An Introduction To Tourism

وبلاگ علمی ، تخصصی جهانگردی

آذربايجان شرقی 

اگر قصد مسافرت به این استان را دارید حتما دويماج ( خوراكي سنتي از آذربايجان شرقی در تبريز ) را امتحان کنید! کوفته تبریزی، اوماج آشي (آش اوماج ) اوماج حالواسي (حلواي اوماج) ، قویماق و قایقاناق از جمله غذاهای سنتی آذربایجان به حساب می آیند که می توانید برای صبحانه ازین غذا حتما استفاده کنید.
 

کرمان 

استان کرمان را با خورشت‌هاي خوش مزه و متنوعش می شناسیم، خورشت کنگر کدو، قيمه، به‌آلو، سيب درختي، آلو ميگو، خورشت کلم، باقله و آلوچه از خورشت‌هاي معروف کرمان هستند. حليم‌بادمجان کرماني‌ها هم معروف است. کلمپه، کماج، حاجي بادام، نان‌چرخي، پفک و برشتوک هم از شيريني‌هاي سنتي کرمان است. زیره ، خنا، قالی ، قاووت و پسته را هم سوغات می آورند.

همدان 

همدان ديار ترشي‌ها و مرباهاي عجيب و غريب است. همداني‌ها از پوست هندوانه، ترب سياه و حتي پوست ليموترش و کدو مسمايي مربا درست مي‌کنند. ترشي‌گردو هم از ترشي‌هاي مشهور اين استان است. آش ميوه، خورشت غوره بادمجان و آبگوشت کلم و آبگوشت سيب سيرغوره از غذاهاي معروف همدان است.

فارس

فالوده شيرازي، شکرپنير و بادام سوخته و مسقطي هم از شيريني‌جات و دسرهاي فارس است.کوفته هلو، رب‌پلوشيرازي، آش‌انار، قنبرپلو، کلم‌پلوي شيرازي و دو پيازه از غذاهاي معروف شيرازي‌اند. انواع عرقيات معطر مثل بيدمشک و بهار نارنج از نوشيدني‌هاي سنتي فارس است. 

خراسان جنوبي


اگر به خراسان جنوبي رفتيد آش شلغم و خورشت ريواس و بلغور پلو يادتان نرود. در خراسان جنوبي انواع مختلف اشکنه مثل اشکنه آلو، نخود، کشک زرد و بادمجان زياد است. نان سمنو و نان زردي هم از نان‌هاي معروف خراسان جنوبي است.

آذربايجان غربي
مردم استان آذربايجان غربي معمولاً غذاهاي گوشتي را با ترشي مصرف مي‌کنند. از جمله اين ترشي‌ها مي‌توان به ترشي مخلوط، ترشي ليته و ترشي هفته بيجار اشاره کرد. 

گاتخ شورباسي(آبگوشت ماست)وقورت شورباسي(ّآبگوشت كشك)وچهمجه(غذاي محلي درشهرستان نقده(سلدوز)كه با برنج گوشت غاز ويك گياه صحرايي به نام اوليك تهيه مي شود.

يارما آشي ويارما شورباسي(آش وشورباي بلغور) ازديگر غذاهاي مرسوم ومحلي اين استان است.همچنين درشهرستانهاي خوي وماكو كله جوش با گياه محلي كه دربهارمي رويد والهگز نام دارد مي پزند كه خيلي خوشمزه است البته آب ماهيچه لپه برنج وبلغورپيازونعناع وسيرداغ ديگرمخلفات اين غذا است .

يك غذاي مجلسي هم كه ديگر درمهمانيهاي اورميه جاي خودش راپيدا كرده خوراك خوشمزه قفقازي است.

مازندران

فسنجان با گوشت مرغابي و انواع پرندگاني که شکم‌شان با دانه‌هاي انار ترش جنگلي و سبزي‌هاي معطر پر شده است، از غذاهاي رسمي سنتي مازني‌اند. بوراني کدو حلوايي و بوراني بادمجان کبابي، ماست دلالي و نازخاتون که ترکيبي از بادمجان کبابي و سبزي معطر و آب‌غوره است، از دسرهاي سفره‌هاي مازندراني‌هاست. مرباي بهارنارنج و مرباي تمشک هم خوراکي‌هاي هيجان‌انگيزي است.

گيلان 

کباب ترش گيلاني که گوشت خوابانده شده در رب انار و ادويه است، شيش‌انداز، باقلاقاتوق، ميرزاقاسمي و کوکوي خاويار ماهي از غذاهاي معروف گيلاني است. نمک سبز هم يک افزودني معطر گياهي براي ماست است. زيتون پرورده هم يادتان نرود. حلواي درونگ، کلوچه و مرباي ازگيل هم از شيريني‌جات اين استان است.

قزوين 

استان قزوين است و قيمه نثارش. نان قندي، باقلواي لوزي، شيريني اتابکي، نان نازک و نان برنجي هم از انواع شيريني اين استان است. پسته و فندوق هم مخصوص قزوین است. زغال‌اخته‌هاي ترش و مرغوب قزوين را هم فراموش نکنيد. 

خراسان رضوي 
مشهد است و شيشليک شانديزش. کباب‌هاي معروفي که در ييلاق هاي مشهد عرضه مي‌شود در جاي ديگري پيدا نمي‌شود. آب‌نبات زنجبيلي هم از شيريني‌هاي اين منطقه است.

گلستان 

نان خرمایی و حلوای آماج گرگان را از دست ندهید!هل‌آش، گوجه‌آش و ماش‌آش از خوراکي‌هاي لذيذ گلستان‌اند. چوروک نان سنتي اين منطقه است. 

سمنان


غذاهايي مثل ته‌چين و چرتمه پلو دارد. کشک و پسته هم که محصولات اصلي اين استان هستند. محصولات دامي اين روستا مي توان به شير، ماست، کره، آروشه، لور، سرشير محلي، سرماست محلي، عسل طبيعي، قره قروت (تفره) و غيره اشاره نمود. همچنين محصولات باغي مانند گيلاس، آلبالو، زردآلو، توت و به ويژه گردو مي توان نام برد. از محصولات خوراکي صحرايي مي توان از سامباروک (آلبالوئک)، سولي، زرشک، وليک، سيب وحشي، گالش انگور و غيره مي توان نام برد. نان پنجه کش، نان گرده و کچيله نون محتوي گردو از نان هاي بسيار خوشمزه دست پخت زنان اين آبادي است. همچنين آش گزنه، آش زرشک، تفره که با قره قروت درست مي شود . 

چهارمحال و بختياري 

در استان چهار محال و بختیاری به علت دارا بودن اقلیم سردسیر شرایط مناسبی برای تولید گردو فراهم است و مغز گردو شفاف تولید می شود . اسم کباب بختياري را که حتماً شنيده‌ايد، در فهرست همه رستوران‌هاي ايراني هم پيدا مي‌شوداين غذاي گوشتي غذاي محلي چهارمحال و بختياري است. کاچي‌هاي چهار محالي هم معروف‌اند. این استان محل اتراق عشایر است و به همین دلیل انواع لبنیات محلی را می توان از نوع عالی آن امتحان کرد.

کرمانشاه

وقتي به کرمانشاه رفتيد از خوردن خورشت خلال بادام، دنده کباب، سيب پلو و کوکوي پاغازه غافل نشويد. نان برنجي، روغن کرمانشاهي و کاک هم خوراکي‌هاي مقوي اين استان است.

اردبيل

اردبيل است ومزه آش دوغ‌اش. در هواي خنک اردبيل، خوردن آش دوغ محلي خيلي مزه مي‌دهد. پلو قيسي هم يکي ديگر از غذاهاي معروف اردبيلي است. خوردن و بردن عسل سبلان و ساري‌حلوا را فراموش نکنيد.

زنجان 

غذاهای محلی استان زنجان را انواع آش چون: آش بلغور، آش رشته، آش انار، یوتی آش، آبگوشت های محلی، يوتی آش، و انواع غذاهای دیگر چون: کاله جوش، كوفته تركی، انواع دلمه ها، كباب تركی، خورشت مسما با مرغ، خورشت گوجه فرنگی، خوراک هويج، قيمه پلو، حلوای گردو و انواع دسرها، ترشی ها، مرباها، نان ها، سالادها و... تشکیل می دهد.

اصفهان

اسم اصفهان که مي‌آيد ناخودآگاه صداي جليز و وليز برياني در ذهن تداعي مي‌شود. هر چند برياني معروف‌ترين غذاي اصفهان است، اما از خورشت ماست، حليم بادمجان و گوشت و لوبيا هم نبايد غافل شويم. ناگفته نماند که زرشک روي همه غذاهاي اصفهاني هم خوردن دارد. گز و پولکي هم که شيريني‌هاي معروف اصفهان هستند.

خوزستان 

خوردن سمبوسه و فلافل‌هاي تند دست‌ساز، در حالي که روي پل کارون ايستاده‌ايد توصيه مي‌شود. قليه ماهي، پلو شوشتري، ماهي صبور و حريسه از غذاهاي معروف خوزستاني‌ها است. 

تبریز

اسمش که مي‌آيد ناخودآگاه دل آدم براي کوفته تبريزي پر مي‌کشد، کوفته تبريزي مشهورترين غذاي آذربايجان شرقي است. فوت کوزه‌گري لازم دارد تا موقع پختن از هم باز نشود. پيخاخ قيمه هم خوراکي لذيذ از گوشت و پياز و زعفران و خلال بادام است که چشيدن آن‌را پيشنهاد مي‌کنيم. خورشت هويج هم يک خورشت آذري است. شيريني قرابيه، نوقا و حلوا گردويي هم از انواع شيريني‌ اين استان است.

کردستان
جالب است بدانید بريان کباب يا کباب ترکي از غذاهاي سنتي رسمي کردستان است. کنگرماست و کلانه که ترکيبي از نان محلي و پيازچه و کره محلي است از پيش‌غذاهاي کردي‌اند. کوکوي کنگر، آش کردي، آش گزنه و دوغ هم از ديگر خوراکي‌هاي اين منطقه است.

يزد

شيريني‌هاي يزدي در همه ايران مانند ندارند، لوزپسته، لوزبادومي، لوزنارگيل، کيک‌يزدي، باقلوا، پشمک، قطاب و حاجي‌بادوم از شيريني‌هاي خوشمزه يزدي هستند. آش شولي، آش شلغم، حليم و کوفته يزدي هم از غذاهاي خوشمزه يزد است. البته در یزذ نباید از خوردن قیمه نخود نیز اجتناب کنید.

به نقل از مشرق

نوشته شده در دوشنبه پنجم فروردین 1392ساعت 8:42 توسط مهدی اسودی|

 

semnan jungels       جنگلهاي سمنان

 
 
جنگل‌هاي استان سمنان با مناظر زيبا و ديدني در زمستان ظرفيتي ناشناخته براي گردشگري در اين فصل به شمار مي‌آيند.

مديرکل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان در گفت‌و‌گو با ميراث‌آريا (chtn)، اظهار داشت: وجود آب و هواي متفاوت در سطح استان سمنان سبب شده که اين منطقه جنگل‌ها و مراتع متفاوت و زيبايي داشته باشد و مجموعه جاذبه‌هاي طبيعي خود را تکميل‌تر کند.

 

semnan jungels جنگلهاي سمنان«حميد يزداني» با بيان اين که پوشش گياهي استان سمنان را جنگل‌هاي طبيعي و مصنوعي به همراه چشم‌انداز زيبايي از مراتع تشکيل مي‌دهد، خاطرنشان کرد: مناظر زيبا و ديدني اين مناطق در زمستان فرصتي مغتنم براي گردشگران در فصل زمستان به شمار مي‌رود.

وي با اشاره به جنگل ابر گفت: اين جنگل در 40 کيلومتري شمال‌شرق شهرستان شاهرود و جنوب‌ غربي شهرستان علي‌آباد گرگان واقع شده که در زمستان داراي مناظري بسيار زيبا و ديدني است.

يزداني به جاذبه‌هاي گردشگري زمستانه شهرستان مهدي‌شهر اشاره کرد و به ميراث‌آريا گفت: جنگل رودبارک واقع در 80 کيلومتري شمال سمنان که در مسير راه شهميرزاد به فولاد محله قرار دارد، روستاي ملاده در 58 کيلومتري شمال شهميرزاد و منطقه پرور و چاشم از مناظر برفي زيبايي برخوردارند.
 
 

جنگل سمنان      semnan jungelمديرکل ميراث‌فرهنگي استان سمنان اظهار داشت: از ديگر جاذبه‌هاي استان در فصل زمستان مي‌توان به دره پيرخوشتر در شمال‌غرب روستاي کلاته رودبار، منطقه سرچشمه ديباج، تنگه زندان منطقه اميران دشت، لارکوه بالا نرم و پايين نرم، باداب ديباج و باداب تويه رودبار، آبشار نسروا در 20 کيلومتري شمال‌شرق ديباج، منطقه نمکه، جنگل چمن ساور در ابتداي حوزه استان گلستان، آبشار و چشمه‌هاي چمن ساور، تفرجگاه آب سيج، منطقه آب‌رندان، منطقه ميان‌تنگه چمن ساور، تنگه تلپارام و اکبر چشمه اشاره کرد که براي بازديد مناطق فوق از راهنماي محلي استفاده مي‌شود.
نوشته شده در سه شنبه بیست و نهم آذر 1390ساعت 14:53 توسط موضوع - اخبار روز|

 

               

shishpir lake     درياچه شش پير

 

به راستی که قدرت لایتناهی خداوند را می توان در پایه کوهی بزرگ در قالب چشمه ای پرآب مشاهده کرد. «شش پیر»، نامی است قدیمی برچشمه ای زیبا با آبی زلال و گوارا که از مهترین و پر آب ترین منابع آب سطحی دائمی در استان فارس محسوب می شود.

این چشمه که در ۸ کیلومتری شمال روستای «برشنه» از توابع بخش همایجان قرار دارد، از میان شکاف های کوه به طور معجزه آسایی به آرامی بیرون می آید چندمتر پایین تر از سرچشمه رودخانه ای خروشان به راه می افتد که هر تازه واردی را انگشت به دهان از این نعمت خداوند شاکر می نماید.

درباره «شش پیر» چنین سخن آغاز کنیم که جذابیت و زیبایی آن باعث شده است که در فصل های بهار و تابستان افراد زیادی از روستاها و شهرهای دور و نزدیک برای گشت وگذار به این منطقه می آیند. آب «شش پیر» از جنوب شرقی سپیدان در مسیر کوهستانی به سوی دشت همایجان جریان می یابد و با استفاده از نهرهای سنتی به اراضی و باغ های همایجان انتقال داده می شود. رودخانه شش پیر پس از عبور از تنگ شش پیر و پیمودن راهی کوتاه وارد رودخانه شهر اردکان می شود.

قسمتی از آب های شش پیر بعد از گذر از بند انحرافی شهید طالبی کارخانه توربین برقی منطقه را به کار می اندازد. حدود ۵۰۰ متری سرچشمه ۲ واحد پرورش ماهی از آب های شش پیر بهره مند شده و ماهی قزل آلا تولید می کند. از استفاده و بهره مندی های آب شش پیر که بگذریم مردم محلی منطقه از قدیم الایام شش پیر را مکانی مقدس می دانند که هر سال در وقتی معین به زیارت آن آمده و به نذر و نیاز می پردازند. در حدود ۲۰۰ متری چشمه، در دل کوه نوشته ای حکاکی شده است که حکایت از گذر و توجه پادشاهان سلسله قاجار از این طبیعت زیبا دارد. دریاچه زیبای شش پیر که از آن به عنوان عروس دریاچه های ایران یاد می شود، به راستی چشم اندازی زیبا و رویایی دارد.

نوشته شده در سه شنبه بیست و نهم آذر 1390ساعت 14:43 توسط موضوع - مطالب دانشگاهی|

 

Vienna     وين

 

گروه مشاوران مرسر در يک بررسي جهاني که اخيرا انجام داد اعلام کرد وين پايتخت کشور اتريش به دليل زيرساخت هاي عالي ، خيابان هاي امن و خدمات سلامت و بهداشت عمومي زيباترين و بهترين شهر جهان براي زندگي و بغداد بدترين شهر جهان است.

 
به گزارش رويترز طبق همين بررسي ها شهرهاي زوريخ ، مونيخ ، دوسلدورف ، فراکفورت ، ژنو و برن در کشورهاي آلمان و سوييس نيز به ويژه از نظر کيفيت زندگي در راس ده شهر برتر جهان جاي گرفتند.
 
 

vienna central europe وين مركز اروپا

 
وين پايتخت اتريش  شهري است با ساختمان هاي زيبا ، پارک هاي عمومي زياد که اخيرا با ايجاد و استفاده از شبکه گسترده دوچرخه سواري ،موفق شده است هزينه بليت براي سفرهاي درون شهري خود را کاهش داده و روزانه به يک يورو برساند.
 
علاوه بر اين در وين وقوع جرم هاي سنگين نادر است و اين شهر با 1.7 ميليون سکنه  پيش از اين هم به طور منظم در رديف با کيفيت ترين شهرهاي جهان در بيشتر بررسي ها جاي داشته است.
 

vienna buildings mintorr

 
با اين حال  اسلاگين پاراکاتيل از محققان ارشد اين موسسه هشدار داده است که با توجه به بحران اقتصادي ودرصورت ادامه نوسان هاي مالي احتمال سقوط استانداردهاي زندگي در اين شهرهاي اروپايي بالاست.
 
 
طبق همين بررسي ها واز نظر ميزان امنيت شخصي آتن به دليل برخوردهاي اخير ميان ماموران پليس و مردم در پايين ترين درجه کشورهاي اروپايي جاي گرفته است.
 
 
Oslo  اسلو
 
شهر اسلو هم که هميشه در رتبه 15 جاي داشت، براثر حادثه مرگبار جولاي گذشته به رتبه 24 تنزل يافت.
 

بغداد baghdad

 
شهر بغداد نيز به دلايلي چون ناآرامي هاي سياسي ، فقدان امنيت و حملات مکرر به مردم بي دفاع محلي و خارجيان از بدترين مکان ها براي زندگي هم از نظر کيفيت و هم سلامت و امنيت در سال 2011  معرفي شده است.
 

baghdad bridges پلهاي بغداد

 
ناآرامي هاي سياسي و اقتصادي درافريقا و خاورميانه جايگاه بيشتر شهرهاي اين منطقه را نيز به شدت پايين آورده و برخي کشورها همانند ليبي ، مصر ، تونس و يمن شاهد کاهش شديد استانداردهاي کيفي زندگي در اين شهرها هستند.
 

singapore at night شب سنگاپور

 
شهرهاي اوکلند در نيوزيلند، سيدني ، ولينگتون ، ملبورن و پرت در استراليا نيز در سال 2011 در رديف 20 شهر برتر و سنگاپور بالاترين شهر آسيايي است که رتبه 25 اين جدول نيز محسوب مي شود.
نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم آذر 1390ساعت 9:31 توسط موضوع - مطالب دانشگاهی|

 

آثار باستاني جيرفت       jiroft

 

در پايگاه اطلاع‌رساني «جامعه‌ي باستان‌شناسي ايران» يادداشتي درباره‌ي آنچه در هفته‌هاي اخير در حوزه‌ي ميراث فرهنگي رخ داده، منتشر شده است. در اين يادداشت نسبت به وضعيت محوطه‌هاي باستاني سيستان و بلوچستان ابراز نگراني شده‌است.

 
در ابتداي اين مطلب آمده است: هرچند وضعيت نگهداري از ميراث فرهنگي به‌طور کلي مناسب نيست و پيوسته اخبار تخريب محوطه‌هاي باستاني و يادمان‌هاي تاريخي به گوش مي‌رسد، اما در چند روز اخير، دو خبر منتشر شده که سبب حيرت است. خبر نخست، تخريب بخشي از نقش‌برجسته‌ي بهرام دوم، شاهنشاه ساساني، در تنگ چوگان در بيشاپور است که با توجه به اخبار مشابه درباره‌ي تخريب‌ها در غار شاپور نگران‌کننده‌تر مي‌شود. خبر دوم بازار داغ حراج و فروش اموال فرهنگي (سکه‌هاي قديمي) ايران در جنوب شرق کشور در مسير مرزي ايران ـ افغانستان است. دلايل چندي وجود دارد که اين دو رويداد را بيش از پيش ناگوار مي‌کند.
 
در ادامه‌ي اين مطلب بيان شده است: از يک سو، مجموعه‌ي تاريخي کلان و پراهميتي همچون بيشاپور و تنگ چوگان که جزو محوطه‌هاي بزرگ و ملي محسوب مي‌شود، عرصه و حريم مصوب دارد و سازمان ميراث فرهنگي براي حفاظت از آن، پايگاهي دائمي در آنجا تأسيس کرده، قاعدتا به‌طور ثابت توسط مأموران و نگاهبانان محافظت مي‌شود. در چنين شرايطي به آثار تاريخي ـ فرهنگي کشور چنين آسيب‌هايي مي‌رسد و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ناتوان از جلوگيري است. اين رويداد حاکي از آن است که در سازمان‌دهي يا برنامه‌هاي کلان حفاظتي ميراث فرهنگي کشور مشکلات و نکاتي منفي وجود دارد که باعث مي‌شود آثار تاريخي ـ فرهنگي همچنان آسيب‌پذير باشند و مراجع ذي‌ربط در برابر آسيب‌هاي احتمالي از اين دست ناتوان باشند. هرچند دلايل تخريب و آسيب به نقش‌برجسته‌ي بهرام دوم ناشناخته است و ممکن است از دلايل متعددي ناشي شده باشد، با اين حال و صرف نظر از چگونگي آن دلايل، هيچ‌کدام نافي مسؤوليت‌ها و وظايف قانوني سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري براي حفاظت از آثار تاريخي ـ فرهنگي نيستند، بويژه سازمان ميراث فرهنگي وظيفه دارد دلايل و عوامل تخريب‌ها و آسيب‌ها را به‌طور کارشناسانه بررسي و مطالعه كند و در راستاي کاهش چنين تخريب‌هايي بکوشد.
 
همچنين از سوي ديگر، با پديده‌ي نگران‌کننده‌ ديگري در جنوب شرقي کشور روبه‌رو هستيم که يادآور ماجراي جيرفت است و بالقوه مي‌تواند به فاجعه‌اي همچون جيرفت، که در يک دهه‌ي گذشته رخ داد، منجر شود. خريد و فروش آسان سکه‌هاي تاريخي ايران در شهر «زرنگ» در افغانستان سبب شده که مردم فقير در مناطقي از استان سيستان و بلوچستان براي کسب درآمد از راه فروش سکه، به تخريب و غارت محوطه‌هاي باستاني رو آورند که وديعه و ميراث فرهنگ بشري‌اند و بايد به بهترين شکل حفاظت شوند. اين ماجرا شباهت بسياري به همان ماجراي اسف‌باري دارد که يک دهه پيش در جيرفت شاهد آن بوديم و به يک سرافکندگي بزرگ منجر شد. سهولت خريد و فروش اشياي تاريخي ـ فرهنگي و از همه مهم‌تر، خروج آسان اين اشيا از مرزهاي قانوني و حفاظت‌شده‌ي کشور، نمايشگر اين واقعيت تلخ است که مراجع ذي‌ربط از جمله نيروي انتظامي استان سيستان و بلوچستان و نيز سازمان ميراث فرهنگي از مسائل و اتفاقاتي بس مهم و فاجعه‌بار در پيرامون خود غافل هستند. سهل‌انگاري در زمينه‌ي حفاظت از ميراث فرهنگي و بشري مي‌تواند بار ديگر فاجعه‌ي جيرفت را تکرار کند و فراگير شدن اين پديده ممکن است هزينه‌هاي جبران‌ناپذير بسياري را براي کشور به بار آورد.
 
«جامعه‌ي باستان‌شناسي ايران» در پايان از نهادهاي ذي‌ربط، بويژه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خواسته است كه از تمام توان خود براي حفاظت اصولي از ميراث فرهنگي بهره گيرند تا مبادا دوباره شاهد فجايعي مانند غارت محوطه‌هاي باستاني جيرفت باشيم.
نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم آذر 1390ساعت 9:20 توسط مهدی اسودی|

 

 

 

آثارباستانی مکشوفه درجای جای نقاط تاریخی فلات ایران شباهتهایی دارند که گویای وجود ارتباط میان این بخشهای مجزا از یکدیگر است .اگراین فرضیه مقرون به صحت باشد باید پذیرفت که هزاران سال پیش از میلاد مسیح (ع)اقوام ایرانی درفلات ایران مسافرت میکرده اند.مهمترین مسافرت دسته جمعی که به نوعی با تاریخ ایران پیوند خورده است را باید مهاجرت اقوام آریایی از روسیه به ایران دانست مادها در اواخر هزاره ی دوم پیش از میلاد درایران سکنی گزیدند. آنهاعلاوه براسب ازسایرحیوانات همچون استر،شتر و گاو برای حمل ونقل استفاده می کرده و با کاربرد اسباب ارابه در حمل ونقل آشنا بوده اند. با به قدرت رسیدن کوروش کبیر و با نهادن امپراتوری هخامنشی بمنظورتسهیل ارتباط با بخشهای گوناگون امپراطوری به بهبود وتوسعه راهها اهتمام ورزیده شد.در دوره ی داریوش راه شاهی به مسافتی درحدود 2500 کیلومتر مورد بهره برداری قرار میگرفت که از تخت جمشید تا سارد امتداد داشته است.در این راه نیز کاروانسراهها و ایستگاههای شاهی به منظور رفاه مسافران تامین شده بود.به منظور نگهداری راهها و رسانیدن نامه ها تشکیلات اداری وسیعی به عنوان دیوان برید تاسیس گردیده بود.

پس از استیلای مغلان برایران ودوران ناامنی وغارت نخستین اقداماتی به منظور ایمن کردن راهها به عمل آمد که ازآن جمله میتوان به احداث چاپارخانه هایی که درزبان مغولی به یامخانه معروف بود اشاره کرد.

افسانه ی 999 کاروانسرای شاه عباسی نیزحکایت از اهتمام این پادشاه در گسترش امکانات رفاهی برای مسافران است که اگر چه تعداد دقیق انها معلوم نیست لیکن فراوانی این اقامتگاهها عاملی مهم در آسایش مسافران دردوران صفوی در ایران همچنان منحصر به چارپایان بوده و از وسایل چرخدار استفاده نمیشده است..

جهانگردی در تمدن اسلامی

با دقت در سفرنامه هايى كه به جاى مانده به اين نتيجه مى رسيم كه آنچه از قرن نهم تا قرن چهاردهم میلادی وجود دارد، سياحت مسلمانان است به كشورهاى خاورميانه و خاور دور. مانند: ژاپن و آفريقا و اروپا. جهانگردان مسلمان گزارش سفر خويش را در كتابهاى جغرافيائى و يا در تحقيقات تاريخى و عقيدتى ارائه داده اند. و در اين دوران خبرى از رفت و آمد سياحان اروپايى و مردمان غرب مسيحى نيست. و گويا آنان هيچ گونه اى علاقه اى به گردشگرى نداشته اند. گاه گاهى به يك جهانگرد و تاجر يهودى غربى در بلاد شرق بر مى خوريم. از قرن پانزدهم به بعد, بويژه در قرن هفدهم مى بينيم كه جريان گردشگرى به طور دقيق به عكس جريان يافته است. جهانگردان مهم را غربيان تشكيل مى دهند كه به سرزمينهاى شرق روى آورده و گزارشهاى گوناگونى از آداب, ميراث فرهنگى, شيوه هاى حكومتى, اجناس و محصولات شهرهاى اسلامى داده اند و خبرى از جهانگردان مسلمان نيست و يا اگر رحله هائى وجود دارد, در محدوده سفر حج و از منطقه اى اسلامى به منطقه اى ديگر است.

از جمله جهانگردان ايراني مي توان به برادران اميدوار، اشاره نمود.

تاریخچه توریسم معاصر

ايران نيز در گردشگري قدمتي چندصد ساله دارد اما ميگويند كه كليد رونق اين پارامتر اقتصادي را زماني زدند كه عكاسباشي به همراه مظفرالدين شاه سينماتوگرافي را وارد ايران كرد و تصاوير مستندي كه از نقاط گردشگري ايران به كشورهاي ديگر ارسال شد بهآرامي كاروانهاي بزرگتري از توريستهاي بينالمللي را وارد سرزمين آرياييها كرد. اما در واقع از دهه دوم سده ۱۳۰۰ جهانگردي در ايران رسماً شكل گرفت و براي نخستين بار در سال ۱۳۱۴ ادارهاي به نام «اداره جلب سياحان خارجي و تبليغات» در وزارت داخله تأسيس و انجام امور مربوط به جهانگردي به اداره فوق محول شد. در همين سال هيأت دولت كه تحت فرمان بيچون و چراي رضاشاه قرار داشت دستور تأسيس «كانون جهانگردان ايران» را صادر كرد كه وظيفه تسهيل مسافرت گردشگران را بهعهده داشت. اين كانون كه به طور رسمي در بهمن ماه ۱۳۱۷ به ثبت رسيد گشتهاي گوناگون در داخل كشور براي بازديد جهانگردان ترتيب ميداد، در سال ۱۳۲۰ اداره جلب سياحان به «شوراي عالي جهانگردي» تغيير نام داد. جلسات اين شورا هفتهاي يك بار در وزارت كشور تشكيل ميشد. در سال ۱۳۳۳ شوراي عالي جهانگردي به اداره امور جهانگردي تبديل و در وزارت كشور متمركز شد. از فعاليتهاي اين اداره طي سالهاي ۱۳۳۳ ميتوان به انجام برخي خدمات زيربنايي و تدوين قوانين و مقررات ناظر بر جهانگردي از جمله «قانون ورود و اقامت اتباع بيگانه» اشاره كرد. همچنين در فروردين ۱۳۴۲ سازماني به نام «سازمان جلب سياحان» وابسته به نخستوزيري تأسيس شد. هدف عمده اين سازمان معرفي پيشينه كشور و تشويق جهانگردان خارجي و داخلي به سير و سفر و بازديد از آثار باستاني، مناظر طبيعي و ايجاد تمركز و هماهنگيهاي لازم در امور مربوط به جهانگردي بود. در تيرماه ۱۳۵۳ سازمان جلب سياحان در وزارت اطلاعات ادغام شد و وزارتخانه جديدي به نام «وزارت اطلاعات و جهانگردي» بهوجود آمد. بعد از پيروزي انقلاب در سال ۵۷، اين وزارتخانه ابتدا به وزارت ارشاد ملي و سپس به وزارت ارشاد اسلامي تغيير نام داد و حوزه معاونت جهانگردي اين وزارتخانه تازه تأسيس، سرپرستي امور جهانگردي كشور را برعهده گرفت. با تشكيل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاونت سياحتي و زيارتي وزارتخانه فوق، دفتر ايرانگردي و جهانگردي را به منظور برنامهريزي صنعت توريسم، آموزش دستاندركاران جهانگردي، درجهبندي، نظارت و نرخگذاري تأسيسات، برقراري ارتباط بينالمللي و... تشكيل داد. اين دفتر نيز پس از مدتي به نام «سازمان مراكز ايرانگردي و جهانگردي» تغيير نام داد كه عملاً از ادغام چهار شركت دولتي به نامهاي شركت سهامي تأسيسات جهانگردي ايران، شركت سهامي گشتهاي ايران، شركت سهامي مركز خانههاي ايران و شركت سهامي سازمان مراكز جهانگردي براي ورزشهاي زمستاني وحوزه معاونت سياحتي و زيارتي وزارت ارشاد بهوجود آمده بود. با وجودي كه تا برنامه اول توسعه، دولت سياست چندان مشخصي در خصوص صنعت توريسم نداشت و بخشخصوصي نيز به علت روشننبودن سياستها و ضوابط، چندان رغبتي به ايجاد تأسيسات، مراكز اقامتي و پذيرايي نشان نميداد ولي در راستاي سياستهاي برنامههاي اول، دوم و سوم توسعه، بخش توريسم توانست براي بار ديگر بهعنوان يكي از پارامترهاي مهم اقتصادي مطرح شود و تعداد سرمايهگذاراني كه مايل به سرمايهگذاري در زيربخشهاي آن هستند افزايش يابد.

نوشته شده در پنجشنبه نوزدهم آبان 1390ساعت 20:20 توسط مهدی اسودی|

عوامل طبيعي و انساني با دست‌اندازي‌هاي انجام شده، شتاب بيشتري به فرسايش اين يادگار هزاران ساله داده است.
عبدي گفت: «باد و باران و نور خورشيد، عوامل طبيعي فرسايش هستند اما مواد شيميايي كه اين روزها در هوا هستند، سرعت فرسايش را چندين برابر كرده‌اند.»
آن‌گونه كه عبدي گفت، پتروشيمي مرودشت، پالايشگاه شيراز، كارخانه‌هاي كوچك و بزرگ منطقه‌ي مرودشت همچون كارخانه‌ي ارج، فضا را پر از مواد شيميايي كرده‌اند كه اين مواد به همراه آب باران يا به خودي خود، بر روي سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌‌هاي تراش‌خورده‌ي اين گستره‌ي تاريخي مي‌نشينند و در حال ويران كردنش هستند.
او گفت: «تلخ‌تر از همه، اين كه زباله‌هاي شهر مرودشت، درست پشت كوه مهر(همان كوهي كه در دامنه‌اش، تخت‌جمشيد ساخته شده)، سوزانده مي‌شود.»
به گفته‌ي وي چه توقعي مي‌توان داشت، هنگامي كه دود و گازهاي پر از مواد شيميايي بر روي اين آثار مي‌نشينند و ذره‌ذره، آن را مي‌خورند.
او گفت: «همه‌ي درگاهي‌هاي كاخ صدستون خرد شده‌اند و به تلنگري فرو مي‌ريزند.»
به گفته‌ي وي از دودكش پالايشگاه و پتروشيمي و كارخانه‌ها، هزار گونه ماده‌ي شيميايي بيرون مي‌آيد كه همه‌ي اين‌ها روي هم، فرسودگي اين سازه‌ي بي‌همتاي جهاني را در پي داشته‌اند.
دكتر عبدي به افزايش جمعيت شهر مرودشت نيز اشاره كرد و گفت: «جمعيت مرودشت كه در نزديكي تخت‌جمشيد است نيز، افزون شده و اين يعني گرم شدن. و گرم شدن و دگرگوني دماي هوا نيز يكي ديگر از عوامل فرسايش است.»

عبدي گفت: «اگر سازمان ميراث اقتدار مي‌داشت نبايد اجازه مي‌داد كه پالايشگاه و پتروشيمي و اين‌ كارخانه‌هاي بزرگ و كوچك ساخته شود.»خبرنگار امرداد - میترا دهموبد

تخريب تخت جمشيد


تخريب تخت جمشيد


تخريب تخت جمشيد

تخريب تخت جمشيد

تخريب تخت جمشيد

تخريب تخت جمشيد

تخريب تخت جمشيد

نوشته شده در یکشنبه سوم مهر 1390ساعت 8:9 توسط مهدی اسودی|

آسیا به عنوان پهناورترین قاره، محل قرار گرفتن بسیاری از زیباترین و جذابترین مکانهای توریستی دنیاست. انتخاب بهترین مکان از بین تمامی مکانهای دیدنی کاری بسیار سخت و دشوار است. اما میتوانید مطمئن باشید که هر یک از مقاصد زیر را انتخاب نمایید متضرر نخواهد شد و سفری رویایی و دیدنی را پیش روی خواهید داشت . بعضی از این مقاصد برای شما شناخته شده و بعضی از آنها هم ناشناخته میباشد. با هم به مرور 7 مقصد توریستی عالی و بی نظیر میپردازیم :

1 - مغولستان

کشوری وسیع، بکر و همراه با طبیعتی خشن به عنوان یکی از معدود طبیعتهای دست نخورده در آسیا شناخته میشود.کشور مغولستان زادگاه و خاستگاه قوم مغول می‌باشد.مغولها بیش از هر کشوری به چین دست درازی می‌کردند و امپراطوران چین برای آسایش از دست ایشان دست به ساخت دیوار چین زدند.بزرگ‌ترین رهبر تاریخی مغولها چنگیزخان بود که توانست قبیله‌های مغول را یکپارچه سازد و رقیبان را نابود گرداند.
این کشور در فلات تبت واقع شده است و مساحت آن بیش از 1.5 میلیون کیلومتر مربع میباشد و بعنوان نهمین کشور بزرگ دنیا شناخته میشود اما جمعیت آن بسیار کم است و تقریبا نیمی از جمعیت 3 میلیون نفره آن در پایتخت مغولستان اولان باتار زندگی میکنند.

مغولستان

مغولستان

2 - تایلند

پادشاهی تایلند کشوری است در جنوب شرقی آسیا. پایتخت آن و همچنین پرجمعیت‌ترین شهر آن بانکوک است. کشور تایلند دارای ۵۱۴۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت می‌باشد که ۴٪ آن را آب تشکیل داده‌است. تا سال ۱۹۳۹ نام رسمی این کشور «سیام» بود . از ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ نیز سیام خوانده می‌شد تا آن‌که با اعلام رسمی دولت نام آن به تایلند تغییر یافت. واژه «تای» در زبان تایلندی علاوه بر نام قوم تای، که اکثریت مردم کشور را تشکیل می‌دهند، به معنی «آزادی» نیز هست.
در حدود ۹۵٪ مردم تایلند بودایی هستند. مسلمانان، با حدود 4٪ جمعیت ، بعد از بوداییان بزرگ‌ترین گروه مذهبی این کشور هستند. گفته می‌شود یک نفر ایرانی به نام شیخ احمد قمی مذهب شیعه را به تایلند آورد.تایلند یکی از پرطرفدارترین مقاصد توریستی آسیا میباشد و مهمترین دلیل آن ارزانی بیش از حد آن به همراه آب و هوتی مطبوع در فصول زمستان و بهار میباشد.

تایلند

تایلند

3 - تبت

تبت یا سی -تسان کشور مستقلی که در جنوب غربی چین و بر سرحد شمالی نپال واقع است و آنرا از جهت ارتفاعی که از سطح دریا دارد، بام دنیا گویند چه بزرگترین و مرتفعترین فلات آسیا و جهان است که در میان بزرگترین و معظم ترین سلسله جبال جهان قرار دارد و شطهای قابل اهمیت جنوبی و شرقی آسیا از آن سرازیر میگردد.فلاتی است لم یزرع و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۵۰۰۰ متر است (ارتفاع قله دماوند از سطح دریا 5640 متر است ).جنوب آنرا کوههای بسیار بلند هیمالیا فراگرفته است .نکته بسیار جالب در باره تبت این است که تبت تنها کشوری است که در آن زنان ، در شرایط خاص ، مجاز به داشتن چند شوهر می‌باشند. به این صورت که اگر مردی چند پسر داشته باشد و استطاعت مالی کافی برای ازدواج همهٔ آنها را نداشته باشد، برای همهٔ آنها یک زن می‌گیرد. با این کار گذشته از حفظ اتحاد خانواده، از هزینه‌های ازدواج هم کاسته می‌شود و با تولد بچه‌های کمتر هزینهٔ زندگی هم کاهش میابد.

تبت

تبت

4 - انگکور – کامبوج

انگکور شهری در شمال غربی کامبوج به عنوان پایتخت امپراطوری کهن خِمِر ساخته شد. انگکور وات زیباترین معبد شهر تخریب شده انگکور است و مساحتی در حدود ۲٫۵ کیلومتر مربّع را در بر می گیرد. انگکور که در زبان خِمِر به معنی شهر است نزدیک ساحل شمالی دریاچه تانِل سَپ(یعنی دریاچه بزرگ)ساخته شده است.این دریاچه بزرگ و کم عمق که رودخانهٔ فرعی مکونگ را تغذیه می کند زمانی مملو از ماهی و زمین های اطراف آن حاصل خیز بود.
آب دریاچه به ثروتمند شدن شهر انگکور کمک کرد.کشاورزان خمر با استفادهٔ از کانال های آبیاری هر سال سه بار محصول برداشت می کردند. این بدان معنی است که غذای کافی و فراوان برای افزایش جمعیت این ناحیه وجود داشته است.
معبد انگکور وات در اوایل سده دوازدهم برای شاه سوریاوارمان دوم ساخته شد و سپس به ویشنو خدای هندو اهدا شد.این ساختمان سه طبقه دارای یک ردیف حصارهای راست گوشه و مستطیلی است.برج های آن مانند غنچه‌های نیلوفر آبی و ارتفاعشان 60 متر است. در سال ۱۴۳۱ میلادی سربازان تایلندی به شهر انگکور هجوم آوردند و آن را ویران کردند.ویرانهٔ شهر به حال خود رها شد.به تدریج گیاهان و درختان در اطراف شهر روییدند و آن را در خود پنهان ساختند تا این که ۱۵۰ سال پیش دوباره کشف شد.

کامبوج

کامبوج

کامبوج

5 - مالدیو

مجمع الجزایر مالدیو در جنوب غربی کرانه‌های هندوستان قرار گرفته و کوتاهترین فاصلهٔ آن تا کرانه‌های هند، ۶۰۰ کیلومتر است. مالدیو شامل ۱۱۹۲ جزیره مرجانی کوچک، مسطح و کم‌ارتفاع و شمار زیادی آبسنگ است که تنها ۲۰۲ جزیره از آنها مسکونی هستند، روی هم رفته ۲۹۸ کیلومتر مربع پهناوری دارند و تنها 3/0% قلمرو مالدیو را پوشش می‌دهند. اما قلمرو دریایی مالدیو با ۸۵۰ کیلومتر درازا و ۱۳۰ کیلومتر پهنا، ۱۱۵۳۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. بلندای هر یک از این جزیره‌ها از سطح دریا از بیش از ۳ متر تجاوز نمی‌کند. مالدیو تپه ماهور و رودخانه‌ای ندارد. برخی از جزایر مالدیو برای گردشگری اختصاص یافته‌اند. در این جزایر هتل‌هایی برای اقامت گردشگران ساخته شده که بیشتر کارمندان آن از مهاجران کشورهای همسایه هستند. گردشگران مستقیماّ از فرودگاه بین‌المللی ماله به این جزایر می‌آیند. مردم عادی مالدیو، ارتباط چندانی با گردشگران خارجی ندارند.

مالدیو

مالدیو

6 - دیوار بزرگ چین

یکی از عجایب هفت‌گانه جهان شمرده می شود ، در جهان به لحاظ زمان ساخت طولانی ترین و بزرگترین مهندسی تدافعی نظامی در قدیم است و همچنین این دیوار تنها پدیده انسانی است که از فضا قابل روءیت می باشد. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته است.این اثر سال ۱۹۸۷ در "فهرست میراث جهانی" ثبت شد. تاریخ ساخت دیوار چین به قرن ۹ قبل از میلاد باز می گردد. حکومت وقت چین برای جلوگیری از حملات ملیت های شمالی ، برجهای آتش برای خبر رسانی و یا قلعه‌های مرزی برای حصول اطلاعات دشمن را در ارتباط با دیوار و بر روی آن ایجاد کرد . در دوره حکمرانی سلسله‌های بهار و پاییز و کشورهای جنگجو ،میان دوک ها جنگ بر پا شد و کشورها با استفاده از کوه‌های مرزی به ساخت دیوار پرداختند تا سال ۲۲۱ قبل از میلاد ،امپراتور چین شی خوان پس از به وحدت رساندن چین ، دیوارهای دوک ها را به هم متصل کرد که به صورت دیوار بزرگ در مرزهای شمالی بر روی کوه‌ها در آمد . او می خواست با این کار از حملات دشمن به مراتع شمالی جلوگیری کند.
\در این زمان طول دیوار چین به ۵۰۰۰ کیلومتر می رسید. در سلسله خان پس از سلسله چین طول دیوار به ۱۰ هزار کیلومتر رسید. در تاریخ دو هزار و اندی ساله چین، حکمرانان دوران مختلف به ساخت دیوار چین پرداختند . تا اینکه طول دیوار به ۵۰ هزار کیلومتر رسید. این میزان معادل گردش به دور کره زمین است . دیواری که اکنون مردم مشاهده می کنند ، دیوار متعلق به سلسله مینگ (سال ۱۳۶۸ – سال ۱۶۴۴ میلادی) است از غرب به دروازه " جایو گوان " در استان گانسو چین و از شرق به ساحل رود یالو جیان در استان لیائونینگ در شمال شرقی چین منتهی می شود و درمیان آن ۹ استان ، شهر و ناحیه خود مختار به طول ۷۳۰۰ کیلومتر وجود دارد و مردم آنرا دیوار طولانی می نامند. گردشگران چینی و خارجی از پیمودن دیوار احساس افتخار می کنند . حتی سران بسیاری کشورهای خارجی نیز فرصت دیدار از این اثر بزرگ را از دست نمی دهند . برخی از بخش های دیوار چین بخوبی حفظ شده است از جمله دیوار "بادلینگ " در نزدیکی بیجنیگ دیوار " سی ما تای " ، دیوار " موتیان یو " ، دروازه شان حای گوان در انتهای شرقی دیوار چین است که نخستین دروازه چین نامیده می شود و دروازه "جایوگوان" در انتهای غرب در گان سو ،این بخش ها همچنین از مکان های بسیار مشهور و دیدنی دیوار است و گردشگران زیادی در تمام سال از آنها بازدید می کنند .
دیوار چین تجسم درایت و رنج و زحمت میلیونها چینی در دوره باستان چین است . این اثر پس ازهزاران سال از بین نرفته و دارای دلربایی فناناپذیر و سمبل روحیه ملیت چین است . سال ۱۹۸۷ میلادی دیوار چین به عنوان "سمبل ملیت چین" در فهرست میراث جهانی ثبت شد.

دیوار چین

دیوار چین

- سریلانکا

جزیره‌ای است واقع در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند. نام‌های قدیمی آن سَراَندیب یا سَرَندیب یا سیلان بود.پایتخت سیاسی آن سری جایاواردنپورا کوته و پایتخت تجاری‌اش شهر کلمبو است. پیش از سال ۱۹۷۲ به این کشور سیلان می‌گفتند. پایتخت این کشور شهر کلمبو (Colombo) با ۶۴۲ هزار نفر جمعیت می‌باشد. مساحت سری لانکا ۶۵٬۶۱۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۹٬۶۶۸٬۰۰۰ نفر است.

سریلانکا

سریلانکا

نوشته شده در پنجشنبه سیزدهم مرداد 1390ساعت 2:9 توسط مهدی اسودی|
مسافرت از گذشته مورد علاقه بشر بوده است عدم راكد شدن همواره روح آدمي را به تخيل وا ميداشته. با آنكه در ايام قديم هدف تنها زيارت و بود و تجارت ، ولي امروزه به چند دليل ساده سفر امري پيچيده و پديده اي همچو صنعت گردشگري را ايجاد كرده است ( در مقالات گذشته به آن اشاره شده است )دلايل رشد صنعت گسترش راهها و افزايش درآمد ها ، ماشيني شدن زندگي ها و افزايش اوقات فراغت و تنوع در اسباب سفر دانسته مي شود ... گسترش مسافرت و گردشگري به دليل برخورد نزديك مسافر و بوميان تقريب فرهنگي را به وجود مي آورد و در اشل بزرگ آن به صادرات فرهنگي مي انجامد. مخصوصاً در كشوري مثل ايران با سابقه درخشان باستاني و تمدني كهن .
در اين زاد بوم ما نمادها و اسطوره هاي بسياري در باب سفر داشته ايم همانطور كه داشته ايم همانند کشورهایی مانند ایتالیا، یونان و چین و ... پر است از افسانه‌ها، قهرمانان و آداب و رسومی که سفر نقشی کلیدی را در آن ایفا می‌نماید ، به نحوي كه در فرهنگ ایرانی - اسلامی ما نیز به طور مستقیم به فواید سفر اشاره شده است. چه بسا انبوه كتب و روايات و احاديث و مثل ها و سفرنامه ها در اين باب بيانگر اهميت اين موضوع نزد اجداد ما مي باشد.


بزرگان مسافر به جان پرورند


که نام نکویی به عالم برند


تبه گردد آن مملکت عنقریب


کزو آزرده خاطر آزرده آید غريب

با توجه به مباحث گذشته و اهميت توجه به سفر قصد آن دارم در اين انجمن به بحث در باب گردشگري فرهنگي كه كشورمان يكي از ذخاير قابل توجه در باب تنوع فرهنگي مي باشد بپردازم و از دوستان براي همفكري و تبادل نظر كمك ميخواهم.


در تمدن شرقی جاذبه هاي فرهنگي پتانسیل بالایی را در توسعه گردشگری دارد علي الخصوص توازن اثرات اين نوع گردشگري بيشتر به سمت اثرات مثبت است تا منفي چون داشته هاي فرهنگي ما و بسياري از كشورهاي باستاني مخلوطي از چندين هزار سال اتفاق است كه سبب چنين مدل متنوع و جذابي شده است . با توجه به كم نظيري اين نوع نگاه به بازار جهاني سفر در اين زمينه جاي كار بسيار زياد و پشتوانه اي درست براي پيشرفت و توسعه ايران عزيز فراهم ميآيد هرچند كه نگاه مديريتي به امر گردشگري امري نيكوست اما از حدش كه بگذرد حكايت سقوط از آن طرف بام است! پس از ارائه بحثهاي مديريتي ميپرهيزيم و تنها اشاره اي گذرا به آن داريم.


نخست به تعريف اين نوع گردشگري مي پردازيم جامع‌ترین تعریفی كه از گردشگري است مربوط به سازمان جهاني گردشگري است. بر طبق این تعریف، گردشگری به فعالیت سفر یک شخص به منطقه‌ای خارج از محل زندگی خود تا یکسال ادامه پیدا نکند و با هدف تفریح، تجارت و یا سایر اهداف باشد، .جالب است بدانيد قريب به 160 تعريف ثبت شده درباره جهانگردي موجود است!!!.حال به تعريف فرهنگ ميپردازيم مارگارات مکید بيان داشته كه : فرهنگ را مجموعه‌ای از رفتارهای آموختنی، باورها، عادات و سنت‌های مشترک میان افراد می‌داند که به صورتی متوالی توسط فردی که وارد آن جامعه می‌شود، آموخته و به کار گرفته می‌شود. ادوارد ساپیر نیر فرهنگ را مجموعه‌ای از معناها که یک گروه معین به مدد آن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، می‌داند. گرت هافستد نیز فرهنگ را اینگونه تعریف می‌کند: فرهنگ برنامه‌ریزی جامع ذهن است که به جداسازی اعضای یک گروه می‌انجامد. اما شاید بهترین تعریف از فرهنگ، تعریفی باشد که ادوارد تیلور ارائه داده است. از نظر تیلور فرهنگ مجموعه‌ای پیچیده از باورها، هنرها، اخلاق، حقوق، ارزش‌ها، آداب و رسوم و دیگر قابلیت‌ها و عاداتی است که انسان به عنوان عضوی از جامعه کسب می‌کند.در باب فرهنگ عناصر مشترك بسياري يافت مي شود.


در مطالب بعدي به ادامه اين بحث مي پردازيم و اميدوارم دوستان به اين بحث و اهميت دانستن آن توجه كافي داشته باشند و با همفكري راههاي جديدي براي ارائه ايراني بهتر به دنياي امروز پيدا كنيم... همفكري شما اميد دهنده تحقق اين آرزوست.
شاد و مانا باشيد


استفاده از اين مجموعه مقالات با ذكر نام نويسنده مجاز است
نگارش و تحقيق : مهدي اسودي

نوشته شده در دوشنبه بیست و هفتم تیر 1390ساعت 22:46 توسط مهدی اسودی|

 
 

روستای ایستا

 
 
روستای ایستا واقع در شهرستان طالقان شاید مرموزترین روستای ایران باشد، روستایی در خاک البرز که مردمانش در زمان توقف کرده اند.
به گزارش خبرنگار مهر در کرج‏، سکوت حکمفرماست و کسی کاری به کار کسی ندارد. در کوچه ها اثری از رد پای تکه آهنهایی که در شهر "خودرو" نامیده می شود نیست. مردمانی که چون تابلو نقاشی زندگی و آداب و رسوم گذشته را در عصر ارتباطات یدک می کشند.
 

روستای ایستا

 
 
نه تنها شبها پای تلویزیون نمی نشینند که به شب نشینی هم اعتقادی ندارند. عروسی و عزا ندارند و مراسمی چون جشن تولد، سالگرد ازدواج و... برای آنان معنا و مفهومی ندارد.

مهمان نواز هستند به شرطی که احدی از زنان قصد ورود به روستای آنان را نداشته باشد. همانطور که تا کنون کسی از دنیای بیرون زنان آنان را ندیده است. متمول هستند و از طریق فروش زمینهای پدریشان در تبریز روزگار می گذرانند.

شناسنامه ندارند و جزو آمار جمعیت ایران به حساب نمی آیند. هیچگونه خدمات دولتی را دریافت نمی کنند.

جایی که هرگونه امکانات دنیای جدید را نمی پذیرند

اینجا ایستا است؛ مرموزترین روستای ایران! جایی که هیچگونه امکانات دنیای جدید را نمی پذیرند و بدون آب لوله کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین آلات، وسایل ارتباطی و ... زندگی می کنند.
اهالی روستای ایستا واقع در شرق طالقان اوقات شرعی نماز را با شاخصه‌های خود استخراج کرده و آغاز و پایان ماه مبارک رمضان را نیز با رویت خویش تعیین می‌کنند، به رویای صادقانه معتقدند.

فرزندان آن بعد از رسیدن به سن تکلیف مختارند که با آنان زندگی کنند یا به شهر تبریز بازگردند، هیچگونه فعالیت‌ سیاسی و اجتماعی نداشته و باورهای خود را تبلیغ نمی‌کنند.

اهالی روستای ایستا شناسنامه ندارند

اهالی روستای ایستا شناسنامه ندارند و از امکانات رفاهی جدید مانند آب لوله کشی، گاز، برق، تلفن، رادیو و تلویزیون و... استفاده نمی‌کنند.

کودکان آن روستا به سبک سنتی و مکتب خانه‌ای با فراگیری دروسی همانند واجبات و محرمات فقهی، خوشنویسی و اصول عقاید سواددار می‌شوند.

ساعت مچی و دیواری در محل زندگی "اهل توقف" وجود ندارد و سیمان و آهن در معماری خانه‌های آنان به کار نرفته است.
آنان به نحو اسرارآمیزی از مردم فاصله می‌گیرند و کمتر کسی را به خانه خود راه می‌دهند.

از هر نوع مظاهر مدرنیته و تکنولوژی دوری می‌کنند و با این عزلت گزینی و انتخاب زندگی رهبانی، هاله‌ای از شایعات و سخنان عجیب را در اطراف خود پراکنده‌اند.
نوشته شده در سه شنبه هفتم تیر 1390ساعت 20:40 توسط مهدی اسودی|

 

 

برج های خرقان قزوین

 

مديرکل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان قزوين از اجراي برنامه شهرگشت در ايام تابستان در اين استان خبر داد.

به گزارش ميراث‌آريا (chtn)، «اسدالله بيرانوند» با اعلام اين خبر افزود: بافت‌هاي تاريخي کانون و هسته شهرها بوده و وظيفه دارند تاريخ، هويت عيني و ذهني شهر را حفظ و در زندگي مردم جاري کنند.

او با تاکيد بر ضرورت حفظ بافت‌هاي تاريخي گفت: به منظور معرفي و آشنايي بيشتر همشهريان از تاريخ و فرهنگ قزوين برنامه «شهرگشت» در ايام تابستان اجرا خواهد شد.

«بيرانوند» توسعه گردشگري شهري را از راهکارهاي رونق گردشگري در سطح اين استان عنوان کرد و گفت: رونق گردشگري شهري مي‌تواند به توسعه صنعت گردشگري و جلب گردشگران داخلي و خارجي کمک کند.

مديرکل ميراث‌فرهنگي قزوين درباره برنامه شهرگشت گفت: اين برنامه از ابتداي تيرماه از سوي ميراث‌فرهنگي قزوين با همکاري سازمان فرهنگي و ورزشي شهرداري تهران آغاز شده است و تا پايان تابستان ادامه دارد.

«بيرانوند» خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان به شرکت در اين تورها به جز ايام ماه مبارک رمضان مي‌توانند راس ساعت 30/9 صبح با حضور در محل کاخ موزه چهلستون و خانه‌هاي فرهنگ و محلات در اين گشت‌ها شرکت کنند.

او هدف از اين برنامه‌ را آشنايي بيشتر جوانان و نوجوانان با بافت تاريخي قزوين عنوان کرد و گفت: به اين منظور يک دستگاه اتوبوس در محل عمارت چهلستون و سه دستگاه ديگر در خانه‌هاي فرهنگ و محلات شهر براي اجراي تورهاي شهرگشت در نظر گرفته شده‌اند.

«بيرانوند» متذکر شد: در اين برنامه سعي شده است گردشگران و همشهريان قزويني با راهنمايان آموزش ديده در زمان مناسب از فضاهاي تاريخي و فرهنگي شهر بازديد کنند تا علاوه بر ديدن سايت‌هاي تاريخي زمينه آشنايي آنان با فعاليت‌هاي شهري نيز فراهم شود.

مديرکل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان قزوين خاطرنشان کرد: از برنامه جنبي شهرگشت برگزاري مسابقه عکاسي «شهر خوب و شهروند خوب» است که گردشگران مي‌توانند در آن شرکت کنند.

نوشته شده در دوشنبه ششم تیر 1390ساعت 19:41 توسط مهدی اسودی|

 

 

tourism

 

امروزه گردشگری یکی از پررونق‌ترین صنایع و گاهاً منجی اقتصاد های شکست خورده جهان است. این صنعت اکنون در بسیاری از کشورها با رشد سریع‌تر نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی و با ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، یک صنعت پیشرو و نیز یک راه حل فوری و دائمی برای مشکل بیکاری تلقی می‌شود. صادرات نامرئی یکی از بهترین القاب این حوزه میباشد.
صنعت نفت ، صنایع تولید خودرو ، صنعت گردشگری به ترتیب سه صنعت درآمد زای مشروع شناخته میشوند. با توجه به اینکه انسان در تولید بزرگترین منبع درآمدزایی خود هیچ اثر مستقیمی ندارد زیرا صنایع نفتی حاصل فرآیند‌های بیولوژیک طبیعی است و تنها در پس استخراج آن است که کشوری به سود میرسد ولی شایان ذکر است به دلیل زوال پذیری و اتمام این گنجینه مدفون هیچگاه بر روی آن به عنوان زیرساخت های توسعه پاسدار حسابی باز نمیکنند ، صنعت خودرو سازی دقیقاً نقطه وصل این دو صنعت میباشد یعنی نفت و گردشگری که با توجه به نیاز انسان به مرکب شکل گرفته و با گسترش جوامع این نیاز این صنعت را شکوفا کرده ولی اشکال آن نوع فناوری است که محدود به چندین کشور است و پراکندگی این صنعت جهان شمول نیست . به گردشگری می‌رسیم می‌توان چنین تصور کرد که این صنعت پلی محسوب میشود بین دنیای مدرن و صنعتی و آرامش . تنها صنعت جهان شمول که با آموزش صحیح و صرف هزینه ای برای شروع میتوان سود دهی و تحول اقتصادی پایدار را از آن توقع داشت . بدون شک در همین دهه با توجه به امکانات و فناوریهای کارآمد و نزدیک شدن کره خاکی به همان دهکده جهانی رتبه اول درامد زایی را کسب خواهد کرد.

در این صنعت رتبه اول جهانی از آن سوئیس میباشد. سوئیس با توجه به دارایی‌ها و توان بالقوه و بالفعل ( امنیت بالا - استانداردهای بهداشتی و زندگی بسیار بالا و سلامت بالای محیط زیست - داشتن بهترین هتلها - داشتن آثار فرهنگی و تاریخی ) دارای موقعیت برتر در گردشگری است که با فاصله نزدیکی پیش از استرالیا و آلمان قرار گرفته است.
در منطقه آسیا هنگ کنگ و پس از آن امارات متحده عربی قرار گرفته اند که نزدیک به دو دهه میباشد سعی و هزینه زیادی برای بالابردن فرهنگ و دانش توریستی در کشور خود کرده اند.

حال به کشورمان نگاهی بیاندازیم : جزو 10 کشور نخست دنیا از لحاظ جاذبه های گردشگری هستیم و بین مدار 25 تا 40 عرض شمالی قرار داریم و کشوری چهار فصل به حساب می آییم که رنگینکمانی از رنگ و شکوه را در این خاک میشود دید . نزدیک 700 کیلومتر مرز آبی هم در شمال و هم در جنوب کشور با دو اقلیم متفاوت به همراه بیش از 20 جزیره در اختیار داریم...
تمدنی چند هراز ساله و جاذبه های تاریخی ثبت شده در یونسکو و حتی اماکن مذهبی باشکوه و فرهنگی خاص در این ملک جاریست ولی ... زیر ساخت مناسبی برای این صنعت در کشور نداریم و نقطه ضعفمان ابتدا عدم توجه به آثار صنعت توریسم است و لوکس پنداشتن این موضوع ، حتی ما در زمینه معرفی کشورمان ضعف داریم و به جرات میتوان گفت در بازار جهانی سهمی از تبلیغات مدرن بر ما در نظر نمیتوان گرفت در صورتی که حلال این مشکلات فقط با آموزش صحیح و تربیت نسلی از متخصصان این رشته می باشد.


رعایت حقوق و برقراری امنیت جانی و مالی گردشگران خارجی به‌وسیله پلیس گردشگری، گسترش فرهنگ جهانگردی و گردشگری در کشور و دادن آموزش‌های لا‌زم به مردم برای برخورد مناسب با گردشگران، ایجاد امکانات رفاهی مناسب و رسیدگی به وضعیت هتل‌ها، ارائه خدمات بانکی پیشرفته به گردشگران و پذیرش کارت‌های بین‌المللی آنان، تبلیغات منظم و هماهنگ از سوی سازمان مربوطه و وزارت امور خارجه در دیگر کشور‌های جهان، راه‌اندازی و تقویت شبکه‌های ماهواره‌ای و رادیو و تلویزیونی، احداث زیرساخت‌ها، مرمت و احیای اماکن تاریخی و ایجاد جاذبه‌های طبیعت‌گردی.
در پایان باید خاطر نشان کرد ایجاد هرگونه تحول در صنعت گردشگری ایران نیازمند برنامه‌ریزی‌های کلا‌ن و بلندمدت است و استانداردسازی و استفاده از تجربه‌های جهانی در بومی‌سازی خدمات و سرویس‌های صنعت گردشگری می‌تواند کمک شایانی به فعالا‌ن این عرصه کند.

نوشته و تالیف : مهدی اسودی

نوشته شده در دوشنبه ششم تیر 1390ساعت 13:48 توسط مهدی اسودی|

 

tulip festival جشنواره گل لاله

 زمان‏هاي گذشته گل لاله يکي از گل‏هاي مهم ايرانيان در مراسم نوروز بوده که در کنار سنبل و نرگس نويد بهار را مي‏داد.

خاستگاه اصلي لاله مناطق سردسير کوهستاني به ويژه البرز مرکزي است. گل لاله طبق گفته هلندي‏ها که در همه آثار و نوشته‏هايشان بيان مي‏کنند؛ از سرزمين ايران (پارس) به اروپا آورده شده است.

باغ لاله‏ها با بيش از 30 سال سابقه در کيلومتر 54 محور گردشگري البرز، چالوس و با هدف فروش شاخه بريده گل لاله توسط «الله‏يار غلامي» تاسيس شد.

وي پس از چند سال موسسه‏اي با هدف ترويج و شناساندن فرهنگ لاله ايراني به نام شرکت مهد لاله‏ها در زادبوم مادري خود، يعني البرز مرکزي راه‌اندازي کرد .

کوه‏هاي سر به فلک کشيده، رود خروشان کرج و آب و هواي مطلوب سبب شد تا هر سال بر تعداد بازديدکنندگان اضافه و سيل مشتاقان به محيط زيست، گردشگري، کوهنوردي و گل وگياه به اين باغ سرازير شود.

فستیوال گل لاله tulip festivalباغ لاله‏ها از آغاز فعاليت خود تاکنون به عنوان زيباترين جاذبه جاده البرز - چالوس در تقويم زندگي مردم ثبت شده است.

اين باغ در حدود 10 هزار متر وسعت دارد که با کاشت چهار هزار پياز، 32 واريته لاله در آن نهفته شده است.

در جهان حدود يک هزار و 400 واريته لاله در کلکسيون کشور هلند ثبت شده است، و از اين تعداد 300 واريته در کشور کشت مي‏شود که در صورت حمايت و توجه مسوولان استان مي‏توان اين آمار را افزايش داد.

جشنواره گل لاله tulip festivalبا توجه به اينکه باغ لاله‏ها در هرساله پذيراي گردشگران زيادي از نقاط مختلف کشور و استان و در برخي موارد گردشگران خارجي است بايد به عنوان يکي از جاذبه‏هاي مهم گردشگري استان بيش از پيش مورد توجه مسوولان استان البرز قرار گيرد.

طبيعت جذاب و گيراي باغ لاله‏ها هر ساله پذيراي اقشار مختلف استان از جمله جامعه روحانيت و ائمه جماعات، فرهنگيان، آسايشگاه کهريزک، مراکز آموزشي و دانشگاهي و ساير اقشار مختلف است که از اين طبيعت زيبا بازديد مي‌کنند .

سرخ، سفيد، زرد و گاه ترکيبي از تمامي اين الوان، يک سال تمام در ريشه گياهي به انتظار مي‏نشينند که مي‏دانند تنها مدتي کوتاه فرصت خودنمايي خواهند يافت، اما همين اندک زمان کافي است تا گردشگران بسياري به شوق ديدار لاله هاي زيباي اين ديار و ديدار مناظر فرح بخش و بي‏نظير آن به منطقه سفر کنند و ساعاتي را ميهمان البرزنشينان باشند.

400 هزار شاخه گل لاله به رنگ‏هاي گوناگون آماده‌اند تا لطافت و طراوت خود را در محيطي مملو از زيبايي و عظمت نهفته در يکي از زيباترين جاده‏هاي طبيعي جهان به نمايش بگذارند؛ نمايشي که در آن از صنعت و ماشين، از سخت افزار و دستگاه‏هاي سنگين خبري نيست بلکه در آنجا يک پارچه لطافت، زيبايي و آرامش است.

در اين فضا است که مي‏توان رجوعي دوباره به خود داشت و با قدم زدن ميان لاله‏هايي که با همه زيبايي‏شان متواضع و صبور سر به زير انداختند، فصلي تازه براي رويش وجود خويش رقم زد.

جشنواره گل لاله tulip festivalگل، اين خلقت بي‏همتاي خداوند همواره کانون زيبايي و ظرافتي است که با جوانه زدن از درون خاک- عنصري که خداوند انسان را از آن آفريد- اميد و زندگي را به ارمغان مي‌آورد؛ گل‏ها از بستري مي‏خيزند که راز پستي و کمال را همزمان در خود نهفته دارد، عنصري که گاه به تجلي و رويش و گاه به فرو رفتن و پوسيده شدن در ريشه خويش مي‏انجامد.

سيزدهمين جشنواره لاله‏هاي گچسر در کرج آغاز شد و اين بار با استان‏شدن البرز و قرار گرفتن اين مجموعه در جاذبه‏هاي گردشگري استان، ميزباني اين جشنواره و برگزاري امور مربوط به آن را اداره کل ميراث‏فرهنگي ، صنايع‏دستي و گردشگري البرز با همکاري بخشداري و شوراي اسلامي بخش آسارا و شرکت مهد لاله عهده‏دار است.

براي برگزاري هرچه باشکوه‏تر اين مراسم از چندي پيش با برگزاري جلساتي، مقدمات ميزباني شايسته از گردشگران اين باغ زيبا فراهم شد که پيش از اين و در سال‏هاي گذشته اين برنامه با مشارکت شهرداري تهران برگزار مي‏شد که امسال به دليل استان شدن البرز، شرايط ميزباني تغيير يافت.

براي معرفي هرچه بهتر اين رويداد مهم کميته تبليغات واطلاع رساني از چند هفته پيش با مديريت روابط عمومي اداره کل ميراث‏فرهنگي ، صنايع‏دستي وگردشگري استان البرز فعاليت خود را در راستاي ميزباني شايسته از اين رويداد طبيعي آغاز کرد.

اين کميته علاوه بر اطلاع‏رساني از طريق رسانه‏هاي ملي، روزنامه‏هاي سراسري، راديو البرز، خبرگزاري‏ها و هفته‌نامه‏هاي محلي به چاپ کتابچه ، بروشور و بنر در خصوص جاذبه‏هاي فرهنگي و طبيعي استان و منحصر به فرد بودن باغ لاله‏ها اقدام کرده است.

جشنواره گل لاله tulip festivalبالاخره انتظار به پايان رسيد و البرزنشينان اولين ميزباني باغ لاله‏ها را پس از دوازده سال عهده‏دار شدند و نمايشگاه لاله‏ها با حضور مسئولان کشوري و استاني 13 ارديبهشت ماه افتتاح شد و به مدت دو هفته بازديد عمومي خواهد داشت تا زمينه سر زدن به طبيعت زيباي باغ لا‌له با چشم انداز کوه‏هاي البرز رودخانه کرج و پوشش گياهي منحصر به فرد اين منطقه براي علاقمندان فراهم شود.

با اين وجود ظرفيت‏هاي بالاي گردشگري بخش آسارا نيازمند توجه و حمايت تمامي مسئولان استان است در اين راستا بر خلاف آنکه مدت زمان کوتاهي از عمر اداره کل ميراث‏فرهنگي استان البرز مي‏گذرد اتفاقات مهمي به وقوع پيوسته است که مي‏تواند موجبات رشد و توسعه گردشگري را در استان رقم بزند.

بنابراين حمايت و پشتيباني از اين اداره کل براي بهبود وضعيت اقتصادي و تقويت صنعت توريسم وظيفه تمامي مسوولان استان است و در اين شرايط مي‏توان آينده روشني را براي اين استان ترسيم کرد.

نوشته شده در چهارشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1390ساعت 23:55 توسط مهدی اسودی|

کرمانشاه     kermanshah


استان کرمانشاه از قديمي‌ترين سکونت‌گاه‌هاي ايراني و يکي از نقاط باستاني ايران است. در باورهاي اساطيري بنيان کرمانشاه را به تهمورث ديوبند - پادشاه افسانه‌اي پيشداديان - نسبت مي‌دهند کسي که ريسندگي، بافندگي و صنعت را به مردمان آموخت برخي از مورخين نيز بناي آن را به بهرام پادشاه ساساني منسوب مي‌دانند.

 

گنج دره هرسین        ganjdareh harsin


در هر حال شواهد باستان‌شناسي - از قديمي‌ترين نشانه‌هاي تمدن در گنج‌دره هرسين تا آثار دوران مادي، هخامنشي، ساساني و دوران اسلامي و پس از آن گواه آن است که مناطق مختلف کرمانشاه در اعصار مختلف همواره مورد توجه حکومت‌هاي وقت بوده است و اين استان خاستگاه و قرارگاه بسياري از تمدن‌هاي ايراني است.

همچنين کرمانشاه از ديرباز به دليل موقعيت جغرافيايي خاص و نياز اهالي به لوازم و مواد اوليه زيستي، مرکز صنايع‌دستي بوده است و شاخص‌ترين توليدات صنايع‌دستي و در بين مردم بومي، افراد مستعد و ماهر در هر رشته پرورش يافته‌اند.

شاخص‌ترين توليدات صنايع‌دستي استان کرمانشاه عبارت است از گليم، قالي و گيوه و سازه‌هاي سنتي است که در کنار آن‌ها به ترتيب صنايع‌دستي ديگري نيز وجود دارد.
 
 
قلمزنی ghalamzani

جاجيم‌بافي،‌ چاقو‌سازي و ابزارآلات فلزي ،قلمزني، منبت، معرق، پارچه‌ دستباف، نازک‌کاري چوب و ريزه‌کاري چوب، نمدمالي، مصنوعات چرمي و ساخت زيورآلات محلي، چيغ‌بافي، دوخت‌هاي سنتي(رودوزي)، گليم‌ گل برجسته، سفالگري، طراحي سنتي، سبدبافي،‌ نساجي(موج‌بافي و اهرامي‌بافي)‌ تراش شيشه، رنگرزي سنتي،‌طراحي فرش، تذهيب،‌نگارگري،‌خراطي، مجسمه‌سازي و ... از جمله توليدات حال حاضر استان کرمانشاه است که امکانات آموزش آن‌ها نيز در سطح استان فراهم است.


طي سال‌هاي اخير معاونت صنايع‌دستي استان کرمانشاه تلاش مضاعف کرده تا صنايع‌دستي که از رونق ديرينه برخوردار بوده توليدات آن‌ها بيشتر به ساير نقاط ايران و خارج از آن صادر شود.


متولي صنايع‌دستي در گذشته با نام سازمان صنايع‌دستي و در حال تحت عنوان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري در عرصه‌ هنرهاي سنتي و صنايع‌دستي استان و جهت پيشبرد و توسعه صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي و حمايت هر چه بيشتر از صنعتگران و هنرمندان فعاليت‌هاي فراواني را انجام داده است.

اهم فعاليت‌هاي معاونت در بخش صدور مجوزهاي سه‌گانه براي هنرمندان و صنعتگران استان بوده است . طي چند سال اخير از 50 هزار هنرمند فعال اين استان حدود 5 هزار هنرمند و صنعتگر شناسايي و براي متقاضيان کارت شناسايي صادر شده است.

صدور مجوز کارگاهي حدود 320 کارگاه صنايع در سطح استان در رشته‌هاي اصيل و بومي صادر شده و همچنين ثبت اطلاعات صنعتگران و هنرمندان در بانک اطلاعاتي طي 2 سال اخير حدود 3500 آمار در بانک اطلاعاتي ثبت و بخش آموزش رشته‌هاي صنايع‌دستي به متقاضيان در تمامي سطح استان به خصوص روستاها و مراکز دور افتاده و عقد قراردادهايي با سازمان‌هاي مرتبط مثل امور عشايري،جهاد کشاورزي،بهزيستي،کميته امداد،امور بانوان جهت امر آموزش صورت گرفته است .

همچنين اعزام هنرمندان و صنعتگران به بيش از حدود 400 نمايشگاه داخلي طي هر سال و چندين نمايشگاه خارج از کشور ، معرفي هزار نفر از هنرمندان و صنعتگران به صندوق مهر‌رضا براي اخذ تسهيلات خانگي و کارگاهي طي چند سال اخير ، معرفي حدود 500 نفر از صنعتگران و هنرمندان به اداره کل فني و حرفه‌اي براي اخذ گواهي صلاحيت و معرفي صنعتگران و هنرمندان به اداره کل تأمين اجتماعي جهت برخورداري از مزاياي بيمه نيز انجام شده است .

طي سال‌هاي اخير معاونت صنايع‌دستي براي آشنايي هر چه بيشتر و بهتر عموم مردم علاقه‌مند و شناسايي و ارتباط هر چه بيشتر مردم با اين صنعت‌دستي از طريق اداره کل استان اقدام به ايجاد موزه‌هاي صنايع‌دستي در شهرستان‌ها و مرکز استان و همچنين برپايي نمايشگاه‌هاي صنايع‌دستي در اماکن گردشگري تاريخي و همچنين 2 بازارچه صنايع‌دستي در شهرستان‌هاي دالاهو، کرمانشاه کرده است و 3 نمايشگاه دائمي در دستور کار قرار دارد.

معاونت صنايع‌دستي براي اطلاع‌رساني و آشنايي هر چه بيشتر مردم از طريق چاپ بروشور و مصاحبه‌هاي راديويي و تلويزيون و چاپ صدها مقاله علمي در هنرهاي سنتي و صنايع‌دستي گام مهمي برداشته است .

همچنين طي 2 سال گذشته با راه‌اندازي نخستين انجمن حمايت از صنايع‌دستي و هنرمندان و صنعتگران استان و همچنين اتحاديه شرکت‌هاي تعاوني صنايع‌دستي و فعال‌سازي اين انجمن‌ها باعث رونق‌بخشي اين صنعت و دلگرمي هنرمندان و صنعتگران شده است.
نوشته شده در جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 18:29 توسط مهدی اسودی|

حال که در آستانه بزرگترین تعطیلات سالانه کشور هستیم و سفر و گردشگری و تفرج در این خاک رنگ رنگ همه را به خود مشغول میدارد بهتر است برای لذت بردن از دیده هایمان اندکی نیز از چرایی وجود این ابنیه زیبا و خواستگاه آن نزد مردم کهن این بوم تاریخی مطلع گردیم ... مجموعه ای که در اختیارتان قرار میگیرد از سایت مرجع دانشجویان معماری گردآوری شده و مبانی شناخت معماری ایرانی می باشد

فصل اول – اولين سکونت گاهها در ايران

first human shelterاولين سکونت گاهها در ايران


نخستين سکونت گاهها و روستاهاي اوليه در ايران حداقل به هزاره هشتم ق.م مربوط است. يکي از اين سکونت گاه ها در تپه گنج دره واقع در ده کيلومتري شهرستان هرسين است. اتاق هاي اين خانه ها مستطيل شکل بوده اند. اتاق ها از داخل به شکل مدور با اندود کاهگل و سقف تيرپوش بوده اند.
هنگامي که اولين ساکنان ايران به صورت گروهي در منطقه اي مستقر شدند، مربوط به حدود 7000 سال ق.م است. باستان شناسان فاصله زماني بين 7000 سال قبل از ميلاد مسيح تا تأسيس امپراطوري هخامنشي را ، به دو دوره تقسيم کرده اند: دوره اول ، دوره نوسنگي (هزاره هفتم ق.م) نام دارد و دوره دوم دوره مس و سنگ (حدود 3200 ق . م) است که با پيدايش خط اين دو دوره پايان مي پذيرد. اما ز 3200 ق.م تمدني در ايران به وجود آمد که به آنان، «عيلام آغازين» مي گويند. اجتماعات شهري و تشکيل شهرها در اين زمان شروع شده است. در واقع بشر زندگي کوچ نشيني و غارنشيني را رها کرده و با کار کشاورزي در يک منطقه زمين گير شده است.


ایلامی ها


عيلامي ها از بخش غربي تا تمامي نواحي جنوب فلات ايران را در دست داشتند و شهرهاي متعددي را به وجود آودند. مهم ترين مناطقي که متعلق به عيلامي ها بوده عبارتند از شوش هفت تپه و چغازنبيل در دشت خوزستان.
در سال 639 ق.م آشوريان به سرکردگي پادشاه قدرتمندشان آشور يا نيپال ، تمامي مناطقي را که در دست عيلامي ها بود تصرف نمودند و آسيب هاي فراواني بر اين تمدن وارد کردند. به همين دليل آثار زيادي از عيلامي ها در دست نداريم غير از بناي معبد زيگورات چغازنبيل در نزديکي شوش که هنوز آثار آن باقي است


زيگورات چغازنبیل


زيگورات ها، جايگاه ها يا معابدي هستند که در دوره کهن مردم بين النهرين براي خدايان مورد پرستش خود بنا مي کردند و چون عيلامي ها هم مقارن با تمدن هاي بين النهرين در شوش حکومت مي کردند . اين بنا نيز نام زيگورات به خود گرفته است .
چغازنبيل مرکب از دو کلمه چغا و زنبيل است که چغا به معناي تپه و زنبيل ظرفي است که از الياف ساخته مي شده و در گذشته براي اساني حمل و نقل مواد و اشياء مختلف به کار مي رفته است.
مساحت بناي زيگورات چغازنبيل 100×100 متر و بلندي آن 50 متراست و به صورت چهارگوشه و پله پله ساخته شده است. اين بنا داراي 5 طبقه بوده و در طبقه آخر محوطه کوچکي قرار داشته که جايگاه رب النوع اينشو شيناک يا الهه اينشوشيناک خداي عيلامي ها بود. مصالح اين بنا از خشت خام و آجر معمولي پخته است.
دو ويژگي مهم در بناي زيگورات چغازنبيل ديده مي شود :
1 – بر روي آجرهاي نما خطوطي به شکل خط ميخي که همان خط عيلامي است حک شده است که اکثر آنها داراي يک نوشته درباره اينشو شيناک است.
2 – قديمي ترين طاق قوسي شکل ايران در يک بنا را مي توان در زيگورات چغازنبيل و در سقف پله هاي آن مشاهده کرد. شکل اين طاق ها بدون تيزه و مانند قسمتي از کمان دايره است که به آن «طاق گهواره اي» مي گويند.


تپه حسنلو :

تپه حسنلو hasanloo hill


اين تپه در 12 کيلومتري جنوب غربي درياچه اروميه و در 9 کيلومتري شمال شرقي شهرستان نقده واقع است و نام خود را از دهکده مجاور که حسنلو نام دارد گرفته است.
بخش شمال غربي فلات ايران، از تعدادي اميرنشين يا شهرهاي کوچک اما ثروتمند تشکيل مي شده که احتمالاً حسنلو يکي از شهرهاي عمده اين امير نشينان بوده است . تپه حسنلو تپه بزرگ و مدوري است که 20 متر ارتفاع دارد و قطر دايره آن حدود 270 متر است. ساکنان اوليه آن احتمالاً اقوام مانايي بوده اند.


تپه سيئلک


تپه سيلک در 3 کيلومتري غرب کاشان و در سمت راست جاده کاشان به باغ فين قرار دارد و شامل دو تپه شمالي و جنوبي است که تپه شماي کوچکتر و قديمي تر از تپه جنوبي است.
در تپه شمالي آثار معماري ابتدايي است و در آن از خشت خام دست ساز استفاده شده است اما تپه جنوبي شامل اتاق هاي کوچک با راهروهاي مختلف است و در ساخت آن از خشت هاي بزرگ قالبي با اندازه متوسط 10×30×20 سانتي متر استفاده شده است. در لايه هاي بالاتر خانه ها بزرگتر شده و در آن ها اجاق و تنور ديده مي شود. آثار بدست آمده در آخرين لايه هاي سطح تپه ، مربوط به دوره آغاز تمدن عيلامي هاست و حدود 3000 ق.م قدمت دارد. دهکده بزرگ سيلک به مرور توسعه يافته و داراي برج و بارو بوده است.


مهمترين ويژگي تپه سيلک کشف الواح عيلامي است. اين الواح گلي داراي علايم و طرح هاي مختلف است از جمله قديمي ترين آثار و نگارش در فلات ايران به شمار مي رود.


معماری صخره ای ایران :


غير از دو روستاي معروف ايران يعني روستاي ميمند در کرمان و روستاي کندوان در نزديکي تبريز که در داخل صخره هاي کوه قرار گرفته اند بقيه معماري صخره اي ايران، مربوط به اعتقادات مذهبي و ديني است.
از مهم ترين دخمه هاي مادي مي توان دخمه ها يا آرامگاههاي زير را نام برد : دخمه فخريگاه يا فخريکا در 15-10 کيلومتري شمال شرقي مهاباد، دخمه شيرين و فرهاد در نزديکي شهر صحنه استان کرمانشاه ، دکان داود در نزديکي سرپل ذهاب، دواد دختر د رنزديکي فهليان فارس، آخور رستم در 8 کيلومتري جنوب تخت جمشيد و قيرقاپان د رخاک کردستان عراق .
اين نوع آرامگاه سازي بعدها تکامل بيشتر يافت و داراي تزئينات، نماسازي با شکوه گرديد که نمونه هاي آن آرامگاه هاي داريوش و خشايارشاه وارد شيراول تا سوم در نقش رستم فارس و در کنار تخت جمشيد است. در اغلب مقابر صخره اي غرب ايران که قدمت آنها بيشتر از عهدهخامنشي است ستون هاي ورودي دخمه ، عمق و حجم دخمه را مشخص مي سازد ولي در دوره هاي بعدي موضوع عمق کمتر مطرح بوده است و بيشتر، تزئينات و نماسازي مورد توجه بوده است.


هخامنشيان


کوروش ، پادشاه هخامنشي، به عنوان نخستين نمايش قدرت، به ساختن مجموعه کاخ ها ومعابد پاسارگاد در استان فارس پرداخت. مجموعه بناهاي پاسارگاد معرف سبک معماري هخامنشي است. در پاسارگاد، کوروش را در بنايي با سقف شيب دار به خاک سپرده اند.
مزار کوروش داراي 6 پله است که رو به بالا، از ارتفاعشان کاسته مي شود. اين بنا را پيش از مرگ کوروش، در سال 529 ق.م ساخته بودند. بناهاي باقي مانده پاسارگاد، اينکه ويران است و مشکل مي توان دريافت که شکل آنها چگونه بوده است.
کاخ بزرگ شوش را داريوش اول، پيش از ساختن آپادانا در تخت جمشيد بنا کرد و مي دانيم که تخت جمشيد پايتختي آييني بوده است. داريوش در حوالي سال هاي 518-516 ق.م ساخت بناهاي عظيم تخت جمشيد را آغاز کرد. تأسيس چنين مرکز بزرگ قدرت زميني که به صورت شهر مينوي اساطيري ساخته شده بود مي توانست توافق با خدايان را تأمين کند، جاي مؤثري براي دعا و نيايش فراهم کند و امنيت و رفاه را به همه اقوام اين امپراطوري پهناور هديه کرد.


تخت جمشيد


مساحت کل تخت جمشيد 14000 متر مربع بوده و در دامنه کوه رحمت مشرف به جلگه مرودشت واقع شده و با تراشيدن قسمتي از کوه به وجود آمده است.
پلکان ورودي بناي تخت جمشيد از تخته سنگ هاي عظيم تراشيده شده است. اين پلکان به يک ايوان منتهي مي شود که گاوهاي بالدار با سر آدمي از آن پاسداري مي کنند. در اين ايوان، کتيبه اي از خشايارشاه ديده مي شود. در اين کتيبه نوشته شده است که اين «درگاه همه ملت هاست».
در عرض حياط ورودي ، تالار معروف به 100 ستون قراردارد. اين مکان احتمالاً قرارگاه پاسداران شاه بوده است چون مستقيماً با دروازده ورودي و ساير تسهيلات مربوط است.
در قسمت هاي ديگر آپادانا، کاخ داريوش ، کاخ هاي خشايار شاه و اردشير و ساير کاخ هاي کم اعتبارتر و بناهاي اداري قرار دارد.


نازک کاري سراسر بناهاي تخت جمشيد با دقت و وسواس در خور يک بناي شاهانه ومقدس انجام گرفته است. گرچه مجسمه هاي تخت جمشيد تا حدود زيادي از سرمشق هاي آشوري در برخي جنبه ها از نقش برجسته هاي اقدام ديگر اقتباس شده اند ولي در آنها، رفتار و حالت متفاوت خوشايند و عبرت آموزي به چشم مي خورد. همه تصويرها با وقار و برکنار از زندگي هستند و در آن ها، احساس آگاهي از حضور آسماني به چشم مي خورد.
ديوار بناهاي تخت جمشيد از خشت خام بوده که مدت ها پيش فرو ريخته است. داريوش اول در جلگه تخت جمشيد (نقش رستم) محل آرامگاهش را برگزيد و آن را بر صخره اي در نقش رستم تصوير کرد. اين آرامگاه که از بناهاي تخت جمشيد و شوش سرمشق گرفته است ، سرمشقي شده است براي آرامگاه هاي بعدي هخامنشيان که در همان صخره ها حجاري کرده اند.


اشکانیان


در شمال خاوري ايران که اينکه کشورهاي آسياي ميانه قرار دارند، قوم ديگري به نام پارتيان، معماري کاملاً متفاوتي را تکوين بخشيدند. دو کار مهم پارتيان در زمينه معماري يکي دستيابي به گنبد روي گوشواره است و ديگري تکوين ايوان طاقدار است.
کاخ آشور در خاک عراق يکي از بناهاي اشکاني مربوط به قرن اول ميلادي است ، با اضافاتي از قرن سوم، که نقشه جالب تري را از لحاظ پيشرفت هاي بعدي ايرانيان ارائه مي دهد. در آن نخستين نمونه چهار ايوان را مي بينيم که به يک حياط چهارگوش مرکزي مشرف است. آرايش و نماسازي پارتيان با مايه هاي يوناني و يا با شکل هاي رومي پيوند نزديک داشت.


معبد کنگاور :

معبد کنگاورTemple of kangavar


کنگاور يکي از شهرهاي کرمانشاه است که از گذرگاه هاي اقوام ماد و هخامنشي بوده است. صفه يا سکويي که معبد کنگاور برروي آن بنا شده است 7 متر از سطح زمين ارتفاع دارد و به وسيله ديوار ضخيمي از چهار طرف احاطه شده است. راه ورود به معبد کنگاور مانند تخت جمشيد پلکاني دو طرفه است که هر طرف 60 پلکان سنگي دارد.
کنگاور يکي از شهرهاي کرمانشاه است که از گذرگاه هاي اقوام ماد و هخامنشي بوده است. صفه يا سکويي که معبد کنگاور برروي آن بنا شده است 7 متر از سطح زمين ارتفاع دارد و به وسيله ديوار ضخيمي از چهار طرف احاطه شده است. راه ورود به معبد کنگاور مانند تخت جمشيد پلکاني دو طرفه است که هر طرف 60 پلکان سنگي دارد.
در قسمت عقب و در بالاترين نقطه صفه، آتشکده اي روباز قرار داشته و آناهيتا (مظهر و فرشته آب) در اين پرستشگاه نقش مؤثري ايفا مي کرده است. پس از پيمودن پله هاي دو طرفه، از گوشه جنوب شرقي 12 ستون در طرف راست و به قرينه آن، 12 ستون هم در طرف چپ برلبه خارجي ديوار صفه قرار داشته است.


کاخ نسا


کاخ نسا در عشق آباد ( اشک آباد) و در حاشيه ي غربي بيابان قره قوم واقع است. اين کاخ مربوط به قرن دوم و سوم قبل از ميلاد و بناي آن چهارگوش است و چهار ايوان دارد. تالار بزرگ آن داراي سه ايوان است. سقف اين تالار چوبي است که بر چهارستون به هم چسبيده استوار شده است.


کاخ و شهر هترا (الحضر)


شهر هترا در فاصله 3 کيلومتري رودخانه دجله و در جنوب غربي موصل واقع است. بناي شهر مربوط به سال 117 ميلادي است و حصار دور شهر شکل چند ضلعي دارد. در فاصله هر متر برجي قرار گرفته است. در پشت ديوار شهر خندقي حفر کرده بودند و شهر داراي 4 دروازه در چهار جهت بوده است. معروفترين بناي شهر هترا، نيايشگاه خورشيد بوده است.


کوه خواجه سيستان


مجموعه بناهاي کوه خواجه را «قلعه» هم مي نامند. اين بنا شامل يک قصر و يک معبد است. ورودي آن پلکاني دوطرفه دارد و داراي يک ورودي در ضلع جنوبي است. همچنين در دو ضلع غربي و شرقي آن، ايوان هاي مسقف وسيع قرارگرفته است.
به کارگيري گچ که از زمان پارت ها در فلات ايران رايج شد و تا دوران ساساني ادامه يافت، در قسمت هاي مختلف بنا به کار گرفته شده است. بدنه ديواره هاي کوه خواجه نقاشي هايي با رنگ هاي شاد و از جمله نقش سه ايزد، انساني بالدار خيالي و نقش شاه و ملکه همه نشاني از تأثير شديد هنر يوناني دارند.


ساسانيان


يکي از بناهاي مهم ساسانيان کاخ اردشير اول در فيروز آباد به نام «رام اردشير» است. طول نماي کاخ فيروز آباد حدود 60 متر و دهانه طاق ايوان بزرگ مرکزي 13 متر است. پشت ايرانن مرکزي که در هر سمت آن دو ايوان مستطيل قرار دارد. سه طاق چهارگوش گنبد وار واقع است. اين گنبدها، قديمي ترين گنبدهاي شناخته شده ايراني است که بر روي ديوارهايي به قطر 4 متر قرار گرفته اند.
ديوارهاي کاخ فيروز اباد از سنگ هاي ناصاف و با کمک ملاط ساخته شده و روي آن سفيدکاري شده است. جزئيات تزيينات از کاخ هاي هخامنشي در تخت جمشيد اقتباس گرديده است.


قلعه دختر


قصر کوچکتر ديگري به نام قلعه دختر داراي برج و بارو است و بر بلندي صخره اي به دستور اردشير ساخته شده است. اين کاخ داراي يک ايوان بزرگ طاقدار است که در پشت اين ايوان اتاق چهارگوش گنبدداري قرار دارد. اين گنبد به طرف آسمان باز بوده است.


طاق کسري


برجسته ترين يادگار دوره ساساني طاق کسري در تيسفون (در عراق امروزي) واقع است. ايوان آن دهانه اي به قطر 25 متر، بزرگتر از هر طاق اروپايي، بلندايي به ارتفاع 30 متر و عمق نزديک به 50 متر دارد. زماني بر بالاي اين طاق ديواري به بلندي 7 متر وجود داشت. در اين نما چند رديف طاقنماي کم عمق باستونچه هايي به وجود آمده است.


کاخ بيشابور


کاخ بيشابور مربوط به شاپور اول، نمونه کاملتري از بناي ايواندار است. تالار بار عام که اتاق بزرگي به وسعت 500 متر مربع است، گنبدي به ارتفاع 25 متر دارد. در هر ضلع اين اتاق، سه ايوان تعبيه شده است که آنها را از سنگ و آجر با ملات ساخته اند.
در ديوارهاي تالار بار عام، شصت و چهار تاقچه به شکلي استادانه ساخته شده است. بسياري از نقش برجسته هاي آرايشي آن از هنرهاي يونان و روم اقتباس شده است.


کاخ سروستان


کاخ سروستان در سده پنجم توسط بهرام در سروستان (استان فارس) ساخته شده است. ايوان مرکز نماي شرقي، در هر طرف آراسته به ايوان کوچکتري است که دسترسي به اتاق گنبد دار مرکزي را ميسر مي سازد. در پشت آن حياط چهارگوشي است که يگانه ايوان آن در وسط ديوار غربي قرار دارد.
اين يادآور نقشه کاخ فيروزآباد است اما در اينجا آزادي بيشتر و قرينه سازي کمتر به چشم مي خورد.


طاق بستان


در طاق بستان که جايگاه چشمه هاي مقدس در نزديکي کرمانشاه است دو ايوان تو رفته وجود دارد. تورفتگي سمت راست در قرن چهارم کنده شده و تورفتگي سمت چپ که بزرگتر است به قرن پنجم مربوط مي شود. در ديوار انتهايي طاقچه ايوان نيز حجاري شده است.
در بالاي آن نقش اعطاي تاج به يک پادشاه و در پايين پيکره سواره يک شاه ديده مي شود که اين شاه را خسرو پرويز دانسته اند. اطراف اين طاقچه را با اجزاي معماري مانند ستونچه ها و قرنيز گچبري کرده اند.
بر ديوارهاي جانبي حجاري هايي از شکارهاي شاهانه ديده مي شود و در دو گوشه طاقنما، دو تصوير انسان بالدار تاج هايي در دست دارند که معرف تاج شاهي است.


تخت سليمان


يک از آثار مهم و با ارزش دوره ساساني مجموعه تخت سليمان در نزديکي تکاب ( استان آذربايجان غربي) است که برروي صفحه يا تخت گاهي طبيعي به ارتفاغ 20 متر از سطح ست هاي اطراف بنا شده است. حصاري بيضي شکل که مصالح آن از سنگ لاشه و ساروج است با 38 برج دفاعي مخروطي شکل به ارتفاع 14 متر اطراف آن را فرا گرفته است. در وسط اين مجموعه درياچه ، کاخ خسرو دوم ساساني با ايوان رفيع آن که به ايوان خسرو معروف است قرار دارد که ازآجر قرمز و ملات ساروج ساخته شده است.
آتشکده اي نيز در شمال اين کاخ قرار دارد که به آتشکده «آذر گشسب» شهرت دارد که شامل يک سالن مربع شکل با 4 پايه قطور گنبد آجري آن بر روي اين چهار پايه بنا شده (چهارطاقي) و تعداد زيادي بناهايي که در اطراف آتشکده است که احتمالاً محل اقامت خانواده شاه بوده است. بعد از ساسانيان ايلخانان مغول در اين محل کاخي به عنوان کاخ تابستاني بنا کرده اند.


آتشکده ها

چهارطاقی نیاسر


آتشکده ها و پرستشگاههاي ساساني در سراسر ايران و پادشاهي ساساني پراکنده بود.
شکل آنها يکسان بود. گنبدي بر روي گوشواره ها و بر بالاي چهار پايه اي بزرگ واقع بود که طاقنماهايي آنها را به يکديگر مي پيوست.
آتشکده چهار طاقي نياسر که احتمالاً مربوط به قرن دوم است، يکي از نمونه هاي آتشکده هاي ساساني است که عاقلانه حفظ شده است.
مهم ترين و مؤثرترين دستاوردهاي ساساني در زمينه معماري در توسعه گنبد و قرار دادن آن روي گوشواره و ساختن طاق هاي عظيم بدون قالب بود. تمرکز دادن بار روي نقاط ثابت جداگانه ( مانند سروستان) و استفاده عالي از طاق هاي عرضي هم، زمينه مناسب را براي پيشرفت هاي بعدي فراهم ساخت.

فصل دوم – شهر و شهرسازي


نخستين استقرارهاي اوليه در ايران نيز از غارها شروع شد. دو غار معروف «هرتو» و «کمربند» در نزديکي بهشهر از جمله اين غارها هستند. تاريخ تشکيل شهر در ايران به گذشته هاي دور مي رسد. شهر به مکاني گفته مي شود که داراي ساخت و ساز معماري باشد. از اين رو شهر بدون بنا، شهر نيست.
در قديم به شهر «شارستان» مي گفتند ، اطراف شهر را ديوارعريضي مي کشيدند که بارو نام داشت. معمولاً در چهارگوشه بارو، برج هاي ديده باني برپا مي ساختند و اين امر به لحاظ امنيت، اهميت زيادي داشت زيرا از اين طريق رفت و آمدها به درون شهر کنترل مي شد و هر کسي نمي توانست آزادانه وارد شهر شود.
بافت
بافت عبارت است از مجموعه عوامل معماري و شهرسازي که تحت عناوين مختلف ، يک شهر و يا روستا را تشکيل مي دهد. اما هر مجموعه اي از ساخت و سازهاي معماري از نظر عملکرد و کاربرد مصالح و نوع و فرم و شکل تحت تأثير آب و هواي اقليم هاي مختلف است.
تصور شهر بدون در و دروازه و ديوار محافظ امکان نداشت. اين موضوع مرحله اول امنيت هر شهربود. شهر بدون نظام اجتماعي و قانون مند نيز نمي توانست ادامه حيات دهد


بافت هاي مسکوني


در اينجا دو نوع بافت مسکوني شرح داده مي شود :
1) بافت گسسته
2) بافت پيوسته
در بافت گسسته خانه ها نمي توانند به هم چسبيده باشند مانند خانه هايي که در مناطق جنگلي ساخته مي شوند زيرا سکون هوا و رطوبت بالا در اين مناطق نياز دارد که خانه ها از هر چهار طرف فضاي خارج، پنجره و ايوان داشته باشند تا جريان هوا دائماً در محوطه خانه عبور کند و از دم و گرماي داخل ساختمان بکاهد.


برعکس در بافت پيوسته، خانه ها به هم چسبيده اند مانند خانه هايي که در مناطق سردسير و گرمسير ساخته مي شوند. اين خانه ها براي جلوگيري از مبادله سريع گرما و سرما به هم چسبيده اند زيرا ديوارهاي حائل مانع ورود سرما و گرما مي شوند.


شهر بم :


بم ، اين شهر کوچک بزرگترين محل سکونتي در گذشته بوده است. بافتي پيوسته دارد و در حاشيه جنوبي دشت لوط واقع است . بم در دوران پيش از اسلام پي ريزي شده و رونق آن مربوط به اوايل قرن چهارم هجري است. در بم ، بهتر از هر جاي ديگر ايران، مي تواند چشم انداز روشني از يک شهرک سنتي اسلامي را به دست آورد. ارگ روي بلندترين ارتفاعات طبيعي قرار دارد که در حدود 45 متر بلندتر از جلگه بم مي باشد. در پاي اين ارگ خرده سفال هاي دوران قديم که باران آنها را از ارگ به طرف پايين شسته ديده مي شود.
شهر بم داراي دست کم چهار دروازه ، يک محور شرقي – غربي و يک محور شمالي – جنوبي بوده است. همچنين در اين شهر، مسجد ، بازار ، کارگاه ها و دکان هايي وجود داشته است. استحکامات کنوني بم ، يکي از مستحکم ترين برج و باروهاي شهرهاي قديمي ايران است.


معماري خانه هاي سنتي ايران


خانه ها در ايران يا شمالي هستند و يا جنوبي زيرا بافت شهري اکثر شهرهاي ايران شطرنجي است. حياط خانه معمولاً در جنوب ساختمان يا بناي خانه قرار مي گيرد. شکل هندسي زمين خانه ها مربع مستطيل است و تقريباً همه خانه ها داراي باغچه و حوض بوده اند. در گذشته د رخانه هاي قديمي مستقيماً به حياط باز نمي شد بلکه ابتدا به فضايي به نام هشتي راه مي يافت و سپس از داخل هشتي، خانه به دو سمت بيروني و اندروني تقسيم مي شد.
براي رسيدن به اندروني مي بايست ازدالان باريک و پيچ و خم داري عبور کرد . اين عمل مانع از آن مي شد که اهالي خانه از هشتي در ديدرس باشند. بنابراين يکي از صفات معماري ايران به ويژه در ساخت خانه هاي مسکوني رعايت درون گرايي است يعني کساني که در يک خانه زندگي مي کنند ديده نشوند.
قسمت بيروني که از نظر معماري و تزئينات براي يک خانه مهم بوده معمولاً يک اتاق بزرگ رو به قبله داشته که به آن «پنج دري» (به دليل داشتن پنج يا هفت پنجره) يا «شاه نشين» مي گويند. اين اتاق و پنجره هاي آن(پنجره هاي ارسي) داراي تزئينات فراوان مشبک و منبت و گچکاري و نقاشي و آيينه کاري بوده است.
تعداد کمي از خانه هاي قديمي که در تهران باقي مانده اند عبارتند از :
خانه وثوق الدوله ، خانه امام جمعه تهران، خانه اميربهادر، عبارت باغ فردوسي و ... تهران در گذشته 12 دروازه داشته که در زمان ناصراليدن شاه قاجار ساخته شده بود . اين دروازه هاي زيبا به دستور يکي از عاملان دوره رضا شاه تخريب شد.

فصل سوم – کاخ ها

کاخ های هخامنشیان


کاخ های هخامنشی


ايجاد بناي بزرگ يا کاخ سازي در اين سرزمين به اواخر هزاره دوم قبل از ميلاد مربوط است. در ميان صفحات تاريخ معماري ايران ، کاخ سازي هخامنشي، سه دوره متمايز وجود دارد که اولين دوره از سال 550 قبل از ميلاد در طراحي يکي از کاخ هاي پاسارگاد با ايجاد يک تالار بزرگ که به صورت يک مستطيل بزرگ که داراي سه معبر است، آغاز مي شود. قسمت شرقي آن کاملاً طولاني و ستون داراست و در اتاق شبيه برج – در گوشه شمال غربي و جنوب غربي آن ساخته شده است.
دوره دوم از سال 520 قبل از ميلاد شروع مي شود که نمونه بناهاي مربوط به اين دوره را در دشت گوهر که ميان نقش رستم و تخت جمشيد واقع است ايجاد کرده اند. نمونه سرزمين دوره معماري هخامنشي را در کاخ هاي آپاداناي تخت جمشيد و کاخ شوش مي بينيم. چهار برج پيش آمده نسبت به ساير قسمت ها در گوشه هاي بنا تعبيه شده است.
ضمناً اين کاخ ها در وسط باغ بنا شده بلکه ضلع جنوبي آنها همان ديوار جنوبي باغ نيز هست.


کاخ هاي اشکاني

کاخ هترا kakh hetra


اشکانيان مردمي سلحشور و جنگجو بودند و به کاخ سازي توجه زيادي نداشتند. سه بناي معروف کاخ مانند دوره اشکاني عبارتند از : کاخ نسا درعشق آباد ترکمنستان ، کاخ هترا در بغداد و کاخ کوه خواجه در سيستان و بلوچستان.


کاخ هاي ساساني

کاخ بیشاور


مهم ترين کاخ هاي عصر ساساني عبارتند از : کاخ بيشابور ، فيروزآباد ، تخت سليمان و سروستان


کاخ سازی در دوره اسلامی


با ظهور اسلام فرم و شکل کاخ سازي ايراني تغيير يافت و عناصر اسلامي و عربي در ساخت کاخ هاي اسلامي ايران تأثير گذاشت. از جمله استفاده زياد از قوس هاي شکسته و تيزه دار.
اکثر اين کاخ ها در شهر تاريخي اصفهان واقع اند و مربوط به دوران صفوي هستند. از کاخ هاي صفوي در اصفهان، مي توان به تالار اشرف، بناي عالي قاپو، کاخ هشت بهشت و کاخ چهل ستون اشاره کرد.
در قزوين طرح يک کاخ صفوي در داخل محدوده فعلي شهر قرار دارد که فقط سر در (عالي قاپو) آن همراه با يک کوشک باغي که در زمان قاجاريه تغييراتي در آن داده شد، مشاهده مي شود. اين کوشک توسط شاه طهماسب ، دومين پادشاه صفوي ، که در زمان او قزوين پايتخت ايران بوده، بنا شده است. کوشک عبارت است از بنايي با يک فضاي مرکزي که چهار ايوان در اطراف و چهار برج در گوشه هاي آن واقع شده و اطراف آن را راهرويي مسقف و ستون دار احاطه کرده است.


ساخت بناي عالي قاپو ( درب عالي) در ميدان نقش جهان اصفهان توسط شاه طهماسب به صورت کوشکي سه طبقه آغاز شد اما شاه عباس پس از انتقال پايتخت از قزوين به اصفهان، عالي قاپو را به شکل امروزي خود گسترش داد.


محل استقرار پادشاهان و درباريان براي تماشاي جشن ها و بازي هاي ورزشي، بر سر در اين بنا قرار داشته است.عالي قاپو کاخي است با دري با شکوه که تاريخ بناي آن به عصر تيموريان مي رسد. اين بنا را مي توان مقر حکومتي دولت صفويه دانست .

کاخ چهلستون 40 sotoon place


کاخ چهل ستون از يک تالار اصلي پر از نقش و نگارهاي روغني و يک تالار مسقف باز در جلوي آن و يک استخر بزرگ آب تشکيل شده است. سقف اين تالار بربيست ستون استوار شده است که بازتاب تصوير اين ستون ها در آب مجموعه اي از چهل ستون را تشکيل مي دهد و به همين دليل اين بنا را چهل ستون ناميده اند
کاخ هشت بهشت عبارت از يک هشت ضلعي منتظم در مرکز است. در چهار سمت فضاي مياني هشت ضلعي که در وسط واقع شده ، چهار ايوان و روي چهار ضلع ديگر اتاق هايي ساخته شده است. طرح اين کاخ بسيار شبيه کاخ هشت بهشت در اواخر عهد صفويه ساخته شده است.
کاخ صفوي باغ فين کاشان همراه با باغ بزرگ و ملحقات جانبي از تلفيق معماري و هنر باغ سازي صفوي محسوب مي شود. کاخ صفي آباد در بهشهر نيز طرحي شبيه کاخ هاي صفوي دارد.
کاخ نادرشاه به نام «قصرخورشيد» نيز که در کلمات نادري واقع است تنها بناي کاملي است که از نادرشاه باقي است.
در قرن يازدهم (ه .ش) توسط کريم خان کاخي بنا شد که به «ارگ کريمخاني» شهرت دارد.
طرح اين بنا يک فضاي مرکزي چهار ايوانه با چهار اتاق در گوشه هاست.
در قرن دوازدهم ( ه.ش) که تهران پايتخت شد، پادشاهان قاجار در بخش شمالي هسته مرکزي آن زمان شهر، شروع به ساختن تعدادي بنا کردند. اين محل بعدها «ارگ» نامگذاري شد. مهمترين کاخ گلستان است.
قاجاريه تعدادي کاخ ييلاقي در اطراف تهران بنا کردند که مهمترين آنها عبارتند از : کاخ صاحبقرانيه در نياوران ، کاخ شهرستانک و کاخ فرح آباد در شرق تهران به ساختن تعدادي بنا کردند. اين محل بعدها «ارگ» نامگذاري شد. مهمترين اين بناها کاخ گلستان است.
قاجاريه تعدادي کاخ ييلاقي در اطراف تهران بنا کردند که مهمترين آنها عبارتند از :
کاخ صاحبقرانيه در نياوران کاخ، شهرستانک و کاخ فرح آباد در شرق تهران.
در دوره پهلوي نيز کاخ هايي ساخته شد که بيشتر آنها از معماري غربي اقتباس شده اند. يکي از کاخ هاي دوره پهلوي که تقريباً شکل بناهاي سنتي ايران را دارد کاخ سبز در مجموعه سعدآباد شميران است.
تعدادي کاخ به ويژه در شمال ايران ساخته شد که تماماً شکل غربي دارند. مانند کاخ ميان پشته در بندر انزلي و کاخ سرودسر و کاخ رامسر.

فصل چهارم – باغ ها

8بهشت

امرا و پادشاهان ايران از دوره هاي کهن تا دوره اسلامي و از ظهور اسلام به بعد، به ايجاد باغ هاي بزرگ رغبت نشان دادند. در باغ ها معمولاً درخت سرو را که نشاني از عظمت و تداوم دارد، مي کاشتند مانند باغ ارم و باغ فين کاشان.
در وسط باغ حوضي احداث مي کردند که تصوير عمارت باغ و سروهاي سر به فلک کشيده در آن منعکس مي شد. در چهار طرف حوض و در چهار جهت اصلي ، چهار خيابان کشيده مي شد که مساحت باغ را که معمولاً مربع مستطيل بود به چهار بخش يا چهارباغچه تقسيم مي کرد . نهرهاي آب جاري از وسط اين خيابان ها عبور مي کردند و فواره ها در ميان اين نهرها منظره هاي بسيار جالبي ايجاد مي کردند.
در اصفهان نزديک به 160 باغ احداث شده که معروف ترين آنها باغ هشت بهشت، چهارباغ، نقش جهان، باغ عباس آباد ، باغ چهل ستون و باغ قوشخانه است.
در شيراز نزديک به 40 باغ وجود دارد که مشهورترين آنها باغ ارم، باغ تخت، باغ جهان نما، باغ دلگشا و باغ نو است.
از جمله باغ هاي ديگر ايران، باغ گلسن طبي، باغ شازده کرمان، باغ فين کاشان و باغ دولت آباد يزد است.


باغ دولت اباد یزد

باغ دولت آباد yazd dowlat abad garden


اين مجموعه در قسمت شرقي يزد و بين محله هاي چهار منار و نصرآباد قرار دارد. ساخت باغ در سال 1160 هجري قمري صورت گرفته است و از زيباترين بناهايي است که به دوره افشاريه و زنديه مربوط مي گردد.

فصل پنجم – مراکز خدماتي


در این فصل به معماری کاروانسراها،حمام ها،پل ها و اب انبارها می پردازیم......


کاروانسراهای ایرانی

کاروانسرای شرف


کاروان سراها از يادگارهاي پرارزش معماري ايران هستند که به منظور ارتباط,، نقل و انتقال هاي اقتصادي و انتظامي و از همه مهمتر ، رفاه مردمي که سفر مي کردند، بنياد گرديده اند. کاروان سراها همچنين محل برخورد انديشه ها و تبادل نظر درباره مسايل اجتماعي خاطرات و آداب و رسوم و مسايل مذهبي اقوام مختلف بوده است.
در دوره سلجوقي به دليل رونق گرفتن داد و ستد و تجارت کاروان سراهايي احداث شد که يکي از مشهورترين آنها «کاروان سراي شرف» است که به «رباط اشرف» مشهور است. طرح اين بناي هزار ساله که در نزديکي شهر مرزي سرخس در شمال شرقي خراسان قرار دارد.
داراي دو حياط تو در تو با حجره و اتاق هاي متعدد براي استراحت کاروانيان است. شهرت اين بنا بيشتر مربوط به تزئينات اجري زيبا و متنوع آن است که در نماسازي آن به کار رفته است.

عصر طلايي و شکوفايي احداث کاروان سراها در ايران ، دوره صفويه است. کاروان سراسازي بعدها در دوره قاجاريه نيز ادامه يافت.


ويژگي هاي معماري کاروان سراهاي ايران


در کاروان سراها، جايگاه هايي به صورت اتاق انفرادي در مقابل آنها، ايوان هاي کوچکي قرار دارد. در پشت اتاق ها و گردارد کاروان سراها، محل نگهداري احشام و اصطبل چهارپايان واقع است. حصارهاي کاروان سراها را ابتدا با خشت خام و بعد با آجر مي ساختند. در چهار گوشه بنا ، برج هايي به صورت نيم دايره پيش آمده، احداث مي کردند و در آنها به ديده باني مي پرداختند. کاروان سراها فقط يک در ورودي و خروجي داشتند. ورودي ها داراي سردر و ايوان بودند که سقف بعضي از ايوان ها يک نيم گنبد ساده و برخي ديگر داراي تزئينات بودند. معمولاً ايوان ورودي دو طبقه و شاه نشيني در طبقه دوم براي اقامت بزرگان ساخته مي شد. بقيه بناي کاروان سرا يک طبقه بود و معمولاً روي يک سکو يا صفه بنا مي شد. دروازه يا ورودي کاروان سرا داراي در بزرگ دو لته و محکم از جنس چوب هاي چنار و گرده بود. هنگام شب از الوار براي چفت و بست کردن در استفاده مي کردند. معمولاً ايوان هاي ورودي را با کاشي و آجر و يا گچ به صورت مقرنس هاي ساده تزيين مي کردند و در کتيبه هايي که اطراف ايوان ورودي قرار داشت نام باني و سازنده و تاريخ ساخت کاروان سرا را ذکر مي کردند. کتيبه ها در شيوه رازي بيشتر از آجر و کاشي و در شيوه هاي آذري و اصفهاني و در دوره قاجار کتيبه ها اغلب از سنگ و کاشي است.
اتاق ها داراي در چوبي يک لته و بدون پنجره بودند. در جلوي اتاق ها ايوان کوچکي وجود دارد. سقف اتاق ها عموماً گنبدي شکل و پوشيده از لاشه سنگ و آجر و ساروج است.
نماي حياط کاروان سراها از آجر و کف صحن حياط، با قلوه سنگ مفروش شده و کف ايوان ها و اتاق ها را با آجر فرش مي کردند و ديوار اتاقها اندود گچ داشت. در وسط حياط مرکزي چاه و يا حوض آبي از سنگ بود و در وسط بعضي از آنها سکويي وجود داشت که بازرگانان کالاهاي خود را روي آن عرضه مي کردند.

 
حمام های ایرانی

 حمام وکیل vakil bath


برابر مدارک تاريخي سابقه شست و شو در ايران به قبل از زمان زرتشت مربوط است. هخامنشيان از حمام هاي خصوصي استفاده مي کردند که يک نوع آن در تخت جمشيد کشف شده و در کنار آن لوازم شست و شو مانند کاسه سفالين ، گلابدان به دست آمده است.
در دوره اشکاني نيز نمونه هايي از حمام در کاخ آشور به دست آمده است. با ظهور دين مبين اسلام و تأکيد اين دين بر پاکيزگي، تحولي در زندگي مردم به وجود آمد. مورخان تعداد حمام هاي ايران را بسيار نوشته اند. شاردن، سياح فرانسوي در دربار رضوي در سفرنامه خود تعداد حمام هاي اصفهان را 272 دستگاه ذکر کرده است. از حمام هاي معروف مي توان حمام گنجعلي خان در کرمان و حمام وکيل در نزديکي بازار وکيل شيراز را نام برد.


معماري حمام ها

persian bath


حمام ها بايد در جايي در مسير آب روان ساخته مي شدند و نيز خروجي فاضلاب آنها بايددر نظر گرفته مي شد. در حمام ها مسير دسترسي به بناي اصلي حمام با طراحي هاي جالبي صورت مي گرفت.
به اين ترتيب که هر فضا به وسيله راهرو هشتي مانند از فضاي ديگر جدا مي شد تا دما و رطوبت هر فضا نسبت به فضاي مجاور تنظيم گردد و به اين ترتيب از ورود ناگهاني هواي سرد جلوگيري مي کردند. فضاهاي تشکيل دهنده حمام عبارتند از :
1 – ورودي : سردر حمام ها معمولاً با آجر کاري ، کاشي کاري و يا نقاشي روي گچ تزئين مي شد. پس از پيش خوان نخست فضاي ورودي در ارتباط مستقيم با خارج قرار مي گرفت، پس به وسيله راهرويي، باريک و پيچ دار که مانع از هدررفتن دماي داخل حمام بود به يک دهليز و از آنجا به بنيه يا سربينه حمام مي رسيد.
2 – بينه يا سربينه : سربينه جايگاهي بود براي درآوردن لباس و نشستن و مانند سکويي دورتادور فضا را گرفته بود. يک قسمت از سکو وسيع تر و پرتزئين تر و تميز تر از قسمت هاي ديگر بود که به آن شاه نشين مي گفتند و مخصوص اعيان و بزرگان و دولتمردان بود فضاي سربينه معمولاً هشت گوش و چهار گوش و به ندرت دايره بود.
3 – ميان در : ميان در دالاني پر پيچ و خم با سقف کوتاه بود که سربينه را به گرم خانه مرتبط مي کرد. معمولاً سرويس هاي بهداشتي نيز در حد فاصل اين دالان قرار داشت.
4 – گرم خانه : بعد از ميان در به فضاي گرم خانه مي رسيم. در گوشه اي از اين فضا که محل تميز کردن سرو بدن بود خزينه آب گرم قرار داشت. خزينه فضاي حوض مانند با آب گرم بود که ابعاد آن متناسب با بزرگي و کوچکي حمام از 12 الي 25 متر مربع بود.
در کنار خزينه مخزن آب سرد قرار داشت. کف حمام ها با سنگ مرمر و يا ساروج پوشانده مي شد و تمام قسمتهاي گرم خانه و راهرو و سربينه و هشتي داراي اناره بودند که از جنس سنگ يا کاشي بود. آهک بري به صورت ساده و رنگي از جمله تزيينات داخلي حمام ها به شمار مي رفت.

پل ها

پل والرین


قديمي ترين پلي که امروز ايجاد آن را به اوراتورها نسبت مي دهند بر روي رود ارس که رود مرزي بين ايران و شوروي سابق است بسته شده است.
در دوران هخامنشي نيزچند پل کشف شده که تعدادي از آنها در محدوده کاخ ها و باغ هاي پاسارگاد در قرن هاي چهارم و پنجم قبل از ميلاد بنا شده اند.
در دوره ساساني پل هاي متعددي در ايران ساخته شد. پل و سد بيستون, بند قيصر ( پل والرين) در شوشتر , پل کشکان بر روي رود کشکان در 52 کيلومتري خرم آباد، پل شکسته خرم اباد يا طاق پيل يا «پل شاپور» در خرم آباد و پلدختر در شمال غربي انديشمک از پل هاي عهد ساساني هستند.
قديمي ترين پل و سد دوره اسلامي را بند امير مي دانند که 15 کيلومتري جنوب تخت جمشيد واقع است و در دوره آل بويه ساخته شده است.
در دوره سلجوقي نيز تعدادي پل ساخته شد. از قديمي ترين پل هاي سلجوقي پل شهرستان در اصفهان است که بعضي معتقدند بر روي پايه هاي يک پل ساساني بنا شده است. سنگيني اين پل را با ايجاد طاق هاي کوچک در فاصله طاق هاي بزرگ روي پايه ها تقسيم کرده اند.

پل قافلانکوه


در دوره تيموري در منطقه قافلانکوه و بر روي روخانه قزل اوزن در نزديکي زنجان، پلي از دوران تيموري بسته شده است که پل قافلانکوه نام دارد و مربوط به قرن نهم هجري است.
در دوره صفوي نيز پل هايي ساخته شده که از معروف ترين آنها پل جاجرود بر روي رودخانه جاجرود است. پل الله ورديخان ( سي و سه پل) نيز که به طول 290 متر بر روي روخانه زاينده رود ساخته شد مربوط به دوره صفوي است.
از پل هايي که دوره قاجار ساخته شد مي توان به پل بلده بر روي رودخانه نور در شرق بلده اشاره کرد. در زمان رضاخان نيز پل هاي زيادي احداث شد که مهم ترين آنها پل ورسک در شمال ايران است.


اب انبارها

ab anbar plan پلان آب انبار


آب انباراز مخازن آب زيرزميني است که براي رفع نياز مردم به آب شرب و براي ذخيره سازي آب در بيشتر مناطق ايران ساخته مي شد. آب انبارها از عناصر معماري زير تشکيل شده اند.
سردر : سردر به حفره يا فضاي شيب داري منتهي مي شود. معمولاً در سردر نام باني و سازنده آب انبار ذکر مي شود.


پاشير : محل انتهاي شيب آب انبار است که به وسيله پله هاي متعدد به آن دسترسي مي يابند.

 

kish ab anbar آب انبار کیش


مخزن آب انبار:
اين بخش معمولاً در زمين سفت تعبيه مي شود تا از ريزش ديواره هاي آب انبار جلوگيري شود. بعضي از آب انبارها داراي بادگيرهايي براي خنک کردن آب بودند.
آب انبارها تزييناتي به جز سر در نداشتند. پله ها از مصالح آجر و بدنه نيز از آجر و طاق آب انبار که سقف هاي گهواره اي يا کژاوه اي است تماماً از آجر و نحوه اجراي آن ضربي است. از آب انبارها مي توان آب انبار سيد اسماعيل در تهران، آب انبار معصوم خاني در نايين , آب انبار دو قلوي 5 بادگير در کيش و آب انبار روستاي ابيانه را نام برد.


يخچال


در نقاط گرمسير و مناطقي که آب و هواي آن در روز و شب کاملاً متغير است. (مانند سمنان و يزد و کرمان) يخچال هايي ساخته شده است. يخچال ها معمولاً در مسير آب هاي روان و نيالوده ساخته مي شوند.


معماري يخچال ها


براي ساختن يخچال ابتدايي گودالي به طول 100 و عرض 10 متر که عرض آن در جهت شرق و غرب و طول آن رو به شمال و جنوب، به صورت مربع مستطيل، با عمق 40 تا 80 سانتي متر حفر مي کردند.
در قسمت جنوب اين گودال , ديواري به ارتفاع 10 تا 12 متر کشيده مي شد تا جلوي تابش آفتاب را بگيرد. اين ديوار با خاک کوبيده خام ساخته مي شد. هنگام تب و نزديک سحر آب جاري را به داخل گودال هدايت مي کردند. به علت سردي هوا، تمام يا قسمتي از آب يخ مي بست. شب هاي بعد هم اين عمل را تکرار مي کردند. هنگام روز يخ ها را مي شکستند در چاله عميقي که به عنوان انبار يخ و به نام «پاچال» از بلندترين نقطه تا پايين ترين نقطه بود و قطر کوچک تر نيز هم سطح زمين بود. بنابراين اگر گنبد مخروطي يک يخچال را از بيرون مشاهده کنيم به همان اندازه گودال پاچال عميق است.


کبوترخانه ها يا برج هاي کبوترخان

کبوتر خانه میبد یزد


اين بناها در حاشيه زاينده رود در ميان باغ ها و مزارع ساخته مي شد. هدف از ايجاد اين بناها، جمع آوري فضولات کبوترهاي وحشي است. کشاورزان براي رشد و غني سازي خاک کشاورزي از اين فضولات استفاده مي کردند. در داخل بناي کبوترخانه شبکه اي آجري و يا خشتي است که به صورت پس و پيش نشسته است و جايگاه مناسبي براي لانه کردن کبوترهاي وحشي است. نماي بيرون کبوترخانه ها را با عوامل مختلف تزييني مي آراستند.

برج کبوتر

فصل ششم – قلاع يا قلعه ها

قلعه فلک الافلاک


سرزمين ايران در گذشته ، به علت وضعيت جغرافيايي خاص که بين دو جلگه بين النهرين و پنجاب سند قرار گرفته , کشور رابطي بوده است که اقوام و طوايف مختلف براي دسترسي به شرق و غرب مجبور بودند از آن عبور کنند و در نتيجه همواره مورد تهاجم به ويژه از طرف شرق و شمال شرق بوده است. بنابراين در سرتاسر ايران قلعه و برج و بارو و ارگ و خندق و دروازه مي بينيم که هر کدام نمونه هاي کوچک و بزرگ از استحکامات نظامي است.
در نقاط مهم و گذرگاه ها و بر قله کوهها دژهايي مي ساختند تا بتوانند بر دشمن مسلط باشند. از جمله اين دژها مي توان دژ کوهستاني قلعه استخر و قلعه ارجان را نام برد.

معماري و مصالح ساختماني قلعه ها


با توجه به تقسيم بندي قلعه هاي ايران به دو نوع جلگه اي و کوهستاني، مصالح ساختماني آنها نيز متفاوت است. طرح اصلي قلعه هاي جلگه اي مربع يا مربع مستطيل است که درچهارگوشه آن برج هاي مدور براي دفاع ساخته شده اند. مصالح اين قلعه ها خشت و گل است و به ندرت از آجر و گچ استفاده شده است. باروي اين قلعه ها چينه اي است يا با خشت هاي قطور ساخته شده است. ضخامت بعضي از باروها به چهار متر هم مي رسد. اطراف بعضي از قلعه ها خندق حفر مي کردند و براي رسيدن به قلعه از پل متحرک بهره مي گرفتند. بعضي از قلعه ها به دليل امنيت آنها محل سکونت کشاورزان و روستاييان شد مانند قلعه هنجن در سر راه نظنز به ابيانه .


از قلعه هاي مشهور ايران ، قلعه فلک الافلاک خرم آباد است که هم اکنون تبديل به موزه شده است.


فصل هشتم – مساجد و عوامل مشترک در آنها و تزئينات وابسته به معماري آنها


مناره ها


مناره هاي بناهايي هستند در قالب برج بلند و باريک که معمولاً در کنار مساجد و بقاع متبرکه براي گفتن اذان ساخته مي شوند. کلمه منار يا مناره به معناي جاي نور و نار (آتش) است.پلکان هاي مناره ها از داخل به صورت مارپيچ است و هر چه به طرف رأس منار پيش مي رود پهناي پله ها کمتر و باريک تر مي شود. قديم ترين منار يا برج راهنماي موجود در ايران ، ميل اژدها مربوط به دوره اشکاني است که در غرب نورآباد ممسني قرار دارد. اين ميل 7 متربلندي دارد و مصالح آن سنگ هاي سفيد با تراش منظم است.
از دوره ساساني نيز ، مناري در فيروز آباد فارس باقي مانده است که به صورت توده بزرگي از سنگ و گچ است. اين منار چهار ضلعي است و پلکان آن از خارج است . ارتفاع منار در اصل 33 متر بوده و ابعاد آن در پاي منار حدود 11 متر است.
قديمي ترين مناره دوره اسلامي در شهرستان قم واقع است. اين مناره آجري علاوه بر عملکرد شاخص شهري احتمالاً به عنوان ميل راهنما هم کاربرد داشته و در بالاي آن اذان نيز گفته مي شد. اين مناره مدور و راه پله آن از درون است. از مناره هاي قديمي ديگر مناره تاريخانه دامغان ، منار مسجد جورجير اصفهان و منار خشتي مسجد جامع مخرج در يزد است. يکي ديگر از مناره هاي آجري قديمي ايران مناره اياز کنار مقبره ارسلان جاذب در نزديکي مشهد است که مربوط به قرن چهارم هجري است.
منارها ابتدا منفرد بودند و مصالح آنها از خشت بود و بعدها با آجر همراه با تزيينات آجري و کتيبه ساخته شد. منار مسجد علي در اصفهان و منار تاريخانه بعداً به اصل بنا اضافه شده است. در همين زمان منارهاي زوجي به ويژه ايوان هاي گنبد دار متعادل گرديد که در اين حالت به آن «گلدسته» نيز گفته مي شود.
از قديم ترين منارهاي دوره سلجوقي مي توان منار مسجد ساوه، منار مسجد پامنار و منار مسجد جامع کاشان را نام برد.
زيباترين منارهاي زوجي ايران در دوره صفويه احداث شدند که نمونه هاي آن منارهاي مسجدامام خميني اصفهان، و منارهاي مدرسه چهارباغ (مادرشاه) در اصفهان است.
هر گلدسته يا مأذنه شامل قسمت هاي زير است :
1. پايه
2. بدنه يا ساقه
3. محل گفتن اذان (مأذنه)
4. تاج يا کلاهک


گنبد


گنبدها يکي از علايم معماري اسلامي هستند که متنوع ترين آنها در ايران به کار گرفته شده اند. مصالح آنها از خشت خام با اندود کلاهگل يا آجر و سنگ است و رنگ آنها معمولاً آبي فيروزه اي است.
گنبدهاي ايران به دو دسته رک و نار تقسيم مي شوند. گنبدهاي نار مانند گنبد مدرسه چهارباغ در اصفهان و گنبد ميرزا رفعيا در اصفهان و گبد مسجد گوهرشاد در مشهد.
گنبدهاي رک به سه گروه تقسيم مي شوند که عبارتند از :
1. گنبدهاي رک هرمي مانند مقبره فيض کاشاني در کاشان و گنبد خانقاه حاج عبدالصمد در نطنز
2. گنبدهاي رک مخروطي مانند گنبد ميل رادکان در قوچان
3. گنبدهاي رک اورچين (پله پله اي ) مانند گنبد مقبره دانيال نبي (ع) در شوش گنبدهايي که ما از خارج بنا مشاهده مي کنيم پوسته بيروني بناي گنبد است که به آن اصطلاحاً «خود» مي گويند، ولي گنبد ديگري در زير گنبد خارجي وجود دارد که آن را از داخل مشاهده مي کنيم و به آن اصصلاحاً «آهيانه» مي گويند.


شبستان


شبستان ها فضاهاي سرپوشيده و داراي ستون هاي يک شکل و موازي اند که از يک طرف به صحن مسجد راه دارند. سقف شبستان ها مسطح و يا قوسي شکل (طاق و تويزه) هستند.
مساجد بستگي به اهميت و اعتبار و تعداد نمازگزارانشان داراي يک يا چند شبستان هستند.

محراب


محراب نشان دهنده قبله مسلمين است، کليه مساجد اسلامي در کشورهاي مسلمان محراب دارند. محراب ها در فرورفتگي قسمتي از ديوار قبله و از ساده ترين وجه تا پرنقش و نگارترين شکل ساخته مي شوند. محراب هاي ساخته شده در ايران به ويژه محراب هاي گچبري شده نظير محراب اولجاتيو در قرن هشتم هجري در مسجد جامع اصفهان، محراب گچبري در مسجد اشترجان (اسفراين) ، محراب مسجد جامع ورامين، مسجد ني ريز فارس و مسجد جامع اردستان، از زيبايي ويژه اي برخوردارند.
همچنين محراب هاي کاشي کاري ايران مانند محراب زيباي مينايي و محراب مسجد مير عمادي کاشان از نمونه هاي بسيار عالي در ايران و جهان هستند.

کتيبه ها


کتيبه ها يکي از بارزترين عناصر نمادي معماري اسلامي به ويژه در مساجد و مقابر هستند. کتيبه هاي قديمتر از آجرچيني و گچبري ها و کتيبه هاي جديدتر با کاشي معرق و يا کاشي خشت اغلب به رنگ سفيد بر زمينه لاجوردي و بعضاً کتيبه هاي حجاري شده از سنگ مخصوصاً سنگ مرمر نيز ديده مي شوند.


نورگيرها

نورگیر بنای ایرانی


اطراف گنبد و يا در ساق يا ساقه آن نورگيرهاي زيبايي ديده مي شود. اين پنجره ها که معمولاً در بغل ايوان ها نيز به وجود آمده اند و اصطلاحاً به آن «پاچنگ» مي گويند. در اکثر مساجد قديمي جزو عناصر همراه مسجد هستند. نورگيرها از مصاحل کاشي معرق ، سنگ، آجر، کاشي و چوب ساخته مي شوند و داراي نقوش اسليمي يا هندسي هستند.
پنجره شبستان شمالي صحن حرم حضرت عبدالعظيم (ع) و امامزاده سهل بن علي (ع) بين قم و کاشان از شاهکارهاي هنري ايران محسوب مي شوند.
جنس پنجره هاي نورگير در هند و پاکستان از سنگ مرمر است. يکي از زيباترين پنجره هاي نورگير، پنجره هاي مشبک چوبي است مانند پنجره هاي محل نگهداري نخل در ابيانه.


از اره ها


از سطح زمين به فاصله يک متر و کمي بيشتر، کتيبه اي از سنگ يا کاشي تقريباً تمامي بناهاي اسلامي و مساجد را به ويژه در محوطه ايوان و شبستان پوشانده است که به آن «ازاره» مي گويند. ازاره هاي مسجد امام (مسجد شاه سابق) و مدرسه چهارباغ اصفهان و مسجد جامع اصفهان از مرمرهاي مرغوب هستند. گاه لبه هاي بالايي از اره ها را مختصري تزيين مي کردند.


مقرنس کاري


مقرنس ها بيشتر در زير نيم طاق کروي شکل ايوان ها و نيم طاق هاي محراب ها عملکرد دارند. مقرنس هاي لانه زنبوري و مقرنس هاي کاسه اي از معروف ترين انواع مقرنس هستند. عالي ترين کار مقرنس کاري متعلق به دوره صفوي مربوط به ايران ورودي مسجد امام (مسجد شاه) ، مدرسه چهار باغ و مسجد شيخ لطف الله است که هر سه از نوع لانه زنبوري هستند.
مقرنس کاري ايوان ورودي مسجد جامع يزد و ايوان شرقي مسجد جامع اصفهان از نوع مقرنس کاري کاسه اي است

حجاري ها

اين حجاري ها بيشتر متوجه ازاره هاي بنا و يا محراب ها و ستون هاي سنگي شبستان مساجد است که يکپارچه از سنگ مرمر حجاري شده اند.


کاشي کاري


يکي از ويژگي هاي تزيينات معماري ايران، کاشي کاري است که در نهايت استادي و تلفيق رنگ ها با هم در ديواره هاي جانبي و ايوان ها خودنمايي مي کند.


گچ بری

محراب اولجایتو


از گچ در سقف بسياري از زير ايوان ها به صورت مقرنس و رسمي بندي و يا کاربندي به خوبي استفاده کرده اند. به ويژه در کتيبه هاي ايوان ها و زير گنبدها ، گچ کارکرد مناسبي براي اين اقدام دارد. اما مهم ترين نقش گچ در محراب هاي زيبا و با شکوه ايران است که نمونه هاي چنين محراب هايي را در مسجد جامع اصفهان (محراب اولجاتيو) مي توان مشاهده کرد.

آجر کاري و گره چيني

در دوره اسلامي به ويژه در عهد سلجوقي علاوه بر استفاده کاربردي از آجر، آن را به عنوان تزئينات بنا و مخصوصاً در نماسازي به کار مي بردند. همچنين براي طرح هاي کاربندي و گره سازي حداکثر استفاده از آجر شده است.
نمونه هاي زيباي اين آجرکاري ها را مي توان در ضلع شرقي صحن مسجد جامع نايين، نماسازي برج هاي خرقان قزوين و ايوان مسجد جامع اصفهان مشاهده کرد. يک نمونه ديگر از کار گره چيني با آجر که بسيار جالب توجه است. کاربندي با آجر در سقف مسجد جامع بروجرد است.
درهاي چوبي و فلزي
اکثر امامزاده ها و زيارتگاه ها داراي درهاي چوبي بسيار نفيس اند که روي آنها با انواع منبت و معرق چوب کار شده است. چوب اين درها از درخت چنار يا گردو است که حشرات چوب خوار به آساني نمي توانند در آن رخنه کنند.


عناصر تزييني و آييني منقول در بناهاي مذهبي

به طور خلاصه در اين بخش مي توان از منبرهاي قديمي و رحل ها و سنگ آبه ها و زيلوهاي قديمي در مساجد نام برد. سنگ آبه ها ظروف سنگي بزرگي بودند که در داخل آنها آب آشاميدني سالم ريخته مي شد تا مردم از آب هاي ديگر براي رفع تشنگي استفاده نکنند زيرا آب هاي معمولي آلوده بودند.
فصل نهم – ساير بناهاي مذهبي
ساير بناهاي مذهبي شامل مقابر و آرامگاه ها و زيارتگاه ها، حسينيه ها و تکايا، مدارس علوم ديني، خانقاه و کليساها مي باشند که در زير هر يک شرح داده مي شوند.


زيارتگاه ها و آرامگاه ها

آرامگاه شیخ عطار


زيارتگاه ها وآرامگاه هاي ايران به شرح زير تقسيم بندي مي شوند:
1. زيارتگاه ها و مقابري که منتسب به فرزندان و اقوام نزديک امامان معصوم اند مانند آستانه حضرت معصومه (سلام الله عليها) در قم ، زيارتگاه شاه چراغ برادر امام رضا در شيراز، شاهزاده حسين در قزوين و مرقد سلطان علي بن امام محمدباقر در شهر اردهال کاشان.
2. زيارتگاه ها و مقابري که مخصوص علم و فضيلت و نام آوران ديني و مذهبي و ياران ائمه اطهارند مانند خواجه ربيع و خواجه اباصلت در مشهد و شيخ صدوق (ابن بابويه) در شهر ري
3. آرامگاه و زيارتگاه اديبان و شاعران و عارفان و دانشمندان مانند آرامگاه شيخ عطار و خيام در نزديکي نيشابور
4. آرامگاه هايي که مخصوص پادشاهان ، امرا و حکام و فرمانروايان ايران است مانند گنبد کاووس يا قابوس در شهر گنبد قابوس در استان گلستان ، مقبره طغرل سلجوقي (برج طغرل) در شهر ري و گنبد سلطانيه در نزديکي زنجان که در کنار و چسبيده به آن در محلي به نام «تربت خانه » مقبره سلطان محمد خدابنده (اولجاتيو از پادشاهان مغول ) واقع است. اما قديمي ترين مقبره تاريخ دار مربوط به ايران، مقبره امير اسماعيل ساماني در بخارا است. اين بنا سرشار از آجر کاري هاي متنوع است که مانند حصير به هم بافته شده و گنبد آن شبيه گنبدهاي ساساني است.
5 . برخي از اماکن مقدس به دليل وجود آثاري که در آنهاست موجب تبرک و تيمن گشته اند مانند زيارتگاه قدمگاه در نزديکي نيشابور و زيارتگاه جمکران در نزديکي قم


معماري مقابر


بسياري از بناهاي مقابر منفرد و تک بنا هستند يعني فقط از گنبد و فضاي زير گنبد که محل قبر يا ضريح متوفي است تشکيل شده است مانند مقبره ملاحسن کاشي در سلطانيه ، مقبره شيخ عطار در نيشابور و مقبره امير اسماعيل ساماني در بخارا.
بيشتر مقابر شامل برج مقبره اي هستند. نماي بيروني اين برج ها اغلب با آجر، نماسازي و بدنه بنا به صورت مضرّس دندانه، دندانه تزيين شده است. معمولاً کتيبه اي آجري يا آجر لعابدار به صورت انواع خطوط کوفي در قسمت فوقاني بدنه دورتا دور گنبد وجود دارد که نام متوفي ، بافي و تاريخ بنا در آن ذکر شده است. مانند برج مهماندوست در دامغان، برج رادکان در نزديکي گرگان، برج لاجيم و برج رسگت در سوادکوه مازندران .تاريخ کتيبه برج لاجيم 413 هجري و محل دفن يکي از امراي طبرستان (مازندران کنوني) است و احداث بناي آن مربوط به دوره آل زيار است.
از ديگر برج مقبره هاي معروف ايران گنبد قابوس است که در شهر گنبد قابوس در استان گلستان قرار دارد و مربوط به قرن چهارم هجري مي باشد. اين برج مدفن قابوس بن وشمگير از پادشاهان آل زيار است.

گنبد سلطانیه


معروفترين بناي مجرد در ايران، تک بناي مشهور گنبد سلطانيه است که در سر راه قزوين به زنجان قرار گرفته است و به دليل ارتفاع زياد بنا از سطح زمين ( 52 متر زير گنبد با کف) و جحيم بودن آن جزو اولين بناهاي عظيم و معروف جهان به شمار مي رود. اين بنا به دستور سلطان محمد خدابنده (اولجاتيو) در دشت سرسبز سلطانيه ساخته شده است. گنبد آن دو پوسته است و تمامي سطح خارجي آن با کاشي هاي آبي رنگ پوشيده شده است. فضاهاي اطراف گنبد با انواع و اقسام تزئينات گچبري و نقاشي زينت يافته و طرح نقشه بنا هشت ضلعي است و اطراف آن را حياط بزرگي احاطه مي کرده است.


اما تعداد زيادي ازآرامگاه ها و مقابر از يک مجموعه معماري تشکيل شده اند مانند مجموعه آستان قدس رضوي و مجموعه حرم حضرت معصومه (سلام الله عليها) و مجموعه شاه چراغ و ...

حسينيه ها


تاريخ آغاز بناي حسينيه ها را مربوط به زمان حکومت صفويان مي دانند که پذيرش مذهب تشيع در ميان ايرانيان عمومي شد. کارکرد حسينيه ها در ايام سوگواري امام حسين(عليه السلام) و يارانش در واقعه کربلا است و بقيه اوقات سال از آن استفاده نمي شود. حسينيه ها يک در دارند و معمولاً سرپوشيده اند يا سقف آنها را در ايام سوگواري با چادرهاي بزرگ مي پوشانند.


تکايا


عملکرد مذهبي تکيه و حسينيه کم و بيش يکسان است ولي تکيه کارکرد وسيعتري نسبت به حسينيه دارد. تکايا صرفاً مذهبي نبوده و بلکه نمايشهاي آييني و حماسي نيز در آن انجام مي شده است. از نظر فرم و شکل معماري نيز تکايا کاملتر از حسينيه ها هستند. تکايا به صورت معمولي فضايي باز هستند اما بعي از تکيه ها سرپوشيده اند مانند دو تکيه بالا و پايين بازار تجريش که هر دو سرپوشيده اند.


معماري تکايا


در وسط صحن تکيه سکويي بلندتر از سطح زمين (حدود 1متر) تعبيه شده است که دايره يا هشت ضلعي است و قطر آن بين 6 تا 8 متر است که به منزله فضاي نمايش مي باشد. نمايش هايي نظير رستم و سهراب، واقعه مرگ سياوش و ... بالاخره نمايش هاي مذهبي و آييني که همان تعزيه خواني است. در اطراف صحن حياط، اتاق يا حجره هايي در دو طبقه ساخته شده است که چهره هاي پايين ويژه مردان و غرفه هاي بالا مخصوص بانوان است. يکي از تکاياي مهم ايران «تکيه دولت» در شهر تهران بوده که دستور ساخت آن در زمان ناصرالدين شاه صادر شده است.
يکي ديگر از تفاوت هاي تکيه با حسينيه در آن است که تکايا به چند گذر اصلي ختم مي شوند مانند تکيه بالاي تجريش که به چهار گذر اصلي مي رسد.


مصلاها


مصلاها فضاهاي وسيعي هستند که در گذشته براي اجراي فريضه نماز جمعه و نمازهاي اعياد در خارج از شهر احداث مي شد. مصلاي يزد که در تاريخ جعفري در قرن نهم از آن به نام «مصلاي عتيق» نام برده شده است يکي از اين مصلاهاست. احداث آن را مربوط به دوره آن مظفر مي دانند. فضاي اين مصلا به شکل ذوزنقه است. مصلاي معروف ديگر، مصلاي سبزوار است به شکل دايره بوده است.


مدارس علوم ديني


از جمله اين مدارس، مدرسه مشهور چهارباغ (مادر شاه) اصفهان است که مربوط به دوره صفوي و به دستور مادر شاه سلطان حسين ساخته شده است.
مدارس ديني در عصر قاچار رونق دوره صفويه را نداشتند. از جمله مدارس اين دوره مدرسه شهيد مطهري ( مدرسه سپهسالار) مدرسه صدر در تهران و مدرسه امام خميني ( سلطاني سابق) در کاشان مدرسه غياثيه خرجود خواف در خراسان و مدرسه جده بزرگ در اصفهان مي باشند.


معماري مدارس


مدارس نيز از جمله فضاهاي معماري هستند که برابر خصوصيات جغرافيايي و آب و هوايي هر منطقه احداث مي شوند. يکي از مهمترين عناصر فضايي يک مدرسه حجره هاي آن است.
قرار گرفتن حجره ها در چهار جبهه بنا، موجب تکوين شکل خاصي مي گردد. شکلي که کم و بيش آن را در کاروان سراها و خانقاه ها نيز مي توان ديد، عناصر عملکردي مدارس عبارت اند از : حجره محل اقامت طلبه ها، مدرس محل تدريس استادان ، کتابخانه ، مسجد، اتاق هاي خادم، چراغ دار، سقا، آبکش و سرويس هاي بهداشتي


خانقاه ها


اين اماکن مخصوص تجمع عرفا و صوفيان و دراويش است. بناي خانقاه مشابه بناي مدارس علوم ديني است و عناصر تشکيل دهنده آن عبارتند از : حياط مربع و يا مربع مستطيل با حوضي در وسط و چهار باغچه، با صفا در چهارگوشه آن، در اطراف حياط و در فاصله ايوان ها حجره ها يا اتاق هايي ساخته شده که به اقامت سالکان طريقت و خادمان و مريدان اختصاص دارد. در هر خانقاه حجره هايي نيز به مسافران از راه رسيده اختصاص مي دادند. و در هر خانقاه حجره اي نيز به پير اختصاص دارد. حجره و زواياي کوچکي نيز براي خلوت نشيني و چله نشيني در هر خانقاه وجود دارد مانند زاويه «شاه نعمت الله ولي» در رواق جنوبي خانقاه شاه نعمت الله ولي در کرمان . سقف رواق شمالي مقبره شاه نعمت اله ولي در رواق جنوبي خانقاه شاه نعمت اله ولي در کرمان. سقف رواق شمالي مقبره شاه نعمت اله ولي با گچ ، کاربندي زيبايي شده است. اصل بناي شاه نعمت اله ولي مربوط به عصر صفوي است. در تهران خانقاه هاي صفي عليشاه ، مشيرالسلطنه و ظهيرالدوله شهرت دارند. در شيراز خانقاه چهل تن و هفت تن از خانقاه هاي مشهور قديمي هستند. در روستاي بيدخت گناباد مقبره نور عليشاه ، از خانقاه هاي بزرگ و مشهور است. از خانقاه هاي ديگر مي توان به مقبره صفي الدين اردبيلي جد پادشاهان صفوي در اردبيل اشاره کرد که گنبد «الله الله » آن مشهور است. ديوار فضاي اصلي اين مقبره با مهارت و ظرافت تنگبري شده و شبيه سالن مجموعه عالي قاپوست و به بناي چيني خانه معروف است.


کليساي سنت استپانوس جلفا


اين کليسا در 16 کيلومتري غرب شهر مرزي جلفا و به فاصله 3 کيلومتري کناره هاي جنوب رودمرزي ارس و در روستاي «دره شام» قرار گرفته اند. نام اين کليسا از نام اسپتانوس مقدس، شهيد اول راه مسيحيت گرفته شده است.اما کلمه «سنت» يا «سانتا» به معني مقدس است که همواره قبل از نام کليسا آورده مي شود. تاريخ بناي اين کليسا را بعضي مربوط به قرن 4 تا 6 هجري مي دانند و عده اي مانند قارونيه سياح فرانسوي ، آن را مربوط به دوره صفويه مي داند.
از کليساهاي معروف ديگر منطقه آذربايجان، کليساي سهرقه ، موجومبار و قره کليساست که از نظر ساختماني، ساده تر و مختصرتر از کليساي استپانوس مقدس است.


کليساي وانگ


کليساي وانگ از بناهاي مشهور دوران شاه عباس اول مي باشد و به دليل ايجاد موزه اختصاصي در محوطه اين کليسا همواره مورد بازديد جهانگردان قرار مي گيرد. فرم و طرح کليساهاي اصفهان، تفاوت کلي با ساير کليساها دارد. کليساي وانگ در ناحيه جلفاي اصفهان داراي گنبدي است که شکل و مايه گنبد مساجد ايراني را دارد و بنا به آجر ساخته شده است.
کليسا در محله اي به نام ميدان بزرگ در منطقه جلفا و وسعت آن 8731 متر مربع است. قسمت داخل کليسا و محوطه اي که به زير گنبد يا گنبدخانه مي رسد تماماً داراي ازاره کاشي کاري با کاشي هاي خشت هفت رنگ است. از حدفاصل ازاره هاي اطراف داخل کليسا با سقف گنبد نقاشي هاي بسيار زيبا دارد. موضوع اين نقاشي ها عموماً داستان ها و وقايع زمان حضرت مسيح (عليه السلام) و فرشتگان و مقربان و قديسين مسيحيت و از خلقت آدم تا تصليب مسيح است.
کليسا داراي يک برج ناقوس يا کتيبه اي است که نشان مي دهد ساخت بناي برج ناقوس در زمان شاه سلطان حسين (آخرين پادشاه صفوي) انجام شده است. برج ناقوس دو طبقه و بناي آن داراي تزئينات کاشي کاري و مقرنس کاري است.

 

 

نوشته شده در شنبه سی ام بهمن 1389ساعت 7:24 توسط مهدی اسودی|

پي بردن به چگونگي پيدايش اديان گوناگون، زادگاه هر يک از آن‌ها و بررسي و شناخت آداب و رسوم و آئين‌هاي بر جاي مانده از آن‌ها، از ديرباز مرکز توجه بسياري از محققان و همچنين علاقه‌مندان به خود بوده است.

به جز اديان شناخته شده الهي که سرچشمه وحياني داشته و متصل به رسولاني الهي هستند، در مسير زمان و در ديگر مناطق، آئين‌ها و رسومات ديگري نيز پرچم افراشته و به عنوان دين خود را شناسانده و تا به امروز هم، از پيروان بسياري برخوردار هستند.

آئين بودا، يکي از اين اديان خود ساخته زميني است که سرمنشاء آن از کوهپايه‌هاي رشته‌ کوه‌هاي هيماليا بوده و امروز بخش نسبتاً وسيعي از شرق و جنوب شرقي آسيا را در بر گرفته است.

با اين وجود، آثار برجاي مانده از اين آئين چند هزار ساله، به دليل شکل و شمايل خاص خود و پيچيدگي‌هاي ظاهري و تنوع بالا در به تعريف در آوردن معبود، آنرا، به يکي از اديان پر بازديد تبديل کرده است.

کشورهاي مختلفي در منطقه شرق و جنوب شرق آسيا، از اين آئين پيروي مي‌کنند، اما آنچه در ادامه خواهيم خواند، برگزيده‌اي از پنج مقصد مهم آئين بودايي است که به دليل قدمت و سابقه تاريخي خود، محل بازديد عده‌ زيادي از گردشگران قرار گرفته‌اند.

هند و نپال:

سيدارتا گوتاما      Siddhartha Gautamaاگر چه در حقيقت مرزهاي امروزي دو کشور هند و نپال محل تولد بودا را در کشور کوچک نپال و در زير پاي رشته کوه‌هاي هيماليا قرار داده اما هند زادگاه سيدارتا گوتاما، شاهزاده‌اي است که بعدها بودا شد.

بودا بعدها يکي از مهمترين مذاهب هند و شرق آسيا شد. اگر چه با فراگير شدن اين مذهب در ديگر نقاط آسيا، به مذهبي اقليت در هند تبديل شد اما هنوز هم مناطق بسياري در هند و نپال وجود دارند که از اهميت بالايي در مذهب بودا برخوردارند.

براساس آموزه‌هاي بودا، وي پيش از مرگ، از پيروان خود خواست تا در چهار منطقه که از اهميت بالايي در زندگي او برخوردار بودند به زيارت بپردازند. اين چهار منطقه عبارتند از: لامبيني، زادگاه بودا که در نزديکي مرز هند و نپال قرار دارد. اورو ولا، که امروز آنرا بود گايا مي‌نامند و در ايالت بيهار هند قرار دارد. اين مکان محل روشنگري بودا بوده است؛ سارنات، در ايالت اوتار پرداش هند، که محل اولين موعظه بودا بوده است و کوشاواتي که در ايالت اوتار پرداش قرار داشته و آنرا کوشيناگار نيز مي‌نامند، که محل زندگي وي در اواخر حيات تا زمان مرگ بوده است.

اگر چه همه اين مناطق پس از فروپاشي مذهب بودائيسم در هند ويران شدند، اما به تازگي بازسازي شده و محل رفت و آمد گردشگران قرار گرفته‌اند.

منطقه بودا گايا، که محل مشاهدات عرفاني بودا بوده امروزه داراي معابد بودايي و مراکز مديتيشن و همچنين موزه‌هايي از آيين بودايي و هندو است. از ديگر آثار موجود در اين منطقه مي‌توان به جايگاه سنگي بودا و همچنين معبدي متعلق به بودا در قرن هفتم ميلادي اشاره کرد.

سر‌يلانکا:

 

tomb of king srilankaيکي از مناطقي که پس از فروکش کردن شعله‌هاي مذهب بودا در هند به يکي از جايگاه‌هاي اصلي آن تبديل و سابقه‌اي دو هزار ساله در ترويج آن دارد منطقه سيلان است که امروزه آن را کشور سريلانکا مي‌نامند. کشوري که امروزه نيز 70 درصد از جمعيت آن اين مذهب را دارا هستند.

منطقه‌اي به نام آنورادهاپورا، در ناحيه شمالي سر‌يلانکا که زماني پايتخت اين کشور بوده، از جمله مراکز مهمي محسوب مي‌شود که به عنوان مقصد گردشگري علاقه‌مندان به تاريخ بودا شناخته مي‌شود.

اين شهر در سال 250 پيش از ميلاد و کمي پس از گسترش مذهب بودا در سر‌يلانکا بنا شد. اين شهر که به تازگي بخش‌هايي از آن بازسازي شده به مدت هزار سال متروکه مانده و در پوشش جنگلي محصور شده بود.

شهر آنورادهاپورا از دو مقبره بزرگ برخوردار است. بناي توپاراما که قديمي‌ترين بناي بودايي در هند يا سر‌يلانکا است و ديگري ويرانه‌هايي از معابد که شامل معبد بزرگ ماهاويهارا، آب‌ انبارها و مجسمه‌هايي است که از هند به سر‌يلانکا منتقل شده‌اند.

چين:

لنگمن بودا چین buddha chinaبرخي مورخان بر اين باورند که مذهب بودا در حدود قرن سوم پيش از ميلاد وارد چين شده است در حالي که گروه ديگر از مورخان زمان و تاريخ ديگري را اعلام کرده‌اند.

مذهب بودا در زماني به يکي از مهم‌ترين اديان مردم چين تبدل شده بود اما با روي کار آمدن پادشاهان مختلف، ميزان پيروي مردم نيز با فراز و نشيب‌هايي مواجه شد. در دوره طبقه ممتاز چين اين مذهب را با آئين تائويسم و کنفسيوسي ادغام کردند تا اينکه رفته‌رفته در قرن نهم ميلادي رو به افول گذاشت. در قرن بيستم نيز با روي کار آمدن نظام کمونيستي، آنچه که از مذهب بودا در چين به جاي مانده بود همراه با ديگر مذاهب کاملاً منکوب شد.

در قرن پنجم ميلادي و در زماني که کشور چين از قلع و قمع بودايي‌ها در اضطراب به سر مي‌برد، امپراتور سلسله وي اول دستور به ساخت آرامگاه‌هايي غاري در شهر يان کانگ استان شانکسي و شهر لونگ من استان هونان داد.

پس از آن در يک دوره 10 ساله مجسمه‌هايي غول‌پيکر و بسيار ظريف از بودا در مناطقي بيرون از ديواره‌اي صخره‌اي ساخته شدند. مجسمه‌هاي بودا در شهر يان‌کانگ استان شانکسي از نظر طراحي و ساخت شباهت بسيار زياد به مجسمه‌هاي بوداي هند دارد.

مجسمه‌هاي شهر لونگ‌من استان هونان نيز با الهام از مجسمه‌سازي سنتي چيني خلق شده و برخي از صنايع‌ هنري برتر سلسله امپراتوري وي در ساخت آن‌ها به کار رفته است.

در اين بين، تبت که جزيي خود مختار از خاک چين به شمار مي‌رود، نمونه‌اي استثنا است که نشان مي‌دهد، مذهب بودا، دين رسمي چين امروز بوده و متعلق به گذشته نيست. کاخ دالايي لاما، رهبر بودايي‌هاي جهان که در شهر لهاسا قرار دارد، نيز به عنوان موزه در معرض ديد عموم قرار گرفته است.

امروزه قسمت اعظمي از اين کاخ قرن هفدهم و آثار و مجموعه‌هاي داخل آن به صورت کاملي محافظت مي‌شوند.

ژاپن:

بودا در نارا ژاپن nara buddhaاگر چه، در ابتداي ورود آئين بودا به ژاپن، مردم آگاهي محدودي از آن داشتند اما رفته‌رفته اين آئين جنبه‌‌اي ريشه‌اي در مذهب و سنن مردم گرفت و از قرن ششم به بعد به اصلي‌ترين دين اين کشور تبديل شد. امروزه نزديک به 70 درصد از جمعيت ژاپن آئين بودا دارند اگر چه در دهه‌هاي اخير اکثر جمعيت اين کشور به بي‌ديني برگشته‌اند.

نارا،‌ پايتخت قرن هشتم ژاپن،‌از مهم‌ترين مراکز بودايي اين کشور محسوب مي‌شود که سالانه بازديد کنندگان بي‌شماري نيز از آن ديدن مي‌کنند. پارک نارا کوئن که در مرکز شهر قرار دارد از اهميت تاريخي بسيار زيادي برخوردار است. علاوه بر معبدي به نام توداي جي و مجسمه غول‌پيکر برنزي بوداي آن، ديگر معابر و آرامگاه‌ها، پاگوداها و باغ‌هاي زيباي ديگري نيز وجود دارند که در کنار صدها گوزني که به صورت آزادند در اطراف اين شهر پرسه مي‌زنند از جاذبه‌هاي ديدني شهر محسوب مي‌شوند.

کامبوج:

کامبوج بوداکشورهاي جنوب شرق آسيا، اول‌بار توسط تاجران هندي با مذهب بودايي آشنا شدند که کامبوج يکي از آن‌ها به شمار مي‌رود. در اين بخش از جهان، آئين بودا اگر چه با مذاهب ديگري همچون هندوئيسم و عقايد بومي ساکنان منطقه آميخته شد اما به مذهب غالب مردم کامبوج درآمد.

امروزه 95 درصد از جمعيت کامبوج را بودائيان تشکيل مي‌دهند. منطقه آنکور که تجلي‌گاه دو معبد معروف کامبوج به نام‌هاي مجموعه معابر آنکور وات و آنکور تام است از مناطق زيارتي و سياحتي در اين کشور محسوب شده که اولين مجموعه توسط حاکم خمر هندو ومجموعه بعدي به دستور حاکم خمر بودا بنا شده‌اند.

هر دوي اين معابد شامل پيکرنگاري‌هايي از آئين هندو و بودا بوده و از مهم‌ترين مناطق ديدني جنوب شرق آسيا محسوب مي‌شوند. تصويري از آنکور وات حتي روي پرچم کامبوج نيز ديده مي‌شود.

معبد آنکور تام نيز که الگويي از دنياي بودا را به تصوير مي‌کشد در قرن 12 ميلادي بنا شده و دور تا دور آن خندقي عميق و بزرگ محصور شده است. سيستم‌هاي به کار رفته در شبکه‌هاي آبرساني آن، در زمان خود از شاهکارهاي مهندسي محسوب مي‌شده است

نوشته شده در دوشنبه بیستم دی 1389ساعت 21:5 توسط مهدی اسودی|

 

 

چهارمحال بختیاری    chaharmahal bakhtiari map

چهارمحال و بختياري از استان‌هاي کهن و داراي جاذبه هاي گردشگري بيشماري است که هر يک از آن‌‌ها مي تواند خود دليلي براي انتخاب اين شهر از سوي گردشگران باشد.

گردشگراني که از شهرهاي دور دست راهي اين استان مي‌شوند آگاه از جاذبه‌هاي بي نظير چهارمحال و بختياري در فصول مختلف سال هستند.

هواي خنک و مفرح تابستان، چهارمحال و بختياري را از مقاصد گردشگري ساخته و حال که تمامي شرايط طبيعي در اين استان فراهم است با راه اندازي تأسيسات گردشگري زمينه ايجاد سفري ارزان و آسان به اين استان ايجاد مي‌شود.

تالاب چغا خور، چشمه ديمه، چشمه کوهرنگ، چشمه برمه، چشمه‌هاي مولا و سرداب، دشت لاله‌هاي واژگون گوشه‌اي از جاذبه‌هاي گردشگري چهارمحال و بختياري به شمار مي‌آيد.

معاونت گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي چهارمحال وبختياري از ابتداي سال در جاده‌ها، مراکز اقامتي و محل‌هاي گردشگري پروژه‌هاي بسياري را به انجام رسانده و برخي نيز در دستور کار قرار دارد.

 

 

چهارمحال بختیاری شهر چشمه و آبزيرساخت هاي گردشگري پير غار توسعه مي يابد

معاون گردشگري استان چهارمحال و بختياري از پيشرفت 60 درصدي توسعه زير ساخت‌هاي گردشگري پيرغار خبر داد.

پيمان فاضلي با اشاره به اينکه پيرغار در روستاي دهچشمه شهرستان فارسان واقع شده، افزود: يک واحد نمازخانه در محل تفريحي پير غار براي ايجاد رفاه گردشگران در حال راه اندازي است.

معاون گردشگري استان چهارمحال و بختياري با اشاره به اينکه روستاي دهچشمه از طبيعت بسيار زيبايي برخوردار است، اضافه کرد: محوطه سازي و ايجاد فضاي سبز براي اين پروژه در نظر گرفته شده است.

اين مقام مسوول تصريح کرد: گردشگران بسياري هر سال به اين روستا مي‌آيند و اقامتي دو يا سه روزه در دهچشمه دارند.

به گفته فاضلي‌ فاز اول توسعه زيرساخت‌هاي گردشگري پيرغار که فضاي سبز را شامل مي‌شود بهار سال آينده به بهره برداري مي‌رسد.

وي با بيان اينکه در جستجوي سرمايه گذار مناسبي براي اين مجموعه هستيم، اضافه کرد: اين زيرساخت‌ها نزديک منطقه گردشگري پيرغار در حال ساخت است.

معاون گردشگري استان چهارمحال و بختياري خاطر نشان کرد: دهچشمه روستايي سرسبز و جنگلي به شمار مي‌آيد که به دليل طبيعت زيبا، بکر و وجود کتيبه‌هاي ارزشمند تاريخي در فهرست آثار تاريخي ايران جاي گرفته است .
گردشگري مذهبي امامزاده دستگرد رونق دوباره مي‌گيرد

به گفته مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري گردشگري مذهبي با توسعه زير ساخت‌ها، گردشگري در روستاي امامزاده دستگرد استان چهارمحال و بختياري رونق دوباره مي‌گيرد.

مژگان رياحي با اعلام اين خبر اظهار داشت: ساخت زيرساخت‌هاي گردشگري اين امامزاده پيشرفت 60 درصدي را پشت سر گذاشته است.

وي افزود: در سال جاري اعتباري بالغ بر 250 ميليون ريال از محل اعتبارات تملک و دارايي به اين پروژه اختصاص يافته است.

اين مقام مسوول با بيان اين مطلب ادامه داد: توسعه زير ساخت‌هاي گردشگري اين امامزاده عمليات محوطه سازي، ايجاد فضاي سبز و تأسيسات مکانيکي را شامل مي‌شود.

وي اضافه کرد: سال گذشته نيز با 10 ميليون تومان از اعتبارات استاني ساخت زيرساخت‌هاي گردشگري امامزاده دستگرد آغاز شد.

رياحي تصريح کرد: دستگرد از روستاهاي هدف گردشگري استان چهارمحال و بختياري است که همواره گردشگران بسياري از آن ديدن مي‌کنند.

 

نوشته شده در چهارشنبه هشتم دی 1389ساعت 23:18 توسط مهدی اسودی|

 

نخل گردانی nakhl gardani

 

هر ساله شهرهاي ايران در روزهاي عاشورا و تاسوعاي حسيني مراسم پرشوري را براي گراميداشت اين ايام برگزار مي کنند، اما در روز عاشورا و تاسوعا، شور ويژه‌اي، شهرستان‌ها و روستاهاي استان يزد را فرا مي‌گيرد به طوري که تورهاي گردشگري، مذهبي بسياري را براي تماشاي اين شور جاودانه روانه روستاها و شهرستان‌هاي اين استان مي‌کند.

نخل گردان nakhl gardani

از آيين‌ها و مراسم ويژه ماه محرم که گردشگران بسيار داخلي و خارجي را براي تماشاي آن جذب مي کند آيين نخل‌بندي و نخل‌گرداني در لابه لاي موج جمعيت در کوچه پس کوچه‌هاي شهرها و روستاهاي يزد است.

 

نخل گردانی nakhl gardani


نخلي از جنس چوب به شکل برگ درخت يا سرو که بر شانه‌هاي حمل کنندگان آن سنگيني مي کند. گوئي سنگيني بار غم شانه‌هاي امام حسين را بر دوش خود مي‌کشند. نخلي که آن را به عنوان تابوت سيدالشهدا يا نمادي از تابوت شهداي کربلا مي‌شناسند.

در اين استان نخل را به عنوان تابوت سيدالشهدا(ع) يا نمادي از تابوت شهداي کربلا مي‌شناسند که ريشه سنتي کهن را در شناسنامه تاريخي خود دارد. مردم اين مرز و بوم در گويش محاوره‌اي به آن "نقل" مي‌گويند و بر اين باورند که نخل يا نقل نشاني از قامت برافراشته شهدا دارد.

نخل گردانی 4 nakhl gardani


مي گويند چند روز پيش از آغاز ماه محرم، زيورآلات و وسايل تزئيني نخل را که قدمت آن به دوره صفوي مي‌رسد براي تزئين نخل بيرون مي‌آورند، يک هفته آذين بستن نخل زمان مي‌برد. چراکه آذين بستن نخل نياز به مهارت و سليقه‌اي بسيار دارد و تزئين کنندگان آن شيوه‌هاي تزئين را از پدر و اجداد خود آموخته و به ارث برده‌اند.

اينکه چگونه و از کجا اين آئين در روزهاي تاسوعا و عاشوراي حسيني مرسوم شده و مفهوم آن چيست اطلاعات دقيق و معتبري در دست نيست اما آنچه مشخص است که اين مراسم تنها منحصر به استان يزد نمي‌شود.

نخل گردانی nakhl gardani


آئين نخل گرداني به همراه آئين‌هاي بسيار ديگر در شهرستان‌هايي چون ابيانه، روستاي نوا در بخش لاريجان شهرستان آمل، شهر خوسف بيرجند و ديگر شهرهاي کشور شايد با اندکي تفاوت در تزئين آن براساس مواد و وسايل تزئيني موجود در هر شهر و روستا مرسوم است اما آنچه واضح است اين است که مراسم نخل گرداني از ويژگي‌هاي منحصر به فرد مراسم محرم و عزاداراي استان يزد به شمار مي رود.

از بخش هاي قابل توجه و جالب اين نخل مي‌توان به حاجت دادن آن اشاره کرد، اغلب نيازمندان براي گرفتن حاجت خود از صاحب نخل، به صورت قفل، پارچه و يا سوزني دخيل مي‌بندند که اين نشان از احترام و اعتماد مردم به آن از سال هاي بسيار دور دارد.

نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم آذر 1389ساعت 23:35 توسط مهدی اسودی|

 

تور لیدر و راهنمای گردشگری tour leaders and tour guides

 

راهنماي تور ضمن گذراندن دوره هاي علمی و تخصصی و اخذ لوح پایان دوره و کارت معتبر باتوجه به نوع فعالیت و برنامه سفر می تواند به صورت ثابت یا موردي توسط مدیر دفتر دعوت به همکاري شود.

با عنایت به اینکه راهنماي تور در مواجهه با گردشگران که به منظور بازدید از کشورمان سفرمی کنند نماینده یک ملت وسازمان برگزار کننده تور به حساب میآید ضرورت دارد ضمن عمل به وظایف به عنوان راهنما ، داراي توانائی ها و ویژگی هایی باشد تا برنامه هاي گشت به نحو شایسته اجراء گردد.

ویژگی هاي علمی و کاربردي

راهنماي تور می بایست داراي اطلاعات و دانش کافی از پیشینه صنعت جهانگردي ، تمدن و فرهنگ ملل ، معماري ، مذهب ، جامعه شناسی ، اوضاع طبیعی و عوامل جغرافیایی ، معلومات عمومی ، اقتصاد ،سیاست ، شناخت کافی نسبت به کشور میزبان و قوانین و مقررات مربوطه و غیره باشد.

اشراف کامل راهنماي تور به معلومات ذکرشده و داشتن اطلاعات به روز و جدید ، نه تنها سهولت اجراي برنامه هاي بازدید جهانگردي را فراهم م یسازد بلکه او را در نگاه افرادي که او راهنمایی آنها را به عهده دارد صاحب شخصیت و محبوبیت خاصی میکند.

ویژگیهاي تخصصی

دارا بودن دانش تخصصی زبان (دو یا چند زبانه) و آگاهی از واژه هاي گوناگون زبانی ، مهارت هاي ویژه ارتباطی ، دانش و رو شهاي مرتبط با هنر راهنمایی تور ، تفسیر عمیق و بیان کلی محیط و مدیریت بحران هنگام بروز حوادث غیر قابل پیش بینی و نا خوشایند (تصادف ، سرقت ، ناپدید شدن مسافر ، ...).

خصوصیات اخلاقی و رفتاري مطلوب

قدرت راهبري و مدیریت ، وقت شناسی ، رفتار صحیح همراه با متانت ، ادب و تواضع ، آشنایی کامل با آداب معاشرت و اصول روابط اجتمایی ، داراي قدرت بیان و ظاهري آراسته ، احساس مسئولیت ،دقت کامل و توجه به خواسته هاي دیگران ، رعایت بهداشت فردي و محیطی ،کنترل و مدیریت بحران و تلاش وافر در جهت رفع مشکلات پیش آمده همراه با دقت و سرعت عمل و انتقال مطالب به مبادي ذیربط.

وظایف راهنمایان گردشگري

ایجاد جوي دوستانه و صمیمی میان گروه مسافرین

عدم گماردن افراد غیر مسئول به عنوان جایگزین خود

حضور قبل از موعد در مکان از پیش تعیین شده (درگشت هاي داخلی) و در مبادي ورودي مرزي(درگشت هاي ورودي)

همراه داشتن اعلامی هاي قابل رؤیت و خوانا ، مندرج به نام دفتر مجري و نام گروه شمارش دقیق مسافران ، کسب آگاهی از ملیت و تابعیت آنان و نیز شمارش دقیق چمدا نها

هماهنگی لازم با سرپرست خارجی گروه

اطمینان از اینکه کلیه اعضاء گروه مدارك ضروري از قبیل گذرنامه ، بلیط و ... را به همراه داشته باشند.

تجمیع گروه در مکانی مناسب ، تشکیل جلسه معارفه جهت معرفی راهنما ، دستیار راهنما و اعضاء به یکدیگر ، ارائه اطلاعات ضروري در خصوص مقررات و قوانین حاکم بر کشور ، توضیح و تشریح نکات لازم در ارتباط با برنامه سفر

تذکر نکات ضروري ، مهم و بطور مداوم مربوط به رعایت بهداشت و حفظ سلامتی ، سپردن مدارك مهم (گذرنامه ، بلیط ، اشیاي قیمتی ، وجوه نقد ، ...) به صندوق امانات هتل ، جدا نشدن از گروه ،وقت شناسی و ...

ارایه توضیحات کافی در خصوص پول رایج کشور ، انواع اسکناس ها ، تبدیل ارز و محل انجام آن ،شرایط آب و هوایی ، امنیت محیطی ، آداب و رسوم کشور ، گرد شهاي اختیاري ، خرید سوغات و...

اعلام اطلاعات دقیق از لیست اعضاء گروه گردشگران به پلیس اتباع خارجی ناجادر اسرع وقت در شهرهاي مورد بازدید و اقامت

هماهنگی لازم با هتل محل اقامت ، دریافت لیست اتاق ها ، اعلام شرایط ویژه مسافران (درصورت وجود) به هتل ، دریافت کلید اتاق ها و تحویل به مسافران ، اعلام شرایط و امکانات هتل و ...

تنظیم گزارش گشت و جمع آوري نظرات گردشگران به صورت دقیق و کامل در خلال گشت طبق محورهاي ارایه شده از سوي دفتر هماهنگی مرکز و ارایه به آن دفتر

ارتباط با دفتر مجري جهت هماهنگی هاي لازم در صورت نیاز

عدم تردد در مناطق پر خطر از لحاظ امنیتی ، اجتماعی ، اخلاقی و رعایت کلیه مقررات و شئونات اسلامی درگشت هاي خارج از کشور

اقدام جهت تمدید کارت راهنما پانزده روز قبل از انقضاء آن

نوشته شده در پنجشنبه چهارم آذر 1389ساعت 10:57 توسط مهدی اسودی|

جشنواره ملی ایرانگرد IRANGARD nationality festival

 

نخستین نمایشگاه ملی ایرانگرد با هدف معرفی و اعتلای صنعت گردشگری، میراث فرهنگی، صنایع‌دستی کشور از تاریخ 4 لغایت 11 آذرماه در محل مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگي ايرنا، فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري درصنعت گردشگري كشور، جاذبه‌هاي گردشگري، صنايع دستي، سوغات وغذاهاي محلي استان ها، موسيقي محلي و مراسم آئيني اقوام ايراني براي نخستين بار در قالب اين نمايشگاه معرفي مي‌شوند.

 برای دانلود بروشور جشنواره اینجا کلیک کنید......>....بروشور جشنواره.... 

برای باز شدن بروشور به صورت آنلاین اندکی صبر لازم است...

 

اطلاعيه مهم در ۴/۹/۸۹

با توجه به همزماني و تداخل برنامه همايش بين الملي فرصت هاي سرمايه گذاري در كيش و جشنواره اقوام در استان گلستان با نمايشگاه و جشنواره ملي ايرانگرد زمان برگزاري با تغييراتي انجام ميگيرد. كه متعاقبا از طريق سايت رسما اعلام خواهد شد.

نوشته شده در پنجشنبه بیست و هفتم آبان 1389ساعت 10:2 توسط مهدی اسودی|

 

جشن انگور grape party

نخستين جشنواره انگور روستاي هزاوه از سوي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان مرکزي روز پنجشنبه 22 مهرماه برگزار شد.

در اين جشنواره روش‌هاي تهيه فرآورده‌هاي خوراکي از محصول انگور بطور زنده به نمايش درآمد و برنامه‌هاي موسيقي محلي، بازي‌هاي بومي استان مرکزي، تجليل از توليدکنندگان برتر انگور، تورهاي گردشگري يک‌روزه اين روستا و نمايشگاهي از محصولات کشاورزي و لبني از ديگر برنامه‌هاي آن بود.

اين روستا با سه هزار نفر جمعيت زمينه پرورش 20 رقم انگور را دارد و هر ساله بيش از پنج هزار تن انگور در اين روستا توليد مي‌شود. انگور، کشمش، مويز، شيره، ترخينه شيره، باسلق، شربت رب انگور، سرکه و سرکه شيره برخي از توليدات روستاي هزاوه هستند.

پيش‌بيني شده که از سطح زيرکشت تاکستان‌هاي انگور در استان مرکزي امسال 102هزار تن محصول برداشت شود که بخشي از آن به مصرف داخلي منطقه مي‌رسد و مابقي به ساير نقاط ايران ارسال مي‌شود.

تمامي اين موارد ظرفيت‌هاي خوبي براي استان مرکزي به ويژه روستاي هزاوه است که مي‌تواند در قالب برگزاري جشنواره‌ انگور در سال‌هاي آتي زمينه جذب گردشگران را به اين استان فراهم آورد.

 

جشن انگور grape carnaval

روستاي هزاوه در 17 کيلومتري غرب اراک يکي از قطب‌هاي مهم توليد انگور و مشتقات آن است و با توجه به جاذبه‌هاي گردشگري مذهبي، فرهنگي و اقتصادي به عنوان يکي از مناطق مهم نمونه گردشگري روستايي استان مطرح است.

مجتبي‌رضواني ادامه داد: استان مرکزي يکي از مناطق فاخر به لحاظ جاذبه‌هاي طبيعي، تاريخي، مذهبي و روستايي است و برپايي جشنواره‌هاي گردشگري با هدف معرفي اين جاذبه‌ها در سطح ملي و بين‌المللي انجام مي‌شود.

وي با بيان اينکه وجود خانه قديمي اميرکبير در روستاي هزاوه و امامزاده سلطان سيد احمد در اين روستا دو جاذبه مهم و پرطرفدار اين روستا است، تصريح کرد: استان مرکزي سابقه درخشاني در هنرپروري و پرورش انسان‌هاي تاريخ‌ساز دارد و روستاي هزاوه يکي از مناطق نخبه‌پرور اين ديار محسوب مي‌شود.

معاون گردشگري استان مرکزي همچنين گفت: تملک منزل اميرکبير در روستاي هزاوه و تبديل آن به بنياد پژوهشي و علمي به عنوان يکي از برنامه‌هاي هدف‌گذاري شده ميراث‌فرهنگي استان است.

وي با بيان اينکه امسال با عنوان ميراث کشاورزي از سوي يونسکو مطرح است، خاطرنشان کرد: جشنواره انگور هزاوه بر مبناي سه محور اقتصادي، گردشگري و مردم‌شناسي انگور برگزار شده و معرفي ابزارآلات کشت و برداشت از جمله بخش‌‌هاي اين جشنوراه است.

رضواني خاطرنشان کرد: پوشاک خاص، فرآورده‌هاي خوراکي مشتق از انگور، معرفي انواع انگور استان، ارزيابي توسعه صنعت بسته‌بندي و توليد فرآورده‌هاي سنتي و مدرن از انگور و آشنايي مردم و گردشگران با ابعاد مختلف فرهنگي و اقتصادي اين محصول از اهداف برگزاري اين جشنواره به شمار مي‌رود.

به قلم میراث آریا

نوشته شده در شنبه بیست و چهارم مهر 1389ساعت 22:30 توسط مهدی اسودی|

تشکوه tashkooh

 

در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران، کوهی آتشین وجود دارد که از گذشته‌های دور تا کنون شبانه روز می‌سوخته است، مردم محلی به این کوه «تشکوه» می‌گویند.

به گزارش خبرنگار مهر، تشکوه در شرق شهرستان رامهرمز در فاصله 6 کیلومتری روستای ماماتین در جاده رامهرمز ــ ابوالفارس واقع شده است. به گفته کارشناسان زمین شناسی دلیل شعله ور شدن آتش کوه گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است. گازهای هیدرکربوری از لایه‌های مختلف زمین عبور می‌کنند و از هر درز و شکافی در سطح زمین به بیرون شعله ور می‌شوند به طوری که در شب نور سوختن این گاز بیشتر دیده می‌شود.

تشکوه 2 tashkooh2

روشنی آتش این کوه در تاریکی شب جلوه زیبایی به منطقه می‌دهد به گونه‌ای که تا به حال توانسته گردشگران زیادی را در ساعات شب به سوی خود بکشاند. مسئله قابل توجه برای گردشگران این است که در مجاورت این آتش کوه به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمی‌توان آتش دیگری روشن کرد. جالب این است که گردشگران برای رسیدن به این منطقه از مردم استان کمک می‌گیرند چون هیچ تابلویی برای نشان دادن این جاذبه گردشگری و نفتی خوزستان وجود ندارد.

 

تشکوه tashkooh 3

 


غیر از تشکوه در نزدیکی شهر صنعتی امیدیه و منطقه آغاجاری نیز کوهی وجود دارد که مردم محلی آن را کوه سوخته می‌نامند. از لابه لای خاک و سنگهای کوه سوخته زبانه‌های آتش بیرون می‌آید و دود سیاهی را راهی آسمان می‌کند. این دود باعث می‌شود تا فضای اطراف چشمه‌های آتش این کوه نیز سیاه رنگ به نظر برسد.

کوه سوخته کوچکتر از تشکوه است. رنگ سیاه کوه آن را از سلسله جبال اطرافش مجزا کرده است. در قله کوه در اثر زمین لغزش یا رانش زمین شکاف عمیقی وجود دارد که دهانه اصلی خروج گاز بوده و آتش از درون آن شعله ور است.تشکوه و کوه سوخته از نظر مباحث زمین شناسی بسیار با اهمیت و مورد مطالعه کارشناسان این حوزه است و اکنون تشکوه که بیشتر در میان مردم شهرت دارد به یکی از جاذبه‌های عجیب گردشگری استان خوزستان تبدیل شده است.

به نقل از تابناک*

نوشته شده در شنبه دهم مهر 1389ساعت 14:31 توسط مهدی اسودی|

 

مسجد سلیمان شهر اولینها ...masjed soleiman the city of firsts

در باب ورود تکنولوژی روز در ایران معمولاً نام شهر های مبداً را میبرند مثل تبریز و مسجد سلیمان اما وقتی به واسطه وجود نفت پای استعمار به ایران عزیز باز شد مناطق جنوبی همچون مسجد سلیمان شاهد دگرگونی و تقابل سنت و مدرنیته قرار میگیرد . از قضا در این مناطق به دلیل برخورد فیزیکی بومیان و فرنگی ها سطح فرهنگ عامه به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و روزگاری تجدد در تار و پود این شهر ریشه دوانیده بود . شاهد این مدعا لیستی از اولین وارد شده های دنیای صنعتی و مدرن آن روز به خاک عزیز کشورمان است.

۱-اولين كارخانه گوگرد سازي در كشور و خاورميانه ، بي بيان

۲-اولين تصفيه خانه آب در كشور ، گدار لندر

۳-اولين كارخانه برق در كشور ، تمبي

۴-اولين لوله كشي فاضلاب در كشور

۵-اولين تصفيه خانه فاضلاب در كشور ، چيش شوئي جنب دبيرستان صنعتي / جنب اداره مركزي شركت نفت

۶-اولين راه آهن در كشور ، از دره خزينه تا مركز شهر

۷-اولين فرودگاه در كشور ، جنب پايگاه هوانيروز – يكمهه – تلبزان هزار مشكي

۸-اولين باشگاه تفريحي در كشور ، باشگاه سواركاران نفتك

۹-اولين سينما در كشور ، باشگاه مركزي

۱۰-اولين باشگاه گلف در كشور ، بي بيان

۱۱-اولين استخر در كشور ، باشگاه مركزي

۱۲-اولين باشگاه سواركاري در كشور ، چشمه علي

۱۳-اولين و مجهزترين بيمارستان كشور ، بيمارستان كلگه ( نفت )

۱۴-اولين و مجهزترين آزمايشگاه طبي در كشور

۱۵-اولين باشگاه تنيس در كشور ، باشگاه مركزي

۱۶-اولين باشگاه فتوتبال در كشور ، استاديوم

۱۷-اولين باشگاه پينگ پنگ در كشور

۱۸-اولين باشگاه شنا در كشور

۱۹-اولين باشگاه بسكتبال در كشور

۲۰-اولين باشگاه واليبال در كشور

۲۱-اولين باشگاه اسكواش در كشور ، سالن اتحاديه انجمنهاي اسلامي نمره ۴۰

۲۲-اولين تصفيه خانه نفت در كشور ، بي بيان

۲۳-اولين جاده هاي آسفالته در كشور

۲۴-اولين تاسيسات و دستگاههاي هواشناسي در كشورو خاورميانه

۲۵-اولين زمين گلف در كشور ، بي بيان

۲۶-اولين زمين فوتبال رسمي در كشور و خاورميانه

۲۷-اولين باشگاه وزنه برداري در كشور

۲۸-اولين كارخانه شير پاستوريزه در كشور

۲۹-اولين واحد نوشابه سازي در كشور

۳۰-اولين واحد آتش نشاني در كشور ، مركز شهر

۳۱-اولين پيست و تيم دوچرخه سواري در كشور

۳۲-اولين كارخانه گچ در كشور (بي بيان)

۳۳-اولين پرواز هلي كوپتر در كشور ، فرودگاه

۳۴-اولين راهداري در كشور

۳۵-اولين كارخانه ماسه در كشور و خاورميانه

۳۶-اولين و بلندترين پل فلزي در كشور و خاورميانه

۳۷-اولين تله كابين در كشور و خاورميانه

۳۸-اولين آموزشگاه پرستاري در كشور و خاورميانه : كلگه

۳۹-اولين هنرستان صنعتي در كشور و خاورميانه ، آموزشگاه جنب اداره ترابري

۴۰-اولين كارخانه نان ماشيني در كشور و خاورميانه

۴۱-اولين كارخانه سنگ شكن در كشور و خاورميانه

۴۲-اولين كارخانه آسفالت در كشور و خاورميانه

۴۳-اولين باشگاه و سالن بولينگ در كشور

۴۴-اولين شهر صنعتي در ايران و خاورميانه

۴۵-اولين موزه زمين شناسي در كشور و خاورميانه

۴۶-اولين باشگاه گلف بانوان در كشور و خاورميانه

۴۷-اولين سالنهاي نمايش و تئاتر در كشور و خاورميانه

این لیست از جستجو در گوگل تهیه شده اما با توجه به صحبت با دوستان عزیزی همچو جناب مهندس قاسمی عزیز  که این منطقه را به خوبی میشناسند و با بومیان آن دیار زیسته اند این مدعا اثبات شده که به حق به این شهر به عنوان "شهر اولین ها" در ایران نگاه شود. 

نوشته شده در شنبه سوم مهر 1389ساعت 23:15 توسط مهدی اسودی|

 

کتیبه کوروش کبیر

 

حميد بقايي رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در گفتگو با فارس اظهار داشت: منشور كوروش كه تاكنون در موزه بريتانيا نگهداري مي‌شد صبح امروز وارد كشور شده است.

وي افزود: خوشبختانه با پيگيري‌هاي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري منشور كوروش در ساعت 4:25 دقيقه صبح امروز با تدابير امنيتي ويژه از فرودگاه امام خميني(ره) وارد كشور شد.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري از انتقال منشور كوروش از انگليس به ايران پس از گذشت 40 سال خبر داد.

 

رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تاكيد كرد: منشور كوروش براي مدت 4 ماه در ايران حضور خواهد داشت كه آخرين باري كه اين منشور از موزه بريتانيا براي نمايش به ايران وارد شده بود تنها 10 روز به نمايش گذاشته شد.

بقايي با بيان اينكه ويترين نمايش منشور كوروش نيز از بريتانيا به ايران منتقل شده است گفت: اين ويترين داراي 182.5 سانتيمتر ارتفاع، 800 سانتيمتر عرض و 800 سانتيمتر عمق است.

به گفته معاون رئيس جمهور ، منشور كوروش كه به عنوان نخستين منشور حقوق بشر در تمام دنيا مشهور است فردا با حضور كارشناسان از بسته خارج مي‌شود و در ويترين مورد نظر قرار مي‌گيرد كه به زودي زمان نمايش عمومي آن اعلام خواهد شد.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري اظهار داشت هياتي به سرپرستي جان‌كرتيس، مدير بخش خاورميانه موزه بريتانيا و مك‌گريگور، مدير موزه بريتانيا فردا در مراسم انتقال منشور كوروش به ويترين حضور خواهند داشت.

برگرفته از:http://www.jamejamonline.ir

نوشته شده در شنبه بیستم شهریور 1389ساعت 17:39 توسط مهدی اسودی|

great iran - ایران بزرگ

 

آیا میدانید : اولین مردمانی كه سیستم اگو یا فاضلاب را جهت تخلیه آب شهری به بیرون از شهر اختراع كرد ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه اسب را به جهان هدیه كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه حیوانات خانگی را تربیت كردند و جهت بهره مندی از آنان استفاده كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه مس را كشف كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه آتش را در جهان كشف كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه ذوب فلزات را آغاز كردند ایرانیان بودند در شهر سیلك در اطراف كاشان .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه كشاورزی را جهت كاشت و برداشت كشف كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه نخ را كشف كردند و موفق به ریسیدن آن شدند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه سکه را در جهان ضرب كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه عطر را برای خوشبو شدن بدن ساختند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه كشتی یا زورق را ساختند ایرانیان بودند به فرمان یكی از پادشاهان زن ایرانی.
آیا میدانید : اولین ارتش سواره نظام در دنیا توسط سام ایرانی اختراع شد با 115 سرباز .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه حروف الفبا را ساختند در 7000 سال پیش در جنوب ایران ، ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه شیشه را كشف كردند و از آن برای منازل استفاده كردند ایراینان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه زغال سنگ را كشف كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه مقیاس سنجش اجسام را كشف كردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : اولین مردمانی كه به كرویت زمین پی بردند ایرانیان بودند .
آیا میدانید : كلمه شاهراه از راهی كه كورش کبیر بین سارد پایتخت كارون و پاسارگاد احداث كرد گرفته شده است .
آیا میدانید : كورش كبیر در شوروی سابق شهری ساخت به نام كورپولیس كه خجند امروزی نام دارد .
آیا میدانید : كورش پس از فتح بابل به معبد مردوك رفت و برای ابراز محبت به بابلی ها به خدای آنان احترام گذاشت و در همان معبد كه بیش از 1000 متر بلندی داشت برای اثبات حسن نیت خود به آنان تاج گذاری كرد .
آیا میدانید : اولین هنرستان فنی و حرفه ای در ایران توسط كورش كبیر در شوش جهت تعلیم فن و هنر ساخته شد .
آیا میدانید : دیوار چین با بهره گیری از دیواری كه كورش در شمال ایران در سال 544 قبل از میلاد برای جلوگیری از تهاجم اقوام شمالی ساخت ، ساخته شد .
آیا میدانید : اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشگری و كشوری به مدت 40 سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را كورش كبیر در ایران پایه گذاری كرد .
آیا میدانید : كمبوجبه فرزند كورش بدلیل كشته شدن 12 ایرانی در مصر و اینکه فرعون مصر به جای عذر خواهی از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود ، با 250 هزار سرباز ایرانی در روز 42 از آغاز بهار 525 قبل از میلاد به مصر حمله كرد و كل مصر را تصرف كرد و بدلیل آمدن قحطی در مصر مقداری بسیار زیادی غله وارد مصر كرد . اكنون در مصر یك نقاشی دیواری وجود دارد كه كمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان میدهد . او به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نكرد و بی احترامی به آنان ننمود .
آیا میدانید : داریوش کبیر با شور و مشورت تمام بزرگان ایالتهای ایران كه در پاسارگاد جمع شده بودند به پادشاهی برگزیده شد و در بهار 520 قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران رابر سر تهاد و برای همین مناسبت 2 نوع سكه طرح دار با نام داریك ( طلا ) و سیكو ) نقره (
را در اختیار مردم قرار داد كه بعدها رایج ترین پولهای جهان شد .
آیا میدانید : داریوش كبیر طرح تعلمیات عمومی و سوادآموزی را اجباری و به صورت كاملا رایگان بنیان گذاشت كه به موجب آن همه مردم می بایست خواندن و نوشتن بدانند كه به همین مناسبت خط آرامی یا فنیقی را جایگزین خط میخی كرد كه بعدها خط پهلوی نام گرفت . ( داریوش به حق متعلق به زمان خود نبود و 2000 سال جلو تر از خود می اندیشید (
آیا میدانید : داریوش در پایئز و زمستان 518 - 519 قبل از میلاد نقشه ساخت پرسپولیس را طراحی كرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه آن را با كمك چندین تن از معماران مصری بروی كاغد آورد .
آیا میدانید : داریوش بعد از تصرف بابل 25 هزار یهودی برده را كه در آن شهر بر زیر یوق بردگی شاه بابل بودند آزاد كرد ..
آیا میدانید : داریوش در سال دهم پادشاهی خود شاهراه بزرگ كورش را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث كرد كه از خراسان به مغرب چین میرفت كه بعدها جاده ابریشم نام گرفت .
آیا میدانید : اولین بار پرسپولیس به دستور داریوش كبیر به صورت ماكت ساخته شد تا از بزرگترین كاخ آسیا شبیه سازی شده باشد كه فقط ماكت كاخ پرسپولیس 3 سال طول كشید و کل ساخت کاخ ?? سال به طول انجامید .
آیا میدانید : داریوش برای ساخت كاخ پرسپولیس كه نمایشگاه هنر آسیا بوده 25 هزار كارگر به صورت 10 ساعت در تابستان و 8 ساعت در زمستان به كار گماشته بود و به هر استادكار هر 5 روز یكبار یك سكه طلا ( داریك ) می داده و به هر خانواده از كارگران به غیر از مزد آنها روزانه 250 گرم گوشت همراه با روغن - كره - عسل و پنیر میداده است و هر 10 روز یكبار استراحت داشتند .
آیا میدانید : داریوش در هر سال برای ساخت كاخ به كارگران بیش از نیم میلیون طلا مزد می داده است كه به گفته مورخان گران ترین كاخ دنیا محسوب میشده . این در حالی است كه در همان زمان در مصر كارگران به بیگاری مشغول بوده اند بدون پرداخت مزد كه با شلاق نیز همراه بوده است .
آیا میدانید : تقویم كنونی ( ماه 30 روز ) به دستور داریوش پایه گذاری شد و او هیاتی را برای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی "دنی تون" بسیج كرده بود . بر طبق تقویم جدید داریوش روز اول و پانزدهم ماه تعطیل بوده و در طول سال دارای 5 عید مذهبی و 31 روز تعطیلی رسمی كه یكی از آنها نوروز و دیگری سوگ سیاوش بوده است .
آیا میدانید : داریوش پادگان و نظام وظیفه را در ایران پایه گزاری كرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزیر باید به خدمت بروند و تعلیمات نظامی ببینند تا بتوانند از سرزمین پارس دفاع كنند .
آیا میدانید : داریوش برای اولین بار در ایران وزارت راه - وزارت آب - سازمان املاك -سازمان اطلاعات - سازمان پست و تلگراف ( چاپارخانه ) را بنیان نهاد .
آیا میدانید : اولین راه شوسه و زیر سازی شده در جهان توسط داریوش ساخته شد .
آیا میدانید : داریوش برای جلوگیری از قحطی آب در هندوستان كه جزوی از امپراطوری ایران بوده سدی عظیم بروی رود سند بنا نهاد .
آیا میدانید : فیثاغورث كه بدلایل مذهبی از كشور خود گریخته بود و به ایران پناه آورده بود توسط داریوش كبیر دارای یك زندگی خوب همراه با مستمری دائم شد .
آیا میدانید : در طول سلطنت داریوش كبیر 242 حكمران بر علیه او شورش كرده بودند و او پادشاهی بوده كه با 242 مورد شورش مقابله كرد و همه را بر جای خود نشاند و عدالت را در سرتاسر ایران بسط داد . او در سال آخر پادشاهی به اندازه 10 میلیون لیره انگلستان ذخیره مالی در خزانه دولتی بر جای گذاشت .
*** داریوش در سال 521 قبل از میلاد فرمان داد : من عدالت را دوست دارم ، از گناه متنفرم و از ظلم طبقات بالا به طبقات پایین اجتماع خشنود نیستم .. ***


یاد آنان گرامی . شاید ما ذره ای میهن پرستی را از آنان بیاموزیم.

نوشته شده در چهارشنبه ششم مرداد 1389ساعت 0:20 توسط مهدی اسودی|

 

سفرهای تابستانی summer travelling

به نقل از جام جم آنلاین - ستاد دائمي سفرهاي كشور طرح سفرهاي تابستاني را به تمام استان‌ها با ضميمه‌ فرم آمارگيري از مسافران كه هر دو هفته يك‌بار بايد اعلام شود، ابلاغ كرده است. استان‌ها براساس اين طرح به ايجاد دفاتر و پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني در مبادي ورودي و سطح شهر، نصب پلاكاردهاي تبليغاتي و اطلاع‌رساني، تجهيز امكانات اقامتي و تنظيم برنامه‌هاي نظارتي در استان موظف شده‌اند.

برگزاري جشنواره‌هاي گردشگري، فرهنگي، صنايع دستي و معرفي جاذبه‌هاي استان نيز از ديگر جذابيت‌هايي است كه استان‌ها تلاش كرده‌اند، براي جذب گردشگر بيش‌تر ايجاد كنند.

محمدابراهيم لاريجاني قائم‌مقام ستاد دائمي سفرهاي كشور در گفتگو با ايسنا به بخش‌هايي از برنامه‌هاي تابستاني استان‌ها اشاره كرد و گفت: نظارت پيش از آغاز سفرهاي تابستاني و ابلاغ ايرادها به تأسيسات گردشگري، تهيه‌ پلاكاردهاي اطلاع‌رساني و اعلام تلفن شكايات، نصب چادرهاي اطلاع‌رساني در مبادي ورودي و ميادين شهري، اعزام بازرس براي رسيدگي به شكايات مسافران در محل، راه‌اندازي اتوبوس‌هاي گردشگري براي انتقال رايگان مسافران به ‌منظور بازديد از موزه‌ها و اماكن ديدني، از جمله برنامه‌هاي استان آذربايجان شرقي است. همچنين استان آذربايجان غربي، ايجاد دفاتر اطلاع‌رساني در مرزها و مبادي ورودي، فرودگاه‌ها و پايانه‌هاي مسافرتي، تهيه‌ي بيش از 40هزار نقشه راهنما و بروشورهاي ويژه‌ي سياحتي، برپايي پست‌هاي امداد تابستاني و استقرار گروه‌هاي راهنماي مسافران در مبادي ورودي، مسيرهاي مواصلاتي و اماكن گردشگري توسط سازمان هلال احمر را در برنامه‌ي تابستاني خود دارد.

وي افزود: برگزاري نمايشگاه و جشنواره‌هاي فرهنگي و معرفي قابليت‌هاي استان، تجهيز موزه‌ها و افزايش ساعت كاري آن‌ها از برنامه‌هاي استان اردبيل، برپايي نمايشگاه صنايع دستي از 23 تا 29 تيرماه و جشن‌هاي مرتبط با دفاع مقدس جزو برنامه‌هاي استان ايلام و برپايي جشنواره‌ گردشگري سيب سميرم و اجراي تورهاي يك‌روزه‌ي ايرانگردي از برنامه‌هاي استان اصفهان است. همچنين برپايي نمايشگاه عكس و جشنواره‌ مجسمه‌هاي شني از برنامه‌هاي استان بوشهر است.

لاريجاني اظهار كرد: استان چهارمحال و بختياري براي تابستان امسال، جشنواره‌ گردشگري و دوستي بين فرهنگ ‌ها را برگزار و اتوبوس گردشگري راه‌اندازي مي‌كند. همچنين استان خوزستان براي اين تابستان قرار است، 10 كمپ گردشگري و اقامتگاه موقت را در مناطق خوش آب و هواي اين استان و تورهاي يك‌روزه را به مناطق ييلاقي استان برپا كند. همچنين برپايي همايش و تورهاي كويرنوردي و كوه‌نوردي و نمايشگاه عكس‌ جاذبه‌هاي گردشگري از جمله برنامه‌هاي استان خراسان جنوبي است.

به گفته‌ وي ، خراسان رضوي كانترهاي پذيرش مسافران را از هشت به 18 عدد در فرودگاه‌هاي مشهد افزايش مي‌دهد و قرار است، ظرفيت واحدهاي اقامتي را نسبت به سال گذشته افزايش دهد و واحدهاي اقامتي دائم و موقت استان را نيز آماده كند.

وي برپايي جشنواره‌ ملي آش ايراني در زنجان، برگزاري جشنواره‌ي سنت‌هاي اقوام دامغان و بازي‌هاي محلي رودبارك در استان سمنان، برگزاري جشنواره‌هاي گردشگري فرهنگي و هنري در 26 شهرستان استان فارس، جشنواره‌ برداشت محصولات فندوق، انار، انگور، زيتون و زغال‌اخته در استان قزوين و جشنواره‌هاي چوب، نور و رنگ (سازه‌هاي چوبي) ، كام شيرين با ارائه‌ي شيريني‌هاي محلي و جشنواره‌ي فرهنگي قرآني با محوريت هنر و صنايع دستي در استان قم را از ديگر برنامه‌هاي تابستان امسال ذكر كرد.

قائم‌مقام ستاد دائمي سفرهاي كشور گفت: برگزاري نمايشگاه صنايع دستي و سوغات، برپايي كلاس ‌هاي آموزشي نحوه‌ برخورد رانندگان تاكسي با مسافران و جشن ملي بيستون در تيرماه در استان كرمانشاه ، برگزاري تورهاي بازنشستگان در استان كهگيلويه و بويراحمد ، برپايي نمايشگاه تابستاني صنايع دستي و بازديد از تأسيسات گردشگري براي كنترل خدمات و در اختيار گرفتن 102 مدرسه براي اسكان مسافران در استان گلستان از ديگر برنامه‌هاي تابستان امسال است.

وي افزود: استان گيلان نيز براي تابستان، برپايي تورهاي مناسبتي، راه‌اندازي ايستگاه‌ هاي هنرهاي سنتي و صنايع دستي در مسير گردشگران ، برگزاري جشنواره‌ي تابستانه و طرح سالم‌سازي دريا را در برنامه‌هاي خود دارد. همچنين برگزاري جشنواره‌هاي هنري و جُنگ شادي در درياچه‌ كيو، آماده‌سازي و تجهيز 300 كلاس درس در هفت شهرستان براي اقامت مسافران نيز از جمله برنامه‌هاي استان لرستان در تابستان است.

لاريجاني اظهار كرد: استقرار قاضي كشيك در مراجع قضايي شهرهاي ساحلي، نظارت بر رعايت قوانين زيست ‌محيطي دريا و ساحل، نظارت بر كميت و كيفيت طرح‌هاي دريا و برقراري گشت‌هاي دريايي در طول نوار ساحلي با هدف جلوگيري از غرق شدن مردم در برنامه‌ي تابستاني استان مازندران و برگزاري تورهاي زيارتي، جُنگ‌هاي شادي، بازارچه‌ها و كارگاه‌هاي صنايع دستي و مراسم نقالي و پرده‌خواني در موزه‌ها از برنامه‌هاي استان مركزي است.

به گفته‌ وي ، هرمزگان در تابستان، نمايشگاه صنايع دستي و سوغات محلي در خانه‌ گردشگري و چهارمين جشنواره‌ عكس جاذبه‌هاي گردشگري خليج فارس را برگزار مي‌كند و استان همدان نيز قرار است، جشنواره تابستاني استان را با اجراي برنامه‌هاي متنوع فرهنگي و برپايي نمايشگاه غذاها و موسيقي محلي برگزار كند. برگزاري تورهاي تخصصي گردشگري براي بانوان، جوانان و نمايشگاه صنايع دستي محلي نيز از جمله برنامه‌هاي استان يزد است.

لاريجاني اضافه كرد: تمام استان‌هاي كشور به‌منظور جذب گردشگر براي تابستان امسال، برنامه‌هايي دارند كه به فراخور جاذبه‌هاي تاريخي و طبيعي و شرايط جغرافيايي استان، آن‌ها را برگزار مي‌كنند.

قائم‌مقام ستاد دائمي سفرهاي كشور پيش‌تر گفته بود: تابستان امسال، جذب مسافران بيش‌تر به استان‌هاي كم‌سفر و گرمسير با برگزاري تورهاي ارزان‌قيمت و جشنواره‌هاي فرهنگي، هنري و فروش آثار صنايع دستي اتفاق مي‌افتد.

اما با نگاهي به برنامه‌هاي اداره‌هاي ميراث فرهنگي و گردشگري استان‌ها كه البته بخشي از آن‌ها در اين گزارش اعلام شده است، به‌نظر مي‌رسد برنامه‌ها براي تابستان امسال نسبت به سال‌هاي گذشته، تفاوت چنداني نكرده است. هرچند در اين شرايط، بسياري از استان‌ها با وجود داشتن بودجه محدود، براي تنظيم برنامه‌هايي متفاوت تلاش كرده‌اند اما مسلما جذب مسافر به استان‌هايي كه سفرهاي كم‌تري به آن مقاصد انجام مي‌شود، خلاقيت و تبليغات بيش‌تري را طلب مي‌كند.

نوشته شده در شنبه پنجم تیر 1389ساعت 10:2 توسط مهدی اسودی|

 

تنکابن tonkabon

 

اسمي كه به نظر مي‌رسد روي زبان اهالي اين منطقه بهتر مي‌چرخد. آنها خود را بيشتر شهسواري مي‌دانند تا تنكابني. اغراق نمي‌كنيم اگر بگوييم كه شهسوار يك شبكه از راه‌هايي است كه به بهشت‌هاي هزار رنگ ختم مي‌شود. مي‌گوييد نه؟ شال و كلاه كنيد و با ما همسفر شويد.

چگونه به تنكابن برويم؟

خيلي راحت است. اگر مقصد را تهران بگيريم، يا وسيله شخصي داريد يا خير. اگر وسيله شخصي نداريد بايد به پايانه شرق برويد و خود را به ماشين‌هاي مختلف در مسير چالوس ـ رشت برسانيد. اگر هم ماشين شخصي داريد همين مسير را بايد بياييد.

مسير آنقدر مشخص است كه راه خود بگويدمان چون بايد رفت. به تنكابن كه رسيديم بايد به دنبال آژانس بگرديم. هر چند گشتن نمي‌خواهد همين كه از پايانه بيرون مي‌زنيم تاكسي است كه جلوي پاي ما صف مي‌بندد. شهر تنكابن مثل خيلي از شهرهاي ديگر كشور رنگ و بوي خود را ازدست داده است. ساخت‌وساز است و توسعه. همه هم بدون الگو و بي‌قواره. اما مسير را به سمت جل چلاسر كه بكشانيد دنيا رنگ ديگري مي‌گيرد. ابتداي همه زيبايي‌ها همين جاست.

 

طبیعت تنکابن nature of tonkabon

كجا اقامت كنيم؟

گردشگري در كشور ما كم‌كم ترجمه مي‌شود. آهسته با تكيه‌دادن به ديوار خصوصي راه رفتن را ياد مي‌گيرد. حالا اين وسط تعدادي از كارشناسان جوان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري البته به صورت مردمي و خارج از چارچوب سازماني، خانه‌هايي را در هر يك از شهرهاي تاريخي انتخاب كرده‌اند و خوشه تشكيل داده‌اند به نام «خوشه‌ساربوم‌گردي».

شبكه‌اي كه شما را براحتي به نقطه‌هاي زيباي هرشهر مي‌برد. در جل چلاسر هم بايد دنبال «خونه‌گلي» بگرديد. خانه كاهگلي يا به قول فرزين ملكي، موسس آن خونه‌گلي، مركز توريستي است كه در ميان باغات و شاليزارهاي جلاسر شهسوار قرار دارد و هميشه مسافران را از دوردست‌ها به خود جلب مي‌كند. كلبه‌اي قهوه‌اي رنگ در ميان آن همه سبز؛ خانه‌اي كاهگلي كه تنها صداي صميميت و عشق از آن شنيده مي‌شود. اينجا بوي اصالت مي‌گيريم. به جلاسر كه برسيم همه دنيا سبز مي‌شود. شاليزارهاي چاي و برنج در باد مي‌رقصند و مشام جان را تازه مي‌كنند و بالاخره مي‌رسيم. قبل از اين‌كه ادامه بدهيم. قدري توقف كنيم. نفس بكشيم اين همه تازگي و طراوات را. بگذاريم سينه‌هاي سوخته از دود جلايي بيابند. هرچند آنقدر كهنه شده‌اند كه ماه‌ها زمان مي‌خواهد تا آلودگي‌‌هاي دنياي امروز از سينه‌هاي مملو از دود محو شود.

كجا برويم؟

اصلا نگران نباشيد. جلاسر تا بخواهيد زيبايي دارد. حتي اگر مسير را هم بلد نباشيد رد درختان را كه بگيريد به زيبايي بكري مي‌رسيد كه تا مدت‌ها مزه آن زير دندانتان باقي مي‌ماند. مسوولان خونه گلي مثل همه خانه‌هايي كه در انجمن خوشه ساربوم‌گردي قرار دارند، شبكه‌اي از زيبايي‌هاي منطقه را براي شما فهرست كرده‌اند كه براساس برنامه‌ريزي براي ماندن در خانه كاهگلي مي‌توانيد مسير را انتخاب كنيد.

 

سفال سازی

از خاك به افلاك

يكي از جاهايي كه حتما بايد ببينيد كارگاه سفال‌سازي يك خانواده تنكابني در ميان جنگل‌هاي سليمان‌آباد است كه نزديك به 2 قرن قدمت دارد. از پدر به پسر رسيده‌ و البته دختر. كافي است خود را به دره‌هاي ميان دو جاده دو هزار و سه هزار برسانيد تا خانواده مهرباني به پيشوازتان بيايد. لابه لاي اين همه سبزي دست است كه در كار گل شده و جان داده است به اشياي بي‌جان. بي‌شك از اينجا دست پر برمي‌گرديد. بنابراين ابتدا بايد خود را به ميدان سليمان‌آباد برسانيم آنجا وارد يكي از كوچه‌ها مي‌شويم و پس از عبور از باغ‌هاي كيوي و شاليزارهاي برنج سياهگل چال از جاده‌اي خاكي و پرشيب، خانه‌هاي قديمي و شيرواني خانواده‌هاي محبي در دل چشمانمان مي‌نشيند. براي رسيدن به آنها كمي ديگر راه است. بايد از نهر كوچكي رد شويم تا وارد محوطه دلباز اين خانواده دوست‌داشتني شويم. در كناره‌هاي مسير خانه سفال‌هاي شكسته روي زمين ما را به سوي آنچه مي‌خواستيم هدايت مي‌كند. همه چيز درست سر جاي خود قرار دارد. هيچ‌چيز آزاردهنده وجود ندارد. همه چيز در جاي خود. حتي تنور گلي، حتي خانه مرغ‌ها، حتي نمايشگاه سفال‌هاي شكسته و صداي موسيقي سنتي با آواز شجريان خود نشاني است كه شما را به دل كارگاه‌هاي اين منطقه مي‌برد.

جاده دوهزار 2000 road

 

در سايه‌سار سبز جنگل

حال كه شيداي گل و بوته شديم و خيال پياده‌روي در دل جنگل سبز تودرتو با آواي رودخانه‌هاي وحشي را داريم، با جاده دو‌هزار هم پا مي‌شويم. دوهزار را ادامه دهيم مي‌شود روستاي زيباي ميانكوه. بعد آن قدر با كوه همقدم مي‌شويم تا به سمت ميانلات برسيم. زيبايي‌هاي تنكابن را كه بگذري، مسيري تو را مي‌رساند به آبگرم رامسر. در همين مسير است كه مي‌توانيم به تماشاي قلعه «ماركوه» بنشينيم.

رفتن به سمت «اسل محله» و دشت بسيار زيباي درياسر از جمله نقاطي است در تنكابن كه توصيه مي‌كنيم از دست ندهيد. از ديگر نقاط بهشت‌گون جاده دو هزار جنگل پيمايي به سمت روستاي «ياغدشت» است كه مي‌تواند پرطراوت‌ترين لحظه‌ها را در دل چشمان شما بنشاند.

منطقه «تراش» دو هزار هم از آن مسيرهاي ارديبهشتي است كه شما را مي‌كشاند و تا زيبايي‌هاي گوسفند سراي سيگا مي‌برد. نمي‌شود تنكابن رفت و قصه را به روستاي خانيان در جاده سه هزار نكشاند. همين كه در اين مسير بيفتد، كوهپيمايي بسيار زيبايي خواهيد داشت تا منطقه «الشم».

جل چلاسر جايي است كه مردمانش هزاران سال به همان صورت زندگي كردند. بنابراين اينجا چيزي مي‌خوريم كه مردم آن ده‌ها قرن آن‌گونه مي‌خوردند؛ جايي قدم بزنيد كه معبر جنگلي چند هزار ساله است. در مسير دو هزار و سه هزار و چه كسي است كه زيبايي اين جاده او را هوايي نكرده باشد.

اسكي روي آب

يكي ديگر از كار‌هاي منحصر به فرد خونه گلي ترتيب آموزش اسكي روي آب است. تابستان‌ها مسوول آن، گروه‌هاي توريستي ايراني و خارجي را به كنار ساحل برده و امكانات تفريحي خوبي در اختيارشان قرار مي‌دهد. البته در قايق و كنار دريا از مهمانان و توريست‌ها با نوشابه‌هاي محلي گرمي مانند گل‌گاوزبان و نوشيدني‌هاي سردي چون شربت نعناع و دوغ‌هاي محلي پذيرايي مي‌كند. در آنجا امكان صيد ماهي در دريا و رودخانه شيرود نيز براي علاقه‌مندان فراهم است. اقامت در خونه گلي با انواع برنامه‌هاي پياده‌روي سبك، جنگل‌پيمايي، قله‌نوردي سنگين، دوچرخه‌سواري، بازديد از جاذبه‌هاي توريستي از جمله كارگاه سفالگري سنتي، امكان يادگيري درست كردن و خريداري ظروف و تزيينات سفالي بومي، بازديد از چادرشب‌بافي سنتي و گفتگو با مردمان قديمي كه كلي خاطرات از گذشته‌هاي اين ديار دارند، بازديد از آثار تاريخي و گبرستان چند هزار ساله، آبگرم سادات شهر و سخت‌سر، امكان بازديد از نبرد گاوهاي محلي، بازديد از بازار ماهي‌فروشان و چوب زني ماهي و برنامه‌هاي تفريحي ديگري همراه است.

نوشته شده در جمعه چهاردهم خرداد 1389ساعت 8:58 توسط مهدی اسودی|

سفر به مهاباد سفر به سرزمين رنگ‌هاست. فصل بهار را بي‌شك بايد به اين سو كشاند. پا به پاي جاده‌هايي شد كه از دل باغ‌ها مي‌گذرند و رنگ به رنگ ما نو مي‌كند. دگرگون مي‌شويم. نفس مي‌كشيم زندگي را. استراحتي مي‌دهيم به سينه‌هاي سوخته از دود و سرب.

 

چگونه به مهاباد برويم

مثل همه شهرهاي ايران با اتوبوس و وسايل شخصي هم مي‌توان به مهاباد رفت. اين انتخاب براي كساني كه يا وقت زيادي دارند و به احتمال قوي مي‌خواهند شهرهاي سرراه را هم ببينند. يا به مهاباد نزديك هستند. اما دو انتخاب ديگر هم هست. با هواپيما رفتن خريد وقت است كه البته اگر مبدا را مثل هميشه تهران بگيريم بايد در اروميه به زمين بنشينم و باقي مسير را با اتوبوس، ميني‌بوس يا سواري تا مهاباد برويم. اما انتخاب ديگري هم هست. قطار تهران ـ اروميه را مهمان شويم. اما باز هم بايد مسير اروميه تا مهاباد را با ميني‌بوس، اتوبوس يا تاكسي برويم. آن سفر رنگ‌رنگ را برايتان به تصوير كشيده‌ايم از همين‌جا شروع مي‌شود. اصلا اگر يكسره به مهاباد مي‌رفتيد خيلي چيزها را از دست مي‌داديد.

از اروميه تا مهاباد راه زيادي نيست، جاده‌اي به طول ??? كيلومتر كه از ميان باغات سيب، انگور و سواحل زيباي درياچه اروميه به شهر تاريخي و خاطره‌انگيز مهاباد قصه مي‌كشاند. اين جاده از زيباترين جاده‌هاي كشور محسوب مي‌شود كه در فصل بهار زيبايي‌هاي آن به اوج مي‌رسد. مسافران حين سفر مي‌توانند مزارع سرسبز، تالاب‌هاي پر از گل و گياه و پرندگان در حال پرواز يا شكار و درياچه نيلگون پشت سد حسنلو و دشت‌هاي پر از لاله و شقايق‌هاي وحشي را تماشا كنند. بنابراين مقدمه سفر به مهاباد پر از رنگ و راز و چشم‌اندازهاي زيبا. پيش از رسيدن به مهاباد، پارك ملي درياچه اروميه، تالاب‌هاي يادگارلو، قم قلعه و يوسف كند، با مناظر بديع و دل‌انگيز در چشم‌انداز مسافران قرار مي‌گيرد.

«تالاب يوسف‌كند» با نيزارهاي بلند و انواع پرندگان بومي و مهاجر كه در حال شنا و استراحت ديده مي‌شوند، چسبيده به شهر مهاباد است. زيبايي‌هاي اين تالاب به اندازه‌اي است كه هر مسافر تازه واردي را براي تماشاي جاذبه‌هاي خود متوقف مي‌كند. يك خيابان عريض كه هم‌اكنون در حال بازسازي و نوسازي است، ارتباط تالاب يوسف‌كند با اولين ميدان مهاباد را برقرار مي‌كند. اين ميدان به نام «هه ژار» دانشمند، شاعر، نويسنده كرد نامگذاري شده و پيكر وي نيز در اين ميدان قرار داده شده كه رو به شرق دارد.

 

مهاباد mahabad

بازارچه

هرچند هنوز ابتداي سفر است اما سفر براي ايرانيان هميشه با خريد همراه بوده است. از سوي ديگر ادامه همين خيابان هه ژار به بازارچه‌اي مي‌رسد كه روزانه هزاران نفر از اقصي نقاط كشور براي خريد از اين بازارچه راه سفر به مهاباد را در پيش مي‌گيرند. در اين بازارچه از هر نوع كالايي مي‌توان يافت، لوازم خانگي، شيشه كريستال‌هاي گرانقيمت، انواع لباس، لوازم آرايش، مواد غذايي، كالاهاي صنعتي، لوازم الكترونيكي، قيمت‌ها هم مناسب است. در اين بازارچه مي‌توانيد اقلامي كه مي‌خواهيد را با قيمت‌هاي بسيار مناسب دريافت كنيد. به هر حال با توجه به نزديكي شهر مهاباد به شهر‌هاي مرزي و ورود اجناس خارجي بازارچه‌هاي اين سامان شهرت زيادي يافته‌اند.

هرچند هنوز ما به نقطه‌اي كه مي‌خواهيم نرسيده‌ايم اما شهر مهاباد را حيف است سريع ترك كنيم. خيابان جمهوري در مركز شهر مهاباد از ديدني‌ترين نقاط شهر مهاباد است. اين خيابان با حدود ???متر طول از قديمي‌ترين خيابان‌هايي است كه در استان آذربايجان غربي وجود دارد و بافت سنتي خود را حفظ كرده است. قدم زدن در شهرهاي كوچك بدون ترافيك از آن لحظه‌هايي است كه تمام كساني كه در شهرهاي شلوغ زندگي مي‌كنند آرزوي آن را دارند. دو سوي خيابان جمهوري را درختان بسيار قطور و بلند چنار فراگرفته و مغازه‌ها و فروشگاه‌هاي بزرگ در دو سوي خيابان ميعادگاه مشتريان مشكل پسندي است كه در نهايت با رضايت از مغازه‌ها بيرون مي‌آيند.

سد مهاباد

سد‌ها اين روزها يكي از مقاصد گردشگري، توريست‌هاي داخلي وخارجي است. سد مهاباد هم با توجه به آب و هوا بسيار فرح‌بخش خود توانسته است بسياري از مسافران اين سامان را به سوي خود بكشاند. سواحل سرسبز و آب‌هاي زلال كه مشخصه اين بخش از كشورند و همچنين ورزش‌هاي آبي و ماهيگيري جاذبه‌هايي است كه همه روزه هزاران نفر از مردم بومي و گردشگران را به سوي خود جلب مي‌كند.

غار سهولان

بي‌شك يكي از زيبايي‌هايي كه بسياري از گردشگران را به اين سمت مي‌كشاند غار آبي سهولان است كه نام دومين غار آبي بعد از غار عليصدر همدان را دارد. غار آبي و تاريخي «سهولان» در 43 كيلومتري جنوب شرق مهاباد و در مسير جاده ميانبر مهاباد به بوكان (جاده برهان) قرار دارد. سهولان همچنين از يك سو پس از 35 كيلومتر قصه را به شهر بوكان مي‌رساند. براي رسيدن به اين غار پس از گذر از زيبايي‌هاي مهاباد بايد از تپه ماهورهاي جاده برهان گذشت و داستان را به روستاي «عيسي كند» رساند. در اين روستا جاده به دو مسير تقسيم مي‌شود يكي به بوكان مي‌رسد و مسير دست راست ما را به سهولان مي‌برد. سهولان نام روستايي كه است كه عنوان خود را به اين غار داده ‌است. هرچند مردمان اين ديار غار را «لونه كوتر» يعني لانه كبوتر مي‌گويند. از محل پاركينگ تا دهانه غار يكصد متر فاصله است كه پياده‌روي در فضاي فرحبخش و روح نواز را به ما ارزاني مي‌دارد. در مقابل دهانه غار فضايي وجود دارد كه براي استراحت گردشگران سامان يافته است. غار يك بخش خشكي دارد و يك بخش آبي. اگر از سمت آبي وارد شويد از سمت خشكي خارج مي‌شويد و اگر از سمت خشكي وارد شويد بايد سوار بر قايق‌هاي موجود در غار شويد و از سمت آبي به بيرون هدايت شويد. اسكله‌اي كه گردشگران را به داخل تونل‌ها، دالان‌ها ودرياچه‌هاي غار مي‌برد 45كيلومتر پايين‌تر از دهانه اصلي قرار داد كه با 106 پله بتوني پيچ در پيچ به كف درياچه درون غار مي‌رسد. بازي نور هم از آن جلوه‌هايي است كه مي‌تواند گردشگر را به سوي خود جلب كند هرچند به اعتراض حاميان محيط زيست منجر شده ‌است. يادتان باشد كه حتما پيش از سوار شدن به قايق جليقه‌هاي نجات خود را بپوشيد تا عمق آب سفر زيباي شما را خراب نكند. قايق كه به حركت درمي‌آيد، انواع استلاگتيت‌ها، استلاگميت و نگاره‌هاي شگفت طبيعي يكي پس از ديگري در مقابل ديدگان ما قرار مي‌گيرد. اينجا راهنمايان محلي وجود دارد كه با گذر قايق از دل حوضچه پديده‌هاي طبيعي چون عروس دريايي، مارماهي‌، لاك‌پشت، توت‌فرنگي، دلفين و اشكال بسيار ديگري را براي شما ترسيم مي‌كند. قصه غار و زيبايي‌اش با صداي آب و صداي كبوتران كه به پايان مي‌رسد در شبه‌جزيره سمت غربي اين درياچه تعدادي صندلي وجود دارد كه مي‌تواند براي استراحت شما مكان مناسبي باشد. اين غار روزگاري محل پناهنده شدن مردم در زمان جنگ جهاني دوم بوده است. اگر دقت كنيد هنوز يادگارهاي آن روز در غار وجود دارند.

خستگي را كجا پايان دهيم

با اين‌كه بيشتر سفر را آمده‌ايم و شما خريد هم كرده‌ايد، اما هنوز خبري از مكان اقامت نيست. اصلا نگران نباشيد. در همين نزديكي غار، كمپ‌هايي ساخته شده كه داراي اتاق‌هاي دو نفره با تجهيزاتي چون حمام، آشپزخانه و... است. اينجا امكان پخت غذا توسط شما مهياست، اما اگر مي‌خواهيد فقط در خوردن غذا شريك باشيد بايد به رستوران روبه‌روي غار مراجعه كنيد. قيمت هر اتاق اين كمپ هم شبي 25 هزار تومان است. همچنين مهاباد هم يك هتل مناسب دارد كه مي‌توانيد استفاده كنيد، اما به نظر نمي‌رسد كساني كه در شهرهاي بزرگ زندگي كردند بتوانند از مسافرخانه‌هاي اين شهر استفاده كنند. ابتدا بايد مسوولان، مالكان را مجبور كنند دستي به سر و روي مسافرخانه‌ها بكشند، اما هنوز هم گزينه‌هاي ديگر براي انتخاب هست.

از قلم نيندازيم

مهاباد تالاب‌هاي زيادي دارد. همچنان كه جاهاي ديدني ديگري هم دارد كه اگر اين صفحه مجال مي‌داد درباره آن توضيح خواهيم داد. مسجد جامع، مقبره بداق سلطان، حوضخانه‌هاي شاه درويش، عباس آقا مربوط به دوره صفويه، حمام‌هاي «لج»، «ميرزا رسول» مربوط به دوره قاجاريه محوطه باستاني و معبد سنگي «برده كنته»، نقاره‌هاي سنگي «خره حنجيران» مربوط به هزاره اول و دوم پيش از ميلاد از آثاري است كه گردشگران با اشتياق سراغ آنها را مي‌گيرند. مقبره سنگي «فقرقا» مربوط به دوره مادي نيز ازجمله مهم‌ترين آثار باستاني شهر مهاباد محسوب مي‌شود اين اثر در ميان باغات سيب و منطقه «كوك تپه» قرار دارد. تالاب كاني برازان هم كه يكي از سايت‌هاي پرنده‌نگري كشور هم در اين شهر قرار دارد كه خود قصه مفصلي دارد و مي‌ماند براي شماره‌هاي بعد.

سوغات مهاباد

مسافراني كه از مهاباد خارج مي‌شوند علاوه بر خاطرات خوش، «گيوه» (كفش دستباف سنتي)، صنايع چوبي، لباس «بوزو» بافته شده از پشم بز و شلوارهاي كردي و انواع ديگر لباس‌هاي كردي را با خود به ارمغان مي‌برند.

نوشته شده در چهارشنبه پنجم خرداد 1389ساعت 10:13 توسط مهدی اسودی|

 

کویر ایران iran desert

 

به گزارش ايرنا، برگزاري چهار دوره از طرح ايران مرز پرگهر و سه دوره کويرنوردي با حضور دانشجويان سراسر کشور از سوي مرکز گردشگري علمي فرهنگي دانشجويان ايران و همکاري سازمان ميراث فرهنگي،‌ صنايع دستي و گردشگري ازجمله اين اقدامات است.

سومين دوره کويرنوردي دانشجويان ايران 26 و 27 فروردين ماه جاري با حضور پروفسور "پرويز کردواني" پدر و چهره ماندگار کويرشناسي ايران، "منوچهر جهانيان" رييس مرکز گردشگري دانشجويان و بيش از صد دانشجوي دختر از دانشگاه هاي مختلف استان تهران در کوير مرنجاب برگزار شد.

در اين اردوي دو روزه که از تهران آغاز شد دانشجويان در مسير راه و ورود به شهر کاشان در استان اصفهان از "خانه طباطبايي ها" با قدمت 180 سال و "حمام ميرزا احمد" با قدمت بيش از 700 سال ديدن کردند.

پس از آن کاشان را به مقصد کاروانسراي مرنجاب در آران و بيدگل کاشان براي اقامت ترک کردند و در طي مسير از "قلعه شجاع آباد" که به گفته مدير انجمن فعالان توسعه گردشگري شهر نوش آباد، در حدود 200 سال پيش از سوي نايب حسين کاشي بنا نهاده شد تا از ورود قشون رضا شاه به کاشان جلوگيري شود، ديدن کردند و با بخشي از ميراث تاريخي نهفته در دل کوير زيباي مرنجاب آشنا شدند.

ديدن خاله نصرت تنها بافنده 80 ساله هنر "جل بافي" در روستاي تقي آباد کاشان بعنوان ميراث معنوي و آشنايي با رشته جل بافي بعنوان يکي از صنايع دستي در خطر نسخ شدن ايران و زندگي روستايي کوير از ديگر بخش هاي اين سفر بود که با استقبال و ابراز شوق و علاقه دانشجويان همراه بود.

پس از آن دانشجويان در کاروانسراي تاريخي مرنجاب در مسير جاده ابريشم اقامت کردند. براي رفتن به کاروانسراي زيباي مرنجاب بايد از تهران به قم و سپس به کاشان رفت و از آنجا به سمت شمال شرق به سوي شمالي ترين شهر کوير استان اصفهان آران و بيدگل حرکت کرد.

مرنجاب از شرق به دشت کوير و از جنوب شرقي به دو کوه يخاب و کوه لطيف منتهي مي شود. نقشه کاروانسراي مرنجاب مربع شکل است و داراي 28 اتاق و يک شاه نشين است که دور حياطي در ابعاد 20 در 30 متر قرار دارند.
کاروانسرا با گچ و آجر ساخته شده و داراي اصطبل و 7 برج است. در ضلع جنوبي کاروانسرا استخر آبي در ابعاد تقريبي 10 در 4 متر قرار دارد. آب اين استخر از چشمه اي که در زيرخود آن وجود دارد پر مي شود که آب مصرفي کاروانسرا نيز از همين چشمه است.

وجود چنين چشمه پرآب و زلالي به همراه چندين درخت بلند قامت در ميان کويري خشک، نعمتي بزرگ و شگفت انگيز است که موجب حيرت و تعجب مسافراني است که به اين کاروانسرا مي آيند.

کاروانسراي مرنجاب يکي از مهم ترين رصدگاه هاي ايران است که عاشقان آسمان را از نقاط مختلف کشور به سوي خود جلب مي کند. گروه هاي نجومي در بام کاروانسرا مستقر مي شوند و تلسکوپ ها و دوربين هاي دو چشميشان را به سوي آسمان نشانه مي روند تا بتوانند زيبايي هاي آسمان را در سکوتي زيبا رصد کنند.

دانشجويان شرکت کننده در اين دوره از کويرنوردي نيز به کمک يکي از دانشجويان دانشگاه پيام نور کاشان به رصد آسمان و ستارگان و اجرام آسماني در شب اول اقامت خود در اين کاروانسرا پرداختند و زيبايي هاي خلقت و خالق آن را ستودند.

دماي هواي اين منطقه در نيمه دوم سال به صفر درجه و به ندرت به يکي دو درجه زير صفر هم مي رسد. در فاصله 12 کيلومتري از شرق کاروانسرا تپه هاي روان شني وجود دارد که از جاذبه هاي بسيار زيباي کوير مرنجاب است.

بالارفتن از يکي از اين تپه ها در صبح روز دوم سفر، با پاهاي برهنه و استفاده از توضيحات دکتر کردواني که با گفتاري زيبا و دلنشين در مورد گياهان، حيات وحش و کاربردهاي درماني ماسه ها و گياهان بياباني بيان مي شد، از ديگر برنامه هاي اين سفر دو روزه به اين بخش از کشور عزيزمان ايران بود.

پس از آن در مراسم اختتاميه سومين دوره کويرنوردي دانشجويان ايران که با حضور "حسين اعرابي" قائم مقام رييس دانشگاه علوم پزشکي کاشان و تعدادي از مسوولين اداره ميراث فرهنگي کاشان برگزار شد، وي گفت: يکي از راه هاي بدست آوردن و ارتقاي سطح سلامت افراد جامعه استفاده از ظرفيت هاي موجود در کوير با برگزاري دوره هاي اکوتوريسم يا طبيعت گردي است.

وي افزود: استفاده از سکوت و آرامش کوير در درمان بيماري هاي رواني و گياهان، حيات وحش و ماسه هاي روان آن در رفع بسياري از بيماري هاي جسمي مي تواند موثر باشد که کوير با سخاوتمندي تمام آن را در اختيار ما مي گذارد.

اعرابي پس از آن به قرائت پيام "مرضيه وحيد دستجردي" وزير بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکي پرداخت. در اين پيام به جاذبه هاي متنوع گردشگري ايران اشاره شده و آمده است: مناطق بکر و ناشناخته کوير ايران يکي از زيباترين پديده هاي اکوتوريستي جهان به شمار مي آيد که مي تواند سهم بسزايي در جذب گردشگران داخلي و خارجي ايفا کند.

اين پيام مي افزايد: توسعه گردشگري و به ويژه اکوتوريسم مي تواند وابستگي کشور را به نفت کاهش داده و موجبات ايجاد اشتغال را براي جمع کثيري فراهم کند بنابراين توجه به صنعت گردشگري کويري و بياباني و توسعه زيرساخت هاي مورد نياز آن در اين مناطق با درنظرگرفتن شرايط و ملاحظات زيست محيطي براي توسعه پايدار اين صنعت و جلوگيري از پيامدها و آسيب هاي آن امري ضروري است.

وزير بهداشت در پيام خود تاکيد مي کند که، برگزاري جشنواره ها و همايش هاي علمي با مشارکت اساتيد، دانشجويان و دانش پژوهان از سوي مراکز علمي و دانشگاهي به ويژه مرکز گردشگري علمي فرهنگي دانشجويان با هدف معرفي و شناخت جاذبه هاي گردشگري کشور مي تواند، قدمي موثر در اين زمينه باشد.

در ادامه، منوچهر جهانيان پيام "حميد بقايي" معاون رييس جمهور و رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به سومين دوره کويرنوردي دانشجويان را قرائت کرد که در آن آمده است: کوير در ميان پديده هاي طبيعي موجود در کشور بدليل موقعيت اقليمي از گستردگي،‌ فراواني و تنوع بسياري برخوردار است و از نظر بکر بودن و کمتر شناختگي در ميان مناطق طبيعي کشور برجستگي بيشتري دارد زيرا پديده هاي کويري مخاطبان خاص خود را دارد.

اين پيام مي افزايد: برگزاري تورهاي دانشجويي و توسعه فعاليتهاي گردشگري طبيعي مي تواند علاوه بر معرفي و شناخت اين مناطق با رويه آموزشي و تربيتي اين تورهاي علمي و فرهنگي به فرهنگ سازي و آموزش براي حفظ و صيانت از محيط زيست و محيط طبيعي تلاش کنند.

بقايي در پايان پيام خود از مرکز گردشگري علمي فرهنگي دانشجويان بخاطر برگزاري موفق اين برنامه هاي علمي تخصصي قدرداني کرده بود.

در ادامه مراسم اختتاميه سومين دوره کويرنوردي دانشجويان، پروفسور کردواني در سخناني کوتاه گفت: در گذشته وجود کوير و بيابان را جزو بدبختي ها مي دانستند اما با رشد علوم مرتبط با اين مناطق، امروزه از وجود مناطق بياباني در دنيا ابراز خرسندي مي شود چراکه از کوير استفاده هاي فراواني مي شود.

اين استاد دانشگاه افزود: خوشبختانه ايران بزرگترين کوير دنيا را دارد که با درک صحيح اين مساله مي توان از ظرفيت هاي مختلف پزشکي، گردشگري، معماري، حيات وحش، گياهان و غيره آن بهره هاي فراواني برد.
اين دوره از کويرنوردي دانشجويان ايران با رونمايي از کتاب "راهنماي عمومي کوير و بيابان و نقش آن در توسعه گردشگري ايران" نوشته منوچهر جهانيان و با مقدمه پرويز کردواني به سه زبان فارسي،‌ انگليسي و عربي پايان يافت.

با توجه به اينکه قسمت اعظم کشور ايران؛ حدود 90 درصد در قلمرو مناطق خشک کويري و بياباني قرار دارد و از آنجايي که توسعه گردشگري به ويژه اکوتوريسم و ژئوتوريسم مي تواند وابستگي کشور را به نفت کاهش دهد، توجه به صنعت گردشگري بصورت عام و گردشگري کويري و بياباني بصورت خاص و توسعه زيرساخت هاي مورد نياز اين صنعت در اين مناطق امري ضروري به نظر مي رسد.

نوشته شده در شنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1389ساعت 15:27 توسط مهدی اسودی|

 

گردشگری تابستانه

 

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، محمد ابراهيم لاريجاني اظهار داشت: برگزاري جشنواره‌هاي گردشگري، فرهنگي و هنري، بخشي از طرح " سفرهاي تابستانه 89 " به شمار مي‌آيد كه از روز نخست تير ماه لغايت 31 شهريور ماه در سطح كشور به اجرا در مي‌آيد.

وي افزود: طبق برنامه‌ريزي صورت گرفته با برگزاري جشنواره‌هاي فرهنگي، هنري، مسابقات، موسيقي محلي، جنگ شادي و نيز برپايي نمايشگاه‌هاي صنايع دستي در تمام استان‌هاي كشور، فضاي مفرح و با نشاطي ويژه گردشگران تعطيلات تابستاني فراهم خواهد شد.

لاريجاني با بيان اينكه متناسب با شرايط اقليمي و فرهنگي هر استان چندين برنامه فرهنگي، طي اجراي طرح " سفرهاي تابستانه89 " در دستور كار قرار خواهد گرفت، يادآور شد: بنا بر اين تصميم آنچه به طور جدي از سوي ستاد تسهيلات سفرهاي استان‌هاي كشور در دستور كار قرار مي‌گيرد؛ برپايي حداقل يك جشنواره و يا نمايشگاه مرتبط با صنعت گردشگري است كه با اطلاع‌رساني و تبليغات مؤثر و نيز درج آن در تقويم ستاد مركزي، در خدمت گردشگران فصل تابستان قرار مي‌گيرد.

قائم مقام ستاد دائمي تسهيلات سفرهاي كشور همچنين با اشاره به آغاز فصل گرما و نيز ركود گردشگر در استان‌هاي جنوبي كشور ياد آور شد: طبق طرح " سفرهاي تابستانه 89 "، استان‌هاي مذكور موظف هستند با همفكري و تلاش كليه اعضاي ستاد تسهيلات سفرهاي استان‌هاي كشور، برنامه ريزي جهت برگزاري برنامه فرهنگي و نيز افزايش جذب گردشگر را در دستور كار قرار دهند.

اين مقام مسئول در پايان، رعايت شئونات اسلامي و نيز حفظ حرمت و ارزش‌هاي ماه مبارك رمضان در ايام فصل تابستان را نيز از نكات مهم و لازم الاجرا در كليه برنامه‌هاي فرهنگي در دست برنامه ريزي عنوان كرد

در همین راستا جشنواره سراسري گردشگري سرزمين من «ايران زمين» از 11 تير سال جاري به مدت 5 روز با هدف معرفي صحيح گردشگري در مصلاي امام خميني تهران برگزار مي‌شود.

به گزارش فارس به نقل از ستادخبري جشنواره، دبير جشنواره ضمن بيان اين مطلب كه تمامي دست‌اندركاران برگزاري اين جشنواره كارشناسان و فعالان حوزه گردشگري هستند، اعلام كرد: مدت‌هاست در بحث بازاريابي و نمايشگاه‌هاي گردشگري مسائلي بروز مي‌كند كه بعضاً به گردشگري كشور صدمات جبران ناپذيري را وارد ساخته است و اكنون زمان آن رسيده تا فرهنگ‌سازي و بازاريابي و برگزاري نمايشگاه‌ها و جشنواره‌هاي گردشگري توسط متخصصين اين رشته كه به زواياي پنهان اين حوزه حساس كه با انسان‌ها سروكار دارد آگاهي دارند صورت پذيرد.

وي همچنين افزود: در ارتباط با برگزاري اين جشنواره جلساتي با رياست سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و معاونت گردشگري كشور برگزار شده كه همگي ضمن حمايت از اين طرح ملي بر ضرورت برگزاري اين برنامه‌هاي فرهنگي در حوزه گردشگري تأكيد داشتند.

مصلي امام خميني تهران و شبستان 36 هزار متري آن براي نخستين مرتبه در كنار نمايشگا‌ه‌هاي فرهنگي خود ميزبان يك جشنواره و نمايشگاه گردشگري خواهد بود.

 

نقل از جام جم

نوشته شده در یکشنبه دوازدهم اردیبهشت 1389ساعت 7:54 توسط مهدی اسودی|


آخرين مطالب
» شکم گردی در ایران عزیز
» صنعت گردشگری همچنان درگیر پیچ و خم های نفس گیر
» موسیقی یلدا
» جنگل‌هاي استان سمنان شگفتی سفرهای زمستانی
» درياچه شش پير
» بهترین و بدترین مقاصد توریستی جهان 2011
» كمك به جيرفت
» پیوند عزاداری و گردشگری فرهنگی
» سابقه اقامتگاهها در ایران
» تاریخچه سفر
Design By : Pars Skin