود روانه اين خيابان قديمي مي‌کند. اما از نکات حائز اهميت حين گشت زني دراين خيابان، توجه به اتومبيل‌هايي است که گاه با سرعتي فراوان مسير خيابان را طي مي‌کنند. عدم وجود مسيرهاي پياده روي مناسب در دوطرف خيابان و شهن بودن عرض آن علاوه بر ايجاد گونه‌اي ترس در بين عابران پياده، هيجاني را نيز براي رانندگان به وجود مي‌آورد تا با سرعتي هرچه تمام‌تر در اين جاده رانندگي کنند.

وال استريت، نيويورک:

وال استریت نیویورک


خيابان‌هاي اندکي در جهان وجود دارند که در نگارش تاريخ نقش داشته اند. خيابان وال استريت يکي از آنها است. نام اين خيابان سمبلي است از يک ديوار حقيقي که توسط هلندي‌ها براي شناساندن بخش شمالي مستعمره‌شان پس از خريد اين سرزمين از بومي‌هاي منطقه در قرن هفدهم ميلادي، بنا شد. وال استريت، همچنين به عنوان پايتخت مالي جهان نيز شناخته شده است. اين عنوان تقريبا از يکصد سال پيش،‌هنگامي که موسسه‌هاي مالي گوناگون و صراف خانه نيويورک در آن شروع به کار کردند به اين خيابان داده شد.

وال استریت wall street


فاجعه رکود بزرگ اول بار در اين خيابان آغاز شد هنگامي که سهام بورس در سال 1929 به شدت کاهش يافت و تجربه اسف بار ديگر اين خيابان نيز به بحران اقتصادي سال 2008،‌2009 برمي‌گردد که براي اولين بار، آن را لرزاند. تاريخ بار ديگر در وال استريت نوشته شد، بازديد از آن را از دست ندهيد.

خيابان لومبارد، سان فرانسيسکو:

 لومبارد استریت Lombard Street - San Francisco


خيابان لومبارد در سان فرانسيسکو به يکي از نمادهاي مشهور صنعتي جهان به نام پل دروازه طلايي منتهي شده است. از مناظر ويژه اين خيابان بخش مشهوري است که در نزديکي قله تپه روسي قرار دارد. تپه‌اي که از چنان شيبي برخوردار است که حرکت وسايل نقليه روي آن را بسيار سخت و خطرناک کرده است.

لومبارد استریت - Lombard Street is San Francisco's Crookedest Street

 در دهه 20 ميلادي،‌اين بخش از خيابان لومبارد به صورت مارپيچ و با هشت پيچ تند و سريع دوباره ساخته شد تا عبور از زير آن نيازمند مهارتي بالا در امر رانندگي باشد. در اين صورت رانندگي در آن نبايد آنچنان خالي از لطف باشد.

خيابان زيل،‌ آلمان:

zeil street germany - زیل استریت فرانکفورت آلمانخيابان زيل يکي از شلوغ‌ترين مناطق فروشگاهي در آلمان محسوب شده که با فروشگاه‌هاي آپارتماني بزرگ و پاساژهاي کاملا لوکس و چشمگير خود، محبوب دل تمامي علاقمندان به خريد است. زيل گالري، که بزرگترين مرکز خريد موجود در خيابان به شمار مي رود در سال 1992 افتتاح شده است.

Zeil Street, Frankfurt, Germany خیابان زیل

 شيوه معماري به کار رفته در آن به قدري منحصر به فرد و مارپيچ گونه است که طي تمام 10 طبقه آن بدون هيچگونه پله يا آسانسوري امکان پذير است. به گفته برخي از گردشگران،‌ اين خيابان سبکي کاملا آلماني را به ساختمان‌هاي اطراف خود داده است.

 نقل از میراث آریا

نوشته شده در سه شنبه هجدهم آبان 1389ساعت 9:11 توسط مهدی اسودی|

 

جشن انگور grape party

نخستين جشنواره انگور روستاي هزاوه از سوي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان مرکزي روز پنجشنبه 22 مهرماه برگزار شد.

در اين جشنواره روش‌هاي تهيه فرآورده‌هاي خوراکي از محصول انگور بطور زنده به نمايش درآمد و برنامه‌هاي موسيقي محلي، بازي‌هاي بومي استان مرکزي، تجليل از توليدکنندگان برتر انگور، تورهاي گردشگري يک‌روزه اين روستا و نمايشگاهي از محصولات کشاورزي و لبني از ديگر برنامه‌هاي آن بود.

اين روستا با سه هزار نفر جمعيت زمينه پرورش 20 رقم انگور را دارد و هر ساله بيش از پنج هزار تن انگور در اين روستا توليد مي‌شود. انگور، کشمش، مويز، شيره، ترخينه شيره، باسلق، شربت رب انگور، سرکه و سرکه شيره برخي از توليدات روستاي هزاوه هستند.

پيش‌بيني شده که از سطح زيرکشت تاکستان‌هاي انگور در استان مرکزي امسال 102هزار تن محصول برداشت شود که بخشي از آن به مصرف داخلي منطقه مي‌رسد و مابقي به ساير نقاط ايران ارسال مي‌شود.

تمامي اين موارد ظرفيت‌هاي خوبي براي استان مرکزي به ويژه روستاي هزاوه است که مي‌تواند در قالب برگزاري جشنواره‌ انگور در سال‌هاي آتي زمينه جذب گردشگران را به اين استان فراهم آورد.

 

جشن انگور grape carnaval

روستاي هزاوه در 17 کيلومتري غرب اراک يکي از قطب‌هاي مهم توليد انگور و مشتقات آن است و با توجه به جاذبه‌هاي گردشگري مذهبي، فرهنگي و اقتصادي به عنوان يکي از مناطق مهم نمونه گردشگري روستايي استان مطرح است.

مجتبي‌رضواني ادامه داد: استان مرکزي يکي از مناطق فاخر به لحاظ جاذبه‌هاي طبيعي، تاريخي، مذهبي و روستايي است و برپايي جشنواره‌هاي گردشگري با هدف معرفي اين جاذبه‌ها در سطح ملي و بين‌المللي انجام مي‌شود.

وي با بيان اينکه وجود خانه قديمي اميرکبير در روستاي هزاوه و امامزاده سلطان سيد احمد در اين روستا دو جاذبه مهم و پرطرفدار اين روستا است، تصريح کرد: استان مرکزي سابقه درخشاني در هنرپروري و پرورش انسان‌هاي تاريخ‌ساز دارد و روستاي هزاوه يکي از مناطق نخبه‌پرور اين ديار محسوب مي‌شود.

معاون گردشگري استان مرکزي همچنين گفت: تملک منزل اميرکبير در روستاي هزاوه و تبديل آن به بنياد پژوهشي و علمي به عنوان يکي از برنامه‌هاي هدف‌گذاري شده ميراث‌فرهنگي استان است.

وي با بيان اينکه امسال با عنوان ميراث کشاورزي از سوي يونسکو مطرح است، خاطرنشان کرد: جشنواره انگور هزاوه بر مبناي سه محور اقتصادي، گردشگري و مردم‌شناسي انگور برگزار شده و معرفي ابزارآلات کشت و برداشت از جمله بخش‌‌هاي اين جشنوراه است.

رضواني خاطرنشان کرد: پوشاک خاص، فرآورده‌هاي خوراکي مشتق از انگور، معرفي انواع انگور استان، ارزيابي توسعه صنعت بسته‌بندي و توليد فرآورده‌هاي سنتي و مدرن از انگور و آشنايي مردم و گردشگران با ابعاد مختلف فرهنگي و اقتصادي اين محصول از اهداف برگزاري اين جشنواره به شمار مي‌رود.

به قلم میراث آریا

نوشته شده در شنبه بیست و چهارم مهر 1389ساعت 22:30 توسط مهدی اسودی|

 

کتیبه کوروش کبیر

 

حميد بقايي رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در گفتگو با فارس اظهار داشت: منشور كوروش كه تاكنون در موزه بريتانيا نگهداري مي‌شد صبح امروز وارد كشور شده است.

وي افزود: خوشبختانه با پيگيري‌هاي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري منشور كوروش در ساعت 4:25 دقيقه صبح امروز با تدابير امنيتي ويژه از فرودگاه امام خميني(ره) وارد كشور شد.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري از انتقال منشور كوروش از انگليس به ايران پس از گذشت 40 سال خبر داد.

 

رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تاكيد كرد: منشور كوروش براي مدت 4 ماه در ايران حضور خواهد داشت كه آخرين باري كه اين منشور از موزه بريتانيا براي نمايش به ايران وارد شده بود تنها 10 روز به نمايش گذاشته شد.

بقايي با بيان اينكه ويترين نمايش منشور كوروش نيز از بريتانيا به ايران منتقل شده است گفت: اين ويترين داراي 182.5 سانتيمتر ارتفاع، 800 سانتيمتر عرض و 800 سانتيمتر عمق است.

به گفته معاون رئيس جمهور ، منشور كوروش كه به عنوان نخستين منشور حقوق بشر در تمام دنيا مشهور است فردا با حضور كارشناسان از بسته خارج مي‌شود و در ويترين مورد نظر قرار مي‌گيرد كه به زودي زمان نمايش عمومي آن اعلام خواهد شد.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري اظهار داشت هياتي به سرپرستي جان‌كرتيس، مدير بخش خاورميانه موزه بريتانيا و مك‌گريگور، مدير موزه بريتانيا فردا در مراسم انتقال منشور كوروش به ويترين حضور خواهند داشت.

برگرفته از:http://www.jamejamonline.ir

نوشته شده در شنبه بیستم شهریور 1389ساعت 17:39 توسط مهدی اسودی|

great iran - ایران بزرگ

 

آیا میدانید : اولین مردمانی كه سیستم اگو یا فاضلاب را جهت تخلیه آب شهری به بیرون از شهر اختراع كرد ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه اسب را به جهان هدیه كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه حیوانات خانگی را تربیت كردند و جهت بهره مندی از آنان استفاده كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه مس را كشف كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه آتش را در جهان كشف كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه ذوب فلزات را آغاز كردند ایرانیان بودند در شهر سیلك در اطراف كاشان .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه كشاورزی را جهت كاشت و برداشت كشف كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه نخ را كشف كردند و موفق به ریسیدن آن شدند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه سکه را در جهان ضرب كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه عطر را برای خوشبو شدن بدن ساختند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه كشتی یا زورق را ساختند ایرانیان بودند به فرمان یكی از پادشاهان زن ایرانی.
آیا میدانید : اولین ارتش سواره نظام در دنیا توسط سام ایرانی اختراع شد با 115 سرباز .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه حروف الفبا را ساختند در 7000 سال پیش در جنوب ایران ، ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه شیشه را كشف كردند و از آن برای منازل استفاده كردند ایراینان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه زغال سنگ را كشف كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه مقیاس سنجش اجسام را كشف كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه به كرویت زمین پی بردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : كلمه شاهراه از راهی كه كورش کبیر بین سارد پایتخت كارون و پاسارگاد احداث كرد گرفته شده است .
آیا میدانید : كورش كبیر در شوروی سابق شهری ساخت به نام كورپولیس كه خجند امروزی نام دارد .
آیا میدانید : كورش پس از فتح بابل به معبد مردوك رفت و برای ابراز محبت به بابلی ها به خدای آنان احترام گذاشت و در همان معبد كه بیش از 1000 متر بلندی داشت برای اثبات حسن نیت خود به آنان تاج گذاری كرد .
آیا میدانید : اولین هنرستان فنی و حرفه ای در ایران توسط كورش كبیر در شوش جهت تعلیم فن و هنر ساخته شد .
آیا میدانید : دیوار چین با بهره گیری از دیواری كه كورش در شمال ایران در سال 544 قبل از میلاد برای جلوگیری از تهاجم اقوام شمالی ساخت ، ساخته شد .
آیا میدانید : اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشگری و كشوری به مدت 40 سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را كورش كبیر در ایران پایه گذاری كرد .
آیا میدانید : كمبوجبه فرزند كورش بدلیل كشته شدن 12 ایرانی در مصر و اینکه فرعون مصر به جای عذر خواهی از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود ، با 250 هزار سرباز ایرانی در روز 42 از آغاز بهار 525 قبل از میلاد به مصر حمله كرد و كل مصر را تصرف كرد و بدلیل آمدن قحطی در مصر مقداری بسیار زیادی غله وارد مصر كرد . اكنون در مصر یك نقاشی دیواری وجود دارد كه كمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان میدهد . او به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نكرد و بی احترامی به آنان ننمود .
آیا میدانید : داریوش کبیر با شور و مشورت تمام بزرگان ایالتهای ایران كه در پاسارگاد جمع شده بودند به پادشاهی برگزیده شد و در بهار 520 قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران رابر سر تهاد و برای همین مناسبت 2 نوع سكه طرح دار با نام داریك ( طلا ) و سیكو ) نقره (
را در اختیار مردم قرار داد كه بعدها رایج ترین پولهای جهان شد .
آیا میدانید : داریوش كبیر طرح تعلمیات عمومی و سوادآموزی را اجباری و به صورت كاملا رایگان بنیان گذاشت كه به موجب آن همه مردم می بایست خواندن و نوشتن بدانند كه به همین مناسبت خط آرامی یا فنیقی را جایگزین خط میخی كرد كه بعدها خط پهلوی نام گرفت . ( داریوش به حق متعلق به زمان خود نبود و 2000 سال جلو تر از خود می اندیشید (
آیا میدانید : داریوش در پایئز و زمستان 518 - 519 قبل از میلاد نقشه ساخت پرسپولیس را طراحی كرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه آن را با كمك چندین تن از معماران مصری بروی كاغد آورد .
آیا میدانید : داریوش بعد از تصرف بابل 25 هزار یهودی برده را كه در آن شهر بر زیر یوق بردگی شاه بابل بودند آزاد كرد ..
آیا میدانید : داریوش در سال دهم پادشاهی خود شاهراه بزرگ كورش را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث كرد كه از خراسان به مغرب چین میرفت كه بعدها جاده ابریشم نام گرفت .
آیا میدانید : اولین بار پرسپولیس به دستور داریوش كبیر به صورت ماكت ساخته شد تا از بزرگترین كاخ آسیا شبیه سازی شده باشد كه فقط ماكت كاخ پرسپولیس 3 سال طول كشید و کل ساخت کاخ ?? سال به طول انجامید .
آیا میدانید : داریوش برای ساخت كاخ پرسپولیس كه نمایشگاه هنر آسیا بوده 25 هزار كارگر به صورت 10 ساعت در تابستان و 8 ساعت در زمستان به كار گماشته بود و به هر استادكار هر 5 روز یكبار یك سكه طلا ( داریك ) می داده و به هر خانواده از كارگران به غیر از مزد آنها روزانه 250 گرم گوشت همراه با روغن - كره - عسل و پنیر میداده است و هر 10 روز یكبار استراحت داشتند .
آیا میدانید : داریوش در هر سال برای ساخت كاخ به كارگران بیش از نیم میلیون طلا مزد می داده است كه به گفته مورخان گران ترین كاخ دنیا محسوب میشده . این در حالی است كه در همان زمان در مصر كارگران به بیگاری مشغول بوده اند بدون پرداخت مزد كه با شلاق نیز همراه بوده است .
آیا میدانید : تقویم كنونی ( ماه 30 روز ) به دستور داریوش پایه گذاری شد و او هیاتی را برای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی "دنی تون" بسیج كرده بود . بر طبق تقویم جدید داریوش روز اول و پانزدهم ماه تعطیل بوده و در طول سال دارای 5 عید مذهبی و 31 روز تعطیلی رسمی كه یكی از آنها نوروز و دیگری سوگ سیاوش بوده است .
آیا میدانید : داریوش پادگان و نظام وظیفه را در ایران پایه گزاری كرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزیر باید به خدمت بروند و تعلیمات نظامی ببینند تا بتوانند از سرزمین پارس دفاع كنند .
آیا میدانید : داریوش برای اولین بار در ایران وزارت راه - وزارت آب - سازمان املاك -سازمان اطلاعات - سازمان پست و تلگراف ( چاپارخانه ) را بنیان نهاد .
آیا میدانید : اولین راه شوسه و زیر سازی شده در جهان توسط داریوش ساخته شد .
آیا میدانید : داریوش برای جلوگیری از قحطی آب در هندوستان كه جزوی از امپراطوری ایران بوده سدی عظیم بروی رود سند بنا نهاد .
آیا میدانید : فیثاغورث كه بدلایل مذهبی از كشور خود گریخته بود و به ایران پناه آورده بود توسط داریوش كبیر دارای یك زندگی خوب همراه با مستمری دائم شد .
آیا میدانید : در طول سلطنت داریوش كبیر 242 حكمران بر علیه او شورش كرده بودند و او پادشاهی بوده كه با 242 مورد شورش مقابله كرد و همه را بر جای خود نشاند و عدالت را در سرتاسر ایران بسط داد . او در سال آخر پادشاهی به اندازه 10 میلیون لیره انگلستان ذخیره مالی در خزانه دولتی بر جای گذاشت .
*** داریوش در سال 521 قبل از میلاد فرمان داد : من عدالت را دوست دارم ، از گناه متنفرم و از ظلم طبقات بالا به طبقات پایین اجتماع خشنود نیستم .. ***


یاد آنان گرامی . شاید ما ذره ای میهن پرستی را از آنان بیاموزیم.

نوشته شده در چهارشنبه ششم مرداد 1389ساعت 0:20 توسط مهدی اسودی|

 

سفرهای تابستانی summer travelling

به نقل از جام جم آنلاین - ستاد دائمي سفرهاي كشور طرح سفرهاي تابستاني را به تمام استان‌ها با ضميمه‌ فرم آمارگيري از مسافران كه هر دو هفته يك‌بار بايد اعلام شود، ابلاغ كرده است. استان‌ها براساس اين طرح به ايجاد دفاتر و پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني در مبادي ورودي و سطح شهر، نصب پلاكاردهاي تبليغاتي و اطلاع‌رساني، تجهيز امكانات اقامتي و تنظيم برنامه‌هاي نظارتي در استان موظف شده‌اند.

برگزاري جشنواره‌هاي گردشگري، فرهنگي، صنايع دستي و معرفي جاذبه‌هاي استان نيز از ديگر جذابيت‌هايي است كه استان‌ها تلاش كرده‌اند، براي جذب گردشگر بيش‌تر ايجاد كنند.

محمدابراهيم لاريجاني قائم‌مقام ستاد دائمي سفرهاي كشور در گفتگو با ايسنا به بخش‌هايي از برنامه‌هاي تابستاني استان‌ها اشاره كرد و گفت: نظارت پيش از آغاز سفرهاي تابستاني و ابلاغ ايرادها به تأسيسات گردشگري، تهيه‌ پلاكاردهاي اطلاع‌رساني و اعلام تلفن شكايات، نصب چادرهاي اطلاع‌رساني در مبادي ورودي و ميادين شهري، اعزام بازرس براي رسيدگي به شكايات مسافران در محل، راه‌اندازي اتوبوس‌هاي گردشگري براي انتقال رايگان مسافران به ‌منظور بازديد از موزه‌ها و اماكن ديدني، از جمله برنامه‌هاي استان آذربايجان شرقي است. همچنين استان آذربايجان غربي، ايجاد دفاتر اطلاع‌رساني در مرزها و مبادي ورودي، فرودگاه‌ها و پايانه‌هاي مسافرتي، تهيه‌ي بيش از 40هزار نقشه راهنما و بروشورهاي ويژه‌ي سياحتي، برپايي پست‌هاي امداد تابستاني و استقرار گروه‌هاي راهنماي مسافران در مبادي ورودي، مسيرهاي مواصلاتي و اماكن گردشگري توسط سازمان هلال احمر را در برنامه‌ي تابستاني خود دارد.

وي افزود: برگزاري نمايشگاه و جشنواره‌هاي فرهنگي و معرفي قابليت‌هاي استان، تجهيز موزه‌ها و افزايش ساعت كاري آن‌ها از برنامه‌هاي استان اردبيل، برپايي نمايشگاه صنايع دستي از 23 تا 29 تيرماه و جشن‌هاي مرتبط با دفاع مقدس جزو برنامه‌هاي استان ايلام و برپايي جشنواره‌ گردشگري سيب سميرم و اجراي تورهاي يك‌روزه‌ي ايرانگردي از برنامه‌هاي استان اصفهان است. همچنين برپايي نمايشگاه عكس و جشنواره‌ مجسمه‌هاي شني از برنامه‌هاي استان بوشهر است.

لاريجاني اظهار كرد: استان چهارمحال و بختياري براي تابستان امسال، جشنواره‌ گردشگري و دوستي بين فرهنگ ‌ها را برگزار و اتوبوس گردشگري راه‌اندازي مي‌كند. همچنين استان خوزستان براي اين تابستان قرار است، 10 كمپ گردشگري و اقامتگاه موقت را در مناطق خوش آب و هواي اين استان و تورهاي يك‌روزه را به مناطق ييلاقي استان برپا كند. همچنين برپايي همايش و تورهاي كويرنوردي و كوه‌نوردي و نمايشگاه عكس‌ جاذبه‌هاي گردشگري از جمله برنامه‌هاي استان خراسان جنوبي است.

به گفته‌ وي ، خراسان رضوي كانترهاي پذيرش مسافران را از هشت به 18 عدد در فرودگاه‌هاي مشهد افزايش مي‌دهد و قرار است، ظرفيت واحدهاي اقامتي را نسبت به سال گذشته افزايش دهد و واحدهاي اقامتي دائم و موقت استان را نيز آماده كند.

وي برپايي جشنواره‌ ملي آش ايراني در زنجان، برگزاري جشنواره‌ي سنت‌هاي اقوام دامغان و بازي‌هاي محلي رودبارك در استان سمنان، برگزاري جشنواره‌هاي گردشگري فرهنگي و هنري در 26 شهرستان استان فارس، جشنواره‌ برداشت محصولات فندوق، انار، انگور، زيتون و زغال‌اخته در استان قزوين و جشنواره‌هاي چوب، نور و رنگ (سازه‌هاي چوبي) ، كام شيرين با ارائه‌ي شيريني‌هاي محلي و جشنواره‌ي فرهنگي قرآني با محوريت هنر و صنايع دستي در استان قم را از ديگر برنامه‌هاي تابستان امسال ذكر كرد.

قائم‌مقام ستاد دائمي سفرهاي كشور گفت: برگزاري نمايشگاه صنايع دستي و سوغات، برپايي كلاس ‌هاي آموزشي نحوه‌ برخورد رانندگان تاكسي با مسافران و جشن ملي بيستون در تيرماه در استان كرمانشاه ، برگزاري تورهاي بازنشستگان در استان كهگيلويه و بويراحمد ، برپايي نمايشگاه تابستاني صنايع دستي و بازديد از تأسيسات گردشگري براي كنترل خدمات و در اختيار گرفتن 102 مدرسه براي اسكان مسافران در استان گلستان از ديگر برنامه‌هاي تابستان امسال است.

وي افزود: استان گيلان نيز براي تابستان، برپايي تورهاي مناسبتي، راه‌اندازي ايستگاه‌ هاي هنرهاي سنتي و صنايع دستي در مسير گردشگران ، برگزاري جشنواره‌ي تابستانه و طرح سالم‌سازي دريا را در برنامه‌هاي خود دارد. همچنين برگزاري جشنواره‌هاي هنري و جُنگ شادي در درياچه‌ كيو، آماده‌سازي و تجهيز 300 كلاس درس در هفت شهرستان براي اقامت مسافران نيز از جمله برنامه‌هاي استان لرستان در تابستان است.

لاريجاني اظهار كرد: استقرار قاضي كشيك در مراجع قضايي شهرهاي ساحلي، نظارت بر رعايت قوانين زيست ‌محيطي دريا و ساحل، نظارت بر كميت و كيفيت طرح‌هاي دريا و برقراري گشت‌هاي دريايي در طول نوار ساحلي با هدف جلوگيري از غرق شدن مردم در برنامه‌ي تابستاني استان مازندران و برگزاري تورهاي زيارتي، جُنگ‌هاي شادي، بازارچه‌ها و كارگاه‌هاي صنايع دستي و مراسم نقالي و پرده‌خواني در موزه‌ها از برنامه‌هاي استان مركزي است.

به گفته‌ وي ، هرمزگان در تابستان، نمايشگاه صنايع دستي و سوغات محلي در خانه‌ گردشگري و چهارمين جشنواره‌ عكس جاذبه‌هاي گردشگري خليج فارس را برگزار مي‌كند و استان همدان نيز قرار است، جشنواره تابستاني استان را با اجراي برنامه‌هاي متنوع فرهنگي و برپايي نمايشگاه غذاها و موسيقي محلي برگزار كند. برگزاري تورهاي تخصصي گردشگري براي بانوان، جوانان و نمايشگاه صنايع دستي محلي نيز از جمله برنامه‌هاي استان يزد است.

لاريجاني اضافه كرد: تمام استان‌هاي كشور به‌منظور جذب گردشگر براي تابستان امسال، برنامه‌هايي دارند كه به فراخور جاذبه‌هاي تاريخي و طبيعي و شرايط جغرافيايي استان، آن‌ها را برگزار مي‌كنند.

قائم‌مقام ستاد دائمي سفرهاي كشور پيش‌تر گفته بود: تابستان امسال، جذب مسافران بيش‌تر به استان‌هاي كم‌سفر و گرمسير با برگزاري تورهاي ارزان‌قيمت و جشنواره‌هاي فرهنگي، هنري و فروش آثار صنايع دستي اتفاق مي‌افتد.

اما با نگاهي به برنامه‌هاي اداره‌هاي ميراث فرهنگي و گردشگري استان‌ها كه البته بخشي از آن‌ها در اين گزارش اعلام شده است، به‌نظر مي‌رسد برنامه‌ها براي تابستان امسال نسبت به سال‌هاي گذشته، تفاوت چنداني نكرده است. هرچند در اين شرايط، بسياري از استان‌ها با وجود داشتن بودجه محدود، براي تنظيم برنامه‌هايي متفاوت تلاش كرده‌اند اما مسلما جذب مسافر به استان‌هايي كه سفرهاي كم‌تري به آن مقاصد انجام مي‌شود، خلاقيت و تبليغات بيش‌تري را طلب مي‌كند.

نوشته شده در شنبه پنجم تیر 1389ساعت 10:2 توسط مهدی اسودی|

 

تنکابن tonkabon

 

اسمي كه به نظر مي‌رسد روي زبان اهالي اين منطقه بهتر مي‌چرخد. آنها خود را بيشتر شهسواري مي‌دانند تا تنكابني. اغراق نمي‌كنيم اگر بگوييم كه شهسوار يك شبكه از راه‌هايي است كه به بهشت‌هاي هزار رنگ ختم مي‌شود. مي‌گوييد نه؟ شال و كلاه كنيد و با ما همسفر شويد.

چگونه به تنكابن برويم؟

خيلي راحت است. اگر مقصد را تهران بگيريم، يا وسيله شخصي داريد يا خير. اگر وسيله شخصي نداريد بايد به پايانه شرق برويد و خود را به ماشين‌هاي مختلف در مسير چالوس ـ رشت برسانيد. اگر هم ماشين شخصي داريد همين مسير را بايد بياييد.

مسير آنقدر مشخص است كه راه خود بگويدمان چون بايد رفت. به تنكابن كه رسيديم بايد به دنبال آژانس بگرديم. هر چند گشتن نمي‌خواهد همين كه از پايانه بيرون مي‌زنيم تاكسي است كه جلوي پاي ما صف مي‌بندد. شهر تنكابن مثل خيلي از شهرهاي ديگر كشور رنگ و بوي خود را ازدست داده است. ساخت‌وساز است و توسعه. همه هم بدون الگو و بي‌قواره. اما مسير را به سمت جل چلاسر كه بكشانيد دنيا رنگ ديگري مي‌گيرد. ابتداي همه زيبايي‌ها همين جاست.

 

طبیعت تنکابن nature of tonkabon

كجا اقامت كنيم؟

گردشگري در كشور ما كم‌كم ترجمه مي‌شود. آهسته با تكيه‌دادن به ديوار خصوصي راه رفتن را ياد مي‌گيرد. حالا اين وسط تعدادي از كارشناسان جوان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري البته به صورت مردمي و خارج از چارچوب سازماني، خانه‌هايي را در هر يك از شهرهاي تاريخي انتخاب كرده‌اند و خوشه تشكيل داده‌اند به نام «خوشه‌ساربوم‌گردي».

شبكه‌اي كه شما را براحتي به نقطه‌هاي زيباي هرشهر مي‌برد. در جل چلاسر هم بايد دنبال «خونه‌گلي» بگرديد. خانه كاهگلي يا به قول فرزين ملكي، موسس آن خونه‌گلي، مركز توريستي است كه در ميان باغات و شاليزارهاي جلاسر شهسوار قرار دارد و هميشه مسافران را از دوردست‌ها به خود جلب مي‌كند. كلبه‌اي قهوه‌اي رنگ در ميان آن همه سبز؛ خانه‌اي كاهگلي كه تنها صداي صميميت و عشق از آن شنيده مي‌شود. اينجا بوي اصالت مي‌گيريم. به جلاسر كه برسيم همه دنيا سبز مي‌شود. شاليزارهاي چاي و برنج در باد مي‌رقصند و مشام جان را تازه مي‌كنند و بالاخره مي‌رسيم. قبل از اين‌كه ادامه بدهيم. قدري توقف كنيم. نفس بكشيم اين همه تازگي و طراوات را. بگذاريم سينه‌هاي سوخته از دود جلايي بيابند. هرچند آنقدر كهنه شده‌اند كه ماه‌ها زمان مي‌خواهد تا آلودگي‌‌هاي دنياي امروز از سينه‌هاي مملو از دود محو شود.

كجا برويم؟

اصلا نگران نباشيد. جلاسر تا بخواهيد زيبايي دارد. حتي اگر مسير را هم بلد نباشيد رد درختان را كه بگيريد به زيبايي بكري مي‌رسيد كه تا مدت‌ها مزه آن زير دندانتان باقي مي‌ماند. مسوولان خونه گلي مثل همه خانه‌هايي كه در انجمن خوشه ساربوم‌گردي قرار دارند، شبكه‌اي از زيبايي‌هاي منطقه را براي شما فهرست كرده‌اند كه براساس برنامه‌ريزي براي ماندن در خانه كاهگلي مي‌توانيد مسير را انتخاب كنيد.

 

سفال سازی

از خاك به افلاك

يكي از جاهايي كه حتما بايد ببينيد كارگاه سفال‌سازي يك خانواده تنكابني در ميان جنگل‌هاي سليمان‌آباد است كه نزديك به 2 قرن قدمت دارد. از پدر به پسر رسيده‌ و البته دختر. كافي است خود را به دره‌هاي ميان دو جاده دو هزار و سه هزار برسانيد تا خانواده مهرباني به پيشوازتان بيايد. لابه لاي اين همه سبزي دست است كه در كار گل شده و جان داده است به اشياي بي‌جان. بي‌شك از اينجا دست پر برمي‌گرديد. بنابراين ابتدا بايد خود را به ميدان سليمان‌آباد برسانيم آنجا وارد يكي از كوچه‌ها مي‌شويم و پس از عبور از باغ‌هاي كيوي و شاليزارهاي برنج سياهگل چال از جاده‌اي خاكي و پرشيب، خانه‌هاي قديمي و شيرواني خانواده‌هاي محبي در دل چشمانمان مي‌نشيند. براي رسيدن به آنها كمي ديگر راه است. بايد از نهر كوچكي رد شويم تا وارد محوطه دلباز اين خانواده دوست‌داشتني شويم. در كناره‌هاي مسير خانه سفال‌هاي شكسته روي زمين ما را به سوي آنچه مي‌خواستيم هدايت مي‌كند. همه چيز درست سر جاي خود قرار دارد. هيچ‌چيز آزاردهنده وجود ندارد. همه چيز در جاي خود. حتي تنور گلي، حتي خانه مرغ‌ها، حتي نمايشگاه سفال‌هاي شكسته و صداي موسيقي سنتي با آواز شجريان خود نشاني است كه شما را به دل كارگاه‌هاي اين منطقه مي‌برد.

جاده دوهزار 2000 road

 

در سايه‌سار سبز جنگل

حال كه شيداي گل و بوته شديم و خيال پياده‌روي در دل جنگل سبز تودرتو با آواي رودخانه‌هاي وحشي را داريم، با جاده دو‌هزار هم پا مي‌شويم. دوهزار را ادامه دهيم مي‌شود روستاي زيباي ميانكوه. بعد آن قدر با كوه همقدم مي‌شويم تا به سمت ميانلات برسيم. زيبايي‌هاي تنكابن را كه بگذري، مسيري تو را مي‌رساند به آبگرم رامسر. در همين مسير است كه مي‌توانيم به تماشاي قلعه «ماركوه» بنشينيم.

رفتن به سمت «اسل محله» و دشت بسيار زيباي درياسر از جمله نقاطي است در تنكابن كه توصيه مي‌كنيم از دست ندهيد. از ديگر نقاط بهشت‌گون جاده دو هزار جنگل پيمايي به سمت روستاي «ياغدشت» است كه مي‌تواند پرطراوت‌ترين لحظه‌ها را در دل چشمان شما بنشاند.

منطقه «تراش» دو هزار هم از آن مسيرهاي ارديبهشتي است كه شما را مي‌كشاند و تا زيبايي‌هاي گوسفند سراي سيگا مي‌برد. نمي‌شود تنكابن رفت و قصه را به روستاي خانيان در جاده سه هزار نكشاند. همين كه در اين مسير بيفتد، كوهپيمايي بسيار زيبايي خواهيد داشت تا منطقه «الشم».

جل چلاسر جايي است كه مردمانش هزاران سال به همان صورت زندگي كردند. بنابراين اينجا چيزي مي‌خوريم كه مردم آن ده‌ها قرن آن‌گونه مي‌خوردند؛ جايي قدم بزنيد كه معبر جنگلي چند هزار ساله است. در مسير دو هزار و سه هزار و چه كسي است كه زيبايي اين جاده او را هوايي نكرده باشد.

اسكي روي آب

يكي ديگر از كار‌هاي منحصر به فرد خونه گلي ترتيب آموزش اسكي روي آب است. تابستان‌ها مسوول آن، گروه‌هاي توريستي ايراني و خارجي را به كنار ساحل برده و امكانات تفريحي خوبي در اختيارشان قرار مي‌دهد. البته در قايق و كنار دريا از مهمانان و توريست‌ها با نوشابه‌هاي محلي گرمي مانند گل‌گاوزبان و نوشيدني‌هاي سردي چون شربت نعناع و دوغ‌هاي محلي پذيرايي مي‌كند. در آنجا امكان صيد ماهي در دريا و رودخانه شيرود نيز براي علاقه‌مندان فراهم است. اقامت در خونه گلي با انواع برنامه‌هاي پياده‌روي سبك، جنگل‌پيمايي، قله‌نوردي سنگين، دوچرخه‌سواري، بازديد از جاذبه‌هاي توريستي از جمله كارگاه سفالگري سنتي، امكان يادگيري درست كردن و خريداري ظروف و تزيينات سفالي بومي، بازديد از چادرشب‌بافي سنتي و گفتگو با مردمان قديمي كه كلي خاطرات از گذشته‌هاي اين ديار دارند، بازديد از آثار تاريخي و گبرستان چند هزار ساله، آبگرم سادات شهر و سخت‌سر، امكان بازديد از نبرد گاوهاي محلي، بازديد از بازار ماهي‌فروشان و چوب زني ماهي و برنامه‌هاي تفريحي ديگري همراه است.

نوشته شده در جمعه چهاردهم خرداد 1389ساعت 8:58 توسط مهدی اسودی|

 

 

برزیل brazil flag

                                 

جمهوری فدراتیو برزیل بزرگترین و پرجمعیتترین کشور آمریکای جنوبی است. پایتخت آن برازیلیا و زبان رسمی آن پرتغالی است. برزیل که منطقه وسیعی را بین مرکز آمریکای جنوبی و اقیانوس اطلس در بر میگیرد، شرقیترین کشور قاره آمریکاست و با کشورهای اروگوئه، آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، گویان، سورینام و گویان فرانسه هممرز است.

 در حقیقت، برزیل به جز اکوادور و شیلی با تمامی دیگر کشورهای آمریکای جنوبی مرز مشترک دارد. برزیل دارای زمینهای کشاورزی گسترده و جنگلهای استوایی است و با داشتن منابع طبیعی گسترده و نیروی کاری غنی قدرتمندترین اقتصاد آمریکای جنوبی است. برزیل مستعمره پرتغال بود و این کشور تنها کشور قاره آمریکاست که مردم آن به زبان پرتغالی سخن میگویند.

برزیل کشوری چندملتی است و جمعیت آن متشکل از نژادهای اروپایی، سرخپوستان آمریکا، آفریقائیان و نیز آسیائیان است.

                                            

 

 مذهب اصلی این کشور کاتولیک کلیسای روم استبرزیل محدودهای وسیع از سواحل شرقی آمریکای جنوبی را اشغال کردهاست و همچنین شامل مناطق بسیاری از مرکز این قاره نیز میشود. و با کشورهای اروگوئه در جنوب و آرژانتین و پاراگوئه در جنوب غربی همچنین با بولیوی و پرو در غرب و با کلمبیا در شمال شرقی همسایهاست و با ونزوئلا و سورینام و گویان و در آنطرف آب با گویان فرانسه نیز در شمال مرز مشترک دارد. این کشور از شمال به نیمکره جنوبی کشیده شده است.

 عواملی چون اندازه و آب و هوا و منابع طبیعی غنی این کشور را متمایز کرده است. برزیل پنجمین کشور از لحاظ وسعت در جهان بعد از کشورهای روسیه ٬ کانادا٬ چین و آمریکا است و در قاره آمریکا (شمالی و جنوبی) سومین کشور از لحاظ وسعت میباشد.

                          برزیل شکل جغرافیایی brazil map

وسعت این کشور ۸٫۵۱۱٫۹۶۵ کیلومتر است که ۵۵٫۴۵۵ کیلومتر آن را آب شامل میشود. عوارض زمین در برزیل نیز تنوع بسیار زیادی دارد که شامل تپهها، کوهها،جلگههای پست کوههاو زمینهای بایر است. ارتفاع بیشتر مناطق برزیل بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ متر است. مناطق مرتفع اصلی بیشتر در قسمت جنوبی کشور قرار دارند و کلا بخش جنوبی کشور ناهموارتر است.

 از دیگر ویژگیهای جغرافیایی برزیل وجود رود آمازون در این کشور است که بزرگترین و پر آب‏ترین رود دنیا و دومین رود طویل جهان است. این رود به اقیانوس اطلس میریزد. تنوع آب و هوایی زیادی در برزیل وجود دارد اما بخش بزرگی از آن گرمسیری است و پوشیده از جنگلهای بارانی آمازون که در حوضه آب ریز رود آمازون بوجود آمدهاند.با این حال برزیل دارای پنج آب و هواست که عبارتند از گرمسیری در مرکز ٬ کوهستانی ٬ نیمه خشک در شمال شرقی ٬ استوایی در شمال و معتدل در جنوب. آب و هوای استوایی به صورت بسیار بارز در شمال این کشور دیده میشود این مناطق به صورت واقعی فصل خشک نداند و در واقع فصل خشک آنجا تنها کمتر از فصل بارانی بارش دارد اما آن میزان بارش هم قابل توجهاست. برزیل اکوسیستم متنوعی دارد و تنوع زیستی جانوری و گیاهی در این کشور بسیار زیاد است به طوری که کارشناسان انواع گیاهان و جانوران در این کشور را بالغ بر ۲ میلیون نوع تخمین زده اند.

 

                   جگوار jaguar

پستانداران بزرگ در این کشور شامل جگوار ٬ لئو پارت که هر دو نوعی پلنگ هستند و خوکهای وحشی ٬ خوکان خرطوم دار ٬ مورچه خوارها ٬ تنبلها ٬ روباه‏ها ٬ اپوسوم و گورکن هستند.گوزن در جنوب برزیل به وفور یافت میشود و میمونها نیز در جنگلهای پر باران شمالی زیست میکنند.اما در سالیان اخیر بسیاری از عوامل انسانی و اقدامات مانند ساخت بزرگراه ٬ قطع درختان برای مصرف چوب آنها ٬ کشاورزی و زراعت ٬ استخراج معادن و ساخت سد که باعث زیر آب رفتن بخشی از درهها شدهاست این اکوسیستم غنی را تهدید میکند. برزیل دارای تنوع زیستی بسیار زیادی است، و بسیاری از نژادها و گروههای قومی را درخود جای دادهاست.

در کل، برزیلیها نوادگان چند گروه مهاجر هستند: * سرخپوستان آمریکا، بومیان برزیل، که نوادگان گروههای انسانی هستند که در حدود ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، از سیبری به سمت برزیل مهاجرت کردند و با عبور از تنگه برینگ به برزیل رسیدند. 

 استعمارگران پرتغالی، که از زمان کشف برزیل در سال ۱۵۰۰ تا زمان استقلال این کشور در سال ۱۸۲۲به این کشور مهاجرت کردند.

بردگان . بیشتر مردم برزیل کاتولیک هستند. برزیل دارای بیشترین شمار کاتولیکها در بین کشورهای جهان است.

فرهنگ برزیل در فرهنگ پرتغال ریشه دارد. استعمارگران و مهاجران پرتغالی مذهب کاتولیک روم، زبان پرتغالی و بسیاری دیگر از سنت‌ها و آداب و رسومی را با خود به برزیل آوردند که امروزه هنوز فرهنگ برزیل را تحت تأثیرقرار می‌دهد.

فرهنگ برزیل به عنوان کشوری چند نژاده، تأثیرات دیگری را نیز پذیرا بوده است. سرخ‌پوستان برزیل بر زبان و آشپزی این کشور تأثیر گذاشته و آفریقاییانی نیز که به عنوان برده به این کشور وارد شده بودند نیز بیشتر بر موسیقی، رقص، آشپزی و زبان برزیل تأثیر گذاشتند. مهاجران ایتالیایی، آلمانی و مهاجرانی از دیگر کشورهای اروپایی نیز در تعدادی بسیار به برزیل گام گذاشتند و تأثیر آنان بیشتر در جنوب شرقی و جنوب برزیل مشهود است.

  

                    brazilia map

برازیلیا


برازیلیا پایتخت مدرن برزیل در ارتفاعات ۱۰۰۰ متری از سطح دریا در میان دشتی هموار از فلات مرکزی برزیل واقع شده و دارای آب و هوای معتدل و خشک است.
برازیلیا طبق ایده رئیس جمهور برزیل، «کوبیتسشک» مبنی بر توسعه مناطق مرکزی و جلوگیر از تراکم بی‌رویه جمعیت در مناطق ساحلی طرح ریزی شد و بنای آن در سال ۱۹۵۷ میلادی آغاز شد و در سال ۱۹۶۰ میلادی پایتخت و کلیه مراکز تصمیم گیری دولتی به تدریج از ریودوژانیرو به برازیلیا منتقل شد. ابتدا شهر در انزوای جغرافیایی به نظر می‌رسید، اما به سرعت با توسعه راه‌های ارتباطی به نقاط مختلف برزیل و مهاجرت نیروهای متخصص و فنی مورد نیاز، سبب پیشرفت مناطق مرکزی و داخلی کشور شد. امروزه شهر و ساختمان‌های جالب و مدرن آن از طرف یونسکو به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های یک شهر از نو طراحی شده، معرفی شده است.
طرح کلی شهر برازیلیا شبیه به یک هواپیمای مسافربری است. در این طرح، مرکز تجاری، بلوک‌های آپارتمانی مسکونی و سفارتخانه‌های خارجی قسمت‌های بالهای آن را اشغال کرده‌اند و اداره‌های دولتی بدنه آن را پر می‌کنند. مراکز کلیدی حکومتی شامل اداره ریاست جمهوری کنگره دادگاه عالی در میدان قوای سه‌گانه، در دماغه این هواپیما و در قسمت شرق این شهر جای داده شده‌اند. محل اقامت رئیس جمهور که «قصر طلوع» نامیده می‌شود، در کرانه غربی دریاچه پارانوا قرار دارد.
در میان جالبترین ساختمان‌های شهر می‌توان به وزارت امور خارجه که در میان باغ آبی احاطه شده توسط آن، شناور به نظر می‌رسد، کلیسای جامع متروپلیتانا با معماری پیش‌رو که با زبانه‌های بتونی تزیین شده و به یک تاج خار شباهت دارد و همچنین کنگره ملی می‌توان اشاره کرد.
از دیگر بناهای شهر می‌توان به دانشگاه برازیلیا (۱۹۶۱ میلادی)، آمفی‌تئاتر ملی، پارک ملی برازیلیا، باغ‌های گیاه شناسی، باغ وحش و استادیوم ورزشی را نام برد. فرودگاه بین‌المللی برازیلیا در ۱۱ کیلومتری جنوب مرکز شهر، از مهم‌ترین فرودگاه‌های کشور به حساب می‌آید.

                         saopaolo

                 

سائوپائولو


شهر سائوپائولو پرجمعیت‌ترین شهر آمریکای جنوبی است و یکی از بزرگترین شهرهای جهان در میان تپه‌های ارتفاعات «سرادومار» و در ۶۰ کیلومتری شهر بندری «سانتوس»، مهمترین بندر برزیل در ارتفاع ۷۳۰ متری از سطح دریا واقع شده است. آب و هوای آن زیر استوایی و معتدل است. متوسط دمای تابستانی آن بین ۱۹ درجه تا ۲۷ درجه و متوسط دمای زمستان آن بین ۱۰ درجه تا ۲۰ درجه سانتی گراد متغیر است. این شهر درسال ۱۵۵۴ میلادی توسط مبلغین مذهبی بنا شد و به نام یکی از آنان پائولوی مقدس sao Paulo نام گرفت.
سائوپائولو مرکز تجاری و مالی برزیل است. کلان‌شهر سائوپائولو با بیش از ۵/۲۰ میلیون نفر جمعیت حدود ۱۱ درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است. بیش از نیمی از تولیدات صنعتی کشور تنها مربوط به این شهر و مناطق اطراف آن می‌باشد. به لحاظ اقتصادی، تجاری، جمعیتی نیز مهمترین و پیشرفته‌ترین شهر برزیل است.
سائوپائولو شهر پهناوری است. محدوده شهری آن با ۱۵۰۰ کیلومتر مساحت و ۱/۱۱ میلیون نفر جمعیت و ناحیه کلان شهر آن ۷۹۰۰ کیلومتر مربع مساحت و بیش از ۵/۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد.
انگیزه‌های اقتصادی، سبب مهاجرت گروه‌های مختلفی از کشورهای ایتالیا، اسپانیا، پرتغال،‌ آلمان و همچنین اوکراینی، ارمنی، لبنانی، عرب، ژاپنی، چینی، کره‌ای، آفریقایی و یهودی به این منطقه شده است.
مرکز تجاری شهر به Triangulo معروف است. میدان جمهوری یاpraca da Republica یکی از مناطق کلیدی شهر را تشکیل می‌دهد که در خیابان‌های اطراف آن هتل‌ها و رستورانهای زیادی وجود دارد. در مجموع تعداد بی‌شماری از مراکز تجاری مغازه‌ها و موسسات اداری و همچنین تعدادی از مکان‌های دیدنی شهر در این ناحیه واقع شده‌اند. در این منطقه تجاری، بلندترین ساختمان‌های شهر، شامل بنای ۴۲ طبقه ساختمان ایتالیا، در نزدیکی آن آسمانخراش مدرن s شکل ساختمان copam و تئاتر شهر که مخلوطی از هنر معماری جدید و عصر رنسانس ایتالیا است، قرار گرفته‌اند. بنای با عظمت بازار شهری با معماری جالب گوتیک آلمانی در حاشیه شمال شرقی مرکز شهر نزدیکی پارک Dom pedro II واقع شده است.
هسته تاریخی شهر درست در جنوب شرقی منطقه تجاری به مرکزیت کانونی
pateo do colegio واقع شده است. کلیسای کوچک casa de Anchieta که در سال ۱۵۵۴ بنا شده بود، در دهه ۱۹۷۰ تجدید بنا شد. چندین کلیسای تاریخی مهم در این منطقه قرار دارد. کلیسای carom کلیسای san Francisco و کلیسای جامع با سبک جدید گوتیک nossa sengora de assuncao که در میدان placa de cathedral قرار گرفته است. دانشکده تاریخی و مهم حقوق دانشگاه سائوپائولو چند ساختمان آن طرف‌تر به طرف شرق قرار گرفته است.
دومین مرکز مدرن تجاری شهر در طول خیابان Avenida paulista درست در جنوب غرب محدوده مثلت تجاری Triangulo قرار گرفته است. تعدادی از فعالیت‌های تجاری، به خصوص مراکز بانکی و مالی در این ناحیه متمرکز یافته است. ساختمان مثلثی مرتفع فدراسیون صنعتی ایالت سائوپائولو همانند برجی در خیابان Avenida paulista قرار دارد. تعدادی ناحیه مسکونی هم در اینجا وجود دارد. مشهورترین تجار شهر و قهوه‌کاران بزرگ، عمارت‌های خود را در امتداد همین خیابان بنا کرده‌اند. ناحیه جنوب این خیابان محله‌های مسکونی
jardim America,jardim paulista نسبتا سطح بالا به حساب می‌آیند. دیگر نواحی مسکونی بخش مرکزی شهر عبارتند از:
jardim Europa , cantareira , Brooklyn
بسیاری از اهالی سائوپائولو در شرایط سختی زندگی می‌کنند. حدود ۳ میلیون نفر زاغه‌های استیجاری معروف به corticos و ۱میلیون در سکونتگاه‌های زاغه‌ای معروف به favelas زندگی می‌کنند. بسیاری از مردمی که از ایالت‌های فقیر شمال شرقی کشور به این منطقه مهاجرت کرده‌اند، در محله زاغه‌نشین وسیعی به نامBras ساکن شده‌اند.
جمعیت شهر سائوپائولو چندملیتی است و چندین ناحیه مسکونی نزدیک به مرکز شهر به راحتی با گروه‌های مهاجر متفاوت تشخیص داده می‌شوند. مثلا liberdade مرکز تجمع جمعیت ژاپنی‌ها و همچنین چینی‌ها و کره‌ای‌ها است. درست در شرق آن bela vista یا Bixiga ناحیه ایتالیایی‌هاست. در مجاورت شمال مرکز شهر، Bom Retiro اقامتگاه سنتی لبنانی‌ها و مهاجران عرب است و هنوز حال و هوای خاورمیانه‌ای خود را نگه داشته است.
ناحیه کلان شهر سائوپائولو شامل تعداد زیادی شهر و شهرک اقماری مستقل می‌شود که فعالیت‌های کلیدی صنایع کارخانه‌ای در اطراف آنها و خارج از محدوده شهری استقرار یافته است.

مرکز دانشگاهی شهر سائوپائولو


سائوپائولو با ریودوژانیرو به عنوان مراکز اصلی آموزش و فرهنگی کشور رقابت دارد و دارای تعدادی مرکز آموزش عالی دولتی و خصوصی است.
دانشگاه‌های دولتی عبارتند از: دانشگاه بزرگ sao Paulo (تاسیس ۱۹۳۴ م) که شامل دانشکده مشهور و با نفوذ حقوق است، دانشگاه ایالتی به نام
paulista Julio de Mesquita filho (تاسیس ۱۹۷۶م)
دانشگاه‌های خصوصی عبارتند از: دانشگاه مکنزی که توسط مبلغین مذهبی پرسبیتری از امریکا ایجاد شد (تاسیس ۱۸۷۰)، دانشگاه paulista (تاسیس ۱۹۷۲ م) دانشگاه وابسته به کلیسای کاتولیک سائوپائولو (تاسیس ۱۹۴۶م) و دانشگاه sao judas tadeu ‌ (تاسیس ۱۹۷۱م).

مراکز فرهنگی شهر سائوپائولو


موزه هنرهای شهر سائوپائولو Museu de Arte de sao Paulo در بردارنده بهترین مجموعه هنرغربی در امریکای لایتن از هنرمندان بزرگ این منطقه.
موزه ایالتی سائوپائولو Museu de Arte de sao Paulo در خصوص هنر برزیلی
موزه هنر مقدس Museu de Arte sacra که بر هنرها و ساخته‌های مذهبی تمرکز یافته است.
دیگر موزههای مهم سائوپائولو عبارتند از:
موزه هنر مدرن Museu de Arte de moderna
موزه هنر معاصر Museu de Arte de sao contepracea
موزه هوانوردی Museu de Aereonautico
موزه رسم اجدادی Museu de Folkore
خانه باندیرانته casa do banderante
موزه تصویر و آهنگ Museu de Imagem e de som
موزه پائولیستا museu paulista
و موزه museu lasar segall
همچنین جشنواره نمایش دوسالانه سائوپائولو در سال‌های فرد بین ماه‌های اکتبر تا دسامبر برنامه‌های هنری نمایشی اجرا می‌کنند.
دو انجمن موسیقی در شهر به نام‌های سمفونی ارکستر سائوپائولو و سمفونی ارکستر شهری به فعالیت مشغول‌اند. در مکانی به نام Estacao da luz (ایستگاه نور) نیز موزه زبان پرتغالی‌ در بزرگترین شهر پرتغالی زبان جهان دایر شده است‌.


مراکز تفریحی سائوپائولو


فعالیت‌های تفریحی گوناگون در سائوپائولو انجام می‌شود. باغ‌های گیاه‌شناسی و باغ وحش سائوپائولو در ۱۴ کیلومتری جنوب مرکزی شهر واقع شده‌اند. در نزدیکی باغ وحش بازدید‌کنندگان می‌توانند سوار بر وسیله‌ای به نام samba safari در یک مسیر ۴ کیلومتری در داخل پارک parquet samba safari حیوانات قاره افریقا را در فضای باز مشاهده کنند.
انستیتوی مشهور حهانی بوتانتان Instituto Butantan به مرکز تحقیقاتی در مورد مارک‌های جهان و یکی از دیدنی‌های عامه پسند به شمار می‌رود.
پارک‌شهر که در ۶ کیلومتری جنوب مرکز شهر واقع شده بزرگترین پارک شهر و مرکز اصلی تفریح ساکنان به شمار می‌رود. بنای یادبود هرمی شکل، یادبود قربانیان شورش سال ۱۹۳۲ بر علیه حکومت در مجاورت آن قرار دارد.
نمایشگاه آبزیان در جنوب غربی و پارک طبیعی در شرق از دیگر دیدنی‌های شهر هستند. از استادیوم‌های بزرگ ورزشی شهر یکی Estadio morumbl و دیگری Estadio do pacaembu می‌باشند.
پیست بزرگ اتومبیلرانی Autodromo de Interlagos هم در جنوب شهر واقع شده است.

حمل و نقل و ارتباطات


اهمیت اقتصادی سائوپائولو سبب شده که این شهر بزرگترین مرکز انشعاب جاده‌ها، بزرگراه‌ها و خطوط راه‌آهن برزیل باشد. بندر سانتوس santos در ۶۰ کیلومتری جنوب مرکز شهر واقع شده که بزرگترین بندر کشور به حساب می‌آ‌ید و بیشترین ارتباط دریایی بازرگانی بین‌المللی و داخلی سائوپائولو از طریق این بندر انجام می‌گیرد و توسط راه آهن و دو بزرگراه به شهر متصل می‌شود. سائوپائولو چهار ایستگاه راه آهن دارد که از آنها سرویس‌های منظم ریلی به نقاط مختلف کشور انجام می‌شود. شهر سائوپائولو دارای یک شبکه گسترده مترو یا راه‌آهن زیرزمینی است که با چندین خط، ارتباط بیشتر مناطق هسته شهر را تامین می‌کند. همچنین شهر دارای سه فرودگاه می‌باشد: فرودگاه کنگنیاس در ۹ کیلومتری جنوب مرکز شهر واقع شده و پروازهای داخلی به نقاط مختلف کشور از آن انجام می‌گیرد و شلوغ‌ترین فرودگاه کشور است. فرودگاه بین‌المللی گورولیوس در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی مرکز شهر که مهمترین فرودگاه بین‌المللی برزیل است و بیشترین تعداد پروازهای خارجی برزیل از این فرودگاه انجام می‌شود و دیگری فرودگاه کوچک campo de marte در ۴ کیلومتری شمال مرکز شهر که تنها برای پرواز بالگردها و هواپیماهای شخصی قابل استفاده است.

 

               ریودوژانیرو

ریودوژانیرو


دومین شهر بزرگ و پرجمعیت برزیل بر کرانه اقیانوس اطلس و مرکز ایالت ریودوژانیرو است. وقتی کاشفان پرتغالی در اول ژانویه ۱۵۰۲ میلادی به دهانه خلیج «گوانابارا» یعنی محل فعلی شهر رسیدند آن را مدخل رودخانه بزرگی تصور کردند و آن را به پرتغال ریودوژانیرو، یعنی رود ژانویه نامیدند.
آب و هوای ریو، استوایی با میانگین بارندگی سالانه ۱۱۷۰ میلیمتر می‌باشد. میانگین متوسط دمای سالانه آن بین ۲۰ تا ۳۰ درجه می‌باشد، اما در فصل مرطوب تابستان (بین ماه‌های دسامبر تا مارس) گاه تا ۳۵ درجه نیز می‌رسد. البته نسیم دریایی سبب تعدیل دمای هوا در طول سال می‌گردد.
ریودوژانیرو شهر شگفت انگیزی است. موقعیت خیره کننده طبیعی آن بین کوهستان و دریا و کوه‌های کله قندی شکل، همه زیبایی بدیعی به آن داده‌اند. ریو بر کرانه غربی خلیج گواناباوا بر جلگه باریک و مسطح ساحلی در مجاورت کوهپایه‌های ارتفاعات برزیل واقع شده که با گسترش شهر، به دامنه رشته‌ کوههای ساحلی کشیده شده است.
زیباترین شهر کشور همیشه محل جذب گردشگران داخلی و خارجی بوده است.
محدوده شهر ریو با ۱۱۷۰ کیلومترمربع مساحت و ۶/۵ میلیون نفر جمعیت و ناحیه کلان شهر ریو با ۶۵۰۰ کیلومترمربع مساحت و ۵/۱۱ میلیون نفر جمعیت، ۱۳ شهر دیگر را در برمی‌گیرد. شهر ریو با یک پل بزرگراهی به طول ۱۴ کیلومتر بر روی خلیج گوانابارا به شهرهای حومه‌ای شرق خلیج مزبور متصل شده است.
موقعیت‌ جغرافیایی شهر سبب شده که مهندسین شهرسازی تمهیداتی برای تسهیل رفت و آمد به کار ببندند. به طول مثال بر تپه «سان آنتونیو» چند تونل ساخته شده و چند پروژه برای تعریض سواحل و گسترش شهر به خلیج گوانابارا انجام شده و چند پروژه برای تعریض سواحل و گسترش شهر به خلیج گوانابارا انجام شده است.
می‌توان شهر ریو را به سه ناحیه اصلی تقسیم نمود: هسته مرکزی و تاریخی در سمت شرق رشته کوه «سرا دا کاریُکا» که یک رشته کوه کوچک ساحلی شرقی – غربی است، ناحیه شمالی که در شمال غرب هسته مرکزی قرار گرفته و ناحیه جنوبی که در جنوب و جنوب غربی هسته مرکزی واقع شده است.
رشته کوه سرا دا کاریُکا مرکز طبیعی بین نواحی شمالی و جنوبی شهر را تشکیل داده است.
منطقه تجاری شهر به مرکزیت دو خیابان Avenida Branco و
presidente Vargas Avenida تراکم یافته است. متروی شهر این دو خیابان را تا مرکز شهر دنبال می‌کند. مرکز شهر شامل تعداد زیادی ساختمان بلند اداری است که خیابان‌های مجاور آنها در طول روز مملو از وسایط نقلیه و عابران پیاده است. بیشتر ادارات دولتی، بانک‌ها، موسسات مالی، آژانس‌های مسافرتی و ساختمان‌های تجاری در مرکز شهر واقع شده‌اند. موزه‌ها، کلیساهای دوره مستعمراتی و ساختمان‌های عمومی قابل توجهی در این ناحیه قرار دارند.
نواحی صنعتی و حومه فقیر نشین مثل شهرداری‌های نوا ایگواسو، سائو ژوا مریتی و دوک دکاسیاس در ناحیه شمالی شهر بنا شده‌اند. ناحیه جنوبی شهر به طور وسیعی مسکن طبقه مرفه شهر ریو است. این ساکنین ثروتمند در مناطقی ساحلی
Copacabana,ipanema,leblon,Gavea زندگی می‌کنند. کمی دورتر در قسمت غرب Barra ea Tijuca در طول ساحل شیک‌ترین محله ریو به حساب می‌آید. سکونت‌گاه‌های زاغه‌ای که در برزیل به favelas معروفند، در سرازیری‌های تند و دامنه‌های پرشیب تپه‌های مشرف بر شهر و اغلب در مجاورت محله‌های ثروتمند بنا شده‌اند. Rochina بزرگترین زاغه‌نشین شهر است که با ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در ناحیه جنوبی و در نزدیکی محله ثروتمند نشین Gavea واقع شده است.
مردم ریو در میان برزیلی‌ها به آسان‌گیری، مهربانی، خوش طبعی و خوش‌گذرانی معروفند. نژاد مردم ریو بازتاب تاریخ این شهر است که شامل افریقایی‌ها، اروپایی‌ها و بومیان برزیل می‌شود.
نزدیک به ۶۵% جمعیت پیشینه افریقایی دارند که این افراد با ازدواج با دیگر نژادها اختلاط نژادی وسیعی را که خصوصیت جامعه برزیلی باشد را سبب شده‌اند.
البته سفیدپوستان، علاقمند به داشتن امتیازات و موقعیت‌های اقتصادی و اجتماعی بیشتری نسبت به دیگران هستند.

مراکز دانشگاهی ریودوژانیرو


گرچه ریو بزرگترین شهر یا پایتخت برزیل نیست اما نقش تاریخی آن به عنوان سرآمد مراکز شهری کشور باعث شده است تا مهمترین شهر کشور در حوزه آموزش، فرهنگ و هنر ‌باشد. دانشگاه‌های دولتی عبارتند از: دانشگاه فدرال ریودوژانیرو (تاسیس ۱۹۲۰ میلادی) با بیش از ۳۰۰۰۰ دانشجو و دانشگاه ایالتی ریودوژانیرو.
دانشگاه‌های خصوصی ریو عبارتند از:
دانشگاه candido mendes (تاسیس ۱۹۸۱ میلادی)
دانشگاه Gama Filho (تاسیس ۱۹۷۲ میلادی)
دانشگاه وابسته به کلیسای کاتولیک ریودوژانیرو (تاسیس ۱۹۴۱ میلادی) و دانشگاه santa ursla (تاسیس ۱۹۳۸ میلادی)
مراکز فرهنگی شهر ریودوژانیرو
کتابخانه ملی biblioteca Nacional با ساختمانی به سبک معماری کلاسیک جدید.
موزه‌های مهم ریو عبارتند از:
موزه ملی Museu nacional do rio de janeiro، نمایشگاه بزرگی از تاریخ کشور از فسیل‌های ماقبل تاریخ تا مطالعات انسان شناسی مردم معاصر برزیل.
موزه هنر مدرن (نمایشگاهی از هنر و فرهنگ و پرجنب و جوش محلی)، موزه ملی هنرهای زیبا (گردش بی‌نظیری از هنرهای زیبای قرون متمادی، یادآور موزه لوور پاریس و در بردارنده بیش از ۲۰۰۰۰ اثر نقاشی و مجسمه سازی)
موزه تاریخ ملی، موزه سرخپوست (بومیان امریکا)(مجموعه‌ای ساختگی از داستان مردم بومی برزیل از طریق نمایش لباس، جواهرات، سلاح، وسایل زندگی و نمونه‌هایی از موسیقی به زبان آنها)، موزه Carmen Miranda و chakra do ceu، تئاتر شهر هم از روی ساختمان اپرای پاریس نمونه سازی شده و در سال ۱۹۰۵ ساخته شده است.
معماری یکی از چشم‌اندازهای مهم شهر است، معماری مذهبی شامل صومعه «کُن‌وٍنتو دو سائو آنتونیو» که در سال ۱۶۰۸ ساخته شده و گفته می‌شد که قدیمی‌ترین ساختمان مذهبی شهر است، صومعه «موستریو دو سائو بنتو» با سبک معماری باروک قرن هجدهم، با مجمرهای نقره‌ای در دو طرف و قربانگاه طلایی هفت ردیفی درست شده از تزئینات داخلی که در ابتدای قرن ۱۷ ساخته شده است.
کلیسای lgreja nossa senhora da candelaria (ساختمان این کلیسای باشکوه که بیشترین تزئینات را در طول دوره امپراتوری داراست در سال ۱۷۷۵ میلادی شروع و بیش از یک قرن به طول انجامید و گفته می‌شود زیباترین کلیسای شهر است.)
دیگر دیدنی‌های شهر عبارتند از: قصر سلطنتی palacio imperiais که در چندین بلوک غرب فرودگاه سانتوس دومونت واقع شده و در اصل به عنوان عمارت فرماندار مستعمراتی برزیل در سال ۱۷۴۳ میلادی بنا شده و بعد از این که شهر تبدیل به پایتخت امپراطوری شد به قصر سلطنتی تبدیل شد. اخیرا این بنا تعمیر شده و محل یک مرکز فرهنگی است. بنای جالب دیگر قصر palacio do catete است که در مرکز شهر واقع است و محل اقامت رئیس جمهور از ۱۸۹۸ تا ۱۹۵۴ میلادی بوده و در حال حاضر محل موزه جمهوری museu da republica است که بیانگر تاریخ برزیل از زمان تشکیل جمهوری در سال ۱۸۸۸ میلادی است.
قصر plalcio itamaraty، این گنجینه به سبک کلاسیک نوین در سال ۱۸۵۳ میلادی توسط شخص ثروتمندی ساخته شد و محل اقامت چندین رئیس جمهور و حالا محل موزه‌ای است که به تاریخ دیپلماتیک اختصاص داده شده است. شورای قانون گذاری ایالتی هم در قصر palacio tirademtes قرار دارد که زمانی محل مجلس شورای فدرال در زمان پایتختی ریو بوده است. کانال انتقال آب کاردیکا lapa-Aqueducto da carioca از ۱۸۹۶ میلادی جهت انتقال آب از رود کاریکا carioca از کوهستان serra da caropca به شهر ریو ساخته شده که به شکل پل‌های رومی در مرکز شهر واقع شده و به lapa معروف است. با گذر از معماری قرن‌های ۱۷ و ۱۸ و ۱۹ شهر ریو به ساختمان‌های جدید به سبک فوق مدرن پتروبراس petrobras (مرکز شرکت نفتی ایالتی) و کلیسای جامع cathedral metropolitana با شیوه معماری جدید برمی‌خوریم.
اما مشهورترین نشان‌های شهر یکی کوه کله قندی pao de acucar با ۴۰۴ متر ارتفاع، که بر روی شبه جزیره‌ای که کاملا به داخل خلیج گوانابارا پیش رفته واقع شده و دیگر تندیس بزرگ مسیح رهایی بخش یا estarua do cristo redentor با ۴۰ متر ارتفاع با دستان کشیده و چهره‌ای خوشامدگو بر فراز کوه Corcovado با ارتفاع ۷۰۴ متر رشته کوه ساحلی serra da carioa مشرف بر شهر قرار گرفته و از بیشتر مناطق ریودوژانیرو قابل مشاهده است و سمبل شهر ریو به حساب می‌آید.

مراکز تفریحی ریو


مراکز تفریحی شهر ریو فراوان است. سواحل شنی وسیعی در حاشیه جنوبی شهر و در طول اقیانوس اطلس مورد استفاده ساکنین و جهانگردان است. پارک ملی وسیع »تیژوکا» در خارج محدوده شهری، بر ارتفاعات رشته کوه کاریکا و شامل بقایای جنگل‌های پرباران گرمسیری است که زمانی تمام منطقه را پوشانده بود. پارک‌های مهم در محدوده شهری عبارتند از پارک Quinta da boa vista (محل موزه ملی)، باغ گیاه‌شناسی jardim botanico ، پارک لاژ و پارک فلامنگو که در آن‌ها ساکنین و جهانگردان به گردش، بالا رفتن از سرآشیبی، سرسره بازی، دویدن، پیاده روی و دوچرخه‌سواری، می‌پردازند.
Largo do boticario نیز یکی از محله‌های شهر ریو و در پای کوه Corcovado واقع شده است، خانه‌های آجری و سفالی و خیابان‌ها و کوچه‌های سنگفرش و فواره و آب‌نما از مشخصات این محله زیبا است. باغ وحش شهر (Jaghdim zoologico) هم یکی از دیدنی‌های شهر و در محدوده پارک در حال توسعه (Quinta da Boa Vista) قرار گرفته است.
بزرگترین استادیوم ورزشی جهان به نام ماراکانا(ن) با گنجایش ۱۸۰۰۰۰ تماشاگر که در بازی‌های فوتبال تیم مورد علاقه خود را تشویق می‌کنند، در مجتمع بزرگ ورزشی ماراکانا(ن) و در نزدیکی پارک واقع شده است. استادیوم سوارکاری گاوا با یک منظره کوهستانی پذیرای بیش از ۳۵۰۰ تماشاگر مسابقات اسب سواری است که در نزدیکی دریاچه «فریتاس» قرار گرفته است. مسابقات اتومبیلرانی هم در پیست اتومبیلرانی «نلسون پیکت» (که به نام اتومبیلران معروف برزیلی که در طول زندگی خود ۲۳ بار به قهرمانی در مسابقات بین‌المللی رسید نام گذاری شده) به طول ۱ کیلومتر و ظرفیت ۸۰۰۰ تماشاگر در حومه جنوب غربی شهر قرار دارد.
اما سرآمد جاذبه‌های توریستی شهر ریو مراسم کارناول است. یک جشنواره بزرگ که هر سال اواخر فوریه یا اوایل مارس درست قبل از شروع ایام روزه کاتولیک‌ها برگزار می‌شود. در طول هفته‌های قبل از شروع کارناول، شهر پذیرای هزاران توریست است تا شاهد فضای شادی و هیجانی که از بزم‌های خیابانی با رقصsamba و راهپیمایی با لباس‌های سنتی تزیین شده و دسته‌های طبل زن که در طول مسیر به اجرای نمایش می‌پردازند، باشند. البته تماشایی‌ترین بخش این نمایش باشکوه در محلی به نام سَمبادرُم که استادیوم بزرگی است و مخصوص همین جشن باشکوه ساخته شده، انجام می‌شود.

حمل و نقل و ارتباطات شهر ریو


در ریو شبکه اتوبوسرانی گسترده‌ای مناطق مختلف را به هم وصل می‌کند. تاکسی هم در مراکز تجاری و توریستی به وفور یافت می‌شود. یک سیستم مترو یا راه‌اهن زیرزمینی هم مرکز شهر را به منطقه تجاری متصل می‌کند. همچنین چند رشته راه آهن ارتباط شهر را با مناطق حومه برقرار می‌سازد. برای سهولت در امر رفت و آمد خودروها، مهندسین شهرسازی تدابیری اندیشیده‌اند و تونل‌های زیادی با گذر از کوه‌های اطراف شهر ارتباط مناطق مختلف را میسر می‌سازند. یکی از بزرگترین آن‌ها تونل بزرگراهی «آندره ربوساس» است که با گذر از رشته کوه «سرا دا کاریکا» ارتباط مناطق شمالی و جنوبی شهر را آسان ساخته است.
یک پل بزرگراهی ۱۴ کیلومتری هم که پل ریو – نیتروی نام دارد بر روی خلیج گوانابارا کشیده شده تا ارتباط شهر ریو را با شهرهای نیتروی و سائوکونسالو در شرق خلیج گواناباوا برقرار سازد.
شهر ریو از طریق راه‌آهن و بزرگراه به خوبی با دیگر مناطق برزیل در ارتباط است. بندر ریو هم دومین بندر بزرگ برزیل است.
دو فرودگاه مهم شهر ریو عبارتند از: یکی فرودگاه سانتوس دومونت در شرق مرکز شهر که تعدادی از پروازهای به مقصد سائوپائولو از آن انجام می‌شود و دیگری فرودگاه بین‌المللی گالئائو که در ۲۰ کیلومتری شمال مرکز شهر ریو و بر جزیره گورنادر قرار گرفته و یکی از بزرگترین فرودگاه‌های برزیل به حساب می‌آید و ارتباط هوایی مناطق مختلف داخل و خارج کشور را با شهر ریو برقرار می‌سازد. پروازهای بین‌المللی زیادی از این فرودگاه انجام می‌شود‌.

مسائل امروز


ریو یکی از زیباترین شهرهای برزیل است. اما در حاشیه‌های آن زاغه‌نشین‌هایی که سراشیبی تپه‌های مشرف بر شهر را در برگرفته‌اند، بیش از ۲۰ درصد جمعیت شهر را در خود جای داده‌اند. این زاغه‌نشینان در شرایط خطرناکی از فقدان حداقل امکانات رفاهی و بهداشتی زندگی می‌کنند. بیکاری و فقر شدید این گروه سبب ارتکاب جرم‌های سنگین شده که دولت را نگران کرده است‌.

 

            maracana stadium ماراکانا استادیوم

استادیوم ماراکانا

                

استادیوم های زیادی در جهان نیستند كه می توانند ادعا كنند علاوه بر ثبت لحظات ورزشی، تاریخ ساز نیز بوده اند اما ورزشگاه ماریو فیلیو معروف به ماراكانا با معماری بی نظیر گنجایش عظیم و نمای فوق العاده خود قطعاً یكی از آنهاست. ورزشگاه غول پیكر ماراكانا كه در قلب ریو دوژانیرو و پیش از جام جهانی ۱۹۵۰ ساخته شده صحنه های فراموش ناشدنی از فوتبال برزیل و جهان را شاهد بوده است.در رقابت داغ امریكای جنوبی و در میان هواداران متعصب فوتبال ماراكانا نماد قلعه ای مستحكم است. بازیكنان بزرگ تاریخ فوتبال برزیل، په له، گارینشا، زیكو و روماریو در این ورزشگاه توپ زده اند و باید اذعان كرد فقط حریفان سرسخت می توانند از جهنمی كه گنجایش ۱۸۳ هزار نفر تماشاچی را دارد، جان سالم به در برند.

در آستانه جام جهانی ،۱۹۵۰ مسؤولان برزیلی درصدد ساختن بزرگترین استادیوم فوتبال جهان برآمدند. كار ساخت ورزشگاه در سال ۱۹۴۸ آغاز شد و ۱۰ هزار كارگر بی وقفه در آن به فعالیت پرداختند. هنگامی كه ساخت ورزشگاه به پایان رسید ظرفیت آن بیش از دارنده ركورد ورزشگاه همپتون پارك در گلاسكو بود كه ۴۳ هزار نفر گنجایش داشت. روزنامه ها از ۱۶ ژوئن ،۱۹۵۰ روز افتتاح ماراكانا به عنوان روز افتخار برزیل یاد كردند. ۵ بازی برزیل در این جام در ماراكانا برگزار می شد. این تیم با مربیگری فلاویو كاستا و با كسب نتایج خیره كننده ۷-یك و ۶-یك برابر سوئد و اسپانیا بخت اول قهرمانی بود. از آنجا كه جام جهانی ۱۹۵۰ به صورت لیگ برگزار می شد، برزیل برای قهرمانی فقط به یك تساوی برابر اروگوئه نیاز داشت.

آمار رسمی نشان می داد در دیدار برزیل و اروگوئه، ۱۷۴ هزار نفر حضور داشتند اما ژائو هاوه لانژ كه به مدت ۲۴ سال رییس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) بود اظهار داشت بیش از ۲۲۰ هزار نفر این دیدار را از نزدیك تماشا می كردند. این میزان ۱۰ درصد جمعیت ریودوژانیرو در آن زمان بود.فریاكا برای برزیل گلزنی كرد اما ۲ گل اسكیافینو و گیگیا بازی را به نفع اروگوئه پایان داد و این تیم برای دومین بار قهرمان جهان شد و تلخ ترین لحظه ماراكانا رقم خورد. پیروزی اروگوئه در رسانه ها به ماراكانازو تعبیر شد اصطلاحی كه هنوز هم در مورد پیروزی تیم های میهمان در ماراكانا به كار می رود.ژول ریمه رییس وقت فیفا كه متنی را برای قهرمانی برزیل آماده كرده بود، بدون هیچ تشریفاتی جام را به اوبدولیووالرا ستاره اروگوئه تحویل داد. برزیل ۳۹ سال بعد در فینال جام كوپه امه ریكا با تك گل روماریو در ماراكانا انتقام شكست خود را گرفت.

نام رسمی ماراكانا به دلیل ادای احترام به روزنامه نگار برزیلی به ماریو فیلیو تغییر یافت. ماراكانا كه متعلق به شهرداری ریودوژانیرو است موزه ورزشی گارنیشا را در خود جای داده كه در سال ۱۹۷۴ افتتاح شد. در سال ،۲۰۰۰ كمیسیونی از خبرنگاران نخبه ورزشی، برترین فوتبالیست های ماراكانا را انتخاب كردند كه در میان آنها نام زیكو، په له، روماریو، به به تو، زاگالو و توستائو دیده می شود.

 

جزيره سن برناردو

                   

  آنچه در بدو ورود به جزیره چشمها را خیره میکند زلالی باورنکردنی آب دریاست که در کنار شنهای طلایی ساحل زیر تابش نور آفتاب دیده می شود در کنار ساحل ردیف تختها قرار گرفته در کنار ساحل لنگر زنگ زده قدیمی به گل نشسته است که جزیره را اسرارآمیزتر میسازد. جزیره سن برناردو در دل اقیانوس آرام و در خلیج بینهایت زیبای Sepetiba متعلق به یک زوج خوش سلیقه و اهل دل ایتالیایی است.

 خانم و آقای Giovannetti زوج مسنی هستند که سالهاست این جزیره را در تملک خود دارند و همانجا زندگی میکنند.آنها در این جزیره جز ساخت چند ویلای کوچک هیچ تغییری ایجاد نکرده اند.به خاطر همین فضا بسیار بکر و دست نخورده باقی مانده است.

 آنها در طول هفته همانجا سر میکنند و میزبان توریستهایی هستند که از تورهای یک روزه این جزیره استفاده میکنند. این چند ویلای زیبا همه با چوب ساخته شده اند که نمایی رنگارنگ شبیه خانه های عروسکی دارند که هریک به منظور خاصی هستند.رستوران ایتالیایی-یک مغازه کوچک خرید صنایع دستی-انبار -کلیسای کوچک و خانه شخصی آنها تمام این جزیره را تشکیل میدهند.

 آنچه جالب است دیدن این کلیسای کوچک و زیبا است که برای این زوج هنرمند ساخته شده است تا در دل تنهاییهایشان وقتی و جایی برای خدا داشته باشند.

 داخل کلیسا محراب کوچک و چند نیمکت چوبی است .

 

کوه "شوگرلوف"

کوهی که از هر کجای ریو قابل دیدن است و یکی از جذابیتهای این شهر محسوب میشود.قله این کوه بر خلیج گوآنابارا و رو به اقیانوس اطلس گسترده است.ارتفاع کوه ١۴٠٠ متر از سطح دریاست.عده ای معتقدند که علت نام گذاری این کوه به خاطر شکل ظاهریش که شبیه کله قند است میباشد.عده ای دیگر هم میگویند که نام کوه از زبان بومی سرخپوستی گرفته شده و به معنی "کوه بلند" است.

 برای رسیدن به بالای کوه از یک تله کابین شیشه ای استفاده می شود که در هربار جابجایی ٧۵ مسافر را در ٢٠دقیقه به بالا و یا پایین کوه می برد.البته مسیر از دو بخش تشکیل شده است.

 این تله کابین در سال ١٩١٢ ساخته شد و بعد ها از یک کابین به ٢ کابین زسید. این کوه دقیقا بر لبه خلیج گوانارابا  واقع شده و کل منظره شهر را در برمیگیرد.

 برای بالارفتن علاوه بر تله کابین راهی برای کوه نوردی هم وجود دارد که میتوان از آن راه استفاده کرد و از قلب جنگل به بالای کوه رفت. نقل قول ((دوباره سوار تله کابین میشویم و به بالاتر صعود میکنیم.حالا دیگر هم مرز با بال عقابها شده ایم که مدام در کنارمان اوج میگیرند و فرود میایند.فرودگاه ریودوژانیرو از اینجا دیده میشود و هواپیماهایی که بلند میشوند و مینشینند کاملا در دید ما قرار دارند.))

 

 

 

 

 منابع:

http://www.ataland.com

http://mvconline.ir

www1.ocn.ne.jp

www.aicbi.com

http://iguanaa.com

نوشته شده در پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1389ساعت 20:48 توسط مهدی اسودی|

 

مفاهیم هتل داری

یکی از اصول و ارکان اقتصاد آزاد امروز جهان، صنعت توریسم و گردشگری است و در این میان نمیتوان نقش هتلها و به تبع آن هتلداری را نادیده گرفت. این صنعت چه از لحاظ درآمدزایی و چه از دیدگاه کارآفرینی ، یکی از صنایع مهم و درخور تأمل دنیا محسوب می شود. در این میان نقش هتلهایی که از منظر مدیریتی شرایط قابل توجه و جذابی را برای میهمانان خود فراهم می نمایند، قابل اعتنا و در خور توجه است. شاید از دیدگاه عوام، اطلاق کلمه هتل به هر مکان اقامتی نسبتاً بزرگ مهم جلوه ننماید. اما در واقع مراکز اقامتی به چند نوع تقسیمبندی میشوند که در این مقاله پس از شرحی مختصر بر تاریخچه هتل در دنیا، به معرفی انواع آن اقدام میکنیم.


به منظور حفظ آرامش و سلامت خود و خانواده نکات مشروحه ذیل را مورد توجه قرار دهید:

1ـ از ایجاد سر و صدا و بلند کردن صدای سیستم های صوتی که می تواند به نحوی آرامش و آسایش دیگران را در محیط همــگانی سلب نماید، خودداری کنید.

2ـ در طول اقامت در حفظ و نگهداری تجهیزات هتل کوشا باشید.

3ـ در محل خواب و استراحت ، از تردد با کفش های محیط خارج از هتل، خودداری نموده ، توصیه می گردد از دمپایی مخصوص هتل استفاده شود.

4ـ به منظور حفظ نظافت کلی و توجه به بهداشت محیط، از صرف غذا در محل استراحت و اتاق خواب هتل خودداری نمایید.

5 ـ استفاده از هوای تمیز و سالم، حق کلیه میهمانان می باشد. فضا را با استعمال دخانیات آلوده نکنید.

6 ـ از انداختن هر گونه ضایعات در سرویس های بهداشتی خودداری نموده و اینگونه سرویس ها را کاملاً تمیز نگه دارید.

7ـ کلیه ضایعات مواد خوراکی را در ظروف در دار مخصوص قرار دهید.

8 ـ بهتر است از میهمانان و ویزیتور های خود در مکان های مخصوص (لابی Lobby) هتل پذیرایی کنید.

9ـ در محیط اقامت، استفاده از پوشش مناسب، احترام به خود و مقررات هتل میباشد.

فرهنگنامه هتل و هتلدرای

یکی از اصول و ارکان اقتصاد آزاد امروز جهان، صنعت توریسم و گردشگری است و در این میان نمیتوان نقش هتلها و به تبع آن هتلداری را نادیده گرفت. این صنعت چه از لحاظ درآمدزایی و چه از دیدگاه کارآفرینی ، یکی از صنایع مهم و درخور تأمل دنیا محسوب می شود. در این میان نقش هتلهایی که از منظر مدیریتی شرایط قابل توجه و جذابی را برای میهمانان خود فراهم می نمایند، قابل اعتنا و در خور توجه است. شاید از دیدگاه عوام، اطلاق کلمه هتل به هر مکان اقامتی نسبتاً بزرگ مهم جلوه ننماید. اما در واقع مراکز اقامتی به چند نوع تقسیمبندی میشوند که در این مقاله پس از شرحی مختصر بر تاریخچه هتل در دنیا، به معرفی انواع آن اقدام میکنیم.

در طول تاریخ همواره مسافران برای استراحت و صرف غذا به مکانها و استراحت گاههای عمومی پناه میبردهاند. در زمان روم باستان تعداد زیادی مسافرخانه در مسیر راههای عمومی و پناهگاهها ایجاد شده بود که بیشتر برای مقامات دولتی و شخصیت های کشوری آن زمان اهمیت داشتند. در آسیا بیشتر استراحت گاههای کوچک در مسیر کاروانها ایجاد شده بود و مسافرانی که به مناطق و شهرهای زیارتی میرفتند، میتوانستند در این نوع مکانها استراحت کرده و غذای مورد نیاز خود را بدست آورند. در واقع واژه میهمان دارای یک واژه قرون وسطایی است که مقصود از آن استراحتگاه و اقامتگاه مسافران است. میهمان پذیرهایی که جنبه بازرگانی داشتند در سده پانزدهم در اروپا به وجود آمدند. اولین آنها تحت عنوان «تختخواب و صبحانه» به وجود آمد که افراد در خانههای شخصی خود با دریافت هزینهای اندک از مسافران پذیرایی میکردند.

بنیانگذاری هتلها در جهان مربوط به برپایی مراکزی به نام INN است. این واژه در زبان انگلیسی به مفهوم کاروانسرا، مسافرخانه، میهمانخانه و گاهی منزل به کار برده می شود. پذیرایی از میهمانان در مکانهایی به این نام تا چندین سده ادامه داشت و واژه هتل از حدود سالهای 760 میلادی برای نامیدن این نوع مراکز مورد استفاده قرار گرفته است.

در آخرین سالهای سده هفده و نخستین سالهای سده هجده ، تشکیلاتی برای پذیرایی میهمانان به وجود آمد که نمونه های نخستین از میهمانخانه های امروز است. در سال 1774 نخستین میهمانخانه (هتل) در شهر لندن گشایش یافت، پس از آن در سال 1794 «سیتی هال» در شهر نیویورک گشایش یافت. در ایالات متحده امریکا نخستین هتل با تجهیزات و تسهیلات امروزی در سال 1892 در بوستون ، ماساچوست ساخته شد که نام آن «ترمانت هاس» بود. این هتل دارای تعدادی راهرو و اتاق خواب، اتاق پذیرایی ، اتاق رخت کن و حمام بود. در شهر پاریس، هتل ریتز، در شهر لندن هتل ساوی و در سنگاپور ، رافلز نمونه هایی استاندارد از نوع خدمت و کیفیت هتل ارائه کردند. در سده بیستم در ایالات متحده امریکا، یک آمریکایی مشهور به نام «ای. ام. استاتر» از جمله نخستین کسانی بود که توانست با ساخت اتاق های بزرگ، که دارای حمام های خصوصی، شیر آب، برق، رادیو، تلفن و سیستم ذخیره جا بود ارائه کند. نوآوری های دیگری در صنعت هتلداری عبارت بودند از دستگاه حرارت مرکزی ـ تهویه هوا، آسانسور، روشنایی و سیستم فاضلاب که در آمریکا ارائه شدند.

در عصر جدید اکثر هتلهای شهر های جهان با بکارگیری تکنولوژی و فن آوری های روز و رقابت با یکدیگر همواره در صدد جذب بیشتر مسافران و تقویت بازاریابی جهت افزایش درصد اشغال اتاق های خود می باشند.

 هتل (HOTEL) :

هتل

ساختمانی است پیشرفته در چندین طبقه که در شهرها برای رفاه و آسایش هر چه بیشتر مسافـران و زائـران احــداث مـی گـردد و دارای اتاقـهـای مــتعدد می باشد، و از سالن هایی برای جشنها و میهمانیها، کنفرانسها و سمینارها تشکیل یافته است و قسمتهایی چون رستوران، کافه تریا، استخر، فروشگاهها و نمایندگیهای فروش بلیت و غیره را دارا میباشد.

در هتلهای سه ستاره به بالا امکاناتی چون استخر، سونا و جکوزی یا سالن های ورزشی نیز وجود دارد. حداقل خدماتی که در هتلها ارائه می شود، مرتب کردن روزانه تختخواب و نظافت اتاق است.

اساساً وظیفه هتلها ارائه مسکن شبانه به انواع مشتریان است، از قبیل مسافرانی که برای تفریح به شهر آمدهاند و یا در برخی موارد گردشگران زیارتی و مسافران بیمار. اندازه این هتل ها از 20 تا حدود 500 تخت خوابی بوده و چنانچه اشاره شد از امکانات پایه تا تسهیلات مجلل برخوردارند.

متل (MOTEL):

متل motel

همانند هتل است با این تفاوت که معمولاً دور از شهر قرار میگیرد و علاوه بر کلیه وسایل موجود یک هتل، دارای فضای سبز وسیع و سوپر مارکت میباشد و ساختمان آن بیشتر یک طبقه ویلایی است که در اتاقها، حمام و آشپزخانه کوچکی وجود دارد.

هتل پانسیون (HOTEL PANSION):

پانسیون هتل

دارای تعدادی اتاق های کوچکتر از هتل و سالن غذاخوری به اندازهای که بتواند غذای ساکنین اتاقها را تأمین نماید میباشد. در ضمن کتابخانه، سالن مطالعه و اتاق تلویزیون در آنجا پیش بینی شده است. این مکان معمولاً برای اقامتهای طولانی دانشجویان، مهندسین شرکتها و کارمندان مأموریتی مورد استفاده قرار میگیرد.

سوئیت (SUITE):

سوئیت suite

به اتاقهایی گفته میشود که قسمت جلو آن مختص پذیرایی و بزرگتر از اتاقهای معمولی هتل بوده و پشت آن، اتاق خواب قرار گرفته است. البته میتوان در سوئیت یک آشپزخانه کوچک نیز دایر نمود.

هتل آپارتمان (HOTEL APARTMENT):

هتل آپارتمان HOTEL APARTMENT

نوعی نسبتاً جدید از نسل هتلهای کوچک به صورت آپارتمان های پیشرفته است که در چندین طبقه ساخته شده است. این آپارتمانها مستقل و مجزا بوده و دارای فضاهای خدماتی میباشد، به طوری که امکان یک زندگی معمولی و ساده در طول اقامت فراهم گردد. به عبارت دیگر هتل آپارتمان به یک فضای اقامتی گفته می شود که موجبات اقامت و زندگی یک خانواده حداقل چهار نفره را فراهم نماید. و شامل اتاق نشیمن، پذیرایی، آشپزخانه، حداقل یک اتاق خواب، حمام، توالت، دستشویی و رختکن باشد.

مهمانپذیر (INN) :

مهمانسرا INN

به واحدهای اقامتی ارزان قیمتی اطلاق میشود که به منظور ارائه خدمات و انتفاع برای پذیرایی و اقامت میهمانان داخلی یا خارجی احداث میشود. در برخی شهرهای ایران مهمانپذیرهای قدیمی دارای امکانات و تجهیزات ابتدایی و کمی میباشند و غالباً برخی از امکانات آنها نظـیر حمام، دستشویی و توالت و آشپزخانه بصورت مشـترک در اختیار مـسافرین قرار میگیرد. اما مـهمانپذیرهـایی که جـدیداً احـداث میشوند غالباً راحتی و آسایش مسافرین را در سر لوحه خود قرار داده و اقدام به ایجاد اتاقهای حمام دار و مجهز به سرویسهای بهداشتی و آشپزخانه مستقل و یا سوئیت مینمایند. این گونه واحدها خصوصاً در شهرهای مذهبی نظیر مشهد مقدس با توجه به مناسب بودن نرخ اتاقها، مسافران زیادی را به خود جلب مینماید.

کابانا هتل (CABANA HOTEL) :

کابانا هتل CABANA HOTEL

هتلی است که پنجره اتاق آن رو به محوطه ای باز میشود که متصل به استخر شنا یا ساحل دریا و پلاژ میباشد و اتاقها کاملاً مشرف به استخر یا ساحل هستند.

فیستا سوئیت (FIESTA SUITE) :

فیستا سوئیت fiesta suite

اتاقی است که در هتلهایی که سالن عروسی دارند پس از پایان مراسم جشن و مجلس عروسی، برای استراحت در اختیار عروس و داماد قرار می دهند.

هتل بین المللی قصر جزو نادر هتلهایی است که دارای این سوئیت تحت عنوان پرنسس روم (Princess Room) میباشد.

هتل فرودگاه (AIRPORT HOTEL) :

هتل فرودگاه airport hotel

این هتل در کنار و نزدیک فرودگاه واقع شده است و برای مسافرانی که با قصد مسافرت و بازرگانی مسافرت میکنند تسهیلات و تجهیزات لازم را ارائه  میکند.

هتل بازرگاني ( COMMERCIAL HOTEL)

هتل بازرگانی

این هتلها در نقاط مختلف شهر قرار دارد و بیشتر کسبه، تجار و بازرگانان را جذب میکند و به صورت هتلهای مجلل یا از نوع درجههای پایینتر است.

هتلهای تفریحی (RESORT HOTEL) :

هتل تفریحی resort hotel

این نوع هتلها در کنار شهرهای ساحلی و شهرهای آب معدنی قرار دارند و بیشتر محل اسکان افرادی هستند که برای گردش و گذران تعطیلات مسافرت میکنند. این هتلها دارای حداقل امکانات مورد نیاز بوده و بیشتر از طرح امریکایی (اتاق با سه وعده غذا) پیروی می کنند.

دیگر انواع هتلهای شهری عبارتند از: هتل حومه شهر (SUBURBAN HOTEL)، هتل گردهمایی (CONVENTION HOTEL)، هتل بازیهای شبانه (NIGHTCLUB HOTEL) هتل مالکیت زمانی (TIME SHARING HOTEL)، هتل ارزان قیمت (BUDGET HOTEL)، هتل با فضای باز میانی  (ATRIUM HOTEL) و ...


فرهنگنامه سیستم و گردش کار هتل

امروزه در سایه پیشرفت علم و تکنولوژی و توسعه صنعت گردشگری و جهانگردی، هتلداری خود به صنعتی دیگر تبدیل شده و نیاز به دانش و تجربه خاص خود دارد. در همین راستا به برخی از واژه های فرهنگ هتلداری اشاره میشود.

الف ـ نیروی انسانی

مدیریت هتل (HOTEL MANAGER)

هتل بمانند یک خانه است که سرپرست آن مدیر هتل میباشد که بر همه کارها مستقیم و یا غیر مستقیم، پنهان یا آشکار نظارت دارد و علاقمند است تا اعضای خانواده، وظایف و تکالیف خود را چه در امور خانه داری مثل بهداشت و پذیرایی، صرفه جویی و چه در حسن برخورد در معاشرتها به نحوی مطلوب انجام دهند. اصولاً هتلداری یک کار اجتماعی است و نیاز به علاقه، تجربه، معلومات و اطلاعات کافی دارد و باید همراه با شوق و ذوق خدمت به مردم باشد. به طور خلاصه و مفید، وظیفه اصلی مدیر هتل آن است که بتواند با کنترل و زیر نظر گرفتن تک تک اجزاء سیستم و گردش کار هتل، رضایت، آسایش، رفاه و آسودگی خاطر مسافران را جلب نماید تا گردشگران با خاطرهای خوش از سفر، به شهر خود بازگردند.

ویژگیهای یک هتلدار یا مدیر هتل موفق:

یک هتلدار موفق در زمینه جلب رضایت و تأمین آسایش مسافران ـ ارتباط با تمامی کارگران و کارمندان تشکیلات مختلف هتل ـ اعتماد به نفس ـ استفاده از نظریه ها و پیشنهادات مسافران در حل مسائل مختلف هتل کوشا می باشد. تنها داشتن سرمایه زیاد رمز موفقیت یک هتلدار نیست، بلکه باید از سلامت جسمی و روحی ـ نفوذ کلام ـ مردم شناسی و قیافه شناسی برخوردار بوده و متعهد و متدین باشد و با سازمانهای گردشگری و جهانگردی و سایر مدیران هتل در داخل و خارج برای ارتقای سطح کیفی هتل در ارتباط بوده و مدیری مؤثر باشد.

مدیر شب (NIGHT MANAGER)

کسی که در شب به جای مدیر هتل، مسؤول بازدید از تمامی قسمتها، سرکشی و نظارت بر پرسنل شب و پاسخگوی هر اتفاقی می باشد که در هتل رخ دهد، مدیر شب نامیده میشود.

معاون مدیر (ASSISTANT MANAGER)

بعد از مدیر هتل در غیاب او و در ساعات مختلف روز و نیز کمک و یاری به مدیر در تمامی کارهای هتل و نظارت و هدایت پرسنل را معاون مدیر رسماً به عهده دارد.

سایر نیروی انسانی هتل:

شامل: رؤسا و سرپرستهای قسمتها، گارسنها و کمکهای آنها، کارگزینی هتل، آشپزها و سرآشپزها، تلفنچی و سایر نیروی انسانی که در قسمتهای خدمات، پذیرش و بخشهای مختلف لابی و غیره مشغول به کار هستند.

ب ـ سیستم و گردش کار یک هتل ایده آل:

لابی «سرسرای هتل» (LOBBY)

بخش اساسی و مهم از ساختمان یک هتل میباشد که به منزله قسمت ورودی و مدخل هتل تلقی میشود و خود شامل قسمتهای عمده ای از تأسیسات و محل استقرار بسیاری از تشکیلات ضروری هتل مانند مغازهها و فروشگاهها، قسمت اداری، تاکسی سرویس، داروخانه و حتی محل مراجعه و نشستن و ملاقات مسافران و میهمانان است.

فرانت آفیس (FRONT OFFICE)

محل اولین برخورد مسافران در موقع ورود و همچنین برخورد آنها هنگام خروج از هتل است. این جا قسمتی از لابی است که شامل مهمترین و پر مسؤولیتترین بخش ها میباشد. در قسمتی از این ناحیه با فاصله کمی از در ورودی، پذیرش قرار دارد.

پذیرش (RECEPTION)

مسؤول تخصیص جا به مسافرین است، نام و مشخصات مسافر را در کارت ورودی (Register Card) ثبت مینماید و راهنمایی به اطلاعات برای دریافت کلید یا کارت درب اتاق با این بخش است.

اطلاعات (INFORMATION)

محل استقرار کلیدها یا کارت های درب اتاق در بخش اطلاعات میباشد و مسؤول تحویل و دریافت آن به میهمان است. رساندن پیغام، ارائه اطلاعات مورد نیاز میهمان، دریافت و تحویل نمابر برای میهمان و بطور کلی نوعی سرویس اطلاع رسانی لسانی میباشد.

صندوق (CASH)

به قسمت پذیرش متصل است و ممکن است با یک شیشه از فضای پذیرش جدا گردیده باشد. مسؤولیت حسابهای مربوط به مسافران و میهمانان هتل مربوط به این قسمت میباشد.

کانسیرج (CONCIERGE)

بخش ارائه خدمات داخلی هتل، دریافت مراسلات پستی و امور مربوط به بلبوی ها می باشد.

خدمتکاران (BELLBOY)

در اصطلاح هتلداری به خدمتکاران بلبوی اطلاق میگردد. آنها وظیفه امور خدماتی میهمان نظیر حمل اثاثیه و چمدانهای مسافران از هتل به خودرو و یا بالعکس را بعهده دارند. مسؤولیت هدایت میهمانان به اتاق و انجام امور سرپایی نیز با این گروه است و معمولاً در اختیار قسمت لابی هتل مستقر میباشند که بتوانند در اسرع وقت در موارد مورد نیاز وظایفشان را انجام دهند.

بخش غذا و نوشیدنی (CATERING)

رستوران (RESTAURANT)

غذاخوریهایی هستند که در آن انواع و اقسام خوراکیها و غذاهای طبخ شده به مشتریان عرضه میگردد که خود شامل قسمتهایی مانند سلف سرویس، آشپزخانه، تریا و چایخانه میباشد.

تریا (COFFEE SHOP)

سالنی است که در تمام طول شبانه روز باز بوده و در صورتی که میهمانان به زمان سرو غذا در رستوران نرسند میتوانند در این سالن از غذاهای حاضری یا ساده مانند ساندویچ، کیک و قهوه، چای، انوع نوشیدنی ها، بستنی و تنقلات استفاده کنند.

سالن طبخ غذا (GRILL ROOM)

این سالن در برخی از هتلها وجود دارد و در آن در حضور مشتری غذا طبخ میگردد.

در صورت تمایل مشتری میتواند در همان مکان غذا را صرف کند. البته غذاهای ارائه شده در رستوران هر هتل نیز در آشپزخانههای مجهز همان هتل تهیه و طبخ میگردند.

بوفه (BUFFET)

بوفه آزاد در هتل، برای صرف صبحانه و ناهار میهمانان در نظر گرفته شده است و تفاوتش با تریا و رستوران در این است که با پرسنل کمتری اداره میشود به این دلیل که انواع غذاها طبخ شده بنا به نوع آن اعم از گرم و یا سرد بر روی یک میز در کنار سالن صرف غذا چیده میشود و میهمان بدون در نظر گرفتن آن که چه چیزی و به چه مقداری بر میدارد، هزینه را بر اساس نفر میپردازد .به این سبک پذیرایی سلف سرویس (SELF SERVICE) نیز اطلاق میگردد.

منو ـ صورت غذا (MENU)

نخستین منو در سال 1541 یعنی بیش از 450 سال پیش توسط دوک ریجنز برگ آلمانی تنظیم شد. تهیه کنندگان منوها با در نظر گرفتن ملیت و ذائقه مشتریان، نوع غذاهای قابل ارائه در رستوران را به همراه قیمت آن درج میکنند. ممکن است بنا به سلیقه، ترکیبات و مواد تشکیل دهنده آن غذا نیز مندرج گردیده که معمولاً به دو زبان فارسی و انگلیسی ارائه میشود.

خانه داری (HOUSEKEEPING)

امور نظافت، آماده سازی و تکمیل تجهیزات هر اتاق با این بخش میباشد و معمولاً تعدادی از پرسنل فنی تأسیسات نیز در این قسمت برای رفع نواقص و احتمالاً تعمیرات لوازم و تجهیزات اتاق ها، مستقر میباشند.

لباسشویی (LAUNDRY)

قسمتی که لباسهای میهمانان یا وسایل مربوط به خانه داری هتل و رستوران را با انواع دستگاههای آب شویی، خشک شویی، لکه گیری و ... شستشو میدهند.


 آنچه باید در سلف سرویس یا همان بوفه رعایت شود

در اکثر پذیراییها که تعداد مهمانها زیاد باشد، پذیرایی از طریق چیدمان بوفه انجام میگیرد. روشی که بیشتر به دلیل سهولت در اجرا و صرف زمان کمتر برای راحتی مهمانان هنگام سرو غذا متداول شده است و برای انواع پذیراییها (جشنها، گردهمائیها و ...) قابل استفاده است. روش چیدمان بوفه مزایای زیادی دارد از جمله: ارائه بهترین غذا و سرویس، استفاده از پرسنل کمتر نسبت به دیگر شیوههای متداول که از نظر تعداد پرسنل مورد نیاز در سرویس میز خانوادگی، یک پرسنل در برابر 18 مهمان خدمات میدهد. در حالی که در پذیرایی بوفه، یک پرسنل به 24 میهمان خدمات میدهد. همچنین این شیوه، دید و نظارت مفید بر ارائه انواع غذا را افزایش میدهد و به سهولت ظروف غذای آماده، جایگزین ظروف سرو شده میشود. در این نوع سرویس یا چیدمان بوفه همچون دیگر انواع پذیراییها اصولی را باید مد نظر قرار داد که یکی از مهمترین فاکتورهای در نظر گرفته شده راحتی و سهولت دسترسی میهمانان بر انواع غذاهاست. در نظر گرفتن این فاکتورها روی هم رفته باعث صرفه جویی در هزینههای سنگین پذیرایی میشود.


مواردی که برای چیدن بوفه باید رعایت کرد:

ـ فضای مناسب، دلچسب، دارای تهویه مناسب، وسعت متناسب با تعداد میهمانان، نورپردازی مناسب برای چیدمان بوفه در نظر گرفته شود.

ـ ترتیب چیدمان وسایل و مواد غذایی به صورت خطی در نظر گرفته شود.

ـ ترتیب سرو مواد غذایی بر اساس سرو بین المللی در نظر گرفته شود.

ـ یک خط مسیر کامل بوفه یک طرفه را برای 100 میهمان و چیدن دوطرفه جهت 200 میهمان میتوان در نظر گرفت.

ـ در صورت سرو غذاهای خاص گوشتی نظیر بره بریان شده جایگاه آن را میتوان در آخر بوفه قرار داد که بتوان میهمانان هر دو مسیر میز را پذیرایی کرد.

ـ همیشه باید در نظر گرفت که میهمانان تمایل به سرو انواع غذاها ولو اندک دارند. لذا غذاهای اصلی را بهتر است در قسمتهای مناسب برش داد.

ـ موارد غذاهای پر هزینه را در آخرین قسمت مربوط به آن دسته غذاها قرار داد. به عنوان مثال کبابها را بعد از خورشتها قرار داد.

ـ گروههای غذایی مربوط به هم در کنار هم چیده شوند ( به عنوان مثال سسها و چاشنیهای سالاد در کنار سالادها)

ـ خوراکهای گرم در کنار هم و خوراکهای سرد در کنار هم چیده شوند. زیرا این امر باعث متوازن شدن بوفه و باعث خوش آمد میهمان میشود.

ـ از ظروف سرامیک یا دیسهای سیلور متناسب در زیر دیسهای سرو تخت غذا برای ایجاد جلوه بهتر استفاده شود.

ـ همیشه باید در نظر داشت، میهمانان هنگام استفاده از بوفه از یک دست استفاده میکنند. لذا وسایل سرو متناسب با این مسأله در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، ظروف سس به سهولت قابل استفاده باشد تا میهمان مجبور به گذاشتن بشقاب خود بر روي ميز نباشد، چون این امر باعث کند شدن سرو غذا توسط میهمان و سبب ایجاد ازدحام خواهد شد.

ـ فاصله مناسب بین وسایل سرویس برای جلوگیری از ازدحام میهمانان در نظر گرفته شود. (75ـ60 سانتی متر بین هر چیدمان)

ـ فضای لازم برای ظروفی که درب دار هستند پس از برداشتن درب ظروف در نظر گرفته شود.

ـ تمامی ظروف، وسایل سرو (چنگال، کاردک، قاشق و ...) جای جداگانه داشته باشند.

ـ استفاده از ظروف سیلور دارای گرمکن برای ارائه انواع خوراکهای گرم، اردورهای گرم، ... قرار گرفته بر دستمالهایی در انواع رنگهای مهیج و هماهنگ شده با ظروف سرویس و هارمونی رنگی با محیط و متناسب با نوع مجلس...

ـ استفاده از ظروف چینی با زمینه سفید برای سرو غذا و چیدن آنها در ابتدای میز و بر روی هم. سرویس قاشق، چنگال و دستمال سفرهها بهتر است در انتهای میز بوفه از نظر مسیر شروع چیده شوند (آخرین مواردی باشد که میهمان برمی دارد).

ـ استفاده از ظروف پایه دار باعث جلوه و بزرگ نمایی و سنگینی نوع سرویس میشود و همچنین این ظرف برای ارائه انواع دسر و شیرینیها مناسب است.

ـ سادهترین شیوه برای ارائه دستمال سفره در نظر گرفته شود (پیچیدن آن در دور قاشق یا چنگال). زیرا هم سرعت چیدمان را بالا برده و هم به علت سادگی، از نظر بهداشتی کمتر در تماس با دست پرسنل قرار میگیرد. همچنین میتوان دستمالها را بین بشقابها قرار داد. این امر باعث استفاده از فضای کمتر در چیدمان خواهد شد.

ـ چیدن بشقابها به صورت دستههای 12 تایی انجام گیرد.

ـ استفاده از دستمالهای سفره کتانی در انواع رنگهای شاد و به ابعاد 75*75 یا 60 *60 سانتی متر در زیر ظروف گرمکن غذا و کاسههای سرو غذاهای گرم با در نظر گرفتن هارمونی رنگی با رنگ زمینه اصلی رومیزی بوفه.

ـ استفاده از سبدهای سیلور یا حصیری پوشیده شده با دستمالیهای کتانی رنگی متناسب با سایر رومیزیها جهت سرو انواع نان در صورت لزوم.

ـ در صورت کثرت میهمانان فنجان قهوه، چای، بشقاب دسر در روی میز اصلی قرار نگیرد. بلکه بعد از سرو غذای اصلی در روي میز قرار داده شود یا میز جداگانه برای آن در نظر گرفته شود.

ـ نوشیدنیها در میز جداگانه چیده شود و نوشیدنیهای مختلف، متنوع و متناسب با فصل انتخاب شوند. خوراک گوشتی قبلاً به برشهای مناسب بریده شده و در صورت سرو آنها توسط پرسنل سرویس رعایت اصول بهداشتی (پوشیدن دستکش مناسب و استفاده از وسایل سرو مناسب ) انجام گیرد.

ـ استفاده از گلدانهای سفالی یا سرامیک کوچک یا ظروف مناسب برای نگهداشتن گلهای تازه و ایجاد جذابیت و گرمی و انتخاب گلهای زیبا و کم رایحه و با رعایت شرایط گل آرایی گلدانها بر روی میز انجام گیرد.

ـ چیدمان میز سالاد، با چیدمان بشقابها آغاز میشود.

ـ در نظر گرفتن موارد گوناگون و متنوع از سبزیجات، میوه ها، سالادهای ماکارونی، کروتونها (در پذیرایی بین المللی)، چیپسها و دسر ها باعث جلوه بیشتر بوفه و احترام به سلایق گوناگون میهمانان است.

*کروتون: تکه های نان را برش کوچک داده و با کره یا روغن زیتون آغشته کرده و تست میکنیم و در نهایت پودر سیر یا سبزی خرد کرده روی آن می پاشیم. کروتون در روی سالاد یا سوپ استفاده می شود. کروتونها در پذیرایی بین المللی از اهمیت خاص برخوردارند.

ـ قرار دادن ظرفهای سالاد بر روی سطوح خنک یا یخ برای دلچسب تر شدن و نگهداشتن طراوت سالادها.

ـ ایجاد تنوع در انواع سالادها به عنوان مثال سالاد سزار، سالاد ماکارونی، سالاد تن (یا انواع سالادهای گوشتی)، سالادهای میوه (بسته به نوع پذیرایی).

ـ چیـدن سـینیهای لوکـس از انواع پنیرها، ساندویچ های سرد، کاناپها، کلابها (موارد استفاده این نوع غذاها در پذیرایی نیمه روز در سمینارها، گردهماییها، کنفرانس ها و...میباشد).

 ـ سرو شـربتهای فصـلی تازه (آبلیـمو، آیستی، شیکها و ...) یا نوشابههای مختلف در روی میز دسر در کنار انواع بیسکوئیتها و شیرینیهای مناسب و دکور شده با میوهها (توت فرنگی، برگههای پرتقال و میوههای تازه فصلی) متناسب با نوع و زمان سرو بوفه ، نوشیدنیها را میتوان بر روی میز در کنار وسایل سرو چای یا قهوه یا در روی میز جدا نزدیک میز اصلی بوفه قرار داد به خصوص اگر میز اصلی یک سمت آن مقابل دیوار باشد.

نوشته شده در یکشنبه بیست و نهم فروردین 1389ساعت 16:14 توسط مهدی اسودی|

 

قلعه دوبلین  dublin castle

 

در تمام نقاط جهان، جاذبه‌ها و ديدني‌هايي به چشم مي‌خورند که شايد تنها شنيدن وصفشان،‌هيجان‌انگيز باشد. جاذبه‌هايي که به محض ديده شدن، تمام روياهاي بيننده را از بين برده و نااميدي دلسرد کننده‌اي را نصيب‌شان مي‌کنند. جاذبه‌هايي به واقع ديدني اما آنچنان دور از دسترس که در اکثر اوقات تنها حسرت خريد بليت را بر دل گردشگران مي‌گذارند.

اروپا نيز، به لطف تاريخ پرفراز و نشيب خود، مملو از مناطق و مناظر و جاذبه‌هايي است که علاقه‌مندان زيادي از سراسر جهان را به سوي خود مي‌کشاند، اما به دليل نامناسب بودن وضعيت ظاهري و نمايشي خود عده بسياري را دلسرد از تماشايشان به کشورهاي خويش برمي‌گردانند.

آنچه در ادامه مي‌آيد، اسامي و جزيياتي از چند جاذبه نااميد کننده اروپا به شمار مي‌رود، که تنها شنيدن وصفشان احساس شعف را در شنونده ايجاد مي‌کند زيرا هيچگونه جذابيتي را هنگام تماشا به بينندگان خود ارائه نمي‌کند.

قلعه دوبلين، ايرلند:

هنگامي مي‌توانيد به نااميد کننده بودن قلعه دوبلين پي ببريد که قلعه‌هاي مشابه و هم قدمت آن همچون قلعه پراگ در چک يا قلعه ادينبورگ در اسکاتلند را ديده باشيد. هنگامي که از دروازه اصلي اين قلعه عبور کرده و برج آن که شباهت زيادي به رخ‌هاي صفحه شطرنج دارد را مشاهده مي‌کنيد، احتمالاً اين تصور را از ذهن خود عبور مي‌دهيد که هم‌اکنون با سياه‌چالي سرد، نمور‌ و مرطوب يا سالن‌هايي تاريخي روبرو مي‌شويد که در آن شواليه‌ها مراسم نبردها و دلاوريهاي خود را برپا کرده و به جشن‌ مشغول بوده‌اند. اما نااميدي آنجايي به سراغتان مي‌آيد که مي‌فهميد تمام آنچه از اين برج برجاي مانده قلعه‌اي قديمي است و باقي مانده آن يک مجموعه ساده دولتي به شمار مي‌رود. با اين وجود جذابيت‌هايي نيز همچنان براي اين برج باقي مانده زيرا در انتهاي بازديد خود مي‌توانيد به زيرزمين آن سرک کشيده و ديوارهاي اصلي آنرا مشاهده کنيد. علاوه بر آن از سوغاتي فروشي آن نيز خريد کنيد.

مجسمه پري دريايي کوچک، کپنهاگ،‌دانمارک:

پري دريايي کوچک، مجموعه‌اي است که به عنوان نماد يکي از داستان‌هاي نويسنده معروف دانمارکي هانس کريستين اندرسن در سال 1837، معرفي شده است: مجموعه‌اي که با رونمايي خود در سال 1913 عملاً، ديگر جاذبه‌هاي ديدني‌ کپنهاگ را کنار گذاشته و خود به عنوان بزرگترين جاذبه گردشگري شهر برگزيده شد. با اين وجود امروزه ديدن و تماشاي اين اثر مهم نيازمند پياده روي طولاني مدت و گذر از بندري طولاني است. اما در اين ميان تنها چيزي که نصيب بازديد کنندگان مي‌شود، بانويي برنزي است که تنها جثه‌اي به اندازه 125سانتي متر دارد. بسياري از بازديد‌کنندگان از ديدن اين مجسمه کوچک که نماد شهر نيز محسوب مي‌شود شوکه مي‌شوند. گذشته از آن اين خستگي هنگامي بر يدن بازديد‌کنندگان مي‌نشيند که بايد براي رسيدن به آن مسير بندري کاملاً صنعتي و بدون هيچ‌گونه جذابيت گردشگري را طي کنند.

 

پل لندن    londen bridgeپل لندن، انگلستان:

تاکنون پل معروف لندن را ديده‌ايد؟ نديده‌ايد؟ ناراحت نباشيد چون چيزي را هم از دست نداده‌ايد.

پل لندن، اگر چه اسم دهان پرکني را يدک مي‌کشد اما يکي از پرتردد‌ترين پل‌‌هاي رودخانه‌ تيمز نيز به شمار مي‌رود. گردشگران بسياري هنگام تماشاي اين پل از شنيدن سرودهاي دوران کودکي خود، متعجب و گيج شده‌اند. پلي که خاطره کودکي بسياري را تداعي کرده است. در اين ميان تادربريج، يکي از تنها جاذبه‌هايي به شمار مي‌رود که نام خود را به عنوان هيجان‌انگيز‌ترين جاذبه هزاره جديد به ثبت رسانده است.

کليساي ساگرادا فاميليا، بارسلون، اسپانيا:

کليساي ساگرادا فاميليا، يکي از مشهورترين کليساها و در واقع ديدني‌ترين جاذبه‌هاي شهر بارسلون محسوب مي‌شود. اين بنا که از سال 1886 تاکنون در حال ساخت است توسط يکي از معماران مشهور اسپانيايي به نام آنتونيو گودلي، طراحي شده است. به همين دليل قدم زدن در اطراف اين کليسا و مشاهده ظاهر ديدني و بيروني آن به مراتب هيجان‌انگيزتر و ديدني‌تر از فضاي داخلي آن است.

فضاي داخلي اين کليسا،‌هر چند هزينه‌اي يازده‌ يورويي را به بازديد‌کنندگان تحميل مي‌کند، چيزي جز کارگران ساختماني و ماشين‌آلات سنگين را براي بازديد مردم باقي نگذاشته است.

تنها نکته مثبت اين کليسا که مي‌توان تاحدودي تسلي دهنده قيمت بليت آن باشد،‌موزه‌اي است که در زيرزمين آن داير شده و علاقه‌مندان ناکام، مي‌توانند اطلاعاتي از اين کليسا را از راهنمايان موزه دريافت کنند.

شهر سنت تروپز،‌فرانسه:

کسي نمي‌داند چرا، اما شهر سنت تروپز،‌يکي از با حرمت‌ترين شهرهاي منطقه ريورياي فرانسه به شمار مي‌رود. در حقيقت،‌هجوم گردشگر در ماه‌هاي پر تعطيلات به اين شهر به نحوي است که حتي ساکنان آن ترجيح مي‌دهند،‌بازديد‌کنندگان از شهرهاي مجاور به جاي تماشاي اين شهر ديدن کنند.

اين شهر يکي از زيباترين اماکن فرانسه به شمار رفته و بهترين مکان براي دوست داران‌ شهرهاي پرجمعيت است اما آنهايي که گردشگري در سکوت را بيشتر مي‌پسندند مي‌توانند به جاي حضور در سنت‌ تروپز، شهرهاي آرامتري همچون ماکسيم، کپ داگد، کاماراگ و کاسيس را انتخاب کنند.

گوندولا سواري، ونيز، ايتاليا:

ونيز، شهري براي تمام شعر دوستان و شاعرمسلکان جهان، شهري که حتي در فصول سرد گردشگري هم بسيار بيشتر از روز اول سال کنار ميدان تايمز، از حضور گردشگر گرم مي‌شود. اما در اين ميان تنها نکته نااميد‌کننده هزينه گندولا‌سواري روي خيابان‌هاي درياچه‌اي اين شهر است، سواري که هزينه چهل دقيقه آن 80 يورو مي‌شود. شايد بسياري از گردشگران با اين احتمال که ديگر فرصتي براي گندولا سواري را پيدا نکنند حاضر به پرداخت چنين مبلغي باشند. اما جاي نگراني نيست،‌ همواره ده‌ها گندولاي ديگر در اين شهر پل‌ها براي سوار کردن مسافر پرسه مي‌زنند.

موناليزا، لوور، فرانسه:

لئوناردو داوينچي، نقاش شهير ايتاليايي در قرن شانزدهم ميلادي، تابلويي از يک زن خندان خجالتي را کشيد اما هيچگاه نمي‌دانست پس از گذشت صدها سال و در قرن بيست و يکم چه تعداد افرادي براي مشاهده آن متحمل چه رنجها و مصيبتهايي مي‌شوند. اين روزها، مونا ليزا را تنها مي‌توان در موزه لوور فرانسه ديد. موزه‌اي به غايت بزرگ که يک بازديد‌کننده براي ديدن تمام اشياي داخل آن،‌ آنهم به مدت يک دقيقه نيازمند صرف وقتي 500 ساله است. به همين خاطر،‌ اکثر کتاب‌هاي راهنما،‌تنها بازديد‌کنندگان را به ديدن موناليزا ترغيب مي‌کنند. از اينرو اتاق محل نمايش اين اثر آنچنان شلوغ و پرجمعيت است که حتي ديدن بخش کوچکي از اين تابلو نيز غير ممکن به نظر مي‌رسد
.

میراث آریا

نوشته شده در یکشنبه بیست و دوم فروردین 1389ساعت 8:9 توسط مهدی اسودی|

 

              فومن در نقشه fooman in map

شهر فومن شهر مجسمه های رنگین واقع در غرب گیلان،جاذبه ای از جاذبه های گردشگری این استان است.این لقب به علت وجود مجسمه های متنوع، متعدد و با رنگ هایی شاد است كه در نقاط مختلف شهر فومن نصب شده است.
هر كدام از این مجسمه ها نماد و سنبلی از فرهنگ و آداب و رسوم گذشته اهالی این شهر تاریخی و زیبا است.مجسمه های چهار دختران، نمادی از تلاش زنان روستایی و كشاورز این سامان است كه هركدام در دستان خود چهار محصول و سوغات عمده فومن از جمله برنج، چای، كلوچه سنتی و توتون را به همراه دارند.

 

    

زنان شالیکار فومن      fooman rice farmer womens

چهار دختران، نشان از اشتغال مردم منطقه به كشاورزی، زراعت برنج و چای دارد.مجسمه های شاد وخندان كودكان درمحوطه پارك كودك این شهرستان نشانگر، شادی و شادمانی مردم و وجود بازی های محلی و قدیمی در این منطقه هستند. در محوطه این پارك قدیمی در ۹۰۰متری مركز فومن كه تفرجگاه دلپذیری برای میهمانان و مسافران این شهراست، مجسمه های بزرگ و توخالی از میوه های گوناگون مانند سیب، هلو، انار و موز وجود دارد كه سایبانی مناسب برای آنان است.مجسمه شكاربانان، كه در ابتدای راه فومن به ماسوله با تفنگی در دست و مرغابی بر دوش دارد سمبل شكار حیوانات، در میان اهالی روستایی این مرز و بوم است كه چشم هر گردشگری را به خود جلب می كند.بنا به كتاب «سرزمین فومنات»، نوشته «كیوان پندی» مجسمه های فومن، طی سال های ۱۳۵۴تا ۱۳۵۶در زمان «نصرت الله فرهی» شهردار وقت ساخته و نصب شده اند و بیشتر آنها در محدوده پارك شهر (كودك) فومن قرار دارند.كلوچه سنتی فومن كه از سوغات اصلی این شهرستان محسوب می شود به دلیل مرغوبیت و متمایز بودن با سایر كلوچه ها ذائقه بسیاری از مسافران و گردشگران را به خود جلب كرده است.

 

                     کلوچه فومن   fooman coockie

 


كلوچه فومن كه ماحصل سیر تحول «قند كلوچه» و «نان قندی» قدیم است، مواد اصلی آن را آرد، تخم مرغ، شكر، روغن حیوانی، دارچین، وانیل، جوز و مغز هل تشكیل می دهند.غیراز كلوچه سنتی فومن، نان روغنی و نان خشك این شهر وهمچنین حلوا كنجدی واگردك (اگرده) از شیرینی های محلی تاریخی ماسوله از دیگر سوغات معروف شهر زیبای فومن است.ساكنان فومن را گیلك ها و تالش ها تشكیل می دهند و روستاهای كوهپایه ای واقع در غرب فومن عموما تالش و تالشی زبان هستند و فومن شهری است كه در میان مزارع و باغ های اطراف خود محصور شده است.برنجكاری، كشت چای، توتون و پرورش كرم ابریشم از فعالیت های اصلی مردم فومن است.فومن بر سر راه شهر تاریخی و زیبای ماسوله و همچنین قلعه رودخان دژ تاریخی گیلان قرار دارد و هم اینك توسعه راه های ارتباطی آسفالته فومن را به ماسوله، صومعه سرا- رشت - ماسال و دیگر شهرهای تالش وصل كرده است.فومن در ۲۵كیلومتری غرب رشت واقع شده و ساختمان های قدیمی با معماری سنتی هنوز در خیابان های این شهر مناظر زیبایی را ارایه می دهند.

 

             Castle of Rudkhan in Gilan-fooman

 

قلعه رودخان، كه در ستیغ كوهی مرتفع بنا گردیده، قلعه مهم تاریخی است كه از دوره ساسانیان به یادگار مانده و مدت ها تختگاه و مركز حكمرانی حكام گیلان بوده است.این كوه در بخش علیای رودی به همین نام با مواهب جنگلی بسیار زیبا در ۱۶كیلومتری جنوب شرقی فومن واقع شده است.وجود جاذبه های گردشكری كم نظیر در شهر فومن این شهر را به یكی از مناطق دیدنی برای گردشگران تبدیل كرده است.

 

          قلعه رودخان

 

رودخان نام قلعه‌ای است متعلق به دوره سلجوقیه که برفراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای رودخان ساخته شده و 6/2هکتار مساحت و 65 برج و بارو و دیواری به طول 1500 متر دارد. رطوبت بیش از حد هوا باعث رویش گیاه در لابه‌لای دیوارهای قلعه و پوسیدگی آنها شده، اما با این حال در مقایسه با قلعه‌های دیگر، رودخان سالم مانده است.

 

           

قلعه رود خان 2

 

قلعه عظیم وشگفت انگیر قلعه رودخان در ۲۵کیلومتری جنوب غربی فومن که در حوزه جغرافیایی این شهرستان قرار دارد در قله کوهی در دل جنگل آرمیده است. برای رسیدن به قلعه پس از عبور از شهر فومن، روستاهای گشت، کردمحله، گشت رودخان، سیاه کش، سیدآباد و قلعه رودخان در جاده ای که نیمی از آن آسفالت و نیمی دیگر خاکی است باید طی مسیر کرد و به روستای حیدرآلات که جاده ای اتومبیل رو به آن ختم می شود، رسید.

 

                

castle of roudkhan

از اینجا تا قلعه را باید با پای پیاده که حدود ۵کیلومتر است طی کرد. زمان لازم برای طی کردن این مسیر با پای پیاده حدود یک ساعت و نیم است که مقداری از آن را از طریق پله های احداثی باید طی کرد. برخى از ساکنین منطقه به این شایعه باور دارند که این قلعه را «جن ها» بنا کرده اند. آنها در باور خود، اظهار مى دارند هیچ بنایى که توسط آدمیزاد بنا شده باشد، نمى تواند اینقدر دوام بیاورد. بر اساس تحقیقات انجام شده، این دژ عظیم که به قلعه روخان (رودخان) موسوم است، طى وقایع و رویدادهایى که پس از دوره ساسانى به وقوع پیوست، تخریب شد، اما در قرن ۵ و ۶ هجرى قمرى و در زمان حکومت سلجوقیان تجدید بنا شد و به همین جهت در شمار قلاع اسمعیلیه مشهور است.

 

                قلعه رودخوان roudkhan castle

از روستای قلعه رودخان تا قلعه رودخان طبیعت بسیار زیبا و چشم اندازهای زیادی وجود دارد که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. در مسیر صعود به قلعه درختانی با قدمت طولانی به سمت آسمان قد علم کرده و نور از لابه لای شاخه های این درختان به پایین می ریزد. ارتفاع قلعه بین 665 تا 715 متر از سطح دریا میباشد. در سمت راست قلعه، رودخانه‌‏ای به همین نام قرار دارد که از ارتفاعات، سرچشمه گرفته و آب آن از جنوب به شمال در جریان است.

 

نوشته شده در سه شنبه یازدهم اسفند 1388ساعت 20:43 توسط مهدی اسودی|

 

 

                 

مراسم پیرشالیار pirshalyar

         

 

در انتهای جاده آسفالته اورامان به جایی می رسی كه پشت بام خانه ای، حیاط خانه ای دیگر است. این جا اورامان تخت است. روستایی با قدمت چند صد ساله، با فرهنگ و آدابی كه یادگار دوران زرتشت است آیین اهوراستایی هنوز در حافظه تاریخی برخاسته از نیاكان مردم این منطقه، جای دارد و آن را پاس می دارند.
در اعتقاداتشان «چینوت» و «صراط» یكی است و از آذر گداخته دوزخ یاد می كنند. مردمان اورامان تخت، هر سال دو بار در نیمه بهار و نیمه زمستان عروسی «پیر شالیار» را جشن می گیرند، ذكر می گویند و خدا را یاد می كنند. مراسمی به نام «پیرشالیار» در اورامان تخت(هورامان) کردستان و در کنار مرقد پیرشالیار که در سه روز انجام می­شود. در این مراسم از باغ پیرشالیار گردوهایی چیده شده و برای اهالی فرستاده می­شود. در نیمه بهار و نیمه زمستان، به یاد پیرشالیار، مغی كه چهارصد سال پس از ظهور اسلام به تبلیغ دین زرتشت می پرداخته، تمامی اهالی روستا جمع می شوند، دور هم حلقه می زنند، تسبیح و كلاش _ كفش پیرشالیان _ و كتاب مغرقه الپیرشالیان را دست به دست می دهند و به دعا و نیایش می پردازند.
در هر مراسم عروسی پیرشالیان، حدود چهارصد نفر در حلقه نیایش می نشینند و حدود 200 نفر كف می زنند. از روستاهای اطراف هم همه برای تماشای این مراسم به اورامان تخت می آیند و فراز پشت بام ها به نظاره می نشینند.
در عروسی پیرشالیان آش مخصوص هم پخته می شود و به اهالی روستا داده می شود. مردم عقیده محكمی به پیرشالیان دارند و بیمارانشان را برای شفا گرفتن به این مراسم می آورند.
مراسم دعا و نیایش در مقبره پیرشالیان برگزار می شود. پس از دعا و نیایش مردم به داخل قبرستان می روند و با میله آهنی به سنگ بزرگی كه در قبرستان است می زنند و تكه ای از آن را می شكنند و خرده های سنگ را بین مردم تقسیم می كنند. مردم معتقدند سنگ می روید و تا عروسی دیگر «پیرشالیان» جای سنگ كنده شده پر می شود.

 

                پیرشالیار pirshalyar 2

 


«عروسی پیرشالیان» در جمعه ای كه به نیمه بهار و نیمه زمستان نزدیك تر باشد برگزار می شود تا همه بتوانند در آن شركت كنند. 
 آغاز مراسم روز چهارشنبه است. بامداد روز نخست دامداران دام­های نذری خود را می­آورند و قربانی می­کنند، گوشت قربانی در بین مردم تقسیم می­شود و مقداری دیگر از گوشت­ها برای تهیه­ی غذای دسته جمعی، «آش جو» یا «هولوشینه تشی» به داخل خانه­ی پیر برده می­شود.

نیمروز روز دوم گروه­های دف زن­ خود را آماده کرده و شروع به دف زنی می­کنند. نوجوانان، جوانان و پیران دست در دست هم زنجیره­ای بزرگ تشکیل داده و رقص دسته جمعی را آغاز می­کنند و با حرکتی نمادین همبستگی همیشگی خود را به نمایش می­گذارند. در هنگام رقص، افرادی نیز قصیده­هایی از بر می­خوانند و گروه بزرگ رقص هم لفظ «جلاله الله» را زمزمه می­کنند. در این سه روز مردم هورامان تخت تمام کارهای خود را تعطیل کرده و فقط وقتشان را در این جشن باستانی صرف می­کنند. درروز پایانی نیز مردم تا شب به رقص می­پردازند و ساعاتی از شب را نیز در خانه­ی پیرشالیار می­گذرانند، که به این شب، شب نشست یا «شه وونیشتی» گفته می­شود. در این شب سخنرانان به سخنرانی درمورد پیر شالیار و بحث­های مذهبی و عرفانی می­پردازند. بعد از آن سرودی یا قصیده­ای خوانده می­شود وپایان جلسه با دعا ختم می­شود.

پیرشالیار کیست ؟


پیرشالیار فرزند جاماسب، یکی از رهبران و مُغان آیین زردشت بوده که در اورامان می‌زیسته است، وی مردی دانا و آگاه با طبعی روان بود. در افسانه های مردم منطقه اورامانات پیری اسطوره ای به نام «پیر شالیار» هست كه می گویند صاحب كرامات بوده است. از جمله این كرامات عجیبی كه درباره او روایت می كنند ماجرای شفا یافتن «شاه بهار خاتون» دختر شاه بخارا است كه «پیر شالیار» او را شفا می دهد. ماجرا از این قرار بوده است كه «شاه بهار خاتون» كر و لال است و تمام طبیبان از مداوای او عاجز می مانند تا اینكه آوازه «پیر شالیار اورامی» به بخارا می رسد. پادشاه بخارا هم شرط كرده است كه هر كسی دخترش را شفا دهد او را به عقد وی درمی آورد؛ بالاخره عموی پادشاه با عده ای از اطرافیان پادشاه به سمت اورامان به راه می افتند تا دختر را به نزد «پیر شالیار» ببرند. وقتی كه نزدیك روستای «اورامان تخت» می رسند گوش های دختر به طوری آنی شنوا می گردند و وقتی هم به نزدیكی های خانه «پیر شالیار» می رسند صدای نعره دیوی توجه آنها را جلب می كند و سریع دیو از تنوره ای كه هم اكنون اهالی به آن «تنوره دیوها» می گویند و نزدیك خانه «پیر شالیار» هست _ بر زمین می افتد و كشته می شود، در این اثنا زبان «شاه بهار خاتون» هم باز می شود و شروع به صحبت كردن می كند.
 ابن مغ کتابی را به نام «مارفه‌تو پیرشالیار» (‌معرفت پیرشهریار) به لجهه­ی کردی اورامی به نظم درآورده است مشتمل بر امثال و حکم و پند و اندرز با ذکر نکاتی چند از آداب و رسوم آیین باستانی و تاکید و توصیه در جهت حفظ و نگهداری آن. نسخه­ی این کتاب اکنون کمیاب است و فقط عبارات و ابیاتی از آن را برخی از مردم آن سامان از بر دارند و در مواردی به جای ضرب المثل به کار می­برند.
در این کتاب منظوم، بعد از هر دو بیت، بیتی تکرار شده است به این مضمون :
گوشت جه‌ واته‌ی پیرشالیار بوو هوشت جه کیاسته‌ی زانای سیمیار بوو
(‌به گفته پیرشهریار گوش بده، و برای درک نوشته‌ زردشت دانا و هوشیار باش )
چند بند دیگر از آن منظومه :
داران گیان‌داران، جه‌رگ و دل به‌رگه‌ن گایی پر به‌رگه‌ن گایی بی به‌رگه‌ن که ره‌گ جه ‌هیلین، هیلی جه که‌رگه‌ن رواس جه رواس ورگه‌ن جه ورگه‌ن
(درختان جان دارند،‌ جگر و دلشان برگ است، گاهی پر برگ و گاهی بی­برگند. مرغ از تخم است، و تخم از مرغ، روباه از روباه است و گرگ از گرگ)
وه‌وری وه‌وارو، وه‌وره‌وه‌رینه وریسه ، بریو چوارسه رینه که‌رگی سیاوه هیلیش چه‌رمینه گوشلی مه مریو دوی درینه
(برفی می­باره که برف خوره است، و رسن که پاره شود چهار سر پیدا می‌کند، ماکیان سیاه، تخمش سفید است، ‌دیگچه که سوراخ شد، دو در پیدا می­کند)."

                                     
مردم مهربان و معتقد اورامان تخت كه به لهجه اورامی كه در گذشته زبان كتابت به شمار می آمده و لهجه رسمی بوده سخن می گویند در هر «عروسی پیرشالیان» میزبان گردشگران و فرهنگ دوستانی از سراسر ایران و خارج از ایران هستند، اما كتاب مغرقه الپیرشالیان و تسبیح و كلاش او به بیگانان داده نمی شود و تنها دست به دست مردم روستا كه به آداب دین زرتشتی واردند می چرخد.

 

بر گرفته از : /www.xoshawisty.mihanblog.com

نوشته شده در شنبه هشتم اسفند 1388ساعت 22:39 توسط مهدی اسودی|

 

      

زیگورات

 

 

ذیققوررت کلمه‌ای اکدی است. در ایران تلفظ این کلمه از مقالات رومن گیرشمن گرفته شده و بیشتر «زیگورات» خوانده شده و به معنای بلند و بر افراشته ساختن. در تمدن‌های باستانی آسیای غربی معابدی برای خدایان می‌ساختند و مهم‌ترین آن زیگورات نامیده می‌شد و معنای آن صعود به آسمان است. آنها زیگورات را بر بلندی‌ها می‌ساختند. در زیگورات‌ها از بهترین و مقاوم‌ترین مصالح ساختمانی آن زمان استفاده می‌شد.

زیگورات بنای خشتی توپُری است که سطح خارجی آن دارای پوششی از آجر است. ابعاد زیگورات‌ها مربع و یا مستطیل و اندازه آنها متغیر است. برای نخستین بار در فلات مرکزی ایران نیز از بقایای زیگوراتی در سیلک کاشان خاک برداری شده‌است. تاکنون هیچ یک از زیگورات‌های شناسایی شده بطور سالم و کامل باقی نمانده‌است و به همین سبب ارتفاع اصلی آنان مشخص نیست. دسترسی به بالایی‌ترین طبقه زیگورات به‌وسیله پلکان و یا راه شیب‌دار است. کهن‌ترین زیگورات‌های که تاکنون کشف شده:

 1. زیگورات سیلک کاشان سازنده این زیگورات مشخص نشده ولی تاریخ ساخت این بنا به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد.
 2. زیگورات اور «اور نمو» موسس سلسله سوم اور درسال ۲۱۰۰ قبل از میلاد در شهر اور (عراق فعلی) این زیگورات را بناکرد.
 3. زیگورات چغازنبیل در جنوب غربی ایران نزدیک شوش واقع شده و سالم ترین زیگورات باقی مانده در جهان است و تاریخ بنای آن به ۱۲۵۰ سال قبل از میلاد می‌رسد. این زیگورات توسط اونتش گال پادشاه دوره ایلام ساخته شده است.
 4. زیگورات دورشاروکین «سارگون» دوم پادشاه آشور میانی در حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد این زیگورات رابناکرد.

زیگورات‌ها معروفترین ساختمان‌های سومری هستند. زمین های مسطح با معبدهایی درارتفاع. این گونه زیگورات ها شاید الهام بخش برای سازندگان برج بابل بوده است. این زیگورات‌ها باارتفاع‌های بسیار بلند با آجرهای ساخته شده در گل و نپخته ساخته می‌شدند. این ساختمان‌ها از پایین به بالا از نظر عرض کوچکتر و کوچکتر می‌شوند و در مرتفع‌ترین نقطه معبد وجود دارد. پلکان‌هایی در اطراف برای دسترسی به معبد وجود داشت. روی بدنه این زیگورات‌ها معمولاً نوشته‌هایی برای معرفی بنا، توضیح علت ساخت کردن و بانی و سازندهی آن حک شده است. امروزه نیز ساختمان‌های شبیه زیگورات در معماری مدرن دیده می‌شود

 

 

منبع : ویکیپدیا

نوشته شده در شنبه یکم اسفند 1388ساعت 16:57 توسط مهدی اسودی|

       

             زیارت و توریسم مذهبی و زواری  

     

 قبل از بيان مفهوم گردشگری مذهبی و زيارت بايد به اين نكته توجه كرد كه گردشگري مذهبي و زيارتي دو مقوله جدا از هم هستند كه هريك تعريف خاص خود را دارند كه گاه به اشتباه در جاي يكديگر مورد استفاده قرار مي گيرند.در واقع گردشگري زيارتي زير مجموعه اي از گردشگري مذهبي مي باشد.
در اينجا سعي مي كنيم با بيان يك مثال تفاوت اين دو مقوله را از هم روشن كنيم:
زماني كه يك شهروند شهر رشت به مسجد اكبريه لاهيجان مي رود تا از آثار تاريخي آن بازديد نمايد در نوع گونه شناسي،گردشگري مذهبي گفته مي شود و در زيرشاخه گردشگري مذهبي قرار مي گيرد  اما هرگاه همان فرد به بقعه شيخ زاهد گيلاني در لاهيجان برود و از آن بقعه بازديد كند در نوع تيپ شناسي گردشگري زيارتي قرار مي گيرد و نوع گردشگري زيارتي را شكل مي دهد.(سایت آفتاب)

مفهوم گردشگري مذهبي:
این نوع از گردشگری یکی از رایج ترین اشکال گردشگري در سراسر جهان است که سابقه ان به قرون و اعصار گذشته مرتبط می گردد و بطور کلی شامل سفرها و بازدیدهایی می شود که اصلی ترین هدف از انها تجربه ای مذهبی است .


جاذبه های مذهبی ،زیارتگاهها و اماکن مقدس هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را به سوی خود جذب می کنند ،تاسیسات اقامتی و پذیرایی این نوع از گردشگری مانند مسافرخانه ها و زائرسراها با توجه به بافت اجتماعی – فرهنگی و عقیدتی گردشگران و جامعه میزبان دارای ویژگی های خاص خود است که در هر کشوری از تنوع بسیار بالایی برخوردار می باشد و نكته  قابل توجه در اين زمينه اين است كه گردشگری مذهبی تنها شکل از اشکال گردشگری می باشد که بر موانع آب و هوایی غلبه می نماید .   " سینگ " یکی از نظریه پردازان این صنعت در این زمینه می گوید:
"به نظر می رسد روحیه ادیسه بر موانع آاب و هوایی غلبه می نماید . بدین ترتیب با تغییرات فصل و تحولات اب و هوایی مشاهده می شود که تعداد توریسم و بازدید از شهر ها و مراکز مذهبی دچار تغییر نمی شود." و اينكه که برای این نوع گردشگر، تنها مقصد حائز اهمیت نیست. تجربه او از همان ابتدای ترک مبدا آغاز می شود و تمام مسیرو وقایعی را که در طول مسیر با آن مواجه می شود در بر می گیرد . (Meyer,2004

در يك تقسيم بندي كلي جاذبه هاي مذهبي را مي توان به هشت دسته تقسيم نمود:
1- مساجد   2- امام زاده هاو بقعه ها   3- آرامگاه ها و قبور   4- تكيه ها و حسينيه هاي قديمي
5- آتشكده ها و آتشگاه ها   6- صومعه ها و خانقاه ها
كه هريك از اين جاذبه هاي مذهبي مي توانند داراي بعد محلي،منطقه اي، فرا منطقه اي،ملي و بين المللي باشند.(سايت آف در يك تعريف كلي مي توان گردشگري مذهبي را گونه اي از گردشگري دانست كه شركت كنندگان درآن داراي انگيز هاي مذهبي( منحصرا و يا به صورت تركيب با ساير انگيزه ها) هستند كه از اماكن مقدس نظير كليساها، مساجد،مقابر امام زاده ها و نظاير آنها بازديد مي كنند.
با توجه به تعريف بالا، ما در اين زمينه با دو دسته مختلف از گردشگران رو به رو هستيم . دسته اول كسانيكه از اماكن مقدس دين خود بازديد مي كنند مانند مسلماناني كه به زيارت اماكن مقدس خود نظير كعبه ، عتبات عاليات و يا ساير اماكن متبركه مي روند و دسته دوم كسانيكه از اماكن مقدس ساير اديان ديدن مي كنند به عنوان مثال افراد زيادي وجود دارند كه مسيحي نبوده اما از كليساهاي نقاط مختلف بازديد مي كنند و يا تاب) مسيحياني كه به ديدن معابد بودايي ها يا ساير اديان مي روند.(سایت آفتاب)

 تقسيم بندي انواع گردشگري مذهبي :
انواع گردشگري مذهبي را مي توان از ابعاد و جنبه هاي مختلفي تقسيم و مورد بررسي قرار داد كه هر يك از تقسيم بندي هاي زير مي تواند بر بازاريابي محصول گردشگري تاثير بسزايي داشته باشد كه در ادامه به سه مورد از اين تقسيم بندي ها از ابعاد و جنبه هاي مختلف اشاره مي كنيم

1. طول مدت اقامت:

انواع گردشگري مذهبي  از نظر طول مدت اقامت به دو دسته كلي تقسيم مي شوند:

1.       گردشگري مذهبي كوتاه مدت : عبارت است از سفري كه از نظر مكاني محدود و در فواصل كوتاه اتفاق مي افتد. هدف از اين سفر رفتن به يك مركز مذهبي با حوزه نفوذ محلي، منطقه اي و يا فرا منطقه اي و يا شركت در يك جشن مذهبي،كنفرانس مذهبي و يا جلسه ي مذهبي است كه اين نوع سفر هم به لحاظ بعد زماني و هم به لحاظ بعد مكاني كوتاه و شامل اقامت شبانه در مقصد نمي شود.

2.       گردشگري مذهبي بلند مدت : عبارت است از بازديد از مراكز مذهبي با حوزه نفوذي محلي، منطقه اي،فرا منطقه اي ،ملي و بين المللي و يا شركت در جشن ها، كنفرانس ها و يا جلسات مذهبي براي چند روز يا هفته است .

اماكن زيارتي مهم سالانه بين يك تا ده ميليون زائر (گردشگر ) را به خود جذب مي كنند كه اين تعداد هميشه در نوسان است و در طول مراسم و سالگردهاي خاص مذهبي ميزان زائران(گردشگران) افزايش ويا به علت مسائل سياسي ، ركود، جنگ كاهش مي يابد. ( ,1992 Rinschede )

2. انگيزه ها و اهداف سفر :

انواع گردشگري مذهبي از نظر اهداف و انگيزه هاي سفر به سه دسته كلي تقسيم مي شوند :
2-1 سفر به منظور بازديد از مراكز مذهبي و زيارتي همچون مساجد، كليساها ، معابد، صومعه ها،آرامگاه ها، امام زاده هاو... ( ,1992 Rinschede ) كه اين نوع سفر در اسلام به دو دسته سفرهاي عبادي و زيارتي و سفرهای تبلیغی تقسیم می گردد.سفرهای عبادی و زیارتی شامل  سفر براي زيارت خانه خدا (سفر حج )، زيارت اماكن و بقاع متبركه، زيارت آرامگاه ها و قبور، سفر براي صله ارحام و ديدار از خويشان و دوستان و عيادت بيماران،سفر براي انجام كارهاي خير و مطالعه بعثت انبياء و پيامبران، سفر براي كمك به مستمندان و رسيدگي به ايتام و نيازمندان و ... ميشود و سفرهاي تبليغي شامل تبليغ دين اسلام، سفر براي ارشاد و هدايت مردم و ... مي شود. ( سایت ویکیپدیا)
2-2 سفر به منظور شركت در كنفرانس ها ، جلسات و جشن هاي مذهبي
2-3 سفر به منظور بازديد از آثار تاريخي و معماري اماكن مذهبي و زيارتي( ,1992 Rinschede )

3. ميزان سازمان يافته بودن سفر:

از اين منظر گردشگري مذهبي را می توان به دو دسته تقسيم نمود:
3-1 اشكال سازمان نيافته گردشگري مذهبي كه عبارت است از گونه هايي از مسافرت كه افراد به تنهايي دست به آن مي زنند كه اين نوع سفرها در اديان و مذاهب مختلف به دليل آموزه هاي اين اديان به پيروانشان كمتر ديده مي شود.
3-2  اشكال سازمان يافته گردشگري مذهبي  كه اين سفرها با توجه به ويژگي هاي مشخصي سازمان دهي مي شوند كه اين ويژگي ها عبارتند از:

 • تعداد شركت كنندگان : همان طور كه در بالا اشاره شد اغلب سفرهاي مذهبي و زيارتي به صورت گروهي صورت مي گيرند به طوريكه براي بسياري از گردشگران مسافرت با يك گروه كه با آنها هم عقيده و اعتقاد هستند و يا گروه همسالان بسيار حائز اهميت مي باشد.مثل سفر زائران مسلمان به مكه مكرمه كه هر ساله به صورت گروهي در زمان خاصي انجام مي پذيرد.
 • شيوه و وسيله حمل و نقل: تا اواسط قرن 19 زائران در سراسر جهان با پاي پياده و گاه به صورت تركيبي از پياده روي و سواري ( با كشتي يا حيوان ) به مسافرت مي پرداختند( كه امروزه نيز رفتن به زيارت با پاي پياده هنوز در بسياري از مناطق، فرهنگ ها و اديان وجود دارد)
 • الگوهاي فصلي: گردشگري مذهبي نيز همچون ساير انواع گردشگري با فصل خاص پيوند خورده و در ارتباط مي باشد از جمله عوامل موثر در اين زمينه مي توان به مراسم هاي مذهبي در روزهاي يادبود، موقعيت هاي اقليمي اماكن زيارتي و تقويم كاري جمعيت محلي و ... اشاره كرد كه نقش بزرگي در فصلي بودن گردشگري مذهبي و زيارتي ايفا مي كنند. به عنوان مثال در ماه ذي الحجه افراد زيادي براي شركت در مراسم و مناسك حج به مكه مي روند.
 • ساختار اجتماعي :ساختار اجتماعي از جمله سن، جنس ، موقعيت اجتماعي و... نيز در سازمان دهي اينگونه سفرها تاثيرگذار مي باشد و به طور كلي تفاوت هايي در سن و جنسيت  زائران مذاهب مختلف ديده مي شود. ( ,1992 Rinschede )

 

ويژگي هاي سفرهاي مذهبي :
سفرهاي مذهبي نيز همچون ساير سفرها داراي ويژگي هايي  مي باشند كه در زير به چند مورد از آنها اشاره مي كنيم:
1- گردشگري مذهبي داراي اثرات منفي زيست محيطي، فرهنگي- اجتماعي كمتري نسبت به ساير گونه هاي گردشگري است كه شايد بخشي از اين ويژگي به دليل آموزه هاي مكاتب، اديان و مذاهب زائران باشد و اينكه اغلب زائران افرادي آرام، اهل صلح و مطيع قانون هستند.
2- فصلي بودن سفرهاي مذهبي و اينكه بسياري از اين گونه سفرها تنها در فصل هاي خاصي صورت مي گيرند.
3- افرادي كه دست به اينگونه سفرها مي زنند به دليل اينكه بيشتر در جست و جوي معنويات مي باشند زياد تنوع طلب نبوده و اكثرا به دنبال سادگي هستند.
4- تمامي افراد از هر طبقه اجتماعي مي توانند دست به اينگونه سفرها بزنند. به عبارت ديگر اينگونه سفرها مختص طبقه خاصي از اجتماع نيست.تا جایی که  در بسياري  از كشورهاي در حال توسعه كه گردشگري در مراحل ابتدايي خود به سر مي برد ،براي بسياري از طبقات اجتماعي، گردشگري مذهبي تنها فرصت سفر به شمار مي آيد.
همچنين اين وضعيت در جوامع متوسط و مياني كه طبقات متوسط آن از نظر مالي و از نظر اجتماعي توانايي سفرهاي طولاني را ندارند بيشتر به چشم مي خورد و وقت آزاد آنها اكثرا به وسيله بازديد از اماكن مذهبي و زيارتي پر مي شود.
5- اكثر سفرهاي مذهبي و زيارتي به صورت گروهي و جمعي و به صورت سازمان دهي شده صورت مي گيرند.
6- برخي از سفرهاي مذهبي از لحاظ اجراي فرامين مربوط به آن دين و يا مذهب ،حالت اجباري و يا تاكيدي به خود مي گيرند كه به ناچار تمامي افراد مومن به آن دين يا مذهب مجبور به اجراي آن سفر دسته كم براي يكبار مي گردند.( دقيقا نظير آنچه در دين اسلام مبني بر زيارت خانه خدا كه بر تمامي مسلمانان واجب است وجود دارد).
7- مراكز مذهبي و زيارتي مكان هايي را براي ديدار و ارتباط مردم از فرهنگ ها و مناطق  مختلف فراهم مي كنند.
8- توليد و فروش صنايع دستي قديمي، طرح ها و توليدات باستاني مناطق مختلف در مراكز مذهبي و زيارتي
9- گردشگري مذهبي داراي جنبه هاي سياسي نيز است به طوريكه بسياري از اماكن مذهبي متعاقبا اماكن ملي نيز به شمار مي آيند و بسياري از اماكن مذهبي براي برپايي جشن هاي ملي مورد استفاده قرار مي گيرند. ( ,1992 Rinschede )

 

مقاله و ترجمه از ابتهال زندی

نوشته شده در پنجشنبه پانزدهم بهمن 1388ساعت 8:9 توسط مهدی اسودی|

       کالای توریسم

توریسم از نظر اقتصادی عامل روبنایی توسعه است، بدین مفهوم كه گسترش آن پدیده ای در تسهیل امر توسعه و مساعدت محسوب می گردد . اما خود توریسم به صورت بالقوه ، سازمانی است متأثر از عوامل ساختاری و نهادی توسعه .

در حالت ساده سازی شده،بهترین و رایج ترین تعبیر اقتصادی از موضوع توریسم این است كه آن را یك كالای اقتصادی توریسمبنامیم . منظور از كالای اقتصادی در واقع،كالایی است كه مصرف نهایی آن برای مصرف كننده ی نهایی توریست،ایجاد مطلوبیت و یا رضایت خاطر می نماید .

كالایی را كه توریست خریداری می كند شامل كلیه تجربیاتی است كه وی هنگام ترك منزل(مبدأ)تا هنگام مراجعت كسب می كند . به عبارت دیگر محصول یا كالای مورد نظر یك توریست تنها یك صندلی راحتی در هواپیما،یك اتاق مرفه و هتل و یا استراحت در یك ساحل آفتابی نیست؛ بلكه كالای مورد نظر مجموعه گسترده ای است . هر توریست با مجموعه ای از كالاها مواجه است و در مجموع می توان یك كالای مركب برای وی تعریف كرد . این كالای مركب توریستی شامل عناصری است كه توریست به صورت یك بسته یا مجموعه با آن مواجه است . گرچه انتخاب نوع و كیفیت اجزای این كالا تا حدودی بستگی به انتخابهای توریست دارد.

به طور كلی سه جزء اصلی در كالای مركب توریست قابل طرح است :

1 – جاذبه یا جذابیت مقصد شامل تصویر آن در ذهن توریست و یا تجربهی وی .

2 – امكانات و یا تسهیلات در مقصد .

3 – قابلیت دسترسی به مقصد ( سهولت دسترسی به مقصد )

1 – جاذبه و جذابیت موضوعی است كه شدیداَ به طبیعت و ساخت مقصد بستگی دارد . جاذبه ها ممكن است طبیعی ، مصنوعی ، موقتی ویادائمی باشد.كششهای طبیعی عمدتاَ ( برحسب دوره مورد نظر ) دائمی هستند و كششهای مصنوعی عمدتاَ موقتی و قابل تغییر هستند . ساختار تاریخی طبیعی ، آب و هوایی و مذهبی شامل بناهای تاریخی ، موزه ها ، آبشارها ، سواحل آفتابی و شهرهای مذهبی،و ساختار مصنوعی شامل مراسم ورزشی و نمایشگاهها همچون بازیهای المپیك و نمایشگاههای بین المللی است . به هرحال انواع این جاذبه ها بسته به هدف توریست متنوع و متفاوت و یا ممكن است تركیبی از این كششها باشد .

2 – امكانات و تسهیلات،عناصری هستند كه به طورعادی درجذب توریست ایجاد انگیزه نمی كنند . در واقع كمتر كسی به منظور استفاده از امكانات و تسهیلات مسافرت می كند . اما این است كه وجود این امكانات و تسهیلات رابطه ی مستقیم با ایجاد تمایل در توریستبه مسافرت و استفاده از جذابیت های مقصد-كه هدف اصلی وی است – دارد.این امكانات شامل هتل ، بازار ، تفریحات جنبی و وسیله حمل و نقل در مقصداست .

3 – قابلیت و یا سهولت دسترسی به مقصد و سهولت امكان بازگشت.این قابلیت دسترسی،ارتباط مستقیم با نوع وسیلهایدارد كه توریست با توجه به بعد فاصله و مطابق سلیقه و درآمد خود انتخاب می كند .

در عرضه كالاهای توریستیدر واقعتوجه به سه عنصر فوق در شناسایی و تعیین پتانسیل نقش مهمی دارد. اصولاَ ایجاد كردن جذابیت های طبیعی امری منتفی است . به عبارت دیگر آمیزه ای از جاذبه های طبیعی-مصنوعی حداقل از نظر اقتصادی ناشدنی است . بدین مفهوم كه ارزش فعلی خالص از چنین سرمایه گذاری به ندرت مثبت خواهد بود . اما ایجاد كششهای مصنوعی اعم از نمایشگاه مراكز تجاری ، بازرگانی و ورزشی از نظر اقتصادی ممكن است؛اما مهمتر از این موضوع سرمایه گذاری در فعالیت هایی است كه روی دو عنصر دوم و سوم یعنی امكانات و قابلیت دسترسی تأثیر مستقیم دارد . بهبود كیفیت این دوعنصر از طریق سرمایه گذاری های صحیح و مناسب با افزایش بهره وری توریست از جذابیت بالقوه مقصد،تمایل به مسافرت و تقاضا برای توریست را افزایش می دهد .

تأثیر مستقیم توریسم بین المللی بر اشتغال و در آمد ملی

مهمترین اثر مستقیم ورود توریسم بین المللی بر اقتصاد ملی،تزریق پول و تقاضا از منابع خارجی است . این افزایش توریسم و در نتیجه افزایش درآمد حاصل ازآن همانند افزایش صادرات عمل می كند . ویژگی خاصآن این است كه بسیاری از كالاهای غیر قابل مبادله در سطح بین المللی را به كالاهای قابل مبادله تبدیل می كند .

به طور كلی سه اثر مستقیم توریسم بر اقتصاد ملی بیشتر قابل تشخیص است  :

1 – افزایش سطح قیمت های داخلی

2 – افزایش مقدار عرضه كالا و خدمات

3 – بهبود تراز پرداختها

با ورود توریست به یك منطقه یا كشور ، تقاضا برای كالاها در آن منطقه یا كشور افزایش یافته و در كوتاه مدت سطح قیمتها در نتیجه این افزایش تقاضا فزونیمی یابد. این تأثیر به ویژه هنگامی بارزتر است كه منطقه یا كشور مبدأ عموماً دارای سطح درآمد بالاتری نسبت به مقصد باشد .

اشتغال و درآمد ثانویه

با بررسی آثار مستقیم توریسم روی اشتغال و درآمد،این قسمت در چارچوب یك مدل ایستا مطرح می گردد، مخارج توریست داخلی و ورود توریست خارجی در مجموع منجر به افزایش درآمد ملی می گردد و مخارج توریستهای داخلی و ورود توریست در خارج از كشور به عنوان نشست از درآمد ملی است .

می توان مخارج و در آمدهای توریستی كشور را تفكیك نمود و مخارجیا درآمدهای حاصل از توریسم داخلی یا میهن گردی را برحسب نوع هزینه در زمره ی مصرف و یا سرمایه گذاری به حساب آورد . درآمدهای ناشی از ورود توریستهای بین المللی در قالب صادرات و مخارج توریسم هر كشور اعم از توریسم داخلی و یا خارجی به سادگی در اجزایاتحاد درآمد ملی توزیع می گردد.

به منظور سادگی،بحث خالص درآمد ناشی از توریسم را به صورت مجزا در اتحاد درآمد ملی مورد بررسی قرار می دهیم.

حاصل درآمد توریست به اشتغال و درآمد اولیه محدود نمی گردد. به عنوان مثال هزار ریال درآمد ناشی از مخارج مسافران ( خارجی یا داخلی ) بسته به این كه این هزار ریال چگونه كسب شده باشد میان دستمزد حقوق ، اجاره ، سود سرمایه و مالیات توزیع می گردد . اما این پایان كار نیست،بلكه این درآمد قادر است تا از طریق یك اثر فزاینده كه در اقتصاد به ضریب تكاثری معروف است،درآمد و اشتغال ثانویه ایجاد نماید . این افزایش درآمد بسته به ساختار صنعت توریسم قادر است تا اشتغال عوامل تولید اعم از سرمایه و نیروی كار را افزایش دهد .

قبل  از پرداختن به سایر موضوعات لازم است كه به تأثیر منفی توریسم كه عمدتاً در ادبیات توریسم از آن یاد می شود اشاره ای داشته باشیم .

این اثر كه به نام تقلیدی یا نمایشی معروف است بدین مفهوم است كه توریسم بین المللی،به ویژه ورود توریستهایی از مناطقی با درآمدهای بالا منجر به گرایش افراد تبعهی داخل،به الگوهای مصرفی و رفتاری توریست گردیده و میل به مصرف كالاهای خارجی را در مردم كشور مقصد افزایش می دهد .

اصولاَ واردات یك كشور همانند یك نشست  از درآمد ملی كشور عمل می كند و هر چند میل به واردات در یككشور بیشتر باشد اثر نهایی حاصل از یك تغییر برون زا، روی در آمد ملی كاهش خواهد یافت . به عكس هر چه سهم بیشتری از درآمد توریسم صرف تولید كالاهای داخلی گردد و این افزایش تولید همراه با افزایش كیفیت كالای داخلی باشد اثر تكاثری درآمدبیشتر خواهدشد.

این امر به نوبه خود منجر به افزایش اشتغال در داخل كشور و بهبود توزیع درآمد به نفع عوامل داخلی خواهد شد . به موازات این امر فراوانی كالای تولید داخل ، همراه با برخورداری از كیفیت مطلوب و مناسب،تمایل توریسم را به استفاده از كالاهای وارداتی ( اثر تقلیدی ) كاهش خواهد داد . افزایش تولید كالای داخلی همراه با كیفیت مطلوب منجر به انتقال منحنی عرضه به سمت راست و پایین و كاهش اثر تورمی حاصل از ورود توریسم خواهد شد . ارجاع سهم بیشتری از درآمد حاصله به تولید كننده داخلی و یا عوامل داخلی،همچنین مصرف القایی داخلی ناشی از اثر تقلیدی را كاهش داده و با كاهش انتقال تقاضا ( ناشی از افزایش تقاضای مصرف كننده ی داخلی بر روی واردات ) به نوبه ی خود از میزان تأثیر منفی تورمی خواهد كاست .

در مجموع،سرمایه گذاری بخشِ عمدهیدرآمد حاصله،آثار زیر را بر افزایش تولید و كیفیت كالاهای داخلی خواهد داشت :

1- افزایش اثر ضریب تكاثری روی درآمد ملی

2 – افزایش اثر ایجاد اشتغال در اقتصاد ملی و توزیع در آمد به نفع عوامل داخلی

3 – كاهش اثر منفی نمایشی

4 – كاهش فشار تورمیبهویژه هنگامی كه كشور با تنگناهای وارداتی مواجه است .

در رابطه با نرخ مالیاتی گرچه افزایش این نرخ،اثر درآمدی حاصل از ضریب تكاثری توریسمراكاهش می دهد؛ اما نظر به این كه مالیاتها توسط مخارج دولت در سایر نواحی و مناطق كشور توزیع مجدد می گردد ، لذا می توان گفت كه اثر منطقه ای ضریب تكاثری درآمدی توریسم كمتر از اثر كل آن بر اقتصاد است .

نقش توریسم در اشتغال عوامل تولید

در تمام مباحث حاضر فرض بر این است كه هر افزایش در تولید ناخالص داخلی،تا جایی كه این درآمد از طریق عوامل داخلی استحصال گردیده باشد به طور مستقیم و غیر مستقیم منجر به افزایش اشتغال عوامل داخلی خواهدشد. از آنجایی كه اصولاً یكی از روشهای محاسبه درآمد ملی،جمع كردن هزینه های عوامل است،منطقاً می توان استنتاج نمود كه هر اقدامی كه توسط عوامل داخلی در جهت كسب درآمد صورت گرفته است و منجر به افزایش درآمد گردیده باشد به نوبه خود اشغال عوامل را افزایش می دهد . در آمد حاصل از توریسم نیز به سهم خود منجر به افزایش اشتغال عوامل تولید از جمله كار،سرمایه و زمین و مدیریت می گردد . این كه سهم هر یك از این عوامل در درآمد حاصله چه میزان است بستگی به تكنولوژی صنعت توریستی كشور دارد . هرچه صنعت توریستی كشور درجه كاربردی بالاتری داشته باشد،درآمد حاصله بیشتر خواهد بود. هر واحد افزایش،در درآمد ملی ناشی از توریسم،سهم اشتغال نیروی كاررابیش از سایر عوامل افزایش می دهد . انتخاب تكنولوژی بهینه صنعت توریسم در هر كشور گرچه به میزان زیادی بستگی به كوشش در جهت حداكثر سازی منافع ناشی از فعالیت در این صنعت دارد اما این انتخاب چندان از انتخابهای كلان و ملی اقتصاد و یا به عبارت دیگر از روشهای توسعه كلیك كشور مستقل نیست.

1 – اشتغال اولیه :

 این نوع اشتغال عمدتاً در فعالیت هایی است كه برای فراهم آوردن زمینه ها و قبل از انجام مسافرت و یا در حین مسافرت و به منظور اطلاع بیشتراز پتانسیل های بهره وری قرار دارد . فعالیت مؤسسات توریستی و  اطلاع رسانی از این نوع است .

2 – اشتغال در تأمین نیازها :

این نوع اشتغال كه سهم عمده ای از اشتغال در صنعت توریسم را شامل می گردد در فعالیت هایی استكه به طور مستقیم نیازهای روزمره توریست را تا زمانی كه در مقصد است مرتفع می سازد . این نوع اشتغال دامنه وسیعی از فعالیت ها در حمل و نقل ، هتل داری ، رستورانها و فعالیت در ارائه خدمات تفریحی و ورزشی را شامل می شود .

3 – اشتغال غیر مستقیم :

این نوع اشتغال كه بیشتر با فعالیت های تولیدی مرتبط است همزمان با سرمایه گذاری در صنعت توریسم فراهم می آید . فعالیت در احداث هتلها و كلیه فعالیت های قبل از آن،تولید وسایل حمل و نقل ( تا جایی كه سهم توریسم را شامل می شود ) و نیز سهم توریسم در ایجاد تأسیسات زیربنایی،در زمره این نوع شغل هاست .
نوشته شده در سه شنبه ششم بهمن 1388ساعت 8:27 توسط مهدی اسودی|

 

گسترش دامنه عملكرد و بسط حیطه تفكرات انسانی باعث گردیده است كه رفتارهای انسانی و نیز ارتباطات كشف شده طبیعی در قالب تعداد كثیر و متنوعی از علوم و هریك در چارچوب ویژه خود مورد بررسی و تحلیل قرار گیرند.

در این میان تعداد كمی از فعالیت های انسانی وجود دارند كه به طور همزمان و از نظر آكادمیك توجه اقتصاددانان ، جغرافی دانان ، دانشمندان محیط زیست ، روانشناسان و همچنین محققین علوم مدیریت و علوم سیاسی را به سمت خود جلب كرده اند. توریسم یكی از این پدیده هاست .

سازمان ملل متحد در تعریف خود از توریست به عنوان یك ملاقات كننده موقتی از یك كشور یامنطقه ، با هدف تفریح یا تجارتیاد میكند ، شاید بتوان گفت كلیه موضوعاتی كه به تحلیل چنین رفتاری از انسان می پردازند، در قالب توریسم جای دارند. اصولاَ توریست یك ملاقات كننده موقتی است.به عبارت دیگر توریست كسی است كه پس از یك دورهیمعین،تصمیم به مراجعت به موطن یا منطقه اصلی خود دارد . آنچه مسلم است عامل تصمیم به مراجعت ، عنصری مهم در تشخیص فرد به عنوان توریست است . اما به هر حال تعیین  دوره ی اقامت به دو عامل اساسی وابسته است .

 1 – هدف یا اهداف توریست از مسافرت .

2 – محدودیت های قانونی اعم از مدت اعتبار ویزا و یا سایر اجازه نامه های قانونی .

براساس تعریف فوق از توریست،در مجموع دو نوع كلی توریست قابل تفكیك است .

الف ) توریسم استراحتی

ب ) توریسم تجاری

توریسم استراحتی می تواند شامل : تفریح ، ورزش ، مراسم مذهبی ، نیازهای سلامتی، روحی، جسمی و یا تحصیل باشد .

توریسم تجاری شامل مسافرت های بازرگانی ، موضوعات مربوط به همكاری ، هماهنگی یا انعقاد برخی قراردادها در زمینه های اقتصادی ، فرهنگی ، فنی و تكنولوژی است .

هدف از مسافرت ممكن است بعضاَ تركیبی از دو نوع فوق نیز باشد . گرچه آمار و ارقام اشاره بر این دارد كه همواره تعداد توریستهای بازرگانی كمتر از توریستهای تفریحی بوده است . اما معمولاَ توریستهای بازرگانی مخارج سرانه بیشتری در مقصد داشته اند . با وجوداین  برای برخی كشورها یا مناطق،نوع خاصی از توریست اهمیت ویژه ای دارد .

مسافرتها و مهاجرتهای فردی یا دسته جمعی ناشی از تحولات اجتماعی ، سیاسی  یا بلایای طبیعی مناطق و كشورها جزو توریسم محسوب نمی شود . در واقع توریسم عمدتاَ اختیاری است تا اجباری . به همین ترتیب مسافرت و مهاجرت افراد از یك ناحیه به ناحیه دیگر و از یك كشور به كشور دیگر چنانچه با هدف اشتغال صورت گیرد در مقوله ی توریسم قرار نمی گیرد .

به طور خلاصه می توان از توریست به عنوان شخصی یاد كرد كه در آمدی راكهاز مبدأ كسب كرده است،در منطقه یا كشور دیگر ( مقصد ) صرف ( هزینه ) نماید . این مهمترین نكته در تحلیل نحوهیمساعدت توریسم با اقتصاد ملی و اقتصاد منطقه ای است .

نوشته شده در سه شنبه ششم بهمن 1388ساعت 8:26 توسط مهدی اسودی|


آخرين مطالب
» شکم گردی در ایران عزیز
» صنعت گردشگری همچنان درگیر پیچ و خم های نفس گیر
» موسیقی یلدا
» جنگل‌هاي استان سمنان شگفتی سفرهای زمستانی
» درياچه شش پير
» بهترین و بدترین مقاصد توریستی جهان 2011
» كمك به جيرفت
» پیوند عزاداری و گردشگری فرهنگی
» سابقه اقامتگاهها در ایران
» تاریخچه سفر
Design By : Pars Skin